Батаљон Азов: Ги убиваат руските генерали, имаат “холивудски снимки” од борбите – Тие се најголемиот кошмар на Зеленски кого го сметаа(т) за предавник (фото)

Додека повеќето од вооружените сили на Украина тивко учествуваат во “исцрпувачката војна” со Русија, еден баталјон е зафатен со промовирање монтирани видеа и фотографии во кои се фалат со сопствените достигнувања, објави британски Телеграф во опширниот извештај за контроверзниот украински баталјон Азов.

На фотографијата објавена изминативе денови, крупен маж во темно сина униформа лежи во несвест на земјата покриена со снег, а десната страна му е облеана во крв.

Google search engine

Азов го елиминираше генерал-мајор, стои во описот на фотографијата.

Неименуван офицер, наводно, е четвртиот руски генерал убиен во Украина. Неговите елиминатори се Азов, екстремно десничарска доброволна пешадиска воена единица.

Баталјонот Азов, кој долги години го користеше пропагандата на Кремљ како средство за прикажување на сите Украинци како неонацисти, уште еднаш заврши во ударни вести откако Москва тврдеше дека токму овој баталјон во “тајна операција” разнел театар полн со цивили во опколениот Мариупол. Вистината е многу поприземна: Театарот е уништен во руското гранатирање.

Баталјонот Азов беше многу активен во изминатиот месец. Особено, нивната ПР машинерија ги правеше најдобрите воени видеа од Украина со помош на дронови чии камери совршено снимаат напади во реално време.

Украинските вооружени сили со задоволство ги користат нивните видеа како визуелен доказ за контранапад против руската војска.

Баталјонот Азов стана познат на почетокот на проруското сепаратистичко востание во Украина во 2014 година. Тие никогаш не одиграле значајна улога во украинската политика, но нивните повремени маршеви со запалени факели помогнаа да се нахрани приказната на Кремљ за украинските неонацисти.

Слабите вооружени сили на Украина беа изненадени во пролетта 2014 година кога сепаратистите поддржани од Русија почнаа да ги заземаат индустријализираните делови на источна Украина.

Редовните трупи воопшто не беа подготвени за војна, па Украинците од целата земја го зедоа оружјето и се упатија кон исток.

Баталјонот Азов беше една од неколкуте доброволни единици вклучени во борбата против сепаратистите, преземајќи ја работата која војската очигледно не ја сакаше.

Неколку месеци подоцна, истакнати организации за човекови права објавија “веродостојни докази за тортура и неверојатна злоупотреба” за кои беа обвинети баталјонот Азов и другите единици со доброволци.

Неколку членови на други доброволни баталјони се обвинети пред судот за кршење на човековите права за време на војната на истокот, но, наводно, ниту еден од баталјонот Азов не беше осуден.

Азовскиот баталјон е основан од Андриј Билецки. Тој е ултранационалистичка политичка личност со полициско досие, кој учествувал во различни групи кои си поигрувале со нацистичките симболи.

Баталјонот привлече тврдокорни фанови и активисти на екстремната десница и тие не ги криеја своите корени. Ознаката е слична на нацистичкиот симбол Wolfsangel, но групата тврди дека се состои од буквите N и I што значи “национална идеја”.

Еден од нивните активисти освои место во парламентот како независен кандидат во есента 2014 година, очигледно капитализирајќи го успехот на неговиот баталјон во борбата против сепаратистите, но беше поразен на изборите пет години подоцна.

Азовскиот баталјон го добил името по Азовското Море. Тие први се вклучија во борбата против проруските сепаратисти во близина на градот Мариупол и од почетокот таму имаа база.

Баталјонот ја уживаше довербата на контроверзниот украински министер Арсен Аваков и неколку украински олигарси, од кои некои се со еврејско потекло, кои се чини дека ги оставија настрана сомнежите за идеолошката посветеност на групата за обезбедување на украинскиот суверенитет во југоисточна Украина.

Андриј Билецки, познат и како Белиот водач, водеше ангажирана операција на социјалните мрежи на почетокот на конфликтот во 2014 година, преплавувајќи го интернетот со фотографии од неговите војници кои маршираат низ улиците со запалени факели.

Рускиот е неговиот мајчин јазик, а тој е роден во Харков, каде што главно се зборува руски. Тој одби да се идентификува како неонацист, велејќи дека претпочита да се смета себеси за украински националист, но некои од неговите јавни настапи зборуваат сами за себе.

Во едно интервју, често цитирано подоцна од медиумите, тој зборуваше за „историската мисија на Украина во овој век да ги води сите белци во светот во последната крстоносна војна против Untermensch предводена од Евреите“.

Во последниве години, Азов продуцираше совршена содржина за руската државна телевизија, овозможувајќи му на Кремљ да промовира наративи за подемот на екстремната десница во Украина, чии неодамнешни претседатели и премиери беа политичари од десниот центар.

Членовите на баталјонот Азов со задоволство ги засукаа ракавите за да им покажат нацистички тетоважи на странските дописници, додека тимот на Андрија Билецки најави создавање локални милициски сили за справување со проблемите во големите градови.

Пред четири години, баталјонот објави продукциско видео на кое се гледаат стотици млади мажи во униформа како маршираат во формација до тврдината осветлена со факел во Киев.

Пред камерите се заколнаа дека ќе ги “исчистат” улиците од нелегален алкохол, трговија со дрога и казина.

Ништо од таа идеја не се реализираше, но сликата беше таму, што ги стави претседателот Володимир Зеленски и неговиот претходник во непријатна положба.

Екстремната десница воопшто и неказнивоста на нивните активности значително го нарушија меѓународниот углед на Украина. Тие ја оставија земјата ранлива на непријателскиот наратив кој ја преувеличува улогата на екстремистичките групи во Украина, напиша Олексеј Кузменко во напис за Атлантскиот совет, додавајќи дека нивните неодамнешни врски со белите супрематисти на Запад ја зголемија загриженоста.

Bellingcat, истражувачка новинарска група, како и украинските медиуми во текот на годините, покриваа врски помеѓу Азов, нејзиниот политички огранок, Националниот корпус и американските супрематистички групи.

Во извештајот за 2019 година на Центарот Суфан во Њујорк се наведува дека повеќе од 17.000 луѓе од 50 земји отпатувале во Украина од почетокот на конфликтот за да им се приклучат на Азов и другите баталјони во борбата против про-Кремљ сепаратистите.

Во 2016 година, Азов се обиде да се дистанцира од Националниот корпус откако неговиот прв командант го напушти баталјонот за да се занимава со политика.

Билецки, сепак, сè уште присуствува на митинзите во Азов и повремено ја користи единицата за да изврши притисок врз украинските власти да ја отфрлат идејата за каква било форма на компромис со Русија.

Само неколку месеци пред почетокот на руската инвазија, ветераните од Азов маршираа низ центарот на Киев до канцеларијата на претседателот Зеленски. Во близина ги запре полициски кордон, каде што ги запалија ликовите на “предавникот”.

Националниот корпус никогаш не учествувал на националните избори, а неговите кандидати имаа мало влијание на локалните избори, што е јасен знак за тоа колку е голема загриженоста од идеологијата на Азов кај обичните Украинци кои со години ги сметаа за маргинална група, пишува Телеграф .