Во 5тото коло Лото7, одржано вчера на 8ми мај 2019та, не израдува првата 7ка од играта Лото 7. Извлечените броевите 9, 11, 13, 21, 23, 25, 32 донесоа 7ка вредна 29.293.930,00 денари.

Ова е до сега најголемата лото премија во историјата на Државна лотарија. 7ката во своите досегашни посети, беше по еднаш  во Свети Николе, Неготино, Тетово и Струмица, два пати во Куманово, четири пати во Битола и единаесет пати во Скопје. Мапата на среќни добитници на 7ка се збогати со нов град каде од денес е поголема вербата во среќата. Првата 7ка на Лото 7 е прва 7ка во Кавадарци и 22рата 7ка од почетокот на приредување на играта на среќа Лото.

Во очекување да го запознаеме среќниот добитник, со надеж за негова скора посета на нашите простории, ви пренесуваме податоци од системот, според кои среќниот добитник уплатил пет комбинации Лото 7, од кои добитна е третата. Уплатата со вкупна вредност од 100 денари, ја извршил на 6ти мај, во понеделник, во продажното место Браво Нутс, во близина на старата автобуска станица во Кавадарци.

Очекуваме повеќе интересни податоци од средбата со добитникот. До сега дел од нашите среќни добитници на 7ка со задоволство ги споделија своите лото искуства и пренесоа пораки до играчите. Сите ни потврдија дека премиите им го промениле животот на подобро и им помогнале да остварат голем дел од своите планови и желби. Се надеваме дека наскоро ќе ја споделиме среќната приказна на првиот добитник на 7ка од играта Лото 7, кој со 100 денари и верба во среќата дојде до премија вредна 29.293.930,00 денари. За сега по контактите со нашето продажно место во Кавадарци, дознавеме дека во Кавадарци веќе се слави. А има и зошто. Во Кавадрци до сега се освоени бројни премии од инстант лотарија и веќе се возат автомобили добиени на инстант лозови, но ова е прв пат Кавадраци да слави за 7ка на лото со која нивен сограѓанин застана под среќна ѕвезда.

 

По повод, 9-ти Мај, Денот на Европа во Скопје ЗОО денеска за првпат ќе се одржи Детски ЗОО Маратон, кој се надеваме дека во иднина ќе прерасне во традиција. Маратонот е организиран во соработка со Агенцијата за млади и спорт, Атлетска федерација на Македонија, како и Град Скопје.

Во ботаничката градина во Зоолошка градина Скопје ќе се одржат четири трки на кои ќе учествуваат 200 деца. Целта на настанот е пред се едукација за придобивките од спортот и рекреацијата уште од мали нозе.

Новата руска лимузина со подвижен покрив на претседателот на Русија, Владимир Путин, вредна 120 илјади фунти (140 илјади евра), беше провозена денеска низ Москва во текот на пробата за парадата по повод Денот на победата.

Новиот модел наречен “Аурус кабриолет” тежок 6 тони со V8 мотор, ќе започне со продажба оваа година. Аурус, чие име се состои од делови на латинскиот назив за злато (аурум) и Русија, бројни стручни магазини го опишуваат како копија на Rolls-Royce. 

Пробата е одржана во пресрет на парадата во четврток, кога по Црвениот плоштад ќе маршираат трупи на руската војска, а ќе биде претставено и најновото вооружување.

 
 

 

Првите детали од долгоочекуваниот план на претседателот на САД, Доналд Трамп, т.н. „договор на векот“, ги објавиле некои израелски недиуми на хебрејски јазик.

Деталите кружеле помеѓу официјалните претставници во израелското Министерство за надворешни работи, но ниту една од заинтересираните страни не го потврдила тоа.

Деталите биле објавени во весникот „Израел Хајом“ (Израел денес), близок на израелскиот премиер, Бенџамин Нетанјаху.

САД најавиле дека ќе го претстават планот после светиот муслимански месец Рамазан, кој завршува на почетокот на јуни.

