БОЛНА СУДБИНА НА НАЈБОГАТАТА ЈУГОСЛОВЕНКА: На денешен ден пред 31 година почина целото семејство на банкарката Дафина, таа почина во најголема беда

Нивната смрт е сè уште мистерија до ден-денес, многумина веруваа тогаш, а некои веруваат и сега, дека таа ја исценирала нивната смрт со цел да ги заштити и да ги заштити.

БЕЛГРАД – Точно на денешен ден, 2 јули, пред точно 31 година, се случи веројатно најмистериозната смрт на едно семејство во Србија.

Google search engine

Веста како бомба одекна низ цела поранешна Југославија – сопругот и децата на Дафина Милановиќ, сопственичката на најпознатата банка во Југославија во деведесеттите – Дафимент, загинаа во страшна сообраќајна несреќа на автопатот во Унгарија.

И денес не е јасно што се случило на тој јулски ден во 1992 година. Да потсетиме, како што пишуваше Курир пред шест години, на 25-годишнината од нивната смрт, а според она што е познато, тој ден автомобилот на семејството Милановиќ излетал од патот.

Saobraćajna Nesreća, Poginuli, Porodica, Udes, Mađarska, Dafina Milanović, Dragan Milanović, Živko M

Постојат неколку верзии за овој настан, а една од нив пред три децении беше дека Дафина наводно ја лажирала смртта на своите најблиски за да ги заштити од закани, бидејќи и тогаш се наѕирал колапс на нејзината банка.

Наводно Дафина го криела семејството на тајна локација и им го сменила идентитетот во страв за нивните животи, па во Србија кружи приказната дека сопругот, синот и ќерката на Дафина Милановиќ не умреле во 1992 година во Унгарија, туку таа ги сокрила на тајна локација.

Еден од соговорниците на Курир од пред шест години, тогаш близок до тајните служби, изјавил дека Дафина се однесувала мирно и опуштено по трагедијата што ја снашла.

-Остана без сопругот, ќерката и синот, но многу брзо продолжи да работи, па дури и се појавуваше на приеми и прослави, облечена нормално. Во тоа време таа имаше многу пари и беше многу моќна, па не беше проблем да се скрие семејството на тајна локација и да се промени нивниот идентитет дури и на овој начин, со исценирана несреќа.

Во мај истата година ситуацијата со банката беше драматична и таа знаеше што може да и се случи. Најмногу се плашеше да не и го киднапираат или ликвидираат сопругот и децата – изјави соговорник на Курир пред шест години.