Група од неколку десетици ирачки демонстранти го нападнале иранскиот конзулат во Карбала, од кој било симнато иранското знаме и заменето со ирачкото, јавува АП, повикувајќи се на сведоци.

Безбедносните сили во неделата пукале во воздух за да ги растераат демонстрантите кои фрлале камења и палеле гуми околу зградата во Карбала, во јужен Багдад.

Моментално нема информации за повредени во овој инцидент, кој се случил за време на протест во Багдад и во други провинции во јужниот дел од Ирак.

Ирачкиот премиер претходно ги повика демонстрантите повторно да ги отворат патиштата, истакнувајќи дека е „време животот да се врати во нормален тек“.

 

Министерството за животна средина и просторно планирање и Државниот инспекторат за животна средина во врска со информациите за увоз, складирање и согорување на опасен отпад во државата и поврзаноста со квалитот на воздухот, што во изминативе денови интензивно се објавуваат од одредени медиуми, ја информира јавноста дека станува збор за шпекулации и невистини.

Нивниот демант го објавуваме во целост. 

„Од таа причина важно е граѓаните да знаат дека увозот/извозот и транзитот на отпадот е строго контролирана процедура и ниту една пратка на отпад не може да помине на граничен премин без соодветна проверка. Тоа е регулирано со Законот за управување со отпад од 2004 година каде се пропишуваат видовите на отпад, условите за извоз, увоз и транзит на отпад, методите за надзор над извозот, увозот и транзитот на отпадот, како и формата и содржината на образецот на дозволата. Законот ги пропишува процедурите и условите за добивање на дозвола за увоз, извоз и транзит на отпад во/од/низ РСМ во зависност од видот на отпадот, неговото потекло, земјата на прифаќање и маршутата на транспорт и типот на третманот кој ќе се спроведе врз отпадот на местото на прифаќање. Дополнително, Законот се базира на меѓународните прописи кои се однесуваат на пратките на отпад (вклучително и барањата на Базелската конвенција за контрола на прекуграничното движење на опасниот отпад чиј што потписник е и Р.С. Македонија). 

Оттука, уште еднаш им нагласуваме на граѓаните дека, согласно постоечката законска регулатива во РСМ, е забранет увоз на отпад заради депонирање или складирање. Дозволен е увоз на отпад кој може безбедно да се преработи или рециклира во инсталација која поседува соодветна дозвола издадена од МЖСПП. Отпадот кој се увазува во РСМ е главно отпадно железо, отпадна гума, пластична фолија и отпадни акумулатори (видови на отпад за кои постојат преработувачки капацитет во земјата кои поседуваат интегрирани еколошки дозволи).

МЖСПП најодговорно тврди дека не е издадена ниту една дозвола за увоз на отпад кој не одговарал на карактеристиките согласно со документите кои го пратат, ниту пак е издадена дозвола за увоз на отпад заради негово горење или депонирање.

Исто така, нагласуваме дека ниту една италијанската компанија, ниту било која друга компанија во РСМ нема добиено дозвола од МЖСПП за инсталации за горење и согорување на отпад. Имено, сите нестандардни депонии во Република Северна Македонија, кои се користат за отстранување на комуналниот и други видови неопасен отпад се оперираат од страна на општините, преку јавните комунални претпријатија. При тоа, МЖСПП одговорно тврди дека нема издадено концесија за ниту една нестандардна депонија во РСМ, а шпекулациите дека 20 депонии се издадени под концесија се комплетно невистинити.

Исто така, на нив досега не е евидентирано горење на отпад, освен случаи со опожарување на самите депонии.

