Најновиот инстант лоз на Државна лотарија на Македонија наречен МИНИ и МАКСИ ја донесе првата премија во Битола. Првиот MINI ONE ќе се вози по улиците на Битола откако лозот е купен во продажното место Brothers Tobacco на Широк Сокак во Битола .

Младиот брачен пар Игор и Елена се новите сопственици на овој автомобил. Нивната среќна приказна започнала неодамна кога на нивната свадба добиле инстант лозови како подарок. Неколку од нив биле добитни, но тие сепак не се решавале веднаш да ги заменат за нови. Откако во продажба излезе најновиот инстант лоз МИНИ и МАКСИ почувствувале дека е време да ги заменат. Игор покрај замените докупил и уште неколку инстант лозови МИНИ и МАКСИ во продажното место Brothers Tobacco. Инстантите ги гребеле во домот заедно со сопругата Елена , а интересно е дека нивното синче Марко го избрал добитниот лоз. Најпрво не им се верувало дека токму тие се среќните добитници на првиот автомобил од овој инстант лоз, па затоа најпрво ја провери ја и потврдија својата добивка па дури потоа се пофалиле на своите најблиски.

Инаку, МИНИ и МАКСИ  нуди 10 автомобили BMW X1  и  5 автомобили MINI ONE, а со овој лоз Државна лотарија ја продолжува низата каде главна премија се автомобили. Овој пат во игра се два типа автомобили  BMW X1 и MINI ONE.

mini

Играта е едноставна а исто времено и динамична. Во 9те полиња за гребење треба да се откријат три исти симболи на BMW X1 или три исти симболи на MINI ONE, за добивка автомобил. Или пак три исти износи за парична добивка.

flaer MiniMaxi jpg

Покрај автомобилите, лозот нуди 20 добивки по 50.000 денари  и други парични добивки.

За МИНИ инвестиција од 80 денари овој лоз може да ве донесе до МАКСИ добивка автомобили  BMW X1 или MINI ONE.

Турција пратила дополнителни сили и техника на границата со Сирија, во округот Акчакала, јавуваат медиумите, а снимките од војската и опремата се споделуваат на социјалните мрежи.

Турските дополнителни сили дошле откако претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган објавил дека планира операција против Сириските демократски сили, курдските формации поддржани од САД, јавуваат медиумите. 

Турскиот лидер Реџеп Тајип Ердоган претходно изјавил дека Анкара ги завршила подготовките, направила план и издала потребни наредби за операциите на северот на Сирија.

Како што се гледа на снимките и фотографиите, конвојот воени возила и автобуси наводно се движи кон сириската граница.

Забележано е и засилено присуство на хеликоптери во таа област.

Ердоган вчера рекол дека Турција ќе започне воена операција од воздух и од земја источно од реката Еуфрат во Сирија.

Како што наведува TRT, тоа е најдиректна најава за воена офанзива откако Анкара и Вашингтон одлучиле на североистокот на Сирија, покрај границата со Турција, да воспостават безбедносна зона.

Ердоган предупредил дека Анкара нема избор освен сама да тргне во реализација на формирање на зона за безбедност со оглед на малиот напредок во соработката со САД по тоа прашање.

По 8 години војна во Сирија, Анкара и Вашингтон се договориле да воспостават зона долж 480 километри од сириско-турската граница.

Турција планира да насели два милиони сириски бегалци во таа област, од каде би ја протерале милицијата на сириски Курди, која ја сметаат за терористичка организација, а која ја поддржуваат САД.

Израелските археолози објавиле дека откриле голем, 5.000 години стар град, на северот на Израел.

Древниот град бил откриен за време на подготовките за работа на авто-патот во близина на Хариш, град на 50 километри северно од Тел Авив. 

Станува збор за "космополитски и испланиран град", кој датира од бронзеното доба.

Градот се простирал на 65 хектари и имал околу 6.000 жители.

Откриен е и необичен обреден храм, како и запалени коски од животни, што е знак дека се изведувале ритуали со принесување на жртви.

Русија и САД ги замениле улогите на меѓународната сцена: додека Вашингтон се претвора во деструктивен фактор во светската политика, Москва станува нејзин "сив кардинал", напишала во својата статија за проектот "Синдикат" поранешната шефица на шпанската дипломатија, Ана Паласио.

По обединувањето со Крим и почетокот на операцијата во Сирија, Москва многумина ја сметале за деструктивен фактор во светската политика, но времето покажа дека таа навистина стана влијателен играч во меѓународната арена, смета Паласио. 