Според пишувањата на израелскиот дневник, ќе биде потпишан трипартитен договор помеѓу Израел, Палестинска ослободителна организација (ПЛО) и Хамас.

Палестинската држава, наречена Нова Палестина, ќе биде основана во Појасот Газа и на Западниот Брег, со исклучок на територијата на која се еврејските населби.

Еден од авторите на договорот е високиот советник и зет на Трамп, Џаред Кушнер.

Договорот се подготвува две години, а Палестинците во меѓувреме ги прекинале контактите со Белата куќа, бидејќи Трамп Трамп го признал Ерусалим како главен град на Израел таму ја преместил американската амбасадата од Тел Авив во него.

Ерусалим нема да биде поделен помеѓу Израел и Нова Палестина, туку ќе биде главен град и на Израел и на Нова Палестина, а арапските жители на тој град ќе бидат граѓани на Нова Палестина.

Статус квото за светите места ќе остане на сила, а на Евреите нема да им биде дозволено да купуваат арапски куќи и обратно. На Ерусалим нема да му припаѓаат дополнителни области.

Египет, меѓу останатото на новата палестинска држава ќе ѝ понуди земја за изградба на аеродроми и фабрики.

Страните кои финансиски ќе го поддржат спроведувањето на тој договор се САД, ЕУ и земјите богати со нафта од Заливот.

Тие ќе обезбедат буџет од 30 милијарди долари за пет години за национални проекти во Палестина.

 

Тој буџет ќе ја вклучи и цената за поврзување на еврејските населби со Израел.

САД ќе платат 20 отсто од таквите проекти, ЕУ 10 проценти, а земјите од Заливот останатиот дел.

Нова Палестина нема да може да формира војска, но ќе има полиција која ќе биде само лесно вооружена.

Помеѓу Израел и Нова Палестина ќе биде потпишан договор за заштита, врз основа на кој таа ќе му плати на Израел да ја брани од странска агресија.

По потпишувањето на договорот, Хамас ќе го положи целото свое оружје, вклучувајќи го и личното, на египетските власти.

Членовите на Хамас, вклучувајќи ги и лидерите, ќе продолжат да добиваат плата од државите кои се обврзале да го поддржат формирањето на владата. Појасот Газа ќе биде отворен за сообраќај на стоки и работници во Израел и Египет.

Демократските избори ќе се одржат во рок од една година и ќе биде избрана новата палестинска влада.

Една година по изборите и формирањето на новата влада, постепено ќе се ослободуваат Палестинците од израелските затвори во текот на три години.

Границата меѓу Нова Палестина и Израел ќе биде отворена за сообраќај на луѓе и стоки, како што е случај со пријателски земји.

Автопатот, кој ги поврзува Западниот Брег и Појасот Газа, ќе биде подигант 30 метри над територијата на Израел, а 50 отсто од изградбата ќе ја плати Кина, додека остатокот, или 10 отсто, Јужна Кореја, Австралија, Канада, САД и ЕУ.

Долината на реката Јордан ќе остане под контрола на Израел. Нова Палестина ќе има премини во соседен Јордан под сопствена контрола.

Во случај Хамас и ПЛО да одбијат да го потпишат тој договор, САД ќе ја суспендираат целата финансиска поддршка за Палестинците и ќе се погрижат ниту една земја да не им испраќа пари.

Ако ПЛО го потпише договорот, а Хамас и Исламскиот џихад одбиваат, лидерите на тие две организации ќе се сметаат за одговорни.

Во случај на нова војна меѓу Израел и Газа, САД ќе го поддржат Израел да ги убива тие две организации.

Ако Израел одбие да го потпише договорот, САД ќе ја укинат финансиската поддршка за земјата, која во моментов изнесува 3,8 милијарди долари годишно. 

Министри, пратениците, градоначалници, директори, високи партиски функционери во СДСМ ќе се најдат на списокот на премиерот и претседател на социјалдемократите, Зоран Заев во рамки на најавената операција „Метла“.

Според неофицијални информации од владејачката партијата, првичните анализи на изборните резултатите покажале дека граѓаните се незадоволни од голема група на функционери од власта, но за конкретни чекори и нивно разрешување ќе се почекаат финалните резултати.

Неофицијалните информациите говорат дека меѓу засегнатите од „метлата“ се и двајца скопски градоначалници од општини каде СДСМ освои значително помал број гласови од ВМРО ДПМНЕ.

Според овие информации, станува збор за првите луѓе на општините Гази Баба и Кисела Вода. Се најавуваат смени и на поголем број директори во државни институции и јавни претпријатија.

Покрај ова, во јавноста веќе се шпекулира дека ДУИ ја бара фотелјата на министерката за правда, Рената Дескоска и нудат опција таа да се врати во Министерството за образование. Но, Дескоска не ја прифаќа ваквата понуда, вели единствено место на кое би се вратила е Правниот факултет.

„Нема да се враќам во Министерството за образование. Не сум јас Никола Тодоров и да ги шетам сите ресори. Мојот пат е одење напред, а не враќање назад. Единствено место каде што можам да се вратам по политиката е Правниот факултет, а не МОН“, вели Дескоска прашана за коментар на информациите дека ќе треба да си замине од Правда со понуда да се врати во ресорот Образование.

Од СДСМ велат анализата ќе биде готова наскоро, а истата ќе биде презентирана и на Конгресот, којшто согласно партискиот статут треба да се организира по секој изборен циклус.

До крајот на оваа недела се очекува и средба помеѓу владините партнери Заев и Али Ахмети. Двајцата лидери се очекува да ја договорат идната распределба на министерски фотелји во Владата.

Според најавите, на средбата ќе се разговара и за изборните резултати и актуелните политички состојби.

Во германскиот град Оберхаусен, во текот на ноќта, е спроведена голема антитерористичка операција во која уапсени се осум луѓе, јави „Билд“.

Во околу 4 часот утрото, 150 полицајци упаднале во седум куќи во сопствеништво на големо семејство во Оберхаусен. Се претпоставува дека се работи за терористичка ќелија.

Портпаролот на полицијата рекол дека членовите на семејството, се под сомнение дека соработувале со Исламска држава и дека ја финансирале терористичката организација. Тој нагласил дека засега нема докази дека и самото семејство планирало терористички напади.

Меѓу уапсените се мажи и жени на возраст од 19 до 58 години. Седуммина од нив имаат германски пасоши, но дошле од Балканот, пишува „Билд“. Едно лице е од Босна и Херцеговина.

Зоолошката градина во Скопје се подготвува за пристигнувањето на мајмунот Коко и прославата на 93-тиот роденден. Наскоро ќе добие и нови жители најавува директорот Ѓорѓи Галетановски.

Рекордот на посетеност се руши од ден во ден. 18 000 посетители дневно доаѓаат во ЗОО, а за викенди има и по 10 роденденски прослави. Во просек дневно се трошат околу два тона храна.

Колку е посетена зоолошката дневно?

Со сите активности и новитети кои ги направивме, како и разубавувањето на Зоолошка градина Скопје, успеавме да ги срушиме сите рекорди на посетеност во историјата на оваа јавна установа. Со бројки кои се движат и над 15 000 посетители за викенд и со рекорд од 18 000 посетители во еден ден, ЗОО Скопје е најпосетена институција во државата. Со доаѓањето на новите животни, очекуваме уште поголема посетеност.

 
 

Кои се новитетите?

Ги исчистивме езерата кои повеќе од 13 години не беа воопшто чистени. Го уредивме хортикултурно просторот околу нив, а имаме и нови игралишта за деца. Вработените заедно со волонтери пролетва насадија над 500 нови садници- дрвца, цвеќиња и растенија. Поставивме информативни таблички, патокази, асфалтиравме патеки, поставивме над 200 канти за отпадоци и нови клупи, изградивме и два нови тоалети. Хигиената во Зоолошката е подигната на највисоко ниво. Ги правиме последните подготовки за доаѓањето на Коко и пријателите, започнува изградбата на живеалиште за фламинга, а во очекување сме да пристигнат и нови животни- еланд антилопи, зебри, лавици, белоносести коати...

 
 

Подобрени ли се условите за животните?

ЕАЗА ( Европска асоцијација на зоолошки и аквариуми) има строги критериуми кога се животните во прашање. Под нивно менторство постојано работиме на подобрување на условите со реновирање на постојните живеалишта, како и збогатување на реквизитите за анимација и интеракција на животните.

 
 

На кој начин ги анимирате младите посетители?

Речиси секој викенд ако е добро времето, имаме настани кои се атрактивни за посетителите- театарски претстави, Дизни и Марвел маскоти, ликови од цртаните филмови, работилници, маскенбал, магионичари, Zoo keepers talk. Наскоро ќе имаме и голем настан за пречекот на Коко и 93-ти роденден на зоолошката.

 
 

Има ли нови правила за односот на гостите кон животните?

Тие правила не се нови, отсекогаш постоеле, но за жал ретко биле почитувани. Затоа и поставивме големи табли со кодекс на однесување како и во секоја зоолошка градина во светот. Забрането е хранење на животните и нивно вознемирување и за среќа сега имаме многу помалку инциденти. ЗОО културата мора да биде подигната на највисоко ниво и сите луѓе конечно да научат дека хранењето на животните е строго забрането и дека храната која ја даваат е штетна за нив. Најлоши се смоките, зелката, чипсовите и тоа мора да биде контролирано. 

Непријатни ситуации?

За разлика од минатото, свеста кај посетителите е покачена. Понекогаш има непријатни ситуации со несовесни посетители, но затоа тука е обезбедувањето па на крај се завршува во најдобар ред. Посетителите мора да се придржуваат кон кодексот на однесување, во спротивно имаме право да ги отстраниме од градината.

 
 

Има ли интерес за роденденски прослави?

Зоолошка на лето работи од 8 наутро до 20 часот навечер, а роденденските забави ги имаме и по десет во викенд. Може да се слават во едукативен центар или на летниковец, а цените варираат во зависност од тоа каде сакате да славите и дали сакате едукатор кој ќе направи едукативна прошетка за дечињата. Цените за прослава на роденден се движат од 2500-3000 денари.

Кои ќе бидат новите „жители“ на ЗОО?

За првпат ќе има фламинга во Скопје, пингвини и други егзотични птици. Соработуваме со зоолошки од Балканот, како и зоолошки во Германија, а со влезот во ЕАЗА ќе имаме и многу поголеми соработки со сите градини во Европа.

Од каде ја набавувате храната колку се троши дневно?

Бидејќи сме јавна установа, храната се набавува преку јавни набавки, односно има критериум од каде може да ја набавиме. Секое животно јаде првокласна квалитетна храна, исто како што и сите ние се трудиме да купиме здрава храна за нас и дечињата. Доколку некогаш се случи да има и едно скапано овошје или зеленчук, веднаш се враќа и се пријавува. Секое од животните си има своја табличка на исхрана, со нутритивни вредности и се хранат според одредена грамажа. Најмногу јадат слоновите и жирафите. Во просек дневно се трошат околу два тона храна- овошје, зеленчук, месо, риби, сено, зоб, пелетирана храна, јаткасти плодови, пченица, пченка, јачмен, бебешка храна... Често добиваме и донации од општестевно одговорни компании кои помагаат на животните.

Со која динамика се вршат прегледите на животните од страна на ветеринар?

Ветеринарни прегледи добиваат новороденчињата, а кога Зоо негувател ќе пријави дека некое животно се однесува чудно, веднаш се прегледува и се одредува терапија за лекување. Има и обиколки на неделно ниво, а соработуваме и со Ветеринарниот институт. 

Асаф Адеми, министерот за култура поднесе оставка од функцијата поради, како што тој изјави, здравствени причини.

Тој одлуката ја соопшти денеска во седиштето на партијата, обраќајќи се пред новинарите прво на албански, па потоа на македонски јазик.

