Авганистански бегалец дочекан како куче во Америка: Ја објавил на твитер храната што му ја дале

Авганистанскиот бегалец објаснува зошто твитнал фотографија од мал оброк откако добил реакција. Хамед Ахмади, авганистански бегалец во Ел Пасо, Тексас, објави фотографија од својот мал оброк на Твитер, велејќи дека „животот на бегалците може да биде побезбеден“, но дека тоа никогаш не е лесно и погодно. Набргу потоа почнаа да пристигнуваат реакциите.

– Подобро е од многу оброци што ги јадев додека поминав 18 месеци во вашата земја правејќи го она што вие не го правите – одговори едно лице.

Google search engine

Кога Ахмади објави фотографија од две мали парчиња пилешко и малку овошје, не очекуваше толку негативни коментари како што ги доби.

– Не се жалам, но го добив ова синоќа за вечера, а следниот оброк е 12 часа подоцна – напиша тој во твитот.

28-годишникот за Индипендент рече дека поентата на неговиот твит не е да се жали за условите за бегалците или да критикува, туку да ја опише ситуацијата со авганистанските бегалци. Ситуација во која тие никогаш не сакаа да бидат, додаде тој.

– Имав прилично добра работа во Кабул. Имав пристоен живот. Го имав своето семејство – изјави Ахмади, кој е блогер и писател.

„Бев принуден да избегам од Авганистан“, рече тој, додавајќи дека сака да покаже каков е животот на бегалците.

Друго лице одговори на неговиот твит: „Се надевам дека уживавте во бесплатното возење со авион, оброците и сместувањето, платени со многу наши плати (познати и како даноци)“.

– Значи, ние ве спасивме од Авганистан и ви дадовме храна платена од даночните обврзници, а вие имате храброст да се жалите? – одговори Ловерн Спајсер, републикански кандидат од Флорида.

„Замислете што би направиле Талибанците“, рече друго лице.

Не сите одговори беа негативни. Некои луѓе изјавија дека сочувствуваат со бегалците кои доаѓаат во Америка.

– Моето срце е со сите Авганистанци кои мораа да ја напуштат својата земја и семејство. Никогаш не е лесно да ја напуштиш својата татковина – одговорила една жена.

Друго лице напиша дека „нема задоволство да се биде бегалец“, додавајќи дека тоа е „тежок и болен живот“.

Ахмади не сакал да ја напушти својата земја и семејство, изјави тој за Индипендент. Но, неговото присуство на социјалните медиуми како блогер што работи со странски невладини организации ќе го остави во опасност во Авганистан, откако Талибанците ја презедоа контролата врз него.

„Имав многу слики од работа со Американците, со Германците, па некако бев во опасност – затоа што не можете да им верувате на Талибанците“, рече тој за британски весник.

Минатата недела, Високиот комесаријат на ОН за бегалци рече дека до 500.000 авганистанци можат да побегнат до крајот на годината, повторувајќи го повикот границите да останат отворени и повеќе земји да ја споделат „оваа хуманитарна одговорност“ со Иран и Пакистан, кои веќе се домаќини на 2,2 милиони Авганистанци.