Претседателот на САД, Доналд Трамп, рекол дека дал оставка на стотина позиции во своите компании, покажува документот на Организација Трамп.

Во документот на 19 страни пишува: "Јас, Доналд Џ. Трамп, со ова давам оставка на секоја позиција која ја држам", а понатаму се наведени повеќе од 400 негови компании. Писмото е потпишано од Трамп, а на него се наоѓа датумот 19. јануари, ден пред да ја даде заклетвата на местото претседател на САД.

Шон Спајсер, портпарол на Белата куќа им кажал на новинарите во понеделникот дека двајцата постари синови на Трамп целосно ги контролираат неговите компании.

Трамп на прес конференција на 11. јануари ветил дека ќе го пренесе управувањето на бизнисите на фондот кој го водат неговите синови Доналд Џуниор и Ерик Трамп.

Алан Гартен, адвокат на Организација Трамп, рекол дека таа организација вработила и советници кои се занимаваат со етички прашања и правни регулативи.


Независните експерти за етика и влада, сепак не се задоволни, бидејќи сметаат дека Трамп требало да ја предаде управата на независни менаџери, кои работите ќе ги контролираат без нивно знаење.

"Јасно е дека со ова не се решава конфликтот на интереси", вели Лари Нобл од организацијата "Campaign legal Center".

Тој вели дека писмото не покажува дали Трамп ќе има ограничена комуникација со компаниите , ниту дали тој ќе може да ги советува.

Исто така, тој вели дека со ова не се решава ни проблемот за примање на пари од странски влади.

Чарли Даглас, експерт за приватни фондови вели дека е неопходно Организацијата Трамп да каже кој точно го заземал местото на Трамп и на која позиција.

"Тој може да даде оставка, но тоа не ни ја кажува целата приказна за тоа што се случува со компаниите", рекол тој за CNN.

Најмалото дете кое инјектира дрога е осумгодишно девојче, но има и помлади кои вдишувале лепило или други супстанци – алармира невладиниот сектор. Од 33 деца зависници од дроги со кои лани исконтактирало здружението „ХОПС“, седумина се нови случаи. Велат, државата нема систем за лечење од зависност на оваа категорија граѓани. Голем број деца остануваат без медицинска помош.  

„Министерството за здравство изработи протокол за лекување на малолетни корисници на дрога кој веќе две години е во поготвителна верзија и сѐ уште не е усвоен. Во минатата година ниту еден од овие малолетници не започна со лекување на зависноста пред сѐ заради немањето на програма за лекување или заради административни бариери“, изјави Влатко Дејков, здружение „ХОПС“- Опции за здрав живот.

Од здружението „ХОПС“ велат дека е потребна е меѓуресорска соработка за   дефинирање на децата и младите во ризик. Различни институции, различно ги категоризираат овие деца.

„На тој начин би се унифицирало дефинирањето и сите институции, здруженија, сите чинители кои работат на ова поле би можеле да ги бележат подеднакво сите податоци за да биде лесно достапно, а тоа понатаму би помогнало во креирање на соодветни локални и национални политики“, Аница Димовска, здружение „ХОПС“- Опции за здрав живот.

Од Министерството за здравство велат дека во завршна фаза е изготвувањето на протоколот за третман на деца и млади зависници од дрога. Се врши усогласувањето со повеќе релевантни институции од областа, а потоа истиот ќе биде донесен. Потсетуваат дека на Клиниката за психијатрија се лекуваат состојби кои се последица на употребата на психо-активни супстанци. А во Заводот за ментално здравје на деца и младинци се третираат депресивни состојби, адолесцентна криза, болести на зависност. Велат, се реализираат и превентивни програми за штетноста на алкохолот, пушењето и дрогата. 

Ураганот Трамп почнал да "пустоши" во Белата куќа. Новиот претседател на САД своите први одлуки ги посветил на демонтирање на наследството на Барак Обама и Бил Клинтон.

Доналд Трамп за 48 часа ги превртел САД наопаку. Новиот претседател на САД за само 48 часа донел 15 важни одлуки, почнувајќи на тој начин да ги исполнува своите предизборни ветувања. Откако ја преземала федералната влада, администрацијата на Трамп предала указ против Законот за здравствено осигурување "Obamacare". 

Доналд Трамп го стопирал и воведувањето на сите прописи кои администрацијата на Обама ги отворила пред заминувањето од Белата куќа.

