Бајден испраќа во Украина ракети, но не се тие што ги бараше Зеленски

САД подготвуваат пакет воена помош од 2 милијарди долари за Украина, вклучително и ракети со долг дострел, објави „Ројтерс“, повикувајќи се на два извори блиски до администрацијата на Џо Бајден.

Според еден извор, 1,725 ​​милијарди долари ќе дојдат од Иницијативата за безбедносна помош на Украина (УСАИ), која ѝ овозможува на Белата куќа да набавува оружје од индустријата, наспроти постоечките американски залихи.

Google search engine

Средствата ќе бидат искористени за купување на ракетата GLSDB, која има дострел од 150 километри. САД, наводно, го одбиле барањето на Украина за испорака на американски ракети ATACMS, кои имаат дострел од 297 километри, побарано од Володимир Зеленски.

Дометот на GLSDB од 150 километри ќе ѝ овозможи на Украина да погоди воени цели кои сега се надвор од нивниот дострел и да продолжи со контранапади.

Се очекува пакетот да вклучува опрема за поддршка на системот за противвоздушна одбрана Патриот, прецизно наведувана муниција и противтенковско оружје Џавелин.

Деталите за пакетот треба да бидат објавени во текот на неделата.