Лажните вести имаа големо влијание на исходот на претседателските избори во САД, а по нивниото завршување американските и светските медиуми тргнаа во порага по нивните автори за да дознаат како всушност некој од другата страна на светот влијаеше на резултатите. Новинарите од „Wired“, како и неколку други екипи претходно, одговори побарале во Велес, од каде повеќе автори на лажни вести заработија мали богатства за време на претседателската кампања во САД.

Таму разговарале со едно момче, кое во статијата го наведуваат под името Борис, кој многу добро заработил на овој начин, преку објавување на лажни вести за претседателските кандидати, претежно за Донлад Трамп. Тој бил прв кој објавил дека Трамп му удрил шлаканица на човек од публиката бидејќи не се согласувал со него. Се разбира, веста била лажна.

Кога веста ја објавил на Фејсбук, преку своите профили само на таа социјална мрежа ја споделиле уште 800 луѓе за неполн час. Со таа вест, преку Гугл Адс, тој ги рзаработил своите први 130 евра на овој начин. Кога увидел дека преку оваа работа приходот може да биде доста голем, престанал да оди во средно училиште и почнал посеризоно и секојдневно да се им се посветува на лажните вести.

Во последните недели од американската изборна кампања Велес стана едно од местата кое се најде во центарот на вниманието на американската јавност. Светските медиуми пишуваа дека таму има регистрирани повеќе од 100 страници кои пишуваат статии, претжно во полза на Трамп, а заедничка работа им била лажните вести.

Соговорникот на „Wired“ помеѓу август и ноември 2016 година преку своите веб-страни заработил вкупно 13 800 евра. Борис сега има 19 години и вели дека еден ден сака да си замине од родниот град.

– Тука можеш да работиш во кафуле, мора да живееш со родителите, а најчесто на моите врсници има даваат џепарлак за ноќни излегувања се додека не најдат работа, неретко и кога имаат. Само неколку фабрики бараат работници, но за очајни плати, а ова со Гугл огласите не е вистинска работа, па затоа би сакал еден ден да си заминам од тука, вели тој.

Сите напишани лажни вести, според него, не биле пишувани заради желбата да му се помогне на било кој кандидат, туку мотивацијата била само и единствено парите. Тој случајно се запознал со еден негов сограѓанин кој заработувал на овој начин, па и самиот се пуштил во таа работа. Најпрво објавувал вести за здравје и исхрана, но кога видел колку повеќе луѓето ги интересираат вестите поврзани со претседателските кандидат, ја променил својата содржина.

– Навечер пишував по неколку текстови за Трамп, а наутро ги објавував и ги споделував на Фејсбук. За неколку часа се враќав дома за да барам нови вести. Иако се работи за лажни вести, воопшто не е лесно, додава Борис.

Откако бил објавен скандалот за лажните вести, на 24 ноември 2016 години, Гугл ги блокирал сите огласи на неговите страни.

Моментот кога членовите на нарко-бандата наишле на полициски хеликоптер, кој отворил оган на нивниот автомобил, бил емитуван во живо на Фејсбук.

Четири момчиња се снимале во возило во Рио Де Жанеиро, кога вооружени полицајци го изрешетале нивниот автомобил за време на рација. Еден од нив со својот мобилен телефон ги снимал пријателите, кои се смееле и се шегувале додека во позадина свири гласна музика.

Музиката наеднаш прекинува у се слуша звук на пукање, иако тинејџерите на почетокот не изгледаат загрижено. Телефонот потоа паѓа на подот, но продолжува да снима. 

Се смета дека тројца од осомничените загинале при пукањето, додека четвртиот е ранет.

Телевизијата "NTV" објави видео снимка од првите моменти после ранувањето на руските новинари при експлозијата на мина во Деир Ез Зор.

На видеото може да се види како луѓето лежат на земјата повредени, а останатите кои што поминале без поголеми повреди им помагаат. Според последните информации, додека руските репортери работеле во еден од квартовите на Деир Ез Зор, експлодирала мина која што ја поставиле терористите.

Како што пренесуваат руските медиуми, во експлозијата на мината потешко биле ранети четворица новинари - Илја Ушенин (NTV), Тимур Воронов (NTV), Константин Худолјејев (NTV) и Димитриј Стародубски (Zvezda).

Исто така биле ранети и пет војници на рускиот Меѓународен центар за деминирање, стои во соопштението на руското Министерство за одбрана.