"Додека мојот тим не ги прегледа детално, нема ништо од усвојување", истакнал 45. американски претседател.

Дури 80 амбасадори кои Барак Обама ги поставил ширум светот, пред време ќе се вратат во САД, а државата ќе биде без дипломатски претставници додека Трамп не ги одбере своите кандидати за таа работа.

Потоа, Трамп се состанал со шефовите на ЦИА, со кои е на воена нога уште од летото и од изборната кампања.

"Вие сте добри луѓе, правите добро за оваа земја. Сепак, од денес ќе имате некои други приоритети, а меѓу првите е уништување на тероризмот", порачал новиот претседател во Ленгли откако ги преземал тајните кодови за нуклеарно вооружување.

Разговарал со премиерот на Канада, Џастин Трудо, за економските врски на најблиските сојузници, а потоа му се јавил на Енрике Пења Нието, претседателот на Мексико. Трамп не се откажува од градење на ѕид на јужната граница на САД, за што, меѓу другото, разговарал со својот мексикански колега.

Сепак, клучната тема на разговор помеѓу Трамп и Нието е повторно преговарање за трговскиот договор NAFTA - Северноамерикански договор за слободна трговија, економско чедо на Бил Клинтон.

Трамп, овој камен темелник на политиката на Клинтон неколку пати го нарекол "најлош договор во историјата". Трамп смета дека Канада и Мексико профитираат премногу, а САД се најоштетени од договорот.

Покрај тоа, новиот претседател на САД вчера го поништил учеството на својата земја во преговорите за Транспацифичкото партнерство.

Најавил дека првата официјална средба ќе ја има со британската премиерка Тереза Меј, која се очекува во петок, а отворил и иницијатива за преместување на Амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалин, и покрај големите тензии кои таа одлука ги кренала.

Трамп се сретнал и со директорот на ФБИ, Џејмс Коми, кој од сите гости во Белата куќа најсрдечно го поздравил.

"Ти си пославен од мене. Ти и помогна на Америка да ја донесе вистинската одлука. Ти благодарам", му рекол Трамп на шефот на ФБИ, алудирајќи на истрагата која ја отворил против неговата противкандидатка Хилари Клинтон, на само неколку дена пред гласањето. 

Во првите 48 часа Трамп го направил следното:

- Го преземал водењето на федералната власт.

- Потпишан бил указ против законот за здравствено осигурување, "Obamacare", кој ветил дека ќе го отстрани во текот на кампањата.

- Трамп им наредил на агенциите да ги замрзнат новите прописи, за неговата администрација да ги прегледа.

- Добил зелено светло од Министерството за правда, неговиот зет Џаред Кушнер да ја преземе улогата на специјален советник во Белата куќа.

- Ги отпуштил сите амбасадори кои ги именувала администрацијата на Обама, без подготвени замени.

- Се состанал со луѓето од ЦИА, обраќајќи им се на вработените, кога ги преземал нуклеарните кодови.

- Новиот претседател разговарал со мексиканскиот претседател и најавил нивна средба кон крајот на јануари.

- Трамп разговарал со канадскиот премиер за економските врски на двете држави.

- Најавил состаноци со лидерите на Мексико и Канада како почеток на новите преговори за "NAFTA" - Северноамерикански договор за слободна трговија.

- Најавил прва средба со странски лидер, британската премиерка Тереза Меј, кој ќе се случи во петок.

- Почнал разговори за преместување на американската амбасада во Израел, од Тел Авив во Ерусалим.

- Се соочил со првата државна катастрофа како претседател на државата, смртоносните олуји и урагани кои дивеат во американската држава Џорџија.

- Му кажал Државниот парк сервис повеќе да не твитува, откако ретвитнале фотографија која ги споредила инаугурациите на Обама и Трамп.

- Кренал тензија во Ирак, кога изразил жалење што не ја преземале нафтата во таа држава, велејќи и на ЦИА: "Требаше да ја задржиме нафтата".

- Кандидатот на Трамп за директор на ЦИА, Мајк Помпео, рекол дека е отворен повторно да ги преиспита лимитите на техниката за испрашување "Waterboarding", доколку е тоа потребно и доколку неговите колеги го мислат истото.

Во развојниот план за јавен превоз на патници за периодот од 2017 до 2019 година Град Скопје, меѓу другото, предвидува повторно актуализирање и почитување на сообраќајните ленти наменети за јавниот превоз, таканаречени жолти ленти, со можност за нивно физичко одвојување со помош на делинеатори.

