Старосната граница за стапување во брак од неодамна е поместена, па се повеќе млади се одлучуваат на таков чекор по триесетата година.

Според статстиката на матичното одделение, скопјани се подоцна стапуваат во брак и во речиси 70 отсто од браковите младенците се постари од 33 години.

Од матичната скопска служба велат дека денес брак меѓу дваесетгодишници е реткост, а намалена е и бројката на малолетничките бракови.

– Ми остави впечаток еден брак од неодамна, меѓу дедо од 78 години и баба од 72 години, кои се запознале во пензионерски дом, вели матичарка.

Според матичарарите често се случува невестата да биде постара од младоженецот. Покрај тоа тој вели дека пред него не ретко се случуваат и невообичаени моменти.

На денот на венчавка неодамна се случило младоженец да каже трипати „НЕ” пред да се потпише во книгата на вечаните.

Откако сите биле шокирани од ваквиот неочекуван одговор, младоженецот слатко се изнасмеал бидејќи сите му поверувале на шегата. Невестата била шокирана.

/skopjeinfo.mk

Објавени се фотографии на криминалната албанска банда која соработувала со „Коза Ностра“. Италијанската полиција информираше дека разбила криминална банда која се занимавала со трговија со луѓе и оружје. Седумнаесет лица се уапсени во акција во италијанскиот град Палермо од кои 8 се Албанци, a е дел од нив имаат и македонско државјанство.

Косовскиот весник ,,Експрес“ информира дека меѓу уапсените се : Фатмир Латифи, Дритон Реџепи, Арбен Реџепи, Џемшит Вершевци, Франко Мапели,Тизиано Мапели, Салваторе Морело, Габриеле Торез, Дарио Вителаро, Луан Добјани ,Ибраим Латифи, Јениа Арене ,Ѓузепе Ѓанросино, Џемил Џафери, Денис Никци и Уран Амети. Истите извори јавуваат дека истата група била следена подолго време и има силни врски со сицилијанската мафија.

Албанските медиуми пренесуваат информација дека оваа банда имала соработка со италијанската ,,Коза Ностра“, а дека од нив биле поврзани и со припадници на УЧК, поврзани со џихадистички кругови.

 

Лидерот на Христијанско-социјалната унија “CSU”, Хорст Зехофер најавил дека ќе се повлече од функцијата министер за внатрешни работи на Германија, пренесуваат германските медиуми.

Раздорот во германската владеачка коалиција околу политиката за мигрантите кулминираше доцна синоќа откако министерот за внатрешни работи и главен коалициски партнер на канцеларката Ангела Мерке, Хорст Зехофер понудил оставка, пренесува „Дојче Веле“.

Со ваквиот развој на настаните, канцеларката Меркел сега се соочува со нова криза која што би можела значајно да ја загрози, а можеби и да доведе и до пад на нејзината влада. Извори од “CSU” откриле дека Зехофер планира да го напушти и кабинетот на Меркел, откако ескалираше неговиот конфликт со канцеларката околу политиката на Германија кон мигрантите и азилантите.

 

Зехофер се уште нема поднесено оставка и наводно во партијата го убедувале да се премисли. Инаку, Зехофер кој е лидер на сестринската партија на партијата на Ангела Меркел, порано во текот на вчерашниот ден изјавил дека после состанокот со канцеларката во саботата навечер, средбата „немала никаков ефект“ кога е во прашање решавањето на нивниот конфликт околу мигрантите.

До конфликтот на коалициските партнери кои што имаа потешкотии да ја формираат владата после изборите, дојде откако Зехофер се закани дека ќе започне да ги враќа мигрантите од границите на Баварија, а според многумина, таквиот потег на Зехофер претставувал политички удар врз Меркел и потег кој е вовед во пад на владата.

“CSU” на Зехофер е прилично поконзервативна партија во однос на “CDU” на Ангела Меркел. Од партијата на Зехофер од избивањето на мигрантската криза во 2015-та година, константно ја критикуваат миграциската политика на Меркел, а партијата има огромно влијание затоа што „бастионот“ се наоѓа во Баварија – најбогатиот германски регион кој што е од пресудна важност за функционирањето на германската влада и економија.

 

“CSU” со оглед на религискиот состав на граѓаните на Баварија, но и цела Германија, се многу поблиски со Римокатоличката црква, а партијата е далеку поконзервативна и по многу други општествени прашања.

На последните избори во 2017-та година на кои што двете партии традиционално настапија заедно, “CDU” и “CSU” освоија 246 места во Бундестагот, од кои што 46 места ѝ припаѓаат на Христијанско-социјалната унија. Заедно со “SPD” формираа влада со 53,4% од пратеничките места, од кои социјалдемократите заземаат 20,5%.

Пред Основниот суд Скопје 1 се одржува протест за поддршка на приведениот Филип Достовски, основач на здружението „Зелена алтернатива“.

Достовски пред судот изјави дека досега никогаш немале проблеми со полицијата и дека ништо не криеле.

„Уапсен сум пред речиси две години, 28 јули 2016 година. Ми влегоа дома девет ентеше полицајци. Ми најдоа што ми најдоа, меѓутоа ние како здружение претходно четири години го правевме тоа. Никогаш не сме имале проблеми со полиција, ништо не сме криеле. Свесни сме дека некои од работите се нелегални, но мора да се случат. Вечерта кога ми влегоа дома полицајците ми кажаа дека за мене немало истрага, дека се пратени по налог, мислам од една фармацевтска компанија, поради што имав и закана по телефон, што е пријавено во полициска станица. По една недела ми влезе полиција“, рече Достовски.

Тој објасни дека полицијата уапсила двајца, кај него нашла див коноп кој расте во Кочани и, како што рече, е многу добар за епилепсија, додека кај неговиот другар бил најден ТХЦ канабис, и двата канабиса дадени од пациенти за да изработат масло. Едни од пациентите, рече Достовски, се и припадници на МВР.

 

СДСМ не смее да си поигрува со законите и Уставот, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Ниту едно безлично соопштение на СДСМ нема да го покрие фактот дека Заев и Димитров го потпишаа најсрамниот и најкапитулантски договор за Македонија, каде што самите се откажаа од името, идентитетот, нацијата и македонското малцинство.

Зоран Заев откако ја понижи Република Македонија на меѓународен план сега сака тоа да го направи и на домашен план со грубо кршење на законите и Уставот на Република Македонија, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, СДСМ не смее да си поигрува со законите и Уставот кои се гарантори за редот и поредокот на правната држава. „Објавувањето на законот за јазиците и Договорот со Грција во Службен весник без потпис на претседателот на државата од страна на Талат Џафери и Мартин Костовски е кривично дело кое не застарува и за кое се оди во затвор. Одговорност за овие постапки мора да има. Поради катастрофата што ја приредија со „патлиџан дипломатијата“ сите оние кои учестуваа во процесите поврзани со евро-атлантските интегративни процеси веднаш да си поднесат оставка од морални причини“, се додава во соопштението.

Еден од најозлогласените криминалци во Франција, Редоин Фаид, побегна од затворот Рео.

Во бегството му помогнале тројца соучесници кои биле вооружени и упаднале во затворската просторија за посети, го земале Фаид и го одвеле со хеликоптер. Нешто подоцна, полицијата во Гонесу пронашла запален хеликоптер и се сомневаат дека криминалците побегнале во црн автомобил марка "Меган". 

Ова не е прво бегство за Фаид од затвор. Тој во 2013 година побегна од затворот со помош на динамит.

Редоин Фаид служеше казна за грабеж и требаше да му се изрече нова, тешка казна поради убиство на полицајка во 2010 година. Пред 5 години бил уапсен во хотел во местото Понто-Комбол, 20 километри источно од Париз .

Фаид, пораснал во емигрантските предградија надвор до Париз, вооружен е и особено опасен.

Претходно бил пуштен на условна слобода после деценија помината зад решетки, бидејќи ги убедил надлежните дека жали за своите кривични дела во минатото и е подготвен да започне нов живот.

Пред неколку години беше и ко-автор на две книги во кои ги призна своите злодела. Во книгата рекол дека за животот на криминалец бил инспириран од американските филмови како што е "Scarface".

 

 

Македонија ќе добие покана за НАТО на претстојниот самит, потврди генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Сепак, тој истакна дека за членство во Алијансата мора да се спроведе договорот со Грција. Премиерот Зоран Заев рече дека за една година Македонија го постигнала она што никој не можеше да го предвиди.

„Добредојдовте во НАТО!“ Со овие зборови, генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг го заврши своето обраќање пред јавноста, по состанокот со македонскиот премиер Зоран Заев, во кое и официјално потврди дека земјите членки на НАТО се подготвени да ја поканат Македонија да почне пристапни преговори на претстојниот самит на 11 и 12 јули во Брисел.

„Очекувам на самитот за две недели да бидете поканети на пристапни преговори, а по финализирање на договорот, да влезете во НАТО. Без финализирање, не можете да го сторите тоа. Оваа е историска шанса која не смее да се пропушти. Вратaта на НАТО е отворена, а вие сте сега на прагот“, изјави Столтенберг.

Првиот човек на НАТО го поздрави договорот со Грција, потенцирајќи дека истиот треба да служи како пример за останатите за тоа како да се консолидира мирот и стабилноста. Непотпишувањето на договорот од страна на претседателот Ѓорге Иванов не сакаше да го коментира, зашто, како што рече, се работи за внатрешни проблеми во државата кои треба институциите да ги решат.

Генералниот секретар објасни дека влегувањето во НАТО може да се одвива многу брзо, но дека претходно мора во целост да се имплементира договорот со Грција и да се направат потребните промени во Уставот. По добивањето на официјалната покана следува процес на преговори за пристапување кои вообичаено траат околу три месеци, по што треба да биде потпишан протокол за пристапување. Во моментот кога протоколот ќе се ратификува во парламентите на сите 29 земји членки на НАТО, Македонија ќе стане полноправна членка во Алијансата, под новото име Република Северна Македонија.

Премиерот Зоран Заев истакна дека чекор по чекор за една година нашата земја го постигнала она што никој не можел да го предвиди.

„Остануваат нашите домашни задачи, но сега имаме околу што да се обединиме на широкиот автопат и да кажеме „да“ заради нашата иднина, нашата држава и идните генерации. Искуствата велат дека земјите членки на НАТО се силни промотори на економскиот раст. Благодарност до Столтенберг и нашите сојузници кои се подготвени да ја имаат како 30 членка на НАТО нашата земја“, рече Заев.

Вчера Европскиот совет ја поддржа одлуката за почеток на преговори со Македонија и со Албанија.

„Шефовите на држави и влади од земјите членки на Европската унија го поддржуваат и поздравуваат договорот меѓу Атина и Скопје за името на Македонија. Тоа, како и договорот меѓу Македонија и Бугарија дава добар пример за останатите во регионот да засилат добрососедски односи“, се наведува во заклучоците од синоќешната седница.

Советот на ЕУ на ниво на министри во вторникот препорача отворање на преговори за членство со Македонија и со Албанија во јуни 2019. Двете земји до отворањето на преговорите ќе треба да постигнат напредок во реформите.

Лидерите на Европската Унија, после речиси 10 хаотични часа во преговори, пред раните утрински часови постигнале договор за миграцијата. Тоа чувствително прашње ја згрозува ЕУ зоната и слободното движење во неа, но и владата на германската канцеларка Ангел Меркел.

"Лидерите на 28 членки држави во ЕУ се договориле околу заклучокот на самитот, вклучувајќи го и прашањето за миграција", објави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој претседаваше со преговорите. 

Деталите од договорот не се соопштени, но францускиот претседател Емануел Макрон на новинарите им кажа дека "европската соработка победи" и ја оцени искажаната солидарност на земјите.

 

"Станува збор за компромис. Постојат декларации за релокализација на доброволна база и тие се засновани на консензус", рече полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

 

Италијанскиот премиер Џузепе Конте, кој во текот на синоќешните разговори го блокираше усвојувањето на заклучокот, изјави дека "Италија повеќе не е сама". Конте синоќа им даде до знаење дека нема да се согласи на било какво заедничко соопштување додека не го добие тоа што го сака поврзано со миграцијата, велејќи дека сака дела, а не зборови.

 

Германската канцеларка Ангел Меркел, чиј став беше исто така деликатен поради расправијата за миграцијата во внатрешноста на нејзината коалиција, синоќа истакна дека мигрантското прашање е предизвик кој може да ја одреди судбината на Европската Унија.

 

Некои од предлозите за време на преговорите околу мигрантите вклучиле и формирање на контролни центри во европските држави кои доброволно се пријавиле.

Од таму мигрантите кои имаат право на азил можат да одат во земјите кои ќе ги прифатат.

 

За да се намали максималниот број на бродови кои доаѓат во европските води, Туск предложи да се создадат платформи за слетување надвор од Европа за мигрантите спасени на море, што би довело до крај на економскиот модел за криумчарење на луѓе.

 

Исто така на самитот било предвидено да се деблокира реформата за европско право на азил, но тоа е напуштено како цел поради преголемите разлики.

 
 
 
 

 

Обилните и поројни дождови кои паѓаа во текот на два дена направија голема штета во Грција. Халкидики помина најлошо, посебно Ситонија, каде биле поплавени куќи и други објекти, а улиците се претворија во реки.

Сепак, денес ширум Ситонија времето е сончево, после големото невреме. Фотографиите од Вурвуруа покажуваат дека морето сега има жолта боја. 

