Австралија му ја поништи визата на Ѓоковиќ, можно е негово депортирање

Австралија му ја поништи визата на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и планира да го депортира, пренесуваат светските медиуми.

Министерот за емиграција во Австралија, Алекс Хок, го искористи своето дискреционо право да ја укине визата за рекетот број еден, а како што пишува Гардијан треба да следи депортација и откажување на неговото учество на Австралија Опен.

Google search engine

Според австралиските новинари кои внимателно го следат овој случај, визата била одбиена во интерес на здравјето и јавниот интерес.

По неколкудневни размислувања, министерот за миграција, Алекс Хок, реши да ја поништи одлуката на судот и да не дозволи најдобрата светска тенисерка да настапи на Австралија Опен.

„Го искористив моето овластување за Законот за имиграција за да ја поништам визата што ја имаше Новак Ѓоковиќ. Од здравствени причини и воспоставување на подобар ред кои се во јавен интерес. За време на оваа одлука, внимателно ги разгледав сите информации од Министерството за внатрешни работи, австралиските гранични сили. Владата на Морисон е цврсто посветена на заштитата на границите на Австралија, особено за време на пандемија“, објасни Хок.

Адвокатите на Новак Ѓоковиќ однапред најавија дека ќе ја искористат можноста да поднесат жалба до судот доколку се донесе оваа одлука.

Новак Ѓоковиќ планирал двочасовен тренинг во четвртокот, но тој траел само половина час, пишува германскиот таблоид Билд, наведувајќи дека првиот тенисер во светот го напуштил теренот по пораката што му ја покажал кондициониот тренер Марко Паничи.

Одлуката за укинување на визата за најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ со судска одлука е поништена. Но, одлуката за депортација остана можна и после тоа, пишуваат медиумите.

Ѓоковиќ слета во Австралија во средата, но не доби виза за влез во земјата, поради што беше сместен во хотел за баратели на азил, каде што го чекаше сослушувањето.

Ѓоковиќ пристигна во Австралија со медицинско ослободување од вакцинација против коронавирус, откако тоа беше потврдено од две тамошни комисии.

Според австралиската гранична полиција, Новак Ѓоковиќ не доставил соодветни докази дека ги исполнува условите за влез во Австралија, поради што му била поништена визата.

Според документите објавени на официјалната веб-страница на надлежните австралиски институции, српскиот тенисер побарал медицинско ослободување што му овозможува да влезе во Австралија без да прими две дози од вакцината, врз основа на фактот дека неодамна заболел од Ковид-19. Според документите, тој добил позитивен резултат од ПЦР тест на 16 декември.

Во документите доставени од неговите адвокати, меѓу другото, се наведува дека Ѓоковиќ добил виза во ноември, а медицинско ослободување во декември, како и дека добил документ од Секторот за внатрешни работи дека може да влезе во земјата без да оди во карантин.

- АУДИО РЕКЛАМА -