Апсење на кавачкиот клан: Огромна полициска акција во Словенија! (ФОТО)

Словенечката полиција уапси огромна криминална група, осомничени дека биле членови на кавачкиот клан, меѓународна криминална група со седиште во Црна Гора, која има филијала во Словенија, и работи во Србија и други европски земји, јавува денес словенечкиот дневен лист Вечер.

Според весникот, уапсените биле обвинети за трговија со дрога и оружје.

Google search engine

Словенечката полиција и канцеларијата на Врховното државно обвинителство објавија дека неодамна е откриен словенечкиот огранок на кавачкиот клан, кој е активен од 2018 година, пренесува СТА.

Пред околу една недела, словенечката полиција, во соработка со странски безбедносни служби, уапси неколку осомничени лица во областа Љубљана, Марибор, Крањ и Копер и изврши претреси во 23 куќи.

Приведени се шестмина осомничени, а се верува дека станува збор за лица на високи позиции во оваа организација.

Според неофицијални информации на Вечер, криминалната група наводно шверцувала неколку килограми разни наркотици од Холандија и Шпанија на неделно ниво.

Групата потоа ја продаваше дрога во Словенија, но и извезуваше дрога во Австрија и Германија.

Исто така, постоеше и посебна единица за трговија со дрога со Италија, додека најголемиот дел од трговијата со оружје беше наводно помеѓу Словенија, Србија, Словачка и Холандија.