Со потпишувањето на Штајнмаеровата формула се отвора пат за нормализација на ситуацијата во Украина и воспоставувањето на врска меѓу Русија и Западот, што, според мислењето на поранешната министерка, е значајна победа за Москва.

Во исто време, Обединетите нации ја завршуваат работата на формирањето на комитет кој ќе се занимава со правење на нов устав на Сирија, што е во склад со планот кој го предложила Русија во 2018-та, укажува авторката.

Растот на влијанието на Москва е поврзано со тоа дека САД последните години ја губат лидерската позиција во меѓународната арена, констатира таа и како пример ја наведува ситуацијата со нападот на нафтените објекти во Саудиска Арабија - додека американскиот претседател Доналд Трамп пишувал воинствени твитови, Русија се претставила како потенцијален гарант за стабилноста во регионот.

 

Меѓународната заедница, како и претходно, ги смета САД за главен геополитички играч, што е повеќе работа на навика, а не логика. Вашингтон не покажува желба за лидерство, а истовремено излегува од многу меѓународни договори, што негативно влијае на ситуацијата во светот, пишува таа.

Притоа Европа, како што смета Паласио, во меѓународната арена е само систематски координатор, кој е важен за процесот на решавање на конфликтни ситуации.

"Како клучен глобален координатор, Европа треба да знае точно за што служат нејзините напори", заклучила Паласио.

Државна Лотарија на свое големо задоволство најавува дека подготви нов изглед на добро познатата веб страна www.loto.mk, која доби нова подобрена функционалност и најважно од се, наскоро ќе се претвори во постојано отворен канал за учество во игрите на среќа  ЛОТО 7 и ЏОКЕР.

Веќе подолг временски период, тимот на Државна лотарија напорно работи на приближување на можноста за учество во игрите на среќа до граѓаните ширум земјата. Едновремено со збогатување на портфолиото игри на среќа и зголемувањето на бројот на уплатно-исплатни места, како членка на Европската асоцијација на лотарии, внесе голем број новини по углед на државните лотарии на Европа. Овој пат, нашата Лотарија е подготвена да одговори на предизвикот и барањата на новото време и преку својата нова бев страна да овозможи учество во игрите на среќа кои ги приредуваме.   

Овој сериозен проект веќе може да се види со клик на www.loto.mk.

Новата веб страна, која е со нов изглед и нова функционалност, ќе понуди многу новини и информации за играчите на игрите на среќа чиј приредувач е Државна Лотарија.  Играчите кои сакаат да продолжат да уплаќаат на своите среќни места, на новата веб страна поедноставно ќе доаѓаат до резултатите и поедноставно ќе проверуваат добивки. А оние кои до сега не учествуваа во игрите на среќа Лото и Џокер заради немање време за чекање на продажно место, наскоро ќе добијат свое мобилно среќно место и ќе можат да се вклучат во игра од било каде и во било кое време.

Се зајакна и тимот на контакт центарот кој веќе почна да работи со ново, продолжено работно време: од 8:00 – 22:00 од понеделник до сабота, а во неделите од 8:00 до 16:00.

Покрај досегашниот телефонски број на Контакт центарот - 02 323 7777 и Е-меил адресата Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите., додаден е и број на вибер за корисниците на мобилна телефонија 076 313 052.

Наскоро, наместо да барате продажно место, наместо да чекате во редот за уплата на ЛОТО 7 и Џокер,  можноста за учество во игрите на среќа на Државна Лотарија, ќе ви биде достапна во вашиот дом, во вашето омилено кафуле, на пауза во канцеларија, на вашата автобуска постојка и насекаде каде што сте ONLINE.  

Новата веб страна  ќе ги содржи сите информации и за останатите игри на среќа како инстант лотарија и електронските игри КЕНО и Среќни Топчиња.

Пред да го објавиме официјалното отворање на  можноста за ONLINE уплата за учество во игрите на среќа Лото 7 и Џокер, Ве покануваме да ја посетите  www.loto.mk.

На 31-ви јануари 2007-ма година, поранешниот претседател на Македонија, Киро Глигоров гостуваше во емисијата „Отворено“ на хрватската национална телевизија.

15 години по распаѓањето на Југославија, поранешниот македонски претседател Киро Глигоров на хрватската национална телевизија проговори за тоа што се случувало пред распадот на Југославија и големиот предлог на Европската унија со цел да се спречи евентуална војна.

Како член на Претседателството, претседател на Собранието и член на Советот на Федерацијата на Југославија, Киро Глигоров беше една од најважните политички фигури во поранешната заедничка држава и вклучен во сите политички процеси и одлуки.