- Одвојувањето на сообраќајната лента е направено со помош на жолта боја и е наведено дека по потреба лентата ќе се одвојува и физички со помош на делинеатори. Тие би биле исти или слични на оние што се користеа во минатото. Режимот на сообраќај по ваквите ленти би се организирал и користел во временски интервали, и тоа наутро од 6 до 9 часот и попладне од 13 до 18 часот. Во останатиот период од денот како и во деновите сабота, недела и за време на државни празници ќе може да ги користат сите учесници во сообраќајот. На одредени сообраќајници ваквите ленти ќе им бидат резервирани 24 часа на возилата што вршат јавен превоз на патници - објаснија од Градот.

За физичко одвојување на автобускиот од останатиот сообраќај во Скопје се размислува одамна како еден од начините да се овозможи брз и ефикасен превоз. Потребата е поради несовесното однесување на останатите возачи кои не им даваат предност на автобусите или застануваат и се паркираат на крајните коловозни ленти.

Физичко одвојување на крајната лента беше направено во март 2009 година кога градската власт постави пластифицирани гумени жолти пречки на двете страни на првиот дел од булеварот Партизански одреди.

Но, многу бргу се покажа дека возачите на лесни возила воопшто немаат намера да ги почитуваат. Тие возеа преку нив со цел да се паркираат на тротоарите, а не ги почитуваа нити дел од автобусите, кои не влегуваа во крајната десна лента, туку симнуваа и качуваа патници сред булеварот. 

Новиот американски претседател Доналд Трамп интересот на САД го стави над се, па дури и над долгогодишното сојузништво. Со цел ад ја обедини поделената земја, тој посегна по опасниот национализам, пишува Deutsche Welle.

Доналд Трамп е Доналд Трамп. Во голема заблуда се оние што се надеваа дека бизнисменот од Њујорк ќе го смени својот агресивнен тон откако ќе положи заклетва како претседател.

Првиот говор на новиот американски претседател не остава простор за шпекулацијии: „На Трамп на највлијателната политичка функција во светот, не му паѓа на памет да ја ублажи својат реторика“, наведуваат германсккте медиуми.

Напротив, како што пишуваат, тој продолжува да ги повторува своите формули од претседателската кампања. Ветува дека со изолациона економска и одбранбена политика Америка повторно ќе ја направи голема. Најавува дека тој, мултимилионер, со својот кабинет кој се состои од мултимилионери, земајта ќе ја направи поправедна, дека ќе се погрижи за квалитетно образование и пред се за сигурни работни места така што ќе спречи влијание од странство.

Тој најавува дека САД за време на неговиот мандат ќе се грижат само за непосредна благосостојба на сопствената земја. Јасно е искалкулирано дека со ваквите најави тој се откажува од улогата на САД ккао светски полицаец, и ова не претставува никаков проблем за човек кој потенцијалните интереси на сопствената земја ги става над се.

Републиканците во американскиот Претставнички дом предложиле резолуција според која САД би требало да ги напуштат Обединетите нации.

Со резолуцијата која ја предложил Мајк Роџерс, се бара целосно повлекување на САД од ОН, како и тоа светската организација да го премести своето седиште од Њујорк.

Роџерс и другите републиканци неколку пати истакнувале дека американските даночни обврзници не треба да ѝ плаќаат на организација која не ги промовира интересите на САД. Резолуцијата, која е предложена на 3. јануари, минала под радарот на медиумите и јавноста, а во случај да биде усвоена ќе бидат потребни две години за нејзино спроведување.

Исто така се бара сопирање на сите американски активности во Светската здравствена организација.

"Претседателот ќе стави крај на секое членство на САД во ОН, во секој орган, агенција, комисија или некое друго тело на ОН. Мисијата на САД при ОН се затвора", стои во резолуцијата. 

Роџерс се обидел да истурка слична резолуција во 2015. година, но без успех.

Дијалогот за нормализацијата на односите помеѓу Белград и Приштина, со посредништво на ЕУ, продолжува во вторник во Брисел, со учество на претседателите и премиерите на Косово и Србија, пренесуваат српските медиуми.

Во новата рунда од дијалогот кој беше закажан од страна на високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини ќе учествуваат претседателот и премиерот на Србија, Томислав Николиќ и Александар Вучиќ, и нивните косовски колеги Хашим Тачи и Иса Мустафа.

