5 храни кои ќе ви помогнат да имате мазна и сјајна кожа

Кога станува збор за чиста и сјајна кожа, она што го јадете е исто толку важно како и рутинската нега на кожата.

Можете да ги надополните вашите омилени процедури за нега на убавина и кожа и да ја наполните чинијата со храна која ќе ја хидрираат и изгладнат.

Погледнете ги првите пет храни кои експертите ги препорачуваат против појавата на акни:

Боровинки

Храната богата со антиоксиданси, како што се боровинките, се многу корисни за кожата како целина. Ставете ги во овес, јогурт или салата.

Авокадо

Добри вести за љубителите на гуакамоли. Авокадо содржи многу природни масла, а покрај тоа за оброк, исто така можете да направите маски со него.

Кафеав ориз и грав

Можете да уживате во кафеав ориз и грав за вечера. Излегува дека оваа комбинација прави чуда за фината кожа. Мешањето на цели зрна и протеини има антиинфламаторно дејство и ќе помогне во прозрачниот изглед на кожата.

Семки од тиква

Кажете збогум на акните со јадење на закуски со семки од тиква. Храната богата со цинк, помага за борба против акните, затоа овие семки се вистинска енергетска бомба за вашата кожа.

Карифол

Сулфурот, исто така е познат како „Минерали за убавина“, дава мазна и сјајна кожа. Тој помага да го исчистите телото од токсини, кои може да ги затнат порите, предизвикувајќи блед тен.

Со јадењето на карфиол, ќе имате доволно сулфур, за да може телото да го синтетизира колагенот за здрава кожа, коса и нокти.

Top