50.000 луѓе го чуваат Путин, пијат апчиња за да не се потат, издржуваат екстремни студови, организирани се во четири кругови (видео)

Обезбедувањето на Путин има право да инсталира и користи хардвер и софтвер од секаков вид за прислушување, да врши претреси, да има пристап до која било зграда и организација или да заплени кое било возило доколку е потребно заради безбедноста на претседателот.

Неколку месеци пред Владимир Путин да ги напушти резиденциите за да се појави во јавноста каде било, неговиот тим за обезбедување веќе е на терен. Прво, ги анализира сите можни закани: криминални активности, социјални немири, перцепција на сликата, па дури и можноста за природни катастрофи, на пр. земјотреси или поплави во регионот за време на потенцијална посета.

Google search engine

Околу еден месец пред посетата на претседателот, членовите на тимот пристигнуваат на местото на настанот за да го координираат својот безбедносен распоред со локалните власти и да го проверат сместувањето каде што ќе престојува претседателот . Се е фиксирано до последната точка, за време на престојот на претседателот да не мора да влегуваат техничари или мајстори во просторот за живеење.

ИТ инженери и техничари од безбедносниот тим поставуваат заглавувачи за да ги блокираат сите сигнали за радио детонација на локацијата на претседателот . Опремата што ја одржува тимот за надзор на претседателот ги пингува сите паметни телефони и други уреди во непосредна близина на локацијата на претседателот за да контролира каква било сомнителна активност. За оние од вас кои се загрижени за прашањата за приватност – според рускиот закон, безбедноста на претседателот има право да инсталира и користи хардвер и софтвер од секаков вид за прислушување, да врши претреси, да има пристап до која било зграда и организација или да заплени кое било возило – ако нешто од ова треба да се направи за безбедноста на претседателот. Сепак, запленувањето на цивилни возила е дозволено само „во екстремни услови“ и нема официјална евиденција за каква било таква ситуација.

Дури по вакви темелни подготовки доаѓа претседателот и обезбедувањето започнува со својата непосредна работа. Специјалната служба задолжена за безбедноста на рускиот претседател се вика Федерална служба за заштита, која според неофицијални информации има над 50.000 вработени.

Во рамките на Федералната служба за безбедност, специјална единица лично го обезбедува претседателот Путин. Изненадувачки, условите за оваа позиција не вклучуваат вистинско воено искуство.

Тешко дека обезбедувањето на претседателот ќе мора да прави заседи на планински патеки или да скока со падобран. Борбеното искуство е корисно, но често не е применливо во нашата работа. Напаѓате за време на војната. А телохранител треба да го штити претседателот само од некој невидлив – вели работникот од обезбедувањето на поранешниот претседател.

Затоа поранешните полициски оперативци не се способни за оваа работа – тие се обучени да апсат, а телохранителите на претседателот на прво место ја имаат неговата безбедност, а не потребата да го уапсат напаѓачот. Чуварот мора да има „оперативна психологија“, што значи дека може да предвиди и спречи закани и да прави работи незабележани од другите , што е исто така важно. Други услови за позицијата: кандидатите треба да бидат помлади од 35 години, да имаат висина помеѓу 175 и 190 см и тежина помеѓу 75-90 кг , пишува Russia Beyond.

Телохранителите на претседателот мора да разбираат и странски јазици и, што се однесува до политиката, да бидат запознаени со основите за да разберат кој му пристапува на претседателот и како треба да се однесуваат со тие луѓе. На ова видео, луѓето од обезбедувањето бараат од Конор Мек Грегор да ја тргне раката од рамото на Путин.

Телохранителите на претседателот се многу издржливи. Тие се обучени да издржат екстремен студ во лесни мантили (дебелите комбинезони може да го попречат нивното движење) и да не се потат на топлина . Според некои извештаи, тие користат лекови кои влијаат на физиолошките процеси . Патем, на телохранителите им е дозволено да пушат цигари – помага побрзо да се смири стресот, но секако не за време на тренинг или работа. Работата на телохранителите на претседателот е многу исцрпувачка, поради што добиваат отказ по 35-тата година од животот.

За време на „акцијата“ (бидејќи претседателот го поминува своето време во јавност) , телохранителите беа организирани во четири кругови . Најблискиот круг до претседателот се неговите лични телохранители, момци со заканувачки изглед во костуми, темни очила за сонце, со слушалки во увото и куфер. Тие изгледаат опасно со причина – за напаѓачите ова е првиот знак дека Путин е многу добро заштитен. Друг детаљ што навестува телохранител се неговите раце – тие се секогаш пред телото, левата рака често е крената на половина. Ова е задолжителен услов – чуварот мора секогаш да биде во подготвеност. Затоа што непосредна задача е во случај на опасност да го покрие претседателот со неговите тела . Погледнете како го прават тоа во ова видео од Хановер, 2013 година.

Куферите што ги носат овие момци се заштитни штитови кои можат да се постават за да го заштитат претседателот од куршуми . Стражарите се вооружени со пиштол „гурза“ калибар 9 мм кој може да испука и до 40 куршуми во минута, пробивајќи ги панцирните елеци од далечина од 50 метри. Меѓутоа, ако има пукање, тоа значи дека тимот за безбедност потфрлил – какви било напади треба однапред да се спречат. Друга опрема наменета за заштита се чадорите Кевлар што ги носат чуварите – тие се супер силни и обезбедуваат добра заштита од куршуми. Погледнете како тоа изгледа во следното видео:

Сепак, најважни чувари не се „првиот круг“, туку оние што се во „вториот круг“. За разлика од првиот, тие се целосно незабележителни во толпата, тренираа формално и се однесуваат дискретно, барајќи потенцијални напаѓачи. „Третиот круг“ го опкружува кругот околу толпата, спречувајќи сомнителни лица да бидат во близина на претседателот. „Четвртиот круг“ се снајперистите кои се наоѓаат на покривите на околните згради. Затоа е опасно да трчате, да врескате, да правите избрзани движења во близина на претседателот бидејќи за неколку секунди ќе добиете црвена точка на главата.

Исто така, кога претседателот ќе се појави на широки јавни простори, може да се постави дополнителна заштитна опрема.

Конечно, дел од единицата патува со претседателот во оклопни комбиња (екстремното возење е исто така неопходна вештина за поголемиот дел од безбедноста на претседателот). Овие момци се специјални сили вооружени со АК-47, снајперски пушки „Драгунов“, фрлачи на противтенковски гранати и преносни противвоздушни ракетни системи „Оса“ . Сепак, главниот адут на безбедноста на претседателот во случајот со Владимир Путин е самиот претседател . Имајќи искуство со работа во советските и руските тајни служби, Путин знае дека неговиот тим за безбедност знае што прават и затоа секогаш се придржува до нивните безбедносни барања.