Во однос на санитарната депонија Дрисла, во правниот субјект се вршени редовни, вонредни и контролни надзори од формирањето на Инспекторатот во 1996 година до денешен ден и во текот на повеќе трансформации на правниот субјект. Изречени се и повеќе санкции за различни законски повреди за опожарување, истекување на депониски исцедок во река, од кои последната се однесуваше за надминување на граничните вредности на емисии при согорување во печката и тоа за еколошкиот параметар јаглероден моноксид (CO), а не за партикуларни честички (PM). Сосема е друга темата за ружата на ветрови и влијанието на овој правен субјект врз квалитетот на воздухот во Скопје со оглед дека истиот локациски е 14 км југоисточно од главниот град, а треба да се елаборира релацијата на метео- условите во скопската котлина и надвор од неа. Од страна на Државниот Инспекторат за животна средина со решение правниот субјект беше задолжен за поставување нов филтер, што беше и сторено со поставување на новиот филтер-воден скрубер.

Правниот субјект нема ниту услови, ниту дозвола за согорување на радиоактивен отпад, која пак област е во делокруг на надлежност на Дирекцијата за радијациона сигурност. Правниот субјект Дрисла реализираше и индикативни мерења на ниво на доза на радијација на самата локација, како и мерења на неколку еколошки параметри во амбиенталниот воздух со Факултетот ФИНКИ.

МЖСПП води регистар за увезен, извезен или отпад кој транзитирал низ РМ и истиот е достапен на www.moepp.gov.mk МЖСПП / Документи / Регистри“, велат од Министерството.

Кандидатката на бугарската владејачка партија, централно-десничарската ГЕРБ, Јорданка Фандакова по четврти пат го доби мандатот за градоначалничка на Софија, освојувајќи 49,98 отсто од гласовите во вториот круг од локалните избори во Бугарија, според целосно обработените податоци.

Централната изборна комисија на Бугарија соопшти дека независната кандидатка Маја Манолова, која ја поддржаа опозициските социјалисти, освоила меѓу 45,13 отсто од гласовите. 

Вториот круг од изборите се одржа вчера, бидејќи Фандакова не успеа да обезбеди мнозинство гласови во првиот круг.ГЕРБ и СДС, покрај Софија, добија градоначалнички места во девет изборни региони, додека кандидатите за градоначалници од Демократска Бугарија победија во девет градски области.Од поголемите градови, ГЕРБ доби и во Пловдив. Кандидатот Здравко Димитров доби 57,32 отсто од гласовите, додека противкандидатот Славчо Атанасов од ВМРО доби 38,1 отсто.

Во Варна победи кандидатот на ГЕРБ Иван Портних со 60,79 отсто од гласовите, а за неговиот противкандидат Костадин Костадинов гласаа 35,99 отсто.Во Русе убедливо победи кандидатот на БСП Пенчо Милков со 60,53 отсто од гласовите, а за кандидатот на ГЕРБ, Диана Иванова гласаа 36,63 проценти.ГЕРБ загуби и во Плевен, каде што независниот кандидат и досегашен градоначалник Георг Спартански победи со 50,6 отсто од гласовите. Нивниот кандидат Мирослав Петров доби 47,24 отсто од гласовите.Градоначалник на Благоевград ќе биде Румен Томов од БСП, кој доби 56,61 отсто од гласовите.

Пентагон синоќа ги објави првите снимки од нападот на американските специјалци минатиот викенд на засолништето на првиот човек на Исламската држава, Абу Бакр Ал Багдади.

Декласифицираната, црно-бела снимка направена од воздух, открива како американските специјалци се приближуваат кон засолништето на Багдади и авионите кои што напаѓаат милитантите во близина.

Најдраматичното видео покажува огромен, црн чад кој се издига од земјата откако бомбите ќе го разнесат објектот каде што се криел сега веќе поранешниот лидер на Исламската држава.

Морнаричкиот генерал Кенет Мекензи, командант на американската Централна команда која е задолжена за американските сили на Блискиот исток, информирајќи ги новинарите предупреди дека милитантната група сега може да се обиде да организира „напад за одмазда“.

Американците велат дека го уништиле местото за џихадистите да не направат светилиште на кое ќе му оддаваат почит на загинатиот лидер.

