„АКО ВО УКРАИНА ПРИСТИГНАТ АВИОНИ Ф-16, ОВА Е СЛЕДНИОТ ПОТЕГ НА РУСИЈА“ Експертите шокирани: НАТО ризикува да влезе во отворена војна на истокот

Украинска разузнавачка група за диверзија, наводно, влегла на територијата на регионот Белгород во Русија. Ова е првпат од почетокот на војната, украинските воени сили да навлезат на руска територија.

Оваа информација преку социјалните мрежи ја потврди и гувернерот на Белгородската област Влајчеслав Глатков, наведувајќи дека руските вооружени сили заедно со граничната служба и Федералната служба за безбедност преземаат мерки за сузбивање на оваа диверзија.

Google search engine

Советникот на шефот на кабинетот на украинскиот претседател, Михаило Подољак, негира дека Украина има некаква врска со оваа диверзантска операција, тврдејќи дека оружје може да се набави насекаде во Русија, а герилските групи се составени од руски државјани.

Американскиот претседател Џозеф Бајден, по разговорот со украинскиот претседател Зеленски на самитот на Г7 во Хирошима, изјави дека добил „уверување“ од Зеленски дека авионите Ф-16 што Западот ќе и ги даде на Украина нема да се користат за напади на руска територија.

Полковник Мирчета Јокановиќ и Емил Зороњиќ, претседател на одборот на директори на Младинската мрежа на Србија, гостуваа во утринската програма на телевизија Курир, каде што ги допреа борбените авиони Ф-16 кои ќе бидат испорачани во Киев, но и нејзиниот влијание врз овој конфликт.

Kurir televizija

– Ќе бидат испорачани авиони Ф-16, како и самите тенкови. Што се однесува до вистинската обука на овие пилоти, мислам дека тоа трае од летово, ако не и порано. Затоа што не еднаш се зборуваше дека овие пилоти некаде се обучуваат. Можеби во Англија или Германија. Значи тој период од 3 до 4 месеци е некаде разумен ако се земе предвид дека ќе биде година на обука на пилоти кои се лоцирани некаде. Сигурно ништо случајно не се објавува во јавноста – рече Зороњиќ и додаде:

– Самата испорака на авиони Ф-16 во Украина може да биде проблематична. Прво, финансиската причина, ниту еден авион не е евтин, особено Ф-16. Тие се прилично скапи. На Америка и е многу полесно да испрати системи за противвоздушна одбрана во Украина кои ќе го пополнат тој фонд. Тие системи за противвоздушна одбрана би ѝ донеле на Украина многу повеќе од еден авион или половина авион.

Зороњиќ освен финансискиот проблем со породувањето се осврна и на другите две.

– Од друга страна, прашање е обуката на тие луѓе. Не е лесно да се лета со тој авион. Тоа значи дека тие треба да бидат обучени и искусни пилоти. Ако се искусни пилоти, тоа значи дека треба да се повлечат од фронтот затоа што не можат да летаат со овие МиГ-ови и со она што веќе го има Украина, туку да тренираат на нешто друго. Украина потоа губи на фронтот – изјави Зороњиќ.

– Исто така, има и инфраструктурен проблем. Русија има воздушна супериорност. Факт е дека денеска ќе полетаат украинските авиони, меѓутоа тие ресурси се многу ограничени за Украина. Русија во секое време може да погоди која било точка во Украина, вклучително и аеродромот. Што ако Русија еден ден ги уништи сите аеродроми? Зошто тогаш Украинците ги донесоа тие авиони кои вредат милиони и милијарди? Сигурно нема да полета од територијата на друга земја затоа што НАТО тоа нема да го дозволи во овој момент – изјави Зороњиќ.

Јокановиќ не се согласил со Зороњиќ за полетувањето на авионот Ф-16 од друга територија бидејќи смета дека прашање е како ќе ескалира конфликтот.

Kurir televizija

– Аеродромите во Украина се наменети за советска опрема. На F-16 му требаат негувани писти бидејќи цица сè. Едно камче што влегува во моторот и тоа е тоа, скап авион кој ја заврши кариерата. Затоа, една од опциите беше полетување од трета земја како Словачка, Романија или Полска. Но, тоа е веќе директен конфликт и Русија би можела да ги таргетира тие аеродроми – рече Јокановиќ.