Агендата на состанокот не е соопштена, а од Брисел порачуваат дека „нагласена е потребата од посилно ангажирање“ на Белград и Приштина и дека „напредокот во нормализацијата на односите помеѓу Косово и Србија е од клучно значење за двете страни, за ЕУ и целиот западен Балкан“.

Европски дипломатски извори за агенцијата Бета навеле дека доаѓањето на делегациите на Белград и Приштина на највисоко ниво е знак кој ветува дека перспективата на дијалогот ќе биде силно потврдена.

Изворите навеле дека очигледно и двете страни сакаат да и објаснат на ЕУ до каде дошле во процесот на дијалогот и какви се изгледите за да се унапреди процесот на нормализацијата, имајќи ги предвид неодамнешните тензии во односите.

Српскиот премиер Вучиќ навел дека од состанокот не очекува премногу но дека очекува смирување на состојбата, додавајќи дека разговорите ќе бидат доста тешки бидејќи „загубил доверба во Приштина и очекува јасни пораки од ЕУ околу употребата на оружје“.

Косовскиот претседател Хашим Тачи рекол дека состанокот во Брисел е состанокот „на високо политичко меѓудржавно ниво“ и дека создадени се условите за двете земји да влезат во процесот на нормализација на меѓудржавните односи, по „тешките провокации од страна на Србија со апсењето, возот и ѕидот во Митровица“.

До растење на напнатоста во односите помеѓу Белград и Приштина дојде на почетокот на годината поради апсењето на лидерот на Алијансата за иднината на Косови и еден од поранешните команданти на ОВК, Рамуш Харадинај во Франција по потерница од страна на Србија во која се товари за воени злосторства, а дополнително на 14-ти јануари, од Белград за Косовска Митровица тргна воз украсен со српски православни мотиви и паролата „Косово е Србија“, по што Приштина ги испрати специјалните полициски единици РОСУ на северот од Косово за да го сопрат возот.

Трамп неколку пати изразил желба да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин кратко по неговата инаугурација и постави нови односи на руско-американските односи. Москва би можела да го признае Косово во рамките на воспоставувањето на нови односи помеѓу Америка и Русија, вели главниот експерт за Русија во Велика Британија, Мери Дејевски.

Еден од најугледните експерти и коментатори за Русија, Мери Дејевски, изнела можност дека Русија би можела да го признае Косово, како дел од поширокиот договор помеѓу Москва и Вашингтон, откако Доналд Трамп ја преземал функцијата претседател на САД.

Колумнистката на Guardian ја изнела оваа идеја во католичкото списание "Таблет", размислувајќи за последиците од успешен состанок помеѓу Трамп и Путин во блиска иднина. Трамп неколку пати изразил желба да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин кратко по неговата инаугурација и постави нови односи на руско-американските односи, пренесува Balkan Insight.

Мери Дејевски редовно се состанува со лидери од Кремљ преку групата "Валдаи", која се среќава со руски службеници секоја есен, а сугерирала дека Москва би можела да го признае Косово како дел од пакетот договори, чија цел би била затворање на различните дипломатски проблеми кои ги загрозиле односите помеѓу двете сили.

Таа го опишува Трамп како човек кој постигнува договори и кој брзо би сфатил дека рускиот лидер бил сериозен кога зборувал за договор, но би се дистанцирал доколку почувствува дека е во заблуда.

Меѓутоа, Дејевски вели дека Путин вложил многу труд за да успеат договорите со новиот американски претседател, и дека тешко дека ќе дозволи оваа шанса да му пропадне, бидејќи тоа би ја загрозило неговата позиција дома.

Темпото на признавање на Косово е забавено во последните години, а минатата година тоа го направиле само две држави - Суринам и Сингапур. Вкупно 110 од 193 држави членки на ОН досега го признале Косово.

Додека руското признавање би било славено како голем успех на Косово, тоа би било голем шок за историскиот сојузник на Русија, Србија, пишува во статијата. Белград рекол дека никогаш нема да ја прифати косовската државност и продолжува да тврди дека Косово е составен дел од територијата на Србија, но сепак прифатил да ги нормализира односите со Приштина под покровителство на ЕУ.

Тројца мажи биле уапсени поради сомнение дека силувале девојка во шведскиот град Упсала, и овој грозен чин го пренесувале на Фејсбук. Според пишувањето на шведскиот портал "Aftonbladet.se", силувањето се случило во еден апартман во Упсала во раните утрински часови во недела, а девојката не била целосно свесна.

