Ако сте пушач овој домашен лек може да ги исчисти вашите бели дробови

Без оглед дали сте пушач или сте често во задимени простории, овој домашен лек ќе ви помогне да ги исчистите белите дробови и да си го подобрите здравјето.

Димот од цигарите може да го наруши општото здравје, а особено здравјето на белите дробови. Поради тоа ви претставуваме рецепт за домашен лек кој ефикасно ги чисти белите дробови и го подобрува здравјето.

Google search engine

Потребно ви е:

– 400 гр лук, исчистете ги чешнињата и исецкајте ги на четвртинки

– парче ѓумбир

– 2 лажички куркума

– 400 гр. кафеав шеќер

– 1 литар вода

Водата ставете ја во сад на оган, додадете го шеќерот и загревајте. Кога ќе започне да врие, додадете ги и изренданиот ѓумбир, лукот и куркумата и варете се додека на проврие смесата.

Тргнете го садот од оган и оставете го да се олади до собна температура. Лековитата смеса би требало да се чува во фрижидер.

Земајте по 2 лажици од оваа мешавина секое утро на празен стомак и навечер уште 2, најмалку половина час по последниот оброк.