 

Халкидики го погоди невреме во текот на изминатите два дена, а обилните врнежи паѓаа повеќе од 50 часа. Ситуацијата беше најлоша во Никити каде невремето ги оштети патиштата, поплавени биле објекти и водата однесе многубројни автомобили.

 

Плажата е прилично непрепознатлива, а како што можете да погледнете на снимките, во Никити неколку автомобили завршиле заглавени во песокот и калта, а плажата е значително оштетена.

 
 
 
 
 

Со просечна годишна стапка на раст од пет проценти во текот на последната деценија и пол, Ердоган може да се пофали дека на милиони жители им овозможи подобар живот.

Но, се повеќе аналитичари предупредуват дека тој успех е на разнишани нозе затоа што економскиот раст се должи на големите државни инвестиции и евтините пари. Минатата година завршија со раст од 7,4%, со тоа што во третиот квартал имаат вртоглав раст од 11,1%. Цената на тоа? Само оваа година турската лира падна за 17%, а минатата година цените растеле за 10% секој месец.

Несигурноста која што ја носи инфлацијата веројатно е причината поради која Ердоган одлучи една година порано да распише претседателски и парламентарни избори кои што беа одржани минатата недела.

Економската стратегија на Ердоган, агенцијата „Блумберг“ ја нарекува раст по секоја цена. Последиците се: Растечка инфлација која што ги погодува граѓаните и компаниите и се поголем дефицит и јавен долг, додека истовремено странските инвеститори бегаат од земјата. Посебно тешко им е на граѓаните затоа што цените растат.

Само цените на основните намирници како што се доматите и компирите се скокнати за три пати во однос на минатата година. Буџетскиот дефицит изнесува околу 1,6% од БДП и најверојатно до крајот на годината ќе порасне на 2%, предвидуваат аналитичарите на “JP Morgan”.

 

Тоа е мал дефицит во споредба со тоа што Турција го познава во своето минато, но е преголем за економијата која што има ризик да „прегрее“. Агенцијата „Блумберг“ индиректно го обвинува Ердоган за инфлацијата – каматите се константно прениски, а тоа е последица на вмешувањето на Ердоган во работата на банките со неговите невообичаени погледи како треба да се бори против инфлацијата.

Инвестициски пакет

Два месеци пред одржувањето на изборите, турската влада најави нов инвестициски пакет вреден пет милијарди долари. Одличните резултати на Ердоган и неговата партија „АКП“ досега секогаш зависеа од добрите економски резултати.

Дали сега после изборите турската влада ќе ја промени политиката и ќе се насочи кон штедење за да избегне евентуална криза?

Министерот за финансии Наци Агбал најави дека такво нешто можно е да се случи, но аналитичарите не можат да го замислат Ердоган кој би штедел со, на пример, кратење на трошоците на армијата и полицијата во периодот кога организира воени операции во Сирија и превзема контрола над „длабоката држава“ која што од основањето на Турција ја контролираа неговите опоненти, односно секуларните кемалисти.

 

Гигантски проекти

Голем удел во растот на турскиот БДП имаат јавните инвестиции од гигантски размери и големите проекти во речиси секој град. Последно нешто што Ердоган го најави во предизборната кампања беше изградбата на Истанбулскиот канал за кој што изјави дека ќе влезе во учебниците по историја и го спореди со Суецкиот и Панамскиот канал.

Каналот би требало да биде 45 километри долг и да го поврзува Црното со Мраморното море. Целиот проект ќе чини 15 милијарди долари, иако неговите критичари тврдат дека еден таков обемен проект не би можел да чини помалку од 65 милијарди долари, вклучувајќи ги и трошоците за преселување на дури 800 илјади луѓе.

Ердоган идејата за изградба на каналот прв пат ја изнесе пред седум години. Тој верува дека Турција би можела да заработува од бродовите кои што ќе го користат тој канал, како што Египќаните заработуваат од Суецкиот канал.

Економистите не се согласуваат со него, археолозите се згрозени од идејата затоа што копањето на каналот ќе уништи вредни наоѓалишта, а еколозите предупредуваат дека изградбата на мегаканалот ќе го уништи екосистемот до таа мера, што животот во Истанбул ќе стане неодржлив. Сепак, Ердоган и натаму е уверен дека таа идеја е одлична.

Сите мегаломански проекти на Ердоган се смислени со цел да го сместат меѓу големите турски владетели од времето на Отоманското царство, па се до основачот на модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк, пренесува „Њујорк Тајмс“. Поради тоа, воопшто не зачудува тоа што една од идеите за име на новиот најголем аеродром во Истанбул е Реџеп Таип Ердоган.