Ана Брнабиќ откри детали од прислушкуваните разговори на Вучиќ: Имаше обид за државен удар!

Прислушкувањето на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е обид за државен удар, рече вечерва српската премиерката Ана Брнабиќ.

Ова е нешто што мора да се истражи до крај.

Google search engine

Таа истакна дека во прислушкуваните материјали нема ништо што би го инкриминирало претседателот Вучиќ.

Брнабиќ додаде дека е задоволна што, како што изјави, се покажа нешто позитивно во целата оваа несреќа, а тоа е што Вучиќ води правилна политика и работи во интерес на земјата.

Таа додаде дека со истрагата ќе се добијат повеќе информации за овој случај.

Како премиер, јас инсистирам на тоа, тоа е важно за стабилноста, безбедноста и напредокот на Србија, рече Брнабиќ.

Според нејзините зборови документирано било дека Вучиќ бил прислушуван дури 1.572 пати, но дека веројатно бројот на прислушкувани разговори бил многу поголем.

Брнабиќ рече дека Вучиќ и неговото семејство биле прислушувани од луѓе кои биле таму за да го чуваат или да го штитат од прислушување на странски служби.

Како што додаде таа, тоа траело со месеци и ќе видиме дали ќе трае со години.

Тоа е обид за државен удар, рече Брнабиќ.

Брнабиќ изјави дека има опозициски политичари и медиуми кои се блиски до нив кои сакаат борбата против мафијата да се релативизира.

Говорејќи во емисијата Хит твит на ТВ Пинк, Брнабиќ рече дека е важно за граѓаните да ги видат фотографии со кои се докажуваат злосторства на осомничените од криминалната група на Вељко Беливук, со цел да разберат колку е опасно и против што се борат државата и претседателот Александар Вучиќ.

Тоа го напаѓаат оние опозициски политичари и медиуми кои сакаат да го релативизираат сето ова. Мислам дека тоа не е случајно. Беше важно да се видат овие фотографии затоа што не е судир на навивачки групи, тоа се монструми и тоа што луѓе може да се видат се некои помалку застрашувачки фотографии, рече Брнабиќ.

Како што изјави таа, бидејќи истрагата се води понатаму и како што започна борбата против организираниот криминал и мафијата, постои група луѓе кои се организирани и политички и во медиумски од странски фактори.

Сè ми се чини дека сè е контролирано, дека ништо не е случајно и дека сè има една цел, да се симне од власт Вучиќ без избори, рече Брнабиќ.

Таа посочи дека е важно граѓаните да разберат против што се борат Владата на Србија и претседателот Вучиќ и на кого му објавија војна.

Таа изјави дека најшокантните работи биле скриени од јавноста за да се заштитат семејствата на жртвите.

Беше важно да се покаже за какви монструми станува збор. Граѓаните треба да разберат колку е опасна оваа борба. Овие фотографии не се ништо во споредба со оние што ги најдовме, рече Брнабиќ.