Глигоров открива дека како член Претседателството и претставник на Македонија, заедно со претставниците на останатите републики бил повикан на средба со „европската тројка“ - претседателот на Европската комисија Жак Делор, министерот за надворешни работи на Луксембург (земјата претседавач), Жак Сантер и холандскиот комесар (и министер за надворешни работи) Ханс Ван ден Брук.

 

Според Глигоров, претставниците на Европската унија на Југославија ѝ го претставиле планот одобрен од Советот на ЕУ кој требало да ја спаси земјата од граѓанска војна.

„Жак Делор рече дека прво - со политичка одлука Југославија ќе биде примена во Европската унија, веднаш. Второ, за да успее реформата на Анте Марковиќ, ќе добиете од буџетот на Европската унија 5 и пол милијарди долари. Но, потоа веднаш се покажа целиот неразумен однос кој постоеше меѓу претседателите на републиките - ако некој кажеше А, другиот ќе речеше Б и немаше никаква согласност. Не можевме никако да се договориме за да не мора баш се да се уништи во поранешна Југославија“, откри Киро Глигоров.

Според поранешниот претседател, Делор откако сфатил дека не можат да се согласат, исто така нагласил дека секоја република која што сака независност, треба да оди на референдум. Ако тоа го потврди народот, потоа републиката ќе биде примена во Обединетите нации. Понудата на ЕУ била протолкувана и како конфедерално уредување на сите држави во состав на Југославија.

 

„Од десетте точки кои ги прочита Делор, јас не знам која беше подобра“, истакна Глигоров.

Сепак, како што раскажува Глигоров, уште на состанокот веќе било јасно, личните амбиции на тогашните лидери на Србија и Хрватска, Слободан Милошевиќ и Фрањо Туџман ќе го срушат секој обид на Европската унија да биде спречена војна во Југославија.

„Тогаш настана молк, па се јави Милошевиќ: Мислам дека треба да создадеме цврста и модерна федерација со седиште во Белград. Потоа повторно молк, па се јави Туѓман: Јас чувствувам дека имам историска мисија да го обновам хрватското кралство. Ние имавме држава и сега треба да ја обновиме. Друго не ме интересира, не ме интересираат никакви милијарди“, открива Глигоров.

Поранешниот македонски претседател потоа откри како на тоа реагирал претставникот на денешна Босна и Херцеговина, Алија Изетбеговиќ: „Ве молам немојте така, ова нека биде барем како основа за разговор, па ќе има сугестии за понатаму за тоа да се подобри. Ако тоа не се случи, во Босна ќе има крв до колена“.

 

На крајот, дел од лидерите на тогашните републики го отфрлиле предлогот на Европската унија и одлучија Југославија да се подели со крвава граѓанска војна која благодарение на Киро Глигоров, Македонија успеа целосно да ја избегне.

Во периодот што следуваше започна „10 дневната војна“ помеѓу ЈНА и Словенците кои се бореа за независност, 4 годишната војна за Хрватската независност која резултираше со бројни масакри, бомбардирања на Дубровник, жестоки битки во Вуковар и слично.

Најкрвава беше босанската војна која траеше од 1992-ра до 1995-та година која настана од истите причини - неможноста да се утврдат границите на Србија, Хрватска и БиХ, мешовитоста на населението и амбициите за „големи држави“. Резултираше со над 100 илјади жртви, опсада на Сараевo која траеше речиси четири години и масакрот во Сребреница кој го потресе целиот свет.

Што ќе се случеше доколку била прифатена понудата на Европската унија, каква ќе беше иднината на Југославија и Македонија и дали ќе беа спасени стотици илјади животи, тоа никогаш нема да го дознаеме.

Во најголемото дерби на албанскиот фудбал меѓу Тирана и Партизани Тирана, гостите славеа со 1-2. Натпреварот го одбележаа незапамтени инциденти меѓу двете навивачки групи кои се пресметаа со употреба на бакљи, дрвја, каменици.

Кога од “Google” се обиделе да ги снимаат германските улици, Германците буквално полуделе, а имало и неколку инциденти во кои биле искршени возилата и камерите на компанијата.

Се поставува прашањето дали историските причини се доволни за недоверливоста кај Германците кон нив и дали “Google” е лош како Гестапо или Штази, но генералниот став е дека “Google Street View” не е добредојден. 

Од своето лансирање во 2007 година, “Google” мапираше милиони километри улици ширум светот, а снимал дури и во вселената и океанот, но во Германија нема пристап. Ако кликнете на иконата “pegman” на мапата на “Google”, ќе се појави интересна слика – цела Европа е прекриена со сини линии кои индицираат дека апликацијата е достапна, но Германија и Австрија се речиси сосема празни.