Апсењето на десеттина најголеми моќници, министри и претприемачи во Саудиска Арабија, е само почеток на борбата против корупцијата, изјавил државниот адвокат.

Државниот адвокат, Сауд ал-Мојеб, изјавил дека неодамнешните апсења "се само почеток на клучниот процес кој ќе ја искорени корупцијата, каде и да се наоѓа". 

Веста за големата "чистка" во Саудиска Арабија одекнала во неделата низ целиот свет, а медиумите ја гледаат како обид за зголемувањето на моќта на крунскиот принц Мохамед бин Салман, најмоќниот човек во државата по кралот. 

Принцот сака да ја модернизира државата, но и да ја елиминира опозицијата

Само неколку часа по основањето на антикорупциското државно тело, принцот Салман наредил апсење на 10-тина принцови, четворица министри и десетина поранешни министри. Меѓу уапсените е светски познатиот бизнисмен, принцот Алвалеед бин Талал, еден од најбогатите луѓе на светот. 

Ова е непредвидлив период за Саудиска Арабија, полн со нагли промени. Најбогатата држава во арапскиот свет минува низ потресни промени, какви што не се забележани во 85-те години од нејзината историја како суверена нација, пишува BBC.

 

Пред само три години би било незамисливо најмоќните луѓе во државата да се отстранат од позиција со јавно понижување, но изгледа дека принцот Салман е одлучен во намерата да ја модернизира државата и да ја елиминира опозицијата, како секуларната, така и религиозната. 

Државниот адвокат ал-Мојеб изјавил дека со апсењето на моќниците "првата фаза од борбата против корупцијата е завршена": "Веќе се собрани многу докази и извршени се детални истражувања Сите осомничени ќе имаат целосен пристап до правните средства и судењето ќе се одржи правовремено и ќе биде отворено за сите кои се поврзани со истото". 

Истрага за падот на хеликоптерот во кој загинал принцот Мукрин

Извештајот за неодамнешните апсења доаѓа на сред истрагата за падот на хеликоптерот покрај границата со Јемен, во кој загинал принцот Мансур бин Мукрин, заменик управител на покраината Асир. Принцот Мукрин се враќал од инспекција доцна во неделата, кога неговиот хеликоптер се урнал во близина на градот Абхе. Причината за падот уште не е позната. 

Принцот Мукрин бил син на принцот Мукрин бин Абдулазиз, поранешен шеф на разузнавачките служби, кој бил крунски принц до април 2015. година, кога од таа позиција го тргнал таткото на принцот Салман, сегашниот крал Салман. 

Последните две и пол години Саудиска Арабија ја води коалицијата која се бори против бунтовничките Хути во Јемен. Министерството за внатрешни работи изјавило дека падот на хеликоптерот и војната не се поврзани. 

„Coca-Cola“ бара цели за купување кои денес подобро се совпаѓаат со потребите на потрошувачите, надвор од безалкохолните пијалаци, вели „Bloomberg“. Извршниот директор Џејмс Квинси изјави дека компанијата треба да биде поголема од нејзиното име. Тој, исто така, го нагласи сегментот што изгледа ветувачки: безалкохолни коктели.

„Се повеќе и повеќе потрошувачи, претежно возрасни, бараат уникатни и препознатливи производи со софистициран вкус, квалитетни состојки и мала занаетчиска продукција“, рече Квинси во разговор со аналитичарите. „Коктелите највуваат за заживување на многу места во светот како дел од овој тренд“, рече тој.

Гигантот во газирани пијалаци, на пример, воведе линија на коктели во стаклени шишиња во Шпанија наречена „Royal Bliss“, кои се достапни само во некои барови и ресторани.

Ова се одразува добро на „Q Drinks“  – стартап за премиум коктели кој го започнаа поранешните високи раководители на „Coca-Cola“. Во последниот круг на прибирање финансиски средства, компанијата собра 11 милиони долари. „Coca-Cola“ не направи директни инвестиции во „Q Drinks“, но според основачот и извршниот директор Џордан Силберт, индиректните врски помагаат.

Силберт ја основал „Q Drinks“ откако видел луѓе кои уживале во подобри алкохолни пијалаци, но ги користеле истите стари, нискоквалитетни коктели. Тој сам го забележува проблемот додека пие џин со тоник со пријателите.

