АКТИВИРАЈТЕ ГО 25 АМЕНДЕНТ: Говорот на Бајден од 27 секунди треба да го загрижува секој Американец а и светот! ВИДЕО

Дами и господа, може ли да го претставам претседателот на Соединетите Американски Држави. Водач на слободниот свет. Најмоќниот човек на планетата.

Со потпретседателката Камала Харис и секретарот за здравство Ксавиер Бесер кои стојат зад него, претседателот Џо Бајден даде неразбирливи забелешки пред да потпише извршна наредба за абортус во петокот.

Google search engine

Повремениот гаф на Бајден им отстапува место на гафовите при секое појавување во јавноста. Овој настап го одбележаа неколкумина.

На видеото подолу, Бајден прочита од телепромптерот: „повторете ја реченицата“.

Харис остана смирен, а лицето на Бесера покажуваше само навестување на насмевка.

И продолжи да зборува лошо. Тој се обиде да ги прочита зборовите: „Во моментов, во сите 50 држави и во областа Колумбија. Наместо „држави“ (states), Бајден рече „теснец“ (straits). Тој го изговарал „District of Columbia“ како „Disric a Combia“.

Кога зборуваше за 10-годишно девојче кое забременило откако било силувано, наместо да каже „прекини ја бременоста“, тој рекол „прекини ја претседателската функција“.

Целосната презентација на Бајден можете да ја погледнете во видеото подолу.

Пред две недели, за време на состанокот во Белата куќа, камерата случајно фати мала карта во раката на претседателот Џо Бајден. Зумирањето на фотографијата покажало дека картичката содржи низа инструкции што треба да ги следи.

Првиот му предлага на претседателот: „Влезете во собата на Рузвелтова и поздравете ги учесниците“. Друг вели: „СЕДИ НА СВОЕТО МЕСТО“.

И така натаму. Последните чекори го потсетија Бајден „да им се заблагодари на учесниците“ и да „замине“.

Следниот пат кога некој ќе се обиде да ви каже дека Џо Бајден не е пациент во старечки дом заробен во Белата куќа, покажете му го ова, се вели во текстот.

Нему му треба белешка со инструкции чекор-по-чекор за да му каже што да прави, вклучително и „Ти седи на своето место“.

„Неодамна видов видео од говорот на Бајден во 2018 година. Беше добро. Падот започна некаде помеѓу 2018 и април 2019 година, кога тој ја започна својата кампања за претседател. Во текот на изминатите три години, постепено се влошуваше“, се вели во извештајот на текстот.

Како што напредува неговиот очигледен когнитивен пад, станува сè потешко за неговата сопруга и неговите ракувачи да го „засилат“. Порано знаеше барем да го чита телепромптерот, но сега почна да има проблеми со тоа. Тој ги изговара зборовите, но некохерентно

„Не е прашање на возраст. Неколку 79-годишници звучат како наш претседател. Нешто сериозно не е во ред со него и страшно е што тој ја води нашата земја“, вели авторот.

Когнитивниот пад на претседателот сега е легитимно прашање за националната безбедност и време е службениците на администрацијата да почнат да размислуваат за Дваесет и петтиот амандман (кога претседателот не е во можност да ја извршува функцијата).

- АУДИО РЕКЛАМА -