Инаку, ирачкиот џихадист Багдади, кој се прогласи за „калиф“ на сите муслимани и лидер на Исламската држава, загина детонирајќи го самоубиствен елек додека бегал во слеп тунел, опкружен од најелитните американски специјални единици.

Ужасните глетки од полниот затвор во Сирија, каде затворениците се заразени со тешки болести и слаби како болести, го шокирале целиот свет.

Тим од новинари на AFP добил редок пристап до еден од преполните затворски објекти на североистокот на Сирија, каде курдските сили ги чуваат осомничените припадници на ИСИС. 

Откако турската офанзива, започната против курдските сили на почетокот на овој месец, создала хаос во тоа подрачје, се стравува од опасноста затворениците да се најдат на слобода.

Мажите се натрупани во слабо утврдени затвори, како овој во Хасака, а имаат потекло од разни земји, кои не сакаат тие да се најдат на слобода, но и не сакаат да ги примат назад.

 

Со 5.000 затвореници - сириски, ирачки, но и британски, француски, германски - затворот е преполн со припадници на ИСИС. Групата е обвинета за извршување на ужасни злосторства на територијата која некогаш ја контролирале - дел од Ирак и Сирија, вклучувајќи масовни убиства, силувања, грабежи и мачења, а многу од нив и снимила поради пропаганда.

"Сакам да излезам од затвор и да се вратам дома кај своето семејство", вели Асел Матан. Ова момче го напуштило родниот Велс кога имало 17 години, за да се приклучи на својот брат во Мосул, северен ирачки град, каде е роден калифатот на ИСИС. Кога неговиот брат бил убиен, преминал преку сириската граница во Рака, второто главно одредиште на сега урнатиот калифат.

 

"Сакам да одам назад во Британија", рекол тој, додавајќи дека жали што некогаш одговорил на повикот на лидерот на ИСИС, Абу Бакр Ал Багдади.

Во затворот има многу тинејџери, а има и 9-годишно дете по име Калед. Никој од нив со месеци не бил надвор на свеж воздух, ниту го видел сонцето. Речиси третина од жителите на затворот се болни и потребно им е лечење за разни рани и состојби кои вклучуваат хепатитис и сида.

 

Само околу 300 од нив можат да ја минат ноќта во лекарско одделение, а меѓу нив е Абалах Нуман, 24-годишен Белгиец кој ја кренал својата маица за да ја покаже отворената рана.

"Моите органи се излеваат", вели тој објаснувајќи дека се здобил со рана од колега џихадист кој случајно го застрелал додека го чистел оружјето.

 

Новинарите на AFP морале да носат маски на лицата поради неиздржлива миризба.

Џихадистите речиси да немаат сознанија за тоа што се случува надвор, своите денови ги мерат само со помош на петте дневни муслимански молитви. Затворениците не слушнале дека американскиот претседател Доналд Трамп во неделата ја потврдил смртта на лидерот на ИСИС Абу Бакр Ал Багдади во американска рација на северозападот на Сирија.

"Тие немаат апсолутно никаков контакт со надворешниот свет", вели управникот на затворот кој се претставил како Серхат и побарал да не се објави точната локација на објектот.

 

Многу од затворениците се коска и кожа. Оние кои имале среќа имаат кревети, но повеќето од нив седат директно на под, од каде ги покажуваат своите ампутирани екстремитети и рани. Затворската клиника е подеднакво полна како и останатите ќелии. Многу од затворениците во оваа зграда, но и на уште шест локации во Сирија сами им се предале на курдските војници.

Курдските власти велат дека повеќе од 50 националисти се застапени во овие затвори во кои сега има повеќе од 12.000 осомничени џихадисти. Меѓутоа, на слобода има уште џихадисти. Како што вели Серхат, тие понекогаш проаѓаат до затворот и отвораат оган, само за на затворениците да им кажат дека уште се таму. Колку долго ќе постојат овие затвори, останува да се види.

Спроведувајќи ги новинарите по ходниците на затворот, на еден стражар му било непријатно да го крене отворот на вратите на некои ќелии.

