Активни 8.417 случаи: Не се знае кога ќе пристигнат вакцините, британскиот сој се шири во Македонија

Засега не се знае кога точно во земјава ќе пристигнат вакцините против Ковид-19 со кои треба да стартува масовната имунизација на населението. Процесот на вакцинација почна, но само на директно изложените здравствени работници во ковид центрите со пратката од 8000 вакцини на Фајзер што беа добиени преку Србија. Надлежените уверуваат дека разговорите со производителите продолжуваат и оти пратките со вакцини ќе пристигнат во најскоро време.

Македонија треба да добие 200 000 илјади вакцини од кинескиот производител „Синофарм“. Покрај очекуваните количини преку системот Ковакс, во тек се разговори за набавка и на 100 илјади дози од руската Спутник V, како и вакцини од Фајзер.

Google search engine

Министерството за здравство вчера соопшти дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на вакцини од „Синофарм“, но оти договорот не е откажан. Уплатата била повлечена на барање на кинеската страна поради усогласување на документацијата.

Министерот Венко Филипче тврди дека авансот за кинеските вакцини е повлечен поради наша сигурност. Потенцира дека и покрај тоа разговорите за овие вакцини се во завршна фаза и дека тие за многу скоро ќе бидат во земјава.

-Тоа го направивме за наша сигурност, секако. Никако не значи дека нема да стигнат вакцините, но со оглед на тоа што самиот процес траеше подолго време од тоа што сите ние на почетокот планиравме, понатаму се бараа многу дополнителни документи, нешто што се случува практично со сите земји и на тоа многу често ни укажуваат. Се врати дел од средствата, но навистина преговорите сега овие денови па дури и за време на викендот ми се чини дека се во последната фаза и мислам дека целокупниот тој процес ќе се заврши и вакцините за многу скоро ќе пристигнат во нашата земја, изјави Филипче.

Во однос на вакцините од Ковакс механизмот, оттаму за март се најавени 20 до 30.000 вакцини од АстраЗенека. Интензивно се разговара и со производителот на руската вакцина Спутник V, за што неделава треба да се добијат конкретни податоци, а се чекаат и информации од преставништвото на Фајзер кога ќе пристигне драфт договорот од нивната канцеларија во Њујорк.

Филипче вели дека компаниите имаат свои барања од приемот, одговорностите во делот на вакцините и дека тоа е процес што важи за секоја земја во светот. Според него, нашиот здравствен систем е подготвен за вакцинирање на населението и засега вакцинацијата одлично се спроведува.

Околу 2.400 медицински работници се веќе вакцинирани и таа бројка оваа недела се очекува да достигне 4.000, односно да бидат вакцинирани сите здравствени работници кои работат со ковид пациенти.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, пак, обвини дека се потврдиле нивните сознанија за кинеските вакцини и дека е вратен авансот.

– Филипче вели разговорите се во завршна фаза, не станува збор за откажување на договорот, вакцините против Ковид 19 од производителот Синофарм во најкус можен рок ќе стигнат во нашата земја. Но, кој е најкусиот можен рок никој не знае, не знае ни самиот Филипче, забележуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Иако во последниве недели се бележи раст на бројот на заболени со Ковид-19 и на факторот на преносливост, засега нема планови за нови рестириктивни мерки. Зголем број хоспитализирани има во Кавадарци, Прилеп и Охрид, додека во другите градови ситуацијата, според епидемиолозите, е мирна и стабилна.

Кај нас се уште не е детектиран јужноафриканскиот сој на коронавирусот, а околу седумдесетина проценти од новозаразните, се од британскиот сој.

Имајќи предвид дека британскиот сој многу побрзо се шири, Филипче смета дека веројатно убавото време ги тера луѓето да не ги почитуваат превентивните мерки.

Од почетокот на епидемијата, во Македонија се евидентирани вкупно 102.787 КОВИД-дијагностицирани лица. Оздравени се 91.233, а битката со Ковид-19 ја загубија 3.137 лица. Бројот на активни случаи изнесува 8.417.

Во претходното деноноќие се регистрирани нови 305 ковид позитивни од направени 2.533 тестирања што е 12,04 отсто.

Во болниците низ државата се хоспитализирание 667 пациенти позитивни или сомнителни на коронавирусот. На инфективните оддели во Скопје се лекуваат 256, а во ковид-центрите во другите градови 411 пациенти. Досега во земјава се направени вкупно 522.518 тестирања на Ковид-19.