Актерка номинирана за Оскар се изјасни за трансродна, и го смени своето име

Елен Пејџ, ѕвездата од „Џуно“ и „Амбрела академија“, во вторникот откри дека е трансродово лице и дека го сменила своето име во Елиот.

Google search engine

„Не можам да искажам колку е извонредно чувството конечно да сакам тоа што сум, да се сакам себе доволно за да го остварам своето автентично јас“, напиша Пејџ на Инстаграм во објавата насловена „Сакам што сум трансродна. И сакам што сум геј“.

Пејџ (33) беше номиниранa за „Оскар“ за улогата на бремена тинејџерка во филмот „Џуно“ (2007) и глумеше во други филмови, вклучително и научнофантастичниот трилер „Зачеток“ од 2010 година.

Канадската актерка моментално се појавува во серијата „Амбрела академија“ на „Нетфликс“.