Ајкула помеѓу капачите и во популарно турско летувалиште? Објавена драматична снимка – маж влегува во водата и ја удира

На социјалните мрежи се појави снимка од ајкула во популарното турско летувалиште Мармарис.

На снимката која со брзина на светлинатасе прошири на интернет, откако две жени настрадаа по напад на ајкула во Египет, се гледа ајкула како плива во плиткото и еден од капачите ја удира со нешто што личи на гребло.

Google search engine

После неколку удари, ајкулата отпливала подалеку од децата и капачите.

Се смета дека Средоземното море, на чие крајбрежје е Мармарис, каде е направено видеото, е дом за 47 видови ајкули, вклучувајќи сина и голема бела ајкула.