Сега „Q Drinks“ и „Fevertree Drinks“ со седиште во Лондон – уште еден бренд за висококвалитетни коктели, да го пополнуваат вакумот. Акциите на „Fevertree Drinks“ се зголемија за 72 отсто оваа година, додека оние на „Coca-Cola“ – за 9,4 отсто. „Q Drinks“ произведува 7 вкусови, вклучувајќи пиво од ѓумбир, клуб сода, грејпфрут сода и многу други.

Проширувањето во нови категории е исто така важно за да не се откажат од модата на неговите главни предлози. Потрошувачката на газирани пијалаци по глава на жител во САД падна на 31-годишно ниско ниво во 2016-та година, вели „Beverage-Digest“.

Во близина на Ѓавато на магистралниот пат Ресен – Битола во понеелнико од огнено оружје е ранет 36-годишниот Михајло С. брат на градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, пренесува порталот Журнал.нет.

Според полицискиот билтен во текот на вечерта во 22,30 часот повредениот Михајхло С. заедно со уште едно лице идентификувано како Сашо Ф. вракајќи се од лов, се паркирале на паркинг на патот Битола – Ресен и додека биле надвор од возилото Сашо Ф. му ја дал наполнетата пушка на Михајло С., и потоа Сашо се одалечил од возилото. Но, потоа се слушнал еден истрел и го видел Михајло С. како лежи покрај возилото. Ранетиот бил однесен во Клиничката болница Битола, по што му бил извршен хирушки зафат.

Сепак во битоласката чаршија во вторникот може да се слушаат многу поинакви верзии од вчерашниот настан во однос на извештајот на МВР.

Една од поверодостојните верзии е дека вчера вечер имало физичка пресметка меѓу двете лица при што на крајот завршила и со ранување од огнено оружје на едно лице, Михајло С.

Муабетите кои се шират во битолската јавност, се и тоа како може едно огнено оружје само да испука оставено покрај возилото како што стои во полицискиот извештај, додава порталот.

Исто така, се зборува и дека имало голема нетрперливост помеѓу двете лица, која прераснала во физичка пресметка, а потоа и ранување од огено оружје.

Аналитичари го предупредиле македонскиот премиер Зоран Заев на ризик од ликвидација. Тој во интервју за црногорското радио „Антена М“ изјави дека добивал информации од аналитичари дека е можна негова ликвидација, но дека е добро што тоа било навреме спречено.

Македонскиот премиер вели дека со седнувањето на премиерското столче ја прифатил одговорноста да носи државни одлуки за добро на граѓаните.

„Сега некои аналитичари околу мене велат дека сега си ти на ред. Ако треба нешто да се случи, нека се случи, јас сум прифатил да бидам премиер на мојата земја и на мојата држава ѝ треба лидер, подготвен сум да носам одлуки какви што очекуваат моите граѓани, по цена нека биде што ќе биде“- изјави Заев. Оваа информација Заев ја обелоденува седум месеци по „крвавиот четврток“ и упадот во Собранието, кога беше нападнат тој и уште неколкумина пратеници и новинари.

Премиерот во интервјуто говори и за односите со соседите, резултатите од локалните избори и членство на државата во НАТО и Европската Унија. Тој зборуваше во интервјуто за патот на Македонија кон НАТО и ЕУ, за руските интереси во регионот, за спорот со Грција.

Заев искрено се надева дека Македонија ќе стане 30. членка на Алијансата, но и очекува остри реакции од Русија. Во врска со преговорите со Грција за компромис околу името на државата, тој признава дека нема да бидат лесни. „Мислам дека нема да биде воопшто лесно. Тоа е нешто што за нас е толку чувствително, тоа боли. Јас сум Македонец, или не сум Македонец. Што сум јас ако не сум Македонец?“, рече Заев.

Автоматската покана за членство во Алијансата, штом се најде решение за спорот за името, според Заев е светла точка и мотив повеќе за наоѓање заеднички јазик со Грција. Тој го повтори ставот на владиниот кабинет дека за стабилна, просперитетна и економски развиена Македонија нема алтернатива, освен ЕУ и НАТО.

Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки апелира до Владата за зголемување на платите во јавното здравство. Според нив, предвиденото покачување од 5% не кореспондира со работните обврски, а ниту вложените средства во образование и подготовка.

„Унијата на ЗМСТА се залага за поддршка и заштита на интересите на сестринството и би сакале да потенцираме дека токму оваа проблематика, односно ниските примања на здравствените работници со средно, више и високо образование се главна причина за одлевањето на стручниот медицински персонал од јавните здравствени установи. Потсетуваме дека Унијата се формира со една единствена цел – сплотеност на медицинските сестри, стоматолошките сестри, медицинските техничари и акушерки на ниво на целата република“, вели м-р Горданка Бешлиовска, координатор на Здружението.

