Правниот факултет во француксиот град Руан ќе остане затворен од денеска, па до понеделник, со цел да се изврши проверка на објектот, по апсењето на едно лице поради „сомнително однесување“ во близината на образовната институција.

Лицето, за кое постои сомнеж дека е поврзано со исламски радикали, е уапсено во неговиот дом, откако било пријавено дека „се однесувало сомнително во близината на факултетот“. Тоа во полицискиот регистар од претходно било заведен како „радикализизиран елемент“.

– Лицето, кое не е студент на Фајултетот, било забележано како сомнително се однесува од страна на еден студент, кој ја повикал полицијата, наведува весникот „Пари Норманди“, кој додава дека уапсениот, на возраст од дваесет години, повеќе пати бил виден во близина на факултетот.

Студентот што го забележал „сомнителното однесување“ на уапсениот, почнал да го следи, по што ја запишал регистрацијата на неговото возило и се јавил в полиција.

Пред пребарувањето на факултетот од страна на безбедносните сили, деканот ги извести студентите дека факултетот ќе биде затворен од денеска и дека повторно ќе почне со работа в понеделник. По пребарувањето не е најдено ништо сомнително, а и во домот на уапсениот, според „Пари Норманди“, полицијата не пронашла никакви докази за терориситчка активност.

Пред два дена, скопјанката С.В. (30) тргнала на пат од Кратово за Скопје, но она што претстоело таа ниту најмалку не го очекувала. Само за момент, сите тековни планови паднале во вода, а нејзиниот живот бил во голема опасност, пренесува порталот Точка.

– Сабајлето тргнав накај Скопје, возев по автопат и на Страцин најпрво ми излезе куче сред пат, но го избегнав за да не го удрам, но само што се спуштив по надолницата го оставив автомобилот во лер и како што продолжив да се лизгам, автомобилот почна одеднаш да се врти, за на крајот да удрам во банкината, а потоа како што удрив, автомобилот беше буквално дигнат од земјиното тло и беше отфрлен во провалијата, ја започнува својата приказна С.В. за Точка.

– Како што паѓав, се превртував сигурно некаде десетина пати, додека постојано се молев автомобилот да застане, зошто во себе си си реков, готово е, јас тука ќе умрам, тука ми е крајот, но како што застана после толку превртувања, автомобилот остана превртен на покривот. Веднаш го извадив ременот и паднав, а веднаш потоа и сфатив дека не можам да излезам бидејќи вратите беа заглавени. Автомобилот набрзо започна да чади, па токму затоа собрав сила и го скршив прозорецот до мене со нога, излегов од автомобилот, си го земав само мобилниот којшто го најдов паднат надвор и веднаш започнав да се качувам кон автопатот. Првиот автомобил којшто се појави го сопрев, човекот беше од Пробиштип и тој веднаш ги зема моите лични предмети од превртениот автомобил, повика полиција и итна медицинска помош, а кога дојде полицијата едноставно не можеше да поверува дека сум излегла жива и здрава од ваква сообраќајна незгода, вели С.В.

- Човекот којшто го застанав ми помогна за сè, бидејќи јас сè уште бев во огромен шок. Откако дојде брзата помош и откако бев во болница, се вратив да го видам автомобилот и да ги земам преостанатите лични предмети. На крајот, и конечно се вратив во Скопје, но без својот автомобил, но повторно ќе кажам, жива и здрава...

9823786345435.jpg

- За некое чудо, немам скршеници, само големи модринки и гребаници по екстремитетите, а откако ќе направам дополнителни анализи и ќе видам дали можеби има сепак некаква посериозна повреда, вели С.В.

- А што се однесува до чувството додека се доживува нешто вакво... Чувството коешто човек го има додека неговиот автомобил се превртува во провалија е страшно... Очекуваш дека можеш да умреш буквално во секој момент и дека автомобилот ќе те смачка. Во мојот случај, автомобилот се преврте најмалку десет пати. Сега сум сè уште во шок и сè уште не знам што се случило, но сум среќна што сум останала жива и здрава, бидејќи ваквите сообраќајни незгоди најчесто се и фатални...

Татко и маќеа од Скопје си заработија условна казна бидејќи го малтретирале малолетното детенце. Како што пишува Вест, деветгодишното детенце монструмите крвнички го тепале и го бркале од дома, па било приморано да седи и спие на клупа во парк.

