Со камера на автомобил е снимен моментот кога двајца израелски војници застрелуваат Палестинка која што ги напаѓа со нож недалеку од населбата Аријел на Западниот брег.

Западниот брег е еден од најнестабилните региони на Блискиот исток, а можеби и во целиот свет - станува збор за најблаго кажано „проблематична“ територија која што е населена со Палестинци, а е под строга контрола на Израелците.

Често се случува да дојде до престрелки помеѓу Израелците и Палестинците, а во последниот инцидент, двајца израелски војници застрелаа Палестинка која што тргна да ги нападне со нож.

Видео снимката направена со камера на автомобил деновиве се појави на ЈуТјуб. На неа може да се види како Палестинката вооружена со нож им се приближува на војниците на една автобуска постојка. И покрај предупредувањата, таа продолжи „да напаѓа“, по што војниците беа приморани да пукаат во неа.

Засега не е познато дали Палестинката го преживеала нападот, а портпаролот на израелската војска непосредно после инцидентот не го открил идентитетот на жената, но нагласил дека девојката е во критична состојба и итно е префрлена во болница.

Британскиот таблоид The Sun објавил статија за камерманот Курт Соненфелд, на кого му бил даден посебен пристап до Кулите Близначки по нивното рушење. Тој тврди дека поседува снимка која докажува дека администрацијата на Буш е одговорна за нападите на 11. септември.

Курт Соненфелд тие денови работел при американското министерство за внатрешна безбедност. Добил неограничен пристап во урнатите згради и му било кажано да сними сè што ќе види.

Меѓутоа, никогаш не ги предал снимките бидејќи тврди дека се шокантен доказ дека владата на САД однапред знаела дека ќе се случи терористичкиот напад.

Како што наведува Соненфелд, под Светскиот трговски центар наишол на празен сеф кој бил испразнет пред ударот на авионот, што укажува на тоа дека се знаело за нападот.


View image on Twitter

Потоа, животот на Соненфелд почнал да се распаѓа. Бил уапсен за убиство на својата сопруга која била пронајдена со куршум во главата. Иако обвинението подоцна било повлечено, тој ја напуштил земјата и побегнал во Аргентина, поради страв дека ќе го уапсат.

"Во едно сум сигурен. Разузнавачките служби знаеле што ќе се случи и во најмала рака дозволиле тоа да се случи", рекол Соненфелд во еден документарец снимен во Аргентина. "Не само што знаеле, туку и учествувале во тоа", додал тој.

Според неговите зборови, најсомнителна работа е рушењето на зградата 7 од Светскиот трговски центар, која не претрпела никакво оштетување во нападот.

"Оваа зграда не ја удри авион, но и покрај тоа, таа 47-катна зграда се урна за само 6,5 секунди во совршена имплозија".


Соненфелд и сега живее во Аргентина, каде во меѓувреме се оженил и добил две ќерки. Американските власти неколку пати се обиделе да го вратат во државата.

Слични тврдења изнесувале и други луѓе пред Соненфелд, но секогаш биле окарактеризирани како теории на заговор. Исто така, многумина се уверени дека Соненфелд со бегството во Јужна Америка се извлекол за убиството на својата сопруга. Вистината можеби никогаш нема да се дознае.

Утрово во 8 часот, на потегот кај Мешеиште-Требениште се случи сообраќајна несреќа помеѓу две патички возила и едно товарно возило, информираат од СВР Охрид.

Во сообраќајката се повредени 4 лица и во моментов полициски и екипи од обвинителството вршат увид, информира Стефан Димовски, портпарол на СВР Охрид.

Во Хирушкото одделение во Охридската болница пренесено е едно лице со повреди на главата и е во животна опасност.

Во специјалната болница за ортопедија и трауматологија биле пренесени три лица, кои според директорот Митко Тилев, се надвор од животна опасност.

– Утрово околу 8 часот во нашата болница се донесени три лица со повреди на главата и естремитетите и се надвор од животна опасност, изјави Тилев за МИА.

Сообраќајот на овој патен правец се пренасочува по локалните патишта.

Повеќе информации од СВР Охрид најавуваат во текот на денот.

