БЕШЕ ЅВЕЗДА НА ЈУВЕНТУС А ДЕНЕС Е КЕЛНЕР: Потрошив пари на обложување, бавни коњи и брзи жени! Сега сум сиромашен и среќен!

На денешен ден во 1973 година е роден легендарниот уругвајски фудбалер Фабијан О’Нил.

О’Нил е роден во малото гратче Пасо де лос Торос во регионот Такуарембо во Уругвај. Тој е најстариот од петте деца родени од таткото Луис Алберт О’Нил и мајката Мерцедес Домингез. Инаку, тој е потомок на Мичел О’Нил, Ирец од Корк кој се преселил во Уругвај во 1837 година.

Google search engine

О’Нил својата професионална кариера ја започна во Национал, кој се натпреваруваше во Првата лига на Уругвај, а беше во првиот тим од 1992 до 1995 година. Во 1996 година потпиша за Каљари (Италија), каде остана до 2000 година, кога се пресели во Јувентус. Во јануари 2002 година, тој потпиша за Перуџа и на крајот се врати во Каљари, кој тогаш беше во Серија Б.

Следуваше пензионирање и О’Нил се врати во Уругвај каде се посвети на одгледување стока на ранч. Сепак, во јануари 2003 година, тој реши да се врати на најважната споредна линија во светот и повторно потпиша за Насионал. Сепак, тој во таа сезона играше само пет пати за уругвајскиот прволигаш.

Наместени натпревари во италијанскиот фудбал

„Додека бев играч на Каљари, договорив меч со Киево. На двајцата ни одговараше реми додека се боревме за опстанок. Добивме и награда од челниците на нашите клубови за опстанок во лигата. Договорив ждрепка со капитенот на Киево, како и со моите соиграчи, сепак отидовме кај обложувалниците за да се израмниме. ова, бидете виновни за примениот гол или ќе не распнат. А потоа примивме гол до крајот на натпреварот“, изјави Уругваецот.

Тој истакна дека наместил еден натпревар додека настапувал за Перуџа.

“Бев капитен на Перуџа. Се договорив за резултатот и сите повторно се обложивме. Се помина како што се договоривме”, изјави О’Нил.

На крајот тој изјави дека за време на играњето во Серија А водел лична војна со бројни фудбалери, а пред се со Џенар Гатузо.

Залудно потрошени пари за обложување, бавни коњи и брзи жени!

“Кога потпишав за Јувентус, од идол на тимот се претворив во најлошиот играч, бидејќи околу мене имаше феномени како Зидан. Само поради него сега навивам за Реал”, откри О’Нил.

“Не ми остана ништо. Потрошив 14 милиони долари. Кој е виновен? Бавни коњи и брзи жени”, рекол О’Нил и додал:

„Јас сум сиромашен, но повторно сум среќен. Главната работа е што јас и моето семејство имаме што да јадеме. Најдов нови пријатели, вистинските, а не лажните кои беа покрај мене кога бев богат. ”

О’Нил трошел пари и на алкохол и ноќен живот.

“Тоа е моја вина. Жените се заљубија во мојата пијана верзија, а потоа се обидоа да ме променат. Никој не можеше да ме промени. Дури ми понудија помош од психолог. Дури и моите поранешни сопруги се побогати од мене”, рече фудбалер.кој денес работи како келнер.