 

Има неколку можни причини за тоа, а една од нив е тоа што Германците се славно љубоморни на својата приватност, а тоа е став кој го делат со своите културолошко блиски соседи – Австријците.

Германците се екстремно посесивни околу своите лични податоци и нив ги шокира спремноста на останатите жители во светот да ги делат своите имиња, адреси, листа на пријатели и онлајн историјата на пребарување.

Според истражувањето објавено во магазинот “Harvard Business Review”, еден просечен Германец е спремен да плати до 184 долари за да ги заштити своите здравствени податоци. Од друга страна, тоа за просечниот Британец вреди максимално 54 долари, а за Кинезите тој трошок може да биде и едноцифрен.

Причината е траума од дури два тоталитарни режими над своите глави во своето неодамнешно минато – Третиот Рајх и комунистичката Источна Германија. И двата режими барале тотална контрола над своите граѓани, а во годините нацизам, најважниот инструмент на државата била тајната полиција Гестапо, додека во Источна Германија тоа биле Штазите.

Како и кај многу други аспекти на нацистичкото владеење, повоената Германија применила “ни видер” политика, кога е во прашање кршењето на приватноста.

Тоа е една од причините зошто првиот член од тогаш уште само западен германски повоен Устав вели: “Човековото достоинство ќе биде неприкосновено. Неговата почит и заштита е должност на сите државни тела”.

Скопјанец сними интересно видео на кое може да се види како припадници на Министерството за внатрешни работи приведуваат еден човек.

На снимката се гледа како три автомобили на сообраќајната полиција го имаат попречено патот на еден автомобил, по што возачот на автомобилот во следните неколку минути практично се бори со полицијата за да не биде уапсен.

„Колку полицајци се потребни да приведат еден човек?“, се прашува авторот на снимката која е објавена на социјалната мрежа Фејсбук. Од тоа што може да се види на видеото, дури три екипи на сообраќајци едвај успеаа да го смират возачот, а во меѓувреме пристигна и четврто полициско возило.

Видеото е снимено во понеделникот, а интересно е што само два дена подоцна центарот на Скопје беше целосно блокиран - Независниот полициски синдикат протестираше и побара покачување на платите за 25% за сите вработени во полицијата.

Ова е дел од тимот на стратешки соработници, кој што во периодот што следи ќе работи со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на Обнова на Македонија.

1. Проф. Д-р. Гордана Силјановска Давкова, стратешки соработник за прашања од областа на правото и политичкиот систем. Професор редовен на Правниот факултет во Скопје, инаку дипломирала и магистрирала на Правниот факултет во Скопје, а докторирала на Универзитетот во Љубљана. Позади себе има стотици трудови во влијателни списанија во но и надвор од земјата.

2. Проф. Д-р. Сашко Кедев, дописен член на Македонската Академија на Науките и Уметностите од 2015 година. Стратешки соработник за прашања од областа на медицината и здравствените политики. Редовен професор на Медицинскиот факултет во Скопје од 2013 година. Меѓу другото бил визитинг професор на Универзитетот во САД, во државата Северна Каролина, инаку во 2001 година се стекнува со звањето Европски кардиолог, понатаму како што реков е избран за дописен член на МАНУ.

3. Проф. Д-р. Владимир Дукоски, професор во пензија, стратешки соработник за технолошки развој и образовни политики. Инаку бил визитинг професор на Универзитетот во Братфорд. Дипломирал на политехничкиот универзитет во Лавов, а магистрирал и докторирал на универзитетот во Загреб.

4. Стратешки соработник за прашања од областа на економија, Хозе Тараско вондреден професор на Кралскиот Универзитет „Хуан Карлос“ во Мадрид, Шпанија. Инаку бил визитинг професор на Универзитетот во Флорида „Бокаратон“ и исто така бил визитинг професор на Универзитетот во Порцмалт, Нотинген и истовремено на Универзитетот „Ваљиканта“. Од образованието има постдокторски студии на „Хардвард“ Универзитетот, има докторат на Кралскиот Универзитет „Хуан Карлос“, Мадрид, во Шпанија. Двоен магистериум на Универзитетот „Ваљиканте“, Универзитетот во Виена. Дипломирал на Универзитетот во Саламанка. Има искуство со работа во Банката на државни резерви за Нов Зеланд, Меѓународниот монетарен фонд. Понатаму бил дел од луѓето кои што работеле со Банката на федерални резерви на државата Сент Луис, САД, итн.

5. Игор Дурловски, стратешки соработник за прашања од областа на културата.