 

"Овие се опасни", рекол тој. Понатаму, една ќелија е резервирана за тоа што пропагандата на ИСИС го користела за младинците на калифатот, односно за децата борци.

Како нивниот до неодамна главен сојузник е се понепредвидлив, а расте и притисокот од Турција, автономната администрација на сириските Курди одвај може да се заштити самата себе, а уште помалку затворениците со џихадисти. Курдските сили повеќе пати предупредиле дека турската инвазија - која станала реалност на 9-ти октомври - би можела да резултира со масовни бегства од затворот поради што на слобода ќе се најдат најлошите фанатични терористи на светот.

Според еден висок американски службеник, повеќе од 100 од нив веќе побегнале од курдските затвори. Серхат вели дека од Хасака уште не побегнал никој, иако некои затвореници започнале бунт за време на поделбата на оброкот пред еден месец, напаѓајќи ги стражарите откако еден затвореник се преправал дека не му е добро.

Басем Абдел Азим, 42-годишен Холанѓанец, бил ранет во воздушен удар и не може да ја користи десната нога. Се сеќава дека ја измамил сопругата заедно да отпатуваат во калифатот со ветување за одмор во Турција.

"Не и кажав, не сакав да се плаши", рекол Абдел Азим. Како што рекол, тој не знае каде е таа и нејзините пет деца сега.

"Би сакал да ја видам повторно. Може да ме обесат после тоа, само сакам да и кажам дека ми е жал што ја одведов во земја во војна", рекол тој.

Член на партијата на претседателот на Украина, Владимир Зеленски, денеска е во центарот на скандалите откако се објавени фотографии на кои преку мобилен телефон еден од пратениците се допишува со проститутка насред седница во парламент.

Еден украински портал во средата во гро план го пренел екранот на мобилниот телефон на пратеникот Богдан Јаременко, поранешен 48-годишен дипломат.

На фотографијата се гледа како пратеникот поставува прашање за условите за состанокот.

Како одговор, личноста ги прецизира сите видови на сексуални услуги со тарифа од 100 долари за еден час и 150 долари за два часа.

Фотографиите се направени во вторникот за време на седницата на парламентот. Пратеникот најпрво на Фејсбук навел дека тоа се монтирани фотографии, а подоцна го избришал тој текст и упатил извинување до сопругата, децата, на својата парламентарна група и претседателот Зеленски. наведувајќи дека направил „непромислено дело“.

Тие фотографии предизвикале критики во парламентот. Некои пратеници од опозицијата барале оставка од Јаременко од функцијата шеф на Комитетот за надворешна политика на парламентот.

Парламентарната група на претседателот Зеленски соопштила дека за тој инцидент ќе разговараат на следниот состанок на групата.

Данската агенција за енергетика и издала дозвола на компанијата "Северен Тек 2 АГ" за изградба на дел од гасоводот "Северен тек 2" низ нејзините територијални води, југоисточно од островот Борхолм во Балтичкото море.

Со ова е отстранета и последната голема препрека за проектот на рускиот гасовод, кој ја поделил Европската унија поради противењето на САД и неколку источноевропски земји кои тврдат дека тој гасовод ќе ја зголеми зависноста на Европа од руски гас. 

"На основа на консултациите и непосредниот дијалог со релевантните дански власти, Данската агенција за енергетика проценила дека, од аспект на животната средина и прашањето за безбедноста, најповолна е рутата на југоистокот за која е дадена дозвола", се наведува во соопштението на Данската агенција за енергетика.

Данска сега има обврска да дозволи изградба на транзитни водови и ако е потребно, да одреди траса низ која цевката би требало да минува.

На почетокот на овој месец "Gazprom" соопштил дека 83 проценти од гасоводот "Северен тек 2" чија должина е 1.269 километри во Балтичкото море се завршени, додавајќи дека очекува гасоводот да биде завршен до крајот на оваа година.