Тие потенцираат дека се отворени за соработка и поддршка за сите активности кои Владата ги има предвидено.

Македонската радио телевизија (МРТ) има повеќе вработени од петте приватни национални телевизии заедно, а истовремено има и најмалку гледачи. Истовремено јавниот сервис има и милионски долгови!

МРТ има 905 вработени!

Македонската радио телевизија (МРТ) на крајот на 2016-та имала 864 вработени или 4 повеќе во однос на 2015-та.

МРТ има ангажирано над 200 новинари; околу 80 уредници; скоро 350 режисери, монтажери и сниматели; 20-на инженери и техничари, како и околу 200 заведени под категоријата останат кадар. Околу половина од вработените се со високо, а половина со средно. Има и 70-на кои се водат под ставката „друго“ образование.

„636 од вработените биле Македонци, 176 биле Албанци, 34 Турци, 31 Срби, 5 Роми, 8 Власи, 6 Бошњаци, а 9 биле припадници на други малцински заедници“ се наведува во извештајот на Агенцијата за медиуми (АВМУ).

Петте приватни национални имаат само 687 вработени!

Петте телевизии кои емитуваат на национално ниво (Сител, Канал 5, Телма, Алфа и Алсат – М) заедно имаат вкупно 578 вработени  што е помалку од МРТ која има 864 вработен!

И кај приватните телевизии имало зголемување на бројот на вработени. На крајот на 2016-та биле 578, а на крајот на 2015-та 687.

Најмногу вработени има Канал 5, потоа следуваат Сител, Алсат, Телма и Алфа.

Во 2016 година, во сите комерцијални телевизии заедно биле вработени вкупно 1.862 луѓе.

„Во комерцијалните телевизии биле ангажирани 1413 Македонци, 345 Албанци, 24 Бошњаци, 23 Турци, 20 Срби, 14 Роми, 11 Власи и 12 лица од други националности“ се наведува во извештајот од АВМУ.

Најгледана телевизија повторно Сител

Анализите на АВМУ покажуваат дека и натаму најгледана телевизија во Македонија е Сител.

На прашањето „кој телевизиски канал го гледавте вчера“ 35.58% од испитаниците одговориле Сител, 28.88% Канал 5, 18.83% Телма, 14.92% Алсат – М, 13.79% 24 Вести, 13.00% Алфа, 11.38% МРТ1, а 4.79% Нова ТВ…

Од странските телевизии кои се достапни преку кабелска најгледан е Discovery, 7.63% од Македонците барем еднаш во текот на денот го вклучуваат овој канал. Зад него е Sport Club со 6.79%, па Fox со 4.67%.

Податоците се однесуваат на периодот јули – септември 2017-та. Гледаноста е речиси непроменета во однос на истиот период лани освен што 24 Вести ја преминала Алфа во бројот на гледачи.

Телевизијата останува прв извор за информирање

Анализите на АВМУ покажуваат и дека телевизијата го задржува водството над останатите медиуми во однос на информирањето на граѓаните.

Речиси 75% од граѓаните, секој ден или речиси секој ден за домашни и странски настани се информирале од телевизијата. На второто место е интернетот со околу 50%. Печатените медиуми и радиото имаат многу помало учество.

Најмногу играна, најмалку културна програма

Според последните податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) кои се однесуваат на 2014-та година МРТВ на своите три канали емитувала 20.197 часови програма или во просек по 55 часа на ден. 10-те приватни телевизии кои зрачат на државно ниво во истиот период емитувале 81.615 часови програма на ден или во просек секоја од нив по 22.4 часа.

Податоците укажуваат дека на македонските телевизии има најмногу играна, а најмалку културна програма.

Така МРТВ во просек емитувала по 8 часа филмови и серии, по 7 часа музика, по 5 часа и 30 минути забавни емисии, речиси исто толку и спортски. За вести биле одвоени по 6 часа на ден, а за друга информативна програма по речиси 4 часа. Реклами имало по 12 минути на ден.

Состојбата кај приватните телевизии е малку поинаква. Тие во просек прикажувале по 6 часа филмови и серии, нешто над два и пол часа информативна програма, речиси исто толку и вести. Забавни емисии имало по 2 часа и 15 минути, а музика нешто под 2 часа. Приватниците просечно прикажувале секој ден по 1 час и 39 минути реклами.

Македонската телевизија има милионски долгови

Македонската радио телевизија има милионски долгови кон дузина доверители:

  • кон доверителите на Париски и лондонски клуб од 3 милиони евра,
  • кон Управата за јавни приходи од 3 милиони и 100 илјади евра,
  • кон Аеродроми на Македонија од 3 милиони и 524 илјади евра,
  • кон ТСЕ од 996 илјади евра,
  • кон ЕЛЕМ од 126 илјади евра,
  • кон ЕБУ од нешто над 1 милион евра.

МРТ минатата недела излезе со соопштение во кое тврди дека сегашниот менаџмент од 2012-та до сега има платено стари обврски во висина од 13 милиони и 257 илјади евра.

„И покрај плаќањето на олку голема сума МРТ се уште голем долг кој е создаван во изминатите 25 години… Со ограничените приливи и недоволните финансиски средства за нормално функционирање на МРТ, плаќањето на старите обврски и долгови, Македонската радио телевизија не е во можност редовно да ги сервисира тековните финансиски обврски“ се наведува во соопштението од МРТ.

Од Владата, пак, велат дека наталожените долгови дополнително ги отежнувале медиумските реформи, а засега немаат конкретно решение.

„Свесни сме за ситуацијата. Во тек се реформите во медиумскиот дел според препораките на Прибе. Самиот долг е нешто што дополнително ги отежнува работите, но во моментов немаме ништо разговарано околу долгот на МРТВ. Дополнително ќе се расправа за тоа. Сите работни групи работат, медиумските реформи се уште се во фаза на подготовка. Се очекува да бидат готови до крај на годината“, изјави портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Укината радио дифузната такса

Функционирањето на јавниот сервис е дополнително отежнато со укинувањето на радио дифузната такса.

Со измените на законот кои беа донесени во септември се предвидува приходот, што досега го добиваше МРТ преку собирање на оваа давачка, да се финансира од буџетот и тоа во износ од 0.5 проценти од вкупниот државен буџет што преведено за следната година е 14.3 милиони евра.

 

Denar.mk

Американскиот претседател Доналд Трамп, ја завршил дводневната посета на Јапонија, својата прва станица на азиската турнеја, која ја започнал во саботата со посетата на Хаваите. Покрај бројните разговори со врвот на Земјата на изгрејсонцето, донел и една порака.

Иако јавноста многу повеќе се занимавала со гафовите на американскиот претседател, Трамп сепак не минал преку Атлантскиот океан само за да ги нахрани шараните во царската палата. Пред големата турнеја, каде се очекуваат бројни состаноци со највлијателните светски лидери, како рускиот и кинескиот претседател, Владимир Путин и Кси Џинкпинг, и разговорите за поважните прашања во регионот, Трамп во Азија влегол преку Јапонија. И донел важна одлука. 

Во текот на говорот за медиумите, претседателот на САД изјавил дека Јапонија лесно може да ги собори севернокорејските ракети со помош на современата американска воена опрема. Трамп истакнал дека јапонскиот премиер Шинзо Абе "ќе купи масовни количини на воена опрема", од САД. 

"Ќе можеш да ги собориш директно од небото", му рекол Трамп на Абе. Американскиот претседател не заборавил да истакне дека тие договори ќе ги донесат потребни работни места за Американците, но и безбедност за Јапонија, пренесува BBC. 

 

Трамп веќе претходно, во септември, твитувал дека ќе дозволи продажба на високо-софистицирана воена техника на Јапонија и Јужна Кореја. Иако Јапонија нема војска, и наместо тоа од Втората светска војна одржува "сили на самоодбрана", Абе, кој во западните медиуми е опишан како воено наклонет политичар, бара начини тоа да го промени. Говорот на Трамп го дополнил со тоа дека неговата земја би можела да ги пресретне ракетите "доколку е тоа потребно". 

Двајцата лидери вчера повториле дека "заедно стојат против злото на Северна Кореја". 

Со еден збор, Трамп во Јапонија ја донел јасната порака - "купувајте американско", што го направил и кога во јули оваа година ја посетил Европа, каде нудел на продажба американско оружје и гас. Десетина договори за продажба на оружје, нафта и за транспорт, вредни 380 милијарди долари, направил американскиот претседател и претходно, при посетата на Ријад. 

loading...