48-годишниот Селатин Сељмани и 44-годишната Саније Зекири добија две години затвор, која нема да се изврши ако пет месеци не го повторат монструозното дело. Деветгодипното дете било удирано со клоци и тупаници, бркано од дома, а бидејќи му ја заклучувале вратата тоа спиело надвор во парк.

Во скопското училиште каде учи детето забележале модринки, па ги известиле полицијата и социјалните служби. Тоа раскажало дека ги здобило од неговиот татко. Момчето било прегледано во болница каде му откриле хематоми. 

Обвинетиот е татко на уште три деца, а мајката на шест.

Вистински сообраќаен метеж денеска во центарот на Скопје. Полициски специјалци можеше да се забележат на сите поголеми сообраќајници а за да се пробиете од Аеродром до Центар околу 9:30 часот утрово беа потребни околу 40 минути. 

Од МВР велат дека затворените сообраќајници, сообраќајниот метеж и засиленото присуство на полициски специјалци се должи на рочиштето во предметот „Диво насеље“ каде полицијата го обезбедува транспортот на обвинетите до Судот.

Се наоѓаме во период на интензивна соработка без преседан и тоа влева надеж за билатералните односи меѓу Македонија и Грција, рече македонскиот амбасадор Дарко Ангелов на синоќешната прослава за Денот на независноста. Двете земји независно од проблемот со името се фокусирани на мерките за градење доверба и на соработката во повеќе области.

Мислам дека е преурането да очекуваме конкретни политички исходи од тоа, во смисла на прашањето кое што не оптоварува, односно ја оптоварува Грција во врска со нас - а со тоа се блокираат нашите интегративни процеси, но во делот на практичната, оперативна соработка, мислам дека стигнуваме во оној период каде што многу наскоро ќе можеме да претставиме и конкретни ефекти, резултати од таа комункација, изјави Ангелов за македонските новинари во Атина.

Тој истакна дека  преку процесот за мерките за градење доверба, двете земји всушност се обидуваат да надоместат повеќе од 20 години отсуство на ресорска соработка и комуникација во различни области, соработка која што беше жртва на прашањето на името, при што некоја страна сметала дека всушност прво треба да се најде решение за името за потоа да се  дефинира нашата ресорна соработка.

На приемот присуствуваа претставници од грчкото МНР, од дипломатскиот кор, Македонци што живеат во Атина и бизнисмени.

Доколку не бил еден телефонски повик од Москва, големо прашање е дали турскиот претседател Ердоган воопшто би бил жив, а уште помалку на власт, пишува "Политика"

Како што се наведува, податоците до кои дошол тој весник се од многу доверливи извори и откриваат досега непознати детали од неуспешниот државен удар на 15. јули, пишува Политика.

Пучот, чија ударна тупаница требало да претставува военото воздухопловство, планирано бил да започне на 16. јули во три наутро, а започнал шест часа порано.

Одлучувачкиот настан, кој одредил многу од судбината на ударот, се случил неколку дена порано, на 27. јуни, кога Кремљ соопштил дека Владимир Путин добил писмо од Ердоган во кое турскиот претседател се извинува за соборување на рускиот "Sukhoi 24" во ноември над Сирија.

Во атмосфера на обновени контакти, шефот на руската разузнавачка агенција ФСБ, Александар Бортњиков, на 15. јули на пладне му се јавил на својот ресорен турски колега, шефот на националната безбедносна организација "МИТ" и човек од доверба на Ердоган, Хакан Фидан.

Бортњиков рекол дека има информации дека ширум Турција по аеродромите се собираат ловци хеликоптери, па прашал дали тоа има некаква врска со акциите во Сирија или станува збор за воени вежби.

Фидан бил изненаден. Не знаел ништо за некоја воена вежба од национални размери. Знаел дека не постојат ни планови за воздушни операции во Сирија. Веднаш му се јавил на началникот на Генералштабот, генералот Хулуш Акар, пишува Политика.


Командантот на турската армија исто така не знаел за што станува збор, но ветил дека ќе истражи. Кога Фидан повторно му се јавил на Акар, кој во меѓувреме бил киднапиран од бунтовниците, тој не се јавувал.

Фидан потоа во необични околности го известил Ердоган кој бил на одмор во Мармарис, од каде претседателот му се јавил на генералот Аксакали, командант на специјалните сили, наведува Политика.

