Апокалиптични сцени во Турција по земјотресот! Забележан морничав момент од рушење на зграда – се слушнало врескање, а потоа пад!

Јужниот дел на Турција рано утринава го погоди силен земјотрес, кој зад себе оставил пустош.

Според првите прелиминарни информации, во земјотресот биле уништени 1.710 објекти, но овој податок не е конечен.

Google search engine

Иако некои згради останале недопрени, се покажало дека тоа не е гаранција дека нема да се урнат, со оглед на степенот на оштетување.

Таква ситуација била забележана и во еден од градовите во Турција – засега не е наведено во кој, кога дошло до колапс и рушење на зградата.

Камерите го прикажале рушењето од два агли: