Пред една година бил уапсен во Виена тогаш 17-годишниот Австриец Лоренц К. со албанско потекло, поради сомнение дека планирал терористички напад. Меѓутоа, обвинителството поднело обвинение во кое тој се товари за планирање на атентат.

Момчето било уапсено на 20. јануари во 2017. година, бидејќи се обидело да натера едно 12-годишно момче на самоубиствена терористичка акција. До крвопролевање не дошло бидејќи дедето не успеало да го детонира експлозивот. 

Австриецот со албанско потекло се товари и дека поддржувал терористички кривични дела, давал упатства за терористички дела и бил член на терористичка организација.

 

Во обвинението биле објавени и досега некои непознати факти. Имено, тој уште како малолетник пристапил во ИСИС и се заколнал на верност, а од летото 2016. година одржувал контакт со едно 12-годишно дете, поттикнувајќи го да изврши терористички напад во германскиот град Лудвигсхафен. Тој на детето му пратил упатство за изработка на бомба, но и упатство да ја детонира на божиќен саем или во црква.

На основа на тоа упатство детето на 26. ноември 2016. година, со бомба која само ја направило, тргнал кон местото каде бил божиќниот саем, а Австриецот со албанско потекло константно му давал упатства: Облечи дебела јакна, застани некаде и активирај ја бомбата. Бидејќи не дошло до детонација, детето ја фрлило бомбата во грмушка, каде полицијата ја пронашла неколку дена подоцна.

 

Полицијата успеала и да му влезе во траг на детето, а преку него дошла и до Австриецот, кој негирал дека го навел детето на злосторството. Негира и дека има врска со ИСИС.

Инаку, Австриецот пораснал во Виена без допирни точки со било која вера, бидејќи неговите родители се атеисти.

Тој се радикализирал во затворот во кој, како 16-годишник, бил на издржување на казна поради тежок грабеж.

Пожарот кој вчера избил во "Trump Tower", славната деловна зграда на американскиот претседател Доналд Трамп, брзо бил изгасен, но затоа распалил алтернативни заговори на интернет.

Одредени портали и јавни личности кои се занимаваат со ширење на лажни вести и теории на заговор изразиле страв дека пожарот, кој бил забележан во околу 7 часот по локално време на кровот на зградата, бил намерно запален, а дека целта била да му се изврши атентат на самиот Трамп. 

На пример, токму тоа го направил порталот "Neon Nettle", кој вчера објавил статија со наслов - "Гори њујоршкиот дом на Доналд Трамп, голем пожар во Кулата на Трамп", а на Фејсбук ја проследиле веста со статусот - "Вонредна вест: Расте стравот за безбедноста на Доналд Трамп откако голем пожар избил во "Trump Tower", додека уште не се знае каде е претседателот".

"Обид за атентат од "внатрешноста на државата""

Како да е, ова била втората верзија од таа вест - во првата во насловот се тврдело дека "се стравува дека Доналд Трамп е мртов". Кратко после тоа, била објавена и втора статија, со урнебесно параноичен наслов: "Пожарот во кулата на Трамп бил обид за атентат од внатрешноста на државата". Познатата факт-чекинг страна "Snopes" исто така се позанимавала со оваа теорија и ја прогласила за недвосмислено лажна.

Во таа статија овој "алтернативен медиум" се повикува на руски разузнавачки служби, кои предупредиле дека е во тек "активен заговор" да се елиминира Трамп и да се отстрани опасноста која тој ја претставува. Истата теорија ја промовира и најпознатиот теоретичар на заговори, Алекс Џонс, кој бил цитиран од "Neon Nettle": "Тие велат, за месец или два ќе го убиеме претседателот, за месец или два ќе се ослободиме од него".

Трамп тоа време бил во Вашингтон

Веста дека не се знае каде е претседателот била лажна. Имено, Трамп тоа време воопшто не бил во Кулата, туку во Белата куќа, од каде било соопштено дека се вратил од кратката посета на претседателското одморалиште Камп Давид.

Во околу 13 часот по локално време заминал од Белата куќа на аеродромот Ендрус на претседателскиот "Air Force One", од каде отишол во Атланта, каде гостувал на натпревар во американски фудбал.

Слободен независен извор на вести 

Покрај тоа, дури и доколку Трамп бил во "Trump Tower", пожарот не ја зафатил внатрешноста на зградата. Три лице, двајца набљудувачи и еден пожарникар биле повредени, а од нив еден тешко, но никој од станарите и вработените во згрдата не бил евакуиран.

Сите тие вести, како што пренесува "Independent", се јавно достапни, но тоа очигледно не го спречува "Neot Nettle" да ги лаже своите читатели и да шири паника.

Владата на денешната седница донесе одлука за замена на генералниот секретар Драги Рашковски од позицијата претставник на Владата во акционерското собрание на „Телеком“ и на таа позиција ја назначи Тања Чачарова-Илиевска, советник за правда во канцеларијата на претседателот на Владата на Република Македонија.

На седницата било одлучено за директор на Државниот инспекторат за шумарство и ловство да биде именуван Ејуп Јахја, за директор на Државниот инспекторат за локална самоуправа назначен е Сеад Садуковски, а за директор на Државниот пазарен инспекторат е именуван Стојко Пауновски.

На денешната седница беа именувани и претставници во Советот на Јавната научна установа Институт за македонска литература, прившто на оваа позиција Владата ги назначи Димка Митева, Љубица Станковска и Владимир Мартиновски. 

Брајан Хојт Ји поднел оставка на местото помошник заменик на државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, потврдува Стејт департментот за Ал џезира.

Во одговорот е наведено дека Хојт Ји ги известил колегите во американското Министерство за надворешни работи дека ги напушта досегашните должности.

На таа позција беше од 2013 година. Неофицијално, за негов наследник се спомнува некогашниот еф на мисијата на ОБСЕ во Босна и Херцеговина, Џонатан Мур.

Во последното интервју за црногорскиот весник „Вијести“ Хојт Ји изјави дека САД и во 2018 ќе настојуваат да останат присутни на Балканот.

„Барем во последните 25 години САД се активен и важен партнер на Западниот Балкан и ние имаме намера тоа да го продолжиме и во иднина. Наша цел во мандатите на повеќе американски администрации беше да работиме со нашите партнери на зајакнување на демократските институции и спроведување на реформите неопходни за евро-атланска интеграција. Тоа останува наш приоритет и за во иднина“, рече Хојт Ји во интервјуто за црногорскиот весник.

Америка планира да го направи тоа, како што објаснува Ји, преку зајакнување на владеењето на правото во земјите од регионот, поттикнување на борбата против корупцијата и обезбедување транспарентност и одговорност на владите.

„Исто така ќе настојуваме за поддршка на силните независни гласови, вклучувајќи ги новинарите, невладините организации и други членови на граѓанското општество кои се стремат да се изградат општества кои се слободни, инклузивни и просперитетни“, додава американскиот дипломат.

Прашан што ќе стори Вашингтон за да ги спречи другите играчи, како што се Русија, Кина и Турција да го рашират своето влијание на Балканот, Хојт Ји потенцира дека САД и ЕУ во ниту еден момент не го тргнале својот фокус од Балканот и забележува дека дури и во последниве годнини ја интензивирале поддршката за безбедноста, стабилноста и економскиот развој на регионот.

„Сепак, владите во регионот може и треба да направат поголем и побрз напредок во 2018 година, односно да ги остават настрана секојдневните политички препукувања и подобро да ги искористат предностите и можностите кои ми ги обезбедуваат меѓународните партнери“, напоменува Хојт Ји.

„Ние веруваме дека иднината на регионот е на Запад… Во исто време, владите треба да се спротивстават на лажните пријателства кои им се нудат од некои странски актери што го игнорираат меѓународното право или се противат на западната ориентација на Балканот. Русија, на пример, покажа подготвеност да се меша во избори, да ги поткопа клучните институции на Западот, како што се НАТО и ЕУ, го користи снабдувањето со електрична енергија како политичко оружје и поттикнува слаба доверба во демократијата и слободниот пазар. Ние ќе продолжиме да им помагаме на нашите партнери да ја зајакнат отпорноста кон ваквите малигни влијанија“, истакнува Ји.

Речиси 200 членови на калабриската мафијашка групација Н’дрангета биле уапсени во полициска акција, која истовремено била спроведена во Италија и во Германија, јавува „Ројтерс“, пренесува НетПрес.

Според информации на италијанската полиција, со оваа операцијата разбиен е влијателен и многу значаен клан на Н’дрангета. Акцијата заеднички ја спровеле италијанските Карабињери и германската полиција.

Целта бил мафијашкиот клан на семејствата Фарао и Маринкол, кои развиле бизнис мрежа во двете земји. Тие поседувале приватни компании за вино, за храна, за собирање на отпад и за погребални услуги.

„Голем број на државни службеници се осомнилени за корупција“, навела во соопштението до јавноста италијанската полиција, но не прецизирала дали станува збор за осомничени само во Италија или, пак, и во Германија.

За време на операцијата била запленета готовина во износ од околу 50 милиони евра. Се очекува подетални информации да бидат објавени наскоро.

Н’дрангета е моќна и голема италијанска мафијашка мрежа, базирана во јужниот дел од земјата Калабрија.

ВМРО-ДПМНЕ денеска донесе одлука да не се врати во пратеничките клупи, додека не се создадат демократски услови и не се ослободат приведените за настаните од 27. април.

Новиот лидер, Христијан Мицкоски, изјави дека партијата ќе се врати во Собранието кога ќе се создадат демократски услови за тоа.

„Во моментов нема демократски амбиент за работа на Собранието. 12 проценти од пратеничката група сè уште се наоѓа во притвор, тоа се 5 проценти од вкупниот број на пратеници кои се соочуваат со конструирано обвинение за тероризам“, рече тој.

На прашањето дали ВМРО-ДПМНЕ има комуникација со претседателот на Парламентот Талат Џафери и со пратеничката група на СДСМ, Мицковски објасни дека за дел од реформските закони имаат работна група, но во моментов нема дополнителни информации, освен дека работните групи на ВМРОИ-ДПМНЕ и на СДСМ продолжуваат со работа на реформските закони.

На новинарско прашање како ќе поднесат предлог закон за амнестија ако не учествуваат во работата на Парламентот, Мицкоски рече дека првиот момент кога ќе има демократски услови, тогаш пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе делуваат.

Во врска со прегрупирање на пратениците од десет во една пратеничка група, рече дека сите опции се отворени.

Но, тој нема никаква информација за Жан Моне процесот и датумите кои се споменуваат.

„За таков процес не сме информиран, немаме официјална покана, а немаме информации ни за содржината, ни за намената на таков процес“, рече Мицковски.

Американскиот претседател Доналд Трамп предизвикал бурни реакции, за време на интонирањето на американската химна пред фудбалски натпревар во Атланта, бидејќи на видео снимката се гледа како се обидува да ја пее. 

На социјалните мрежи Трамп бил критикуван дека не се снашол најдобро со зборовите на химната, односно бил критикуван дека не ги знае, додека неговите приврзаници објавиле дека се горди што го виделе да стои, пренесува BCC.

Во законот за знамињата не се споменува дали претседателот за време на интонирањето на химната треба да ја пее истата.

 

На натпреварот меѓу Универзитетите Џорџија и Алабама присуствувале десетина илјади гледачи. 

 

Истовремено, мал број на демонстранти се собрале пред стадионот, каде мирно извикувале пароли против Трамп.

 

Полицијата во Атланта го обезбедувала собирот, но не се мешала, бидејќи учесниците на протестот не го прекршиле законот.

 

За сума од 1 милион и 200 илјади денари или приближно 19,5 илјади евра без ДДВ, Јавното претпријатие Паркинг-Скопје распиша тендер за прибирање понуди за ангажирање Агенција за привремено вработување на електронскиот систем за јавни набавки.

Критериум за доделување на договорот е најниската цена, а времето на извршување на набавката е 12 месеци.

Според тендерската документација, привремените работи се однесуваат на замена на отсутни работници, aнгажман поради зголемен обем на работа, непредвидени активности… Вредноста на договорот за јавна набавка не смее да го надмине износот на проценетата вредност наведена во документацијата.

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поскапе еден денар, додека бензинот Еуросупер БС-98 половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-95 не се менува, односно останува на 66,50 денари за литар.

Малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-98 и на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денари и со тоа малопродажната цена на Еуросупер БС-98 изнесува 68,50 денари за литар, додека на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 48 денари за литар.

Малопродажната цена на дизелот Еуродизел (Д-Е V) се зголемува за денар по литар на 59,50 денари.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,764 денари на 29,367 денари за килограм.

Грција претпочита сложено име што ќе ја разликува „ПЈРМ“ од грчка Македонија и кое ќе биде за севкупна употреба, изјави министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, јавува дописникот на МИА од Атина.

Во интервју за грчката ТВ Антена, Коѕијас детално и опширно говореше за прашањето за името и грчките позиции. Објасни дека коалицискиот партнер во владата Панос Каменос е против употребата на терминот Македонија, но на грчки јазик, рече дека во Грција не е потребно да се распише референдум, истакна дека за нашата земја веќе постои сложено име, а тоа е поранешна југословенска Република Македонија и порача дека без решение и договор не може да постои членство на НАТО.

Коментирајќи ги имињата објавени во медиумите како можни решенија за спорот, шефот на грчката дипломатија истакнува дека Владата во Атина има свој предлог што ќе биде изнесен во разговорите со властите во Скопје. Коѕијас вели дека целта на Атина е да се најде сложено име, кое може, но и не мора да биде со географска одредница. За името „Славо Македонија“, рече дека тоа е неприфатливо за Албанците кај нас и спомена одредени конкретни имиња од минатото.

– Исто така постојат низа предлози доставени од тогашниот министер за надворешни работи на Португалија, во 1992, или од Венс и Овен, кои предложија „Нова Македонија“ или како два збора или како еден. Овие предлози се заведени и се предмет по кој ќе го направиме нашиот избор и како владин кабинет стигнавме до нашите опции во разговорите што ќе ги имаме со официјалните лица од соседната земја. Повторувам, сложено име, едно, за сите употреби, рече Коѕијас.

 

Тој вели дека ја изразува позицијата на грчката влада, а ги објасни и ставовите на коалициониот партнер, лидерот на Независни Грци, Панос Каменос.

– Господинот Каменос рече, не дека не се согласува со употребата на терминот „Македонија“, туку не се согласува со употребата на терминот „Македонија“ на грчки јазик. Ова е многу важно. И треба да видиме како ова ќе произлезе од самите преговори, објасни Никос Коѕијас, пренесува МИА.

Во однос на евентуалното распишување референдум во Грција, шефот на грчката дипломатија, рече дека нема никаква причина за одржување на такво нешто, затоа што постои одговорна влада, постои мнозинство во грчкиот парламент и договорот ќе помине како што е предвидено.

Според Коѕијас, кој денеска во Атина треба да има средба со македонскиот вицепремиер за европски прашања Бујар Османи, референдум за името не е добро решение ниту за Македонија бидејќи постои можност евентуалниот договор да биде отфрлен, што би имало многу негативни последици за земјата. Нагласи дека дека и во 1995 беше договорено сложено име, без референдум.

– Времената спогодба во 1995 го даде сложеното име во кое е вклучен и терминот Македонија, односно поранешна југословенска Република Македонија, каде според мене се направи и голема грешка. „Поранешна југословенска“, да влезе пред Република, односно пред државното уредување, а не да се најде друг збор пред терминот Македонија. Ова име беше прифатено од мнозинството без референдум и без воопшто да помине во парламентот, рече министерот за надворешни работи на Грција.

Шефот на грчката дипломатија, вели дека некои погрешно сметаат дека треба да се најде ново име. Овој негов став, метафорично го објасни споредувајќи ја нашата земја со 25 годишна девојка, а не бебе кое сега се родило и треба да му се одреди име.

– Ова размислување, ја прави и следната грешка: смета дека сме на крштевка, односно дека бебето сега се роди и треба да го крштеваме. За жал, бебето има 25 години, веќе е крстено и ова бебе, сега доаѓа како млада госпоѓа…, рече Коѕијас, кој беше прекинат од новинарот со забелешка дека повеќе од 130 земји ја имаат прзнаено земјата под името Македонија.

Во однос на членство на Македонија во НАТО, Никос Коѕијас вели дека „власта на земјата пријател“, знае дека не може да се интегрира во меѓународни организации, без да постои решение за името, на што новинарот од Антена, побара одговор дали тоа значи ново вето и повторување на она што се случи во Букурешт.

– Скопје нема да се интегрира во НАТО, ако не постигнат договор за името, кусо одговори шефот на грчката дипломатија.

Коѕијас ја обвини најголемата грчка опозициска партија Нова демократија дека го создала проблемот со името, но во времето додека беше на власт не можела да го реши.

– Нова демократија, и сега како опозиција, не сака тој проблем да биде решен, вели Коѕијас.