Белградски ресторан со урнебесно ковид-мени: Фајзер чорба, ќебап на д-р Несторовиќ

Постои и убава страна за животот за време на пандемијата ако го погледнете менито на еден белградски ресторан.

Во него може да најдете специјалитети како ‘ќебапи на доктор Несторовиќ’, ‘Фајзер чорба’ или ‘Пита со антитела’, чии називи звучат урнебесно.

Google search engine

Овие јадења се инспирирани од коронавирусот, а меѓу нивните имиња се и ‘ковид пилешко’, ‘пилешко во карантин сос’, ‘паста со симптоми’ или ‘Спутник 5 чорба’.

Готвачот на овој белградски ресторан, Немања Шикуљак рекол дека се работи за стари рецепти со нови називи на јадењата.

„Сакавме малку да се пошегуваме, бидејќи на сите им треба малку насмевка и забава во овие времиња“, рекол готвачот.

А, кое јадење го носи името на министерката Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, погледнете во видеото ТУКА.