Проектот "Северен тек 2" предвидува изградба на две линии на гасовод низ кои ќе се испорачуваат околу 55 милијарди кубни метри руски гас директно во Германија и другите европски земји. Гасоводот за транспорт на рускиот природен гас во Европа, според проектот, треба да минува низ територијата на Данска, Финска, Германија, Русија и Шведска.

 
 

 

Генерал-потполковникот Скот Хауел, командант на Заедничката команда за посебни операции во Форт Браг бил клучното лице во планирањето на драматичната операција во која беше ликвидиран лидерот на Исламската држава.

Командантот на американските специјални сили, Скот Хауел бил главниот оперативец во планирањето и водењето на операцијата за лов и ликвидација Абу Бакр Ал Багдади, лидерот на Исламската држава.

Багдади во саботата се разнесе со експлозив откако во неговото засолниште на северозападот на Сирија упаднаа американските специјалци. Оваа акција три пати била одложувана пред да добие зелено светло. На крајот, беше изведена пред американските војници целосно да ја напуштат Сирија по наредба на претседателот Доналд Трамп.

Бегајќи во подземниот тунел пред американските специјалци и користејќи ги своите три деца како жив штит, лидерот на Исламската држава пред да биде фатен се разнел со експлозивен елек.

 

Огромно искуство и импресивна кариера

Командантот Хауел од Кадиз во Кентаки бил клучниот човек во целата операција. Конгресменот од Кентаки, Џејмс Комер во неделата го пофали Хауел, порачувајќи му дека Америка е благодарна на неговата храброст и храброста на останатите војници.

Хауел има навистина импресивна кариера, тој дури бил и пилот со повеќе од 2,600 часови лет. Тој е прв човек на познатата Заедничка команда за специјални операции во Форт Браг во Северна Каролина каде што е седиштето на култниот „Делта Форс“ - елитна единица која учествуваше во оваа сложена операција. Хауел претходно бил и заменик командант на американската Команда за специјални операции во Вашингтон.

Хауел во 1987-ма година бил прв човек на американската Академија за воздушни сили. Како пилот на хеликоптер учествувал во низа на специјални операции, вклучувајќи акции во Ирак и Авганистан. Сепак, нападот на засолништето на Багдади, повеќегодишниот лидер на една од најозлогласените терористички организации на сите времиња е врвот на неговата кариера.

 

Три обиди за ликвидација откажани во последен момент

Нападот на засолништето на првиот човек на Исламската држава е резултат на повеќегодишно собирање на разузнавачки податоци. Имено, американските специјалци требало да реагираат за само 48 часа откако дознале каде се крие Багдади.

Трамп откри дека претходните три пати за фаќање на Багдади биле откажани затоа што тој во последен час носел одлука за промена на своето засолниште. Инаку, американскиот претседател ловот на Багдади и упадот во неговото засолниште го гледал во живо, преку видеоврска од Белата куќа.

Операцијата беше наречена по Кајли Милер, американска хуманитарна работничка која џихадистите ја заробија во 2013-та година, а самиот Багдади ја измачувал и повеќе пати ја силувал. На крајот, таа беше убиена во 2015-та година.

 

Стигна до крајот на тунелот додека го бркаа нашите кучиња

Трамп откри дека американските специјалци пробиле дупка на бочната страна од зградата, претпоставувајќи дека на главниот влез е поставена замка. Багдади потоа побегнал во лавиринт на подземни бункери и тунели носејќи на себе елек со експлозив и влечејќи ги со себе своите три деца.

„Стигна до крајот на тунелот додека нашите кучиња го прогонуваа. Го активираше експлозивот убивајќи се себеси и своите три деца“, изјави Трамп.

 

Телото на Багдади било распарчено, а за да дојдат до него, специјалците морале да ги расчистат рушевините. Од лидерот на Исламската држава не останало многу, но доволно за да се земе примерок од ДНК. Набрзо потоа со анализа било потврдено дека навистина станува збор за Багдади. Отакко било потврдено дека е мртов, специјалците одзеле компјутери, телефони и документи кои што ги пронашлево засолништето