Како што кажа денеска на прес конфренцијата имал стент на срцето, а отавката одамна ја депонирал. Следнивте денови треба да се сретнат премиерот Зоран Заев и Африм Гаши, претседателот на Алтеринатива, партија од која доаѓа Адеми. Како што соопшти Адеми, министерското место останува на Алтернатива.

-Настојував да нема корупција во периодот кога го раководев минитерството за култура. Работев транспарентно и ги унапредував вработените без да прашувам дали и на која политичка партија припаѓаат. Работев на унапредување на културната политика во општеството. Ќе бидам достапен за новиот министерот и ќе му помогнам во се што е потребно, изјави Адеми.

Тој соопшти дека ја најавил оставката на Заев и чекал да поминат претседателските избори за да ја соопшти на јавноста.

-Мојата оставка нема вреска со “метлата’ која ја најави Заев, рече Адеми.

Вакава приказна ракометна Европа не видела, ќе се памети и ќе се прераскажува низ ракометните кругови.

Сезоната сеуште не беше почнала, а медиумите Вардар веќе го распаѓаа, пишуваа како главните ѕвезди си заминуваат од тимот, дека Вардар мака ќе мачи во групите, дека Вардар нема шасна да ги помине.. 
Се прашува од кај ги најдовме новите играчи, најавуваа празна сала итн..
Се откажа од нас и МРТ, не потценија дел од спортските медиуми, а се радуваа конкурентите...

Но, заборавивте не можете да униште нешто што живее!

Така денеска при крајот на сезоната Вардар покажа дека има најдобри навивачи, полна сала, покажа дека има карактер, срце, тим а не руски рубљи, за кои толку пишувавте, а ние без пари скоро цела сеозна, а испишуваме историја, по трети пат патуваме за Келн!

А знаете, денска во Македонија се одржа претседателски избори, а јас не слушнав ништо за политика, целиот ден мислите ми беа како ќе помине утакмицата, а за време на истата не знаев кој сум, кај се наоѓам, што правам, преплаве со емоци, урлав, се расправав со телевизорот, се радував.. дишев заедно момците, го доживував секој момент како и они на терен..

Фала ви од срце момци за оваa прекрасна сезона, не се предаваме, одиме до крај!

Те сакам мој Вардаре! 


#ЕденЖивотЕднаЉубовВардар

Ова беше најизвесната трка, се покажа како добитна комбинација што владеачката партија се договори со владеачката ДУИ. Но, очигледно според резултатите и оние поддржувачи на Река, барем половината од нив имаат излезено на овие избори за Пендаровски.

Гледајќи ги резултатите, во мнозинството општини каде што доминатно е македонско гласачко тело, имаме победа на ВМРО-ДПМНЕ.

И овој резултат од 370 илјади е одличен резултат за ВМРО-ДПМНЕ. Мислам дека и во најоптимистичките варијанти се предвидуваа 350 илјади гласови, бидејќи јасно беше дека има поголем резервоар на гласачи не само Албанци, туку и оние кои беа апстиненти во првиот круг за Пендаровски.

Не ме изненадува оваа разлика, ме изненадува одличниот резултат на Сиљановска Давкова. Би ме изненадило, ако со несоодветна изјава што уште не ја слушнавме од Мицкоски, би го упропастил овој капитал што го има.

Затоа што очигледно е дека после овие избори, нема место за еуфорија во СДСМ. СДСМ и она ветување што го даде Заев, ќе биде клучот дали ќе влезе како фаворит на парламентарните избори. ВМРО-ДПМНЕ дефинтивно после овие претседателски избори е компетитивен, повторно силен и ќе биде сериозна закана за актуелната владеачка коалиција. Ќе треба да работат да најдат партнер кај нашите сограѓани албанци за промена на дел од политиките кои им создадоа во овој момент една комбинација која очигледно во стартот им нудеше да имаат само одличен резултат, а да не можат да победат, изјави екс лидерот на СДСМ и премиер Владо Бучковски.

Top