Не стивнува револтот на универзитетската професорка Биљана Ванковска, која на својот Фејсбук профил пишува дека Катица Јанева е многу повеќе од (специјална) обвинителка, а кога веќе е симбол на некаква си револуција и кога преку медиумите и преку јавната дебата се поврзува со политички земјотрес кој треба да каже „ќе не` биде или не“, мора да има способност да ги презентира доказите, за да се увери судот во нивната основаност и поврзаност со наводите на обвинението.

Испровоцирана од јавното самоубиство на специјалната обвинителка, која со себе во понор ја повлече и институцијата Специјално јавно обвинителство, Ванковска вели дека оваа жена, која наводно е толку важна што за неа 200.000 луѓе би излегле на улица да ја бранат е бетер е од хероина на сапунска серија, а оваа нација од неа треба да очекува и да се надева.

vankovska

На одбранбенбеното клише што беспомошно го користат поддржувачите на СЈО дека не јa бивa пред кaмери, не знaе и не мoже дa биде тoa штo требa дa биде пред кaмерa, амa, aкo јa бивaше, ДПМНЕ не ќе дaдеше зеленo светлo зa дa јa изберaт и дека е битен тимoт кoј рaбoти зa неa, а акo тие си јa знaaт рaбoтaтa (a изгледa јa знaaт) и имaaт дoкaзи и цврсти предмети зa неoспoрнo дoкaжувaње, некa лупa Кaтa глупoсти нa интервјуa кoлку сaкa, важно „Грујo и oстaлo злoчинaчкo удружење ќе се најде на oбвинителнa клупa. Зaев тaкуѓере“, Ванковска одговара:

vankovska-2

Таа објаснува како ја замислувала бескомпромисната борба со криминалот, зад која застана во почетокто на политичката криза. Од она што го очекувала добила само разочарување и циркус за многу пари.

vankovska-23

Претседателот на Русија, Владимир Путин, за време на посетата на концернот "Калашников" им го честитал на работниците Денот на оружарите и обратил внимание на "сериозноста" на еден од нив.

"Сакам да изразам надеж дека концернот ќе се развива, дека поради тоа вашето расположение со кое доаѓате на работа ќе биде подобро, а потоа исто така расположени ќе се враќате во своите домови", рекол Путин.

Рускиот претседател потоа го прекинал својот говор и му се обратил на еден од работниците.

"Ти зошто си толку сериозен? Како да не ми веруваш", се пошегувал Путин, пренесуваSputnik.

Претседателот после тоа продолжил со својот говор, истакнувајќи дека вложувањето во концернот изнесува повеќе од 41,5 милиони евра, и дека се планираат и понатамошни инвестиции.

Израелската војска соопштила дека бил убиен Палестинец кој со нож нападнал војник во близина на селото Бани Најм на Западен брег, и дека воено летало пресретнало дрон кој го лансирала палестинската милитантна организација Хамас.

Обидот за напад на војникот се случил во близина на градот Хеброн.

Во таа област минатите неколку месеци засилено било военото присуство на израелските сили поради зачестените палестински напади.

Хамас не сакал да го коментира извештајот на израелската војска за пресретнатиот дрон.

Ова е прв ваков инцидент кој бил пријавен од 2014. година, кога израелски проектил уништил беспилотно летало на Хамас над пристаништето Ашдод на југот на Израел.

Поранешниот лидер и актуелен пратеник на косовското движење „Самопределување“, Албин Курти, предупредува дека прашањето за демаркацијата на косовската граница со Црна Гора, може повторно „да донесе војна во Косово во наредните пет години“.

- Границата е прашање на разделување на територија. Немаме земја некому да подаруваме. На таа земја е пролеана крв и ние немаме крв за простување. Во следните четири до пет години постојат шанси дека повторно ќе има војна, порача Курти од Тирана, протоа барајќи косовскиот претседател Хашим Тачи и премиерот Иса Мустафа да поднесат оставки.

Според него, како што јави дописникот на МИА, одлуката на Владата за повлекување на договорот за демаркација на границата од дневен ред на Парламентот, дошла под притисок на опозицијата, со што на Косово „му се спасени 8.200 хектари површина“.

- На 1 септември постигнавме голем успех, бидејќи спасивме 8.200 хектари. Со договорот на Тачи и Мустафа ние имаме нова граница, а не демаркација. Црна Гора посакува се подлабоко да навлезе на косовска територија за сопствени планови, смета Курти.

Тој нагласува дека договорот со Црна Гора е договор за капитулација на Косово и им се заблагодари на граѓаните за протестите.