Една лажичка од оваа смеса исфрла сè што е штетно: Народен лек ги обновува клетките и спречува депресија и рак

Овој магичен лек се споменува во “Илијада” на Хомер, а неверојатниот вкус е воедно и лековит. Оваа супер моќна мешавина се состои од само 2 состојки.

Кога ќе изедете една лажичка од оваа смеса, во телото ќе внесете цинк, железо, влакна, магнезиум, калциум, бакар и бројни витамини, особено оние од групата Б, а речиси сите се клучни состојки кои му се неопходни на телото. 

Според истражувањата, оваа комбинација од природни состојки е ефикасна во регулирање на мастите во крвта и холестеролот. Покрај тоа што го регулира високиот крвен притисок и аритмијата, оваа мешавина ја подобрува и циркулацијата на крвта и лимфата, со што се добива дополнителна енергија по напорниот работен ден.

 

Некои студии покажуваат дека редовната употреба на овој стар лек може да ги реши проблемите со хроничниот умор, анксиозноста и депресијата, а исто така го намалува и ризикот од атеросклероза и мултиплекс склероза.

Содржи дури 182 елементи кои се корисни за човековото тело, а има и висока концентрација на антиоксиданси кои спречуваат развој на карцином и други тешки болести.

Во продолжение ви го претставуваме оригиналниот рецепт за овој моќен лек:

Потребни состојки:

- 300 гр. тахини (паста од сусам)

- 300 гр. природен мед

 

Начин на припрема:

Измешајте ги состојките во еден сад, а можете да додадете и сецкани ореви, бадеми или лешници. Ставете ја смесата во тегла и чувајте ја во фрижидер.

Секој ден консумирајте една до две кафени лажички од оваа смеса, а децата смеат да консумираат по една мала лажичка секое утро.

Top