6. Влатко Гигов, стратешки соработник за нови производи и социјални медиуми. Инаку државјанин на Шварцарија, своето образование на додипломски студии го стекнал на „Вебсторн“ Универзитетот во Женева, Швајцарија. А, неговиот магистериум е на Европскиот Универзитет исто така во Женева, Швајцарија. Работел како главен оперативен директор во неколку држави за мултинационални компании, меѓу кои би ги издвоил неговата работа во Мексико, Канада и итн.

7. Стратешки соработник за напредни технологии и аналитика, Јанко Баждавела кој што живее и работи во Њујорк, САД. Инаку Јанко своето образование, додипломски студии ги стекнал на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, на факултетот за електротехника и информациски технологии, поранешен Електро факултет. Инаку исто така има специјализација на „Квинс“ Универзитетот во Белфаст. Понатаму бизнис школата во Париз, а моментално работи во „Коркоран Груп“ на висока позиција, компанија мултинационална која што има годишен обрат со повеќе од 21 милијарда долари.

 

8. Понатаму, стратешки соработник за прашања од областа на спортот, Борко Ристовски репрезентативец на Република Македонија во ракомет истакнат мислам дека доволно јавноста во Македонија е запознаен со неговите достигнувања и успеси и на ниво на клупски натпреварувања и на ниво на државни натпреварувања.

9. Стратешки соработник за прашања од областа на енергетиката, Сања Божиновска инаку докторант на Харвард универзитетот во САД, магистрирала на универзитетот во Гронинген, Холандија, а додипломски студии завршува на Англо-американскиот универзитет во Прага, Чешка.

10. Акан Махмут стратешки соработник од областа на туризмот инаку Акан Махмут е косопственик и извршен директор на ЕРАК групацијата од Скопје. Инаку ЕРАК групацијата е составена од повеќе компании чија главна дејност е логистика транспорт на патници и туризам. Инаку има свое претставништво во неколку градови во Европа меѓу кои Скопје, Будва, Дубровник, Истанбул, Лвов, Сараево, Белград, Рига итн. Како туристичка агенција има добиено 5 награди за најдобра агенција за дојдовен туризам во Република Македонија за периодот од 2010 до 2018-тата година. Во неговото портфолио како компанија имаат повеќе од половина милион ноќевања годишно, инаку стратешки партнер на РСД- Рајзен Германија најголемата маркетинг компанија во Германија со чија програма веќе втора година по ред доаѓаат повеќе од 55 илјади туристи во регионот со акцент на Република Хрватска.

11. Стратешки соработник од областа на трудовото право и социјалната политика, вонреден професор Лазар Јовевски, вонреден професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ додипломски студии завршил на истоимениот факултет додека пак постдипломски и докторски студии на Универзитетот во Белград.

12. Стратешки соработник од областа на машинската индустрија и екологија, Зоран Марков редовен професор на машинскиот факултет во Скопје. Образованието го стекнал на истоимениот факултет инаку бил корисник на Фулбрајтова стипендија со која што реализирал истражувачки престој на Песилванија Стејт Универзитетот во САД.

13. Стратешки соработник од областа на интелектуалната сопственост, Гоце Наумовски професор на правниот факултет во Скопје, „Јустинијан Прима“ инаку е визитинг професор на Колумбија Универзитетот, истовремено е двоен доктор на науки покрај докторатот на правниот факултет Јустинијан Први на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ исто така има завршено докторат на универзитетот во Стразбур, Франција.

14. Стратешки соработник за прашања од областа на бизнисот и организациските стратегии, професор доктор Гоце Андревски своето образование на додипломски студии го стекнал на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, постдипломски студии на Универзитетот Гранд Валеј Стејт во државата Мичиген во САД, додека докторирал на Универзитетот во Кентаки, државата Кентаки САД. Инаку во моментот работи како визитинг професор на бизнис школата „Квинс“ при „Квинс“ Универзитетот во Онтарио Канада.

15. Стратешки соработник за прашања од областа на корпоративното право Александар Климовски кој што работи и се образувал, односно своето образование го стекнал на додипломски, постдипломски студии и на докторски студии на истоимениот факултет каде што е во моментот редовен професор, позади себе има повеќе од 50-тина научни и стручни трудови.

16. Стратешки соработник за прашања од областа на банкарската политика, Коста Митровски до јуни 2019-тата година претседател на македонската банкарска асоцијација. Во периодот од 2016-тата до 2018-тата претседател на здружението на банкарство при стопанската комора. Од 2008-та до 2019-тата главен извршен директор и претседател на управниот одбор во УНИ банка АД Скопје. Меѓу другото бил генерален и финансиски директор на Кенан Агел претставништвото во Скопје итн. 2018-тата е одбран за банкар на годината во Република Македонија.

Top