Безбедносните сили предводени од Русија почнаа да се повлекуваат од Казахстан (ВИДЕО)

Силите на ОДКБ предводени од Русија го почнаа денес повлекувањето од Казахстан каде беа распоредени за да ја поддржат власта, соочена со насилни немири, објави руското министерство за одбрана.

За војниците на Организацијата на договорот за заедничка безбедност, сојузот кој го предводи Москва, беше организирана свеченост во Алмати.

Реклама

„Операцијата за одржување на мирот е завршена, задачите се исполнети“, кажа рускиот генерал Андреј Сердјуков, командантот на групата од над две илјади руски, белоруски, ерменски, таџикистански и киргистански војници. Тие беа испратени во поранешната советска република на 6 јануари.

 

Повлекувањето треба да заврши во рок од десет дена, објави казахстанскиот претседател Касим Џомарт Токаев, како и ОДКБ. Казахстан минатата недела беше погоден од насилство какво што не е видено од неговото осамостојување во 1991 година.

Во немирите загинаа повеќе десетици луѓе а стотици се ранети, што доведе до распоредување на контингентот војници предводен од Русите.

 

Реклама