(0 гласови)
Платнените маски помагаат да се забави ширењето на Ковид-19. Но, за тие да имаат поголема корист отколку потенцијална штета, тие треба да бидат чисти. Еве како да ги исчистите според стручните совети на експертите. Маските треба редовно да се перат. Важно е секогаш да ги вадите правилно и да ги миете рацете откако ќе допрете користена маска. “Schi Tech Daily” дава упатства за чистење маска кои ги издаде Американскиот центар за контрола и превенција на болести(CDC). Како да исчистите носена маска? Во машина за перење: можете да ја перете маската заедно со другите алишта. При перење, користете вообичаен детергент за…
(0 гласови)
Новиот документарец кој што се емитува на британскиот „Канал 4“, откива детали од животот на покојната принцеза Дајана, а меѓу другото тие вклучуваат дека таа на својот сопруг му предложила дека би требало да отстапи од „трката за престолот“ во корист на нивниот син, принцот Вилијам. Освен тоа се спомнуваат и податоци од нивниот брак, дека тој бил катастрофален на почетокот. Од интервјуто кое принцезата го дала поминале точно 25 години, а за него одлучил да прогови некогашниот уредник на „Дејли Телеграф“, Макс Хејстингс, кој што открил дека некои делови одбил да ги објави за да се избегне голем кралски…
(0 гласови)
Точно седум години не сме го виделе Михаел Шумахер во живо, а неговата последна снимка ја интригираше јавноста. Познато е дека легендарниот Шумахер доживеа несреќа на скијање на Алпите поради која што никогаш повеќе оттогаш не се појави пред очите на камерите, но токму тогаш во неговата кацига имало вградено камера која што снимила сè. Секако, треба да се напомене дека вистинитоста на видеото никогаш не била потврдена затоа што полицијата го држела во тајност.   Нема сомнеж дека станува збор за таа карпа, но никој досега не потврдил ниту пак демантирал дека станува збор за автентичен видео запис. Погледнете го видеото: 
(0 гласови)
Пет руски компании активно ќе работат на подготовките за производство на вакцината против коронавирусот "Sputnik V", изјави шефот на рускиот Фонд за директни вложувања, Кирил Димитриев. Како што беше прецизирано од прес-службата, вакцината ќе ја произведуваат компаниите Бинофарм, Р-Фарм, Биокад, Генериум и Гамалеј. „Имаме пет компании кои планираат производство на вакцини во блиска иднина и во склад со тоа, многу активно работат на зголемување на капацитетот. Мислам дека тоа ќе го видиме следниот месец, а во декември и повеќе“, изјави Димитриев. Претходно од Фондот за директни вложувања известија дека од повеќе земји ширум светот добиле барања за повеќе од 1,2 милијарди дози на…
(0 гласови)
Според неодамнешниот извештај на Клиниката за истражување на нарушувања во спиењето во Кливленд, ако чувствувате потреба да го одложите алармот за будење за уште 10-тина минути по добро проспиена ноќ, време е да посетите лекар. Начинот на кој сонот завршува може да биде знак на некоја здравствена состојба и да укаже на потенцијален проблем, наведуваат лекарите.  Одложувањето на алармот ја нарушува РЕМ фазата во сонот односно ресторативната состојба, вели д-р Рина Мехра, директорка на клиниката во Кливленд. Секоја ноќ минуваме низ два основни вида спиење – РЕМ и не-РЕМ спиење. Националниот институт за невролошки нарушувања и мозочен удар го опишува…
(0 гласови)
Иако речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите тврдат дека е оправдано да се носат маски и на отворено иако постои мал ризик од зараза. Носењето маски на отворено пред се се однесува на настани каде што луѓето стојат премногу блиску еден до друг, не можат да држат дистанца и подолго време разговараат како политички собири или забава на отворено.   Од почетокот на пандемијата студиите најмногу потврдуваа зараза во затворени простори како ресторани, домови, фабрики, канцеларии, конференции и јавен превоз. Една од 7000-те спроведени студии објавена во април потврдила зараза на отворено - станува збор…
(0 гласови)
Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна, Роспотребнадзор наведува дека во Русија не е идентификуван нов вид на вирус. Норвешкиот таблоид Верденс Ганг објави дека е откриена нова мутација на коронавирусот во Норвешка во Трондхајм на северот на земјата, пренесува Тасс.  „Русија, сепак, не идентификува нов вид на коронавирус што би можел да биде суштински различен од оној што циркулира во други земји“, соопшти надзорниот орган за заштита на потрошувачите Роспотребнадзор. Се наведува дека Русија систематски ја проучува генетската разновидност на САРС-КоВ-2 верзиите во оптек, како и…
(0 гласови)
Србин и Босанец се уапсени и осудени на три години и четири месеци затвор поради грабеж во продавница на "Gucci" кога украдоа стока во вредност од 200 илјади евра. Грабежот се случи на 11-ти ноември 2019-та година во местото Пјеве дел Каиро во италијанскиот регион Ломбардија. Пред шест месеци „Карабињерите“ успеаа да ги пронајдат и уапсат Србинот и Босанецот кои живееле во Милано, за кои се сомнева дека се лидери на банда од четири лица кои го ограбиле бутикот. На снимката од надзорните камери која ја објавија италијанските медиуми може да се види како криминалците со автомобил влетуваат во продавницата. Тие за…
Top