Силувањето во живо било пренесувано на една затворена група на Фејсбук, која има околу 60.000 членови, а полицијата за оваа снимка ја известила Џозефин Ландгрен, која ја видела снимката.

"Двајца мажи ја туркаа девојката на кревет. Прво помислив дека е некоја невкусна шега. Но, не беше шега во прашање", рекла таа. "Еден од нив ѝ ја соблече облеката, а потоа легна на неа", додала Џозефин Ландгрен.

Друг сведок изјавил дека еден од силувачите ја терал девојката да каже дека не е силувана. "Беше екстремно суров. Се смееше за време на снимањето", рекол сведокот.

Кога полицијата пристигнала на местото на настанот снимката уште се емитувала, а Маркус Свенсон од полицијата потврдил дека има посед од копија на снимката со силувањето и додал дека има многу сведоци.

"Многу луѓе го виделе емитувањето", рекол Свенсон за шведската државна телевизија, а потоа додал дека жртвата била хоспитализирана и одведена на безбедно место. Полицијата спроведува истрага за целиот настан, а некои медиуми дури и пишуваат дека силувачите се бегалци кои дошле во Шведска.

На една фотографија која ја објавил "Expressen.se", се гледаат девојка и маж кои во рака држат пиштол, а нивните лица се замаглени. Исто така биле објавени и фотографии на кои се гледа силувањето, но и тие се замаглени. Постои и фотографија на која се гледа моментот кога во апартманот влегува полиција. Снимките се отстранети од социјалната мрежа.

Администрацијата на донеодамнешниот американски претседател Бара Обама во последните часови од должноста префрлила 221 милион долари на Палестинската автономија, на што долго време се противеа претставниците на Републиканската партија во Конгресот, соопштија во понеделникот вечерта извори запознаени со случајот.

Администрацијата на Обама официјално по писмен пат го известила Конгресот за својата намера утрото на 20-ти јануари, неколку часови пред на претседателската должност да стапи Доналд Трамп. Ден претходно, сега поранешниот државен секретар Џон Керим ги известил пратениците за таквата намера на администрацијата, рекол соговорникот на Associated Press.

Покрај префрлените средства на Палестинската самоуправа, администрацијата на Обама издвоила 6 милиони долари за трошоците во областа на надворешната политика, од кои 4 милиони за програмите во областа на климатските промени, 1,25 милиони за потребите на организациите под покровителство на ОН, како и 1,05 милиони долари за финансирање на специјалниот претставник на Стејт департментот за Авганистан и Пакистан, како и на Бирото за Јужна и Централна Азија.

Одлуката на поранешната претседателска администрација водена од демократите може да предизвика остра негативна реакција на некои членови на Конгресот, во кој републиканците имаат мнозинство, како и од самиот нов претседател Доналд Трамп, исто така, од Републиканската партија, истакнува агенцијата.

Во предизборната кампања Трамп вети дека ќе ги подобри односите меѓу САД и Израел, кои според општата оцена беа значително нарушени, меѓу другото и поради личната нетрпеливост меѓу поранешниот демократски претседател Барак Обама и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Спротиставеностите кулминираа кога кон крајот на декември 2016 година, Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за израелските доселенички населби во палестинската енклава Западен брег, а таа била формулирана и иницирана од страна на американскиот претседател тогаш на заминување Барак Обама, обвини израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која се осудува израелското населување на териториите коишто меѓународната заедница ги смета за палестински окупирани од Израел по војната од 1967 година и се повикува Израел да престане со таквата практика. За резолуцијата гласаа 14 држави постојани непостојани членки, а САД, кои се израелски стратешки сојузник и имаат право на вето, беа воздржани со што го овозможија всушност носењето на резолуцијата.

Ова е првата резолуција од 1979 година со којашто се осудува израелското населување на палестинските територии во Советот за безбедност, која е усвоена откако традиционалниот израелски сојузника САД сосема неочекувано и првпат не го искористија правото на вето, и со воздржаноста всушност го овозможија носењето на резолуцијата.

Тоа предизвика нов излив на гнев во Израел кон Вашингтон и повторно затегнување на односите со кои беше исполнет особено вториот мандат на американскиот претседател на заминување Барак Обама.

Новиот републикански претседател веќе го покани Нетанјаху да ја посети Белата куќа уште во февруари, а исто така навести дека се размислува да ја пресели амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим, што, пак, може да предизвика реакција од арапските американски сојузници.