Во резиденцијата на ЕУ во Пржино, по подолга пауза, денеска во 11.30 часот продолжува средбата на работните групи на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, СДСМ и ДПА.

Средбата доаѓа по вчерашната посета на германскиот специјален пратеник, Јоханес Хајндл. Покрај евроамбасадорот Аиво Орав, на средбата се очекува да присуствува и американскиот амабасадор Џес Бејли. Нема информација дали средбите ќе бидат поединечни или пак сите партиски преставници ќе седнат на заедничка маса.

Засега нема најава за лидерска средба, бидејќи, како што велат партиски извори, нема услови за нејзино одржување. 

На средбата, според неофициални информации, ќе се дискутира за сите теми, бидејќи сè уште нема договор за Избирачкиот список, а отворено е и прашањето за реформи во медиумите.

Ако овие две прашања се затворат, тогаш лидерите ќе треба да дискутираат за другите две теми датум за избори и за состав на владата што ќе ги организира изборите.

Продолжувањето на разговорите на работната група вчера го најави амбасадорот Орав.

 - Минатата недела, заедно со амбасадорите на земјите членки на ЕУ дадовме изјава и не стануваше збор за изјава колку да се даде некаква изјава. Сакавме да ги поттикнеме сите страни, што е можно поскоро да постигнат договор за имлементација на договорот од Пржино. За жал, денеска немаме многу позитивни работи да пренесеме и јас се надевам дека утре ќе има средба, на која четирите страни повторно ќе се соберат заедно и можеби ќе можеме да постигнеме напредок - рече вчера Орав.

Езерцето со тиркизна боја, сместено во напуштениот рудник за мермер над селото Беловодица кај Прилеп, е вистинска хит-дестинација ова лето, јави ТВ „Нова“. Стотици посетители секој ден тука наоѓаат спас од летните горештини.

 Поради атрактивниот предел, сместено во мермерни блокови, езерото го доби името – Мермерно Езеро или прилепско Памук Кале.

Резултатот oд референдумот во корист на напуштање на ЕУ предизвика големи промени во Британија. Главните политички партии се во криза, финансиските пазари се во криза, распадот на Велика Британија е поблиску од било кога и Британците се борат да аплицираат за ирски пасош. Но, можеби најнеизвесно е за граѓаните кои немаат британско потекло, а живеат во Велика Британија и тие сега немаат јасни одговори за нивната иднина.

Зголемениот број на не-британски граѓани на ЕУ кои живеат и работат во Велика Британија е резултат на правилата на ЕУ за слободно движење на ЕУ граѓаните и работење во било која земја членка на ЕУ без потреба од работна виза. Според податоците од ОН, околу 3.3 милиони не-британски граѓани од ЕУ живеат во Велика Британија. Воглавно се Полјаци, Ирци, Германци, Романци, Бугари (има многу Македонци со бугарски пасош) и Италијански, а околу 1.2 милиони Британци живеат во други ЕУ земји. Тие можат да се најдат во Франција, Шпанија, Ирска и Германија. 

Условите за излез на Велика Британија ќе бидат утврдени за време на процесот на преговори, почнувајќи од моментот на членот 50 од Лисабонскиот договор кој се користи од страна на Велика Британија. Во текот на овој процес, кој може да потрае и до две години, Велика Британија ќе продолжи да биде целосно обврзана со принципот на слободно движење со што се овозможува не-британските граѓани на ЕУ да одат и да останат во Велика Британија.

Но, штом Велика Британија излезе, фундаменталното право за слободно движење нема повеќе да се применува, а постои голема неизвесност во врска со тоа што ќе се случи со не-британските граѓани кои живеат во Велика Британија. Нивната иднина ќе зависи од новиот вид договор за кој ќе преговараат Велика Британија и ЕУ.

Предложени се различни опции во текот на кампањата. Некои го предлагаат моделот на Норвешка, при што Велика Британија ќе биде дел од единствениот пазар, и со тоа ќе продолжи да има корист од слободното движење на стоки, капитал, услуги и луѓе. Сепак оваа алтренатива е одбиена од повеќето Брекситери бидејќи нема да ѝ овозможи на Британија да го контролира имиграциското ниво на ЕУ - проблемот кој се наоѓа во центарот на дебатата за референдум.

Други пак предлагаат австралиски базиран систем за имиграција. Велика Британија ќе избере на кои ЕУ работници и работници кои не се од земјите членки на ЕУ ќе им дозволи да работат врз основа на нивните вештини. Ова ќе има значително влијание врз луѓето во пониските платени сектори како што се градежништво, производство, хотели и угостителство бидејќи тие нема да се квалификуваат за влез во Велика Британија.

Она што е јасно е дека не постои можност за одбирање на најдобрите делови од единствениот пазар. И покрај огромната поддршка помеѓу пратениците и бизнисите да ја задржат Британија во единствениот пазар, оваа опција ќе биде тешка за следење бидејќи ќе зависи од тоа како ќе изгледа новата влада на Британија и како ќе се толкуваат резултатите од референдумот. 

Дури и ако е ограничено слободното движење во иднина, политичките лидери кои се залагаа за Брексит излегоа со гаранции дека ништо нема да им се случи на оние граѓани на ЕУ кои веќе живеат во Британија, или граѓаните на Велика Британија кои живеат во други земји на ЕУ. Тие ги повторуваат правните експерти кои велат дека колективното протерување е забрането со меѓународното право.

И самиот Дејвид Камерон изјави дека статусот на државјаните на ЕУ во Велика Британијанема да се промени додека траат преговорите за иднината на британските односи со ЕУ.

Но, протерувањето е екстремна верзија на настаните. Постојат многу начини ЕУ граѓаните да се натераат да се чувствуваат непожелни во Велика Британија пред тие да бидат избркани. Губењето на статусот на ЕУ може да создаде потреба од работни дозволи и визи. Тие доаѓаат со многу бирократија и трошок.

Дури и пред да се случи тоа, постои чувство на несигурност. Повиокт за гаранции за граѓаните на ЕУ дојде во писмо потпишано од Даниел Хан, Гизела Стујард и Даглас Карсвел, како и останатите поддржувачи како Ивет Купер и Френсис O'Грејди. 

„Ние ќе бараме од владата, опозициските партии и секој кандидат кој ќе стои до следниот лидер на Конзервативната партија, односно премиерот, да направи недвосмислена изјава дека имигрантите од ЕУ кои живеат во Британија се добредојдени тука и дека промените ќе важат само за новите имигранти“. 

Додека и ЕУ и Британијаќ е мораат да постигнат договор кој ќе го заштити статусот на граѓаните на ЕУ кои живеат во Британија, ќе има долг период на неизвесност. Во текот на овој период, голем дел од високо квалификуваните и образованите ЕУ граѓани кои имаат сомнежи за нивниот статус, може да изберат да се преселат. 

Извор: Факултети.мк

Европратничката и известувач за визниот режим за Косово Тања Фајон соопшти дека се одлага визната либералзиација за граѓаните на оваа земја.

- Одложено е гласањето за визна либералзиација на Косово од 12 јули за 5 септември. Гласањето најмногу зависи од ратификацијата на спогодбата за демаркација на границата со Црна Гора. Жал ми е, но оваа одлука ја донесов бидејќи не е забележан никаков потребен напредок кога се однесува на исполнувањето на последните критериуми, посебно рафикацијата на спогодбата за демаркација на границата со Црна Гора. Искрено очекувам Парламентот на Косово да ја ратификува оваа спогодба што е можно побрзо, дури и пред летниот одмор, бидејќи тоа ќе ми овозможи да предложам одлука на есен и ќе обезбедам целосна поддршка во Комитетот за мојот предлог за укинување на визите за Косово, изјави Фајон, пренесува приштинскиот весник „Експрес“.

Пет лица се повредени во сообраќајната несреќа која утрово околу 9:15 часот се случила на патот Кичево-Скопје кај превалецот Стража.

Од СВР Охрид за „Република“ информираат дека во сообраќајката учествувале две патнички моторни возила, „мерцедес“ со италијански регистерски таблички и „голф“ со скопски, а сообраќајката се случила на кичевската страна на патот.

Повредени се пет лица кои се префрлени во кичевската болница, а едно потешко повредено лице, поради сериозноста на повредите, ќе биде префрлено на скопските клиники.

Увид на местото вршат полициски екипи и јавен обвинител.

Од Автомото сојузот на Македонија информираат дека сообраќајот е во прекин во двата правци.

Средствата за владино рекламирање ќе се распоредуваат рамномерно и транспарентно, се предлага во предлог-законот на Министерството за информатичко општество и администрација, а кој Владата на Македонија го усвои на седница во петокот.

Според предлог-законот, сите медиуми ќе добиваат пари од владиниот колач. Средствата ќе се распределуваат на сите медиуми. За предлог-законот ќе следува широк консултативен процес.

Донесување нов закон за владино рекламирање е еден од итните реформски приоритети кој произлегува од насоките добиени од ЕУ за регулирање на начинот на распределба на буџетот за владините кампањи.

-Да се воспостават строги правила за владино рекламирање засновани на транспарентни, објективни и недискриминациски критериуми, да се обезбеди целосна транспарентност на владиното рекламирање (не само во однос на трошењето на јавните финансии, туку и во однос на примателите и содржините), да се развие механизам за бесплатни објави кои се навистина од јавен интерес. Правилата во однос на медиумската сопственост и медиумското финансирање да бидат ревидирани со цел да се направат медиумската сопственост и медиумското финансирање потранспаренти, стои во барањето за итни реформски приоритети кои се однесуваат на владиното рекламирање.

Со предлог-законот се адресираат сите 4 точки од овој итен реформски приоритет.  Имено, со предлог-законот се пропишуваат правилата за рекламирање, начинот на распределба на средствата за финансирање наменети за закуп на медиумски простор, односно време  за јавнофинансираните информативни кампањи во Република Македонија, како и надлежноста на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги  за вршење на ex-post контрола на начинот на реализација на јавнофинансираните информативни и рекламни кампањи.

-Во согласностс о предлог-законот, јавните институции се должни да работат јавно и транспарентно и да ги информираат граѓаните за својата тековна работа и своите законски надлежности преку објавување јавни соопштенија до медиумите, преку организирање јавни настани, настапи и други некомерцијални активности, како и преку објавување информативни кампањи на програмата на јавниот радиодифузен сервис.

-По исклучок од правилото, во определени случаи, а заради заштита и унапредување на јавното информирање поврзано со јавниот интерес, јавните институции може да реализираат информативни кампањи со закуп на медиуми, кои мора да се:

  1. оправдани
  2. презентирани на соодветен начин 
  3. објективни и политички неутрални

при што прецизно се дефинираат терминините оправдана, презентирана на соодветен начин, објективна и политички неутрална.

Јавниот интерес на кампањите е дефиниран

-Кампањите со буџет од над 100.000 евра, задолжително се објавуваат на сите медиуми (телевизии, радија, регистрирани во регистрите на Агенцијата), а во зависност од целната група и на други медиуми (печатени медиуми, интернет медиуми).

-Распределбата на средства за закуп на медиуми се врши најпрво во согласност со уделите на соодветните пазари, потоа според удел на рамномерна распределба и удел на рејтинг, за на крај според рејтингот (гледаноста, слушаноста, читаноста, посетеноста) на поединечниот медиум.

– На ваков начин се воспоставуваат строги правила за владино рекламирање засновани на транспарентни, објективни и недискриминациски критериуми, и се обезбедува целосна транспарентност на владиното рекламирање(не само во однос на трошењето на јавните финансии, туку и во однос на примателите и содржините).

Ланецот ресторани за брза храна „McDonald’s“ ќе инвестира 500 милиони евра во модернизација на своите ресторани во Германија.

Во соопштението на компанијата се наведува дека 72 „ресторани на иднината“ во својата понуда ќе имаат бургери направени по нарачка, простор за играње на деца, а во понеделник гостите на располагање ќе имаат и услуги од келнер.

Меѓу новитетите е и услугата „направи свој Мек“, можноста купувачите сами да изберат состојки за својот бургер, што е веќе достапно во рестораните во Азија и некои градови во Северна Америка.

„McDonald’s“ соопшти дека повеќето од 1,472 ресторани во Германија ќе бидат реконструирани до крајот на 2019 година.

Компанијата минатата година во Германија оствари приход од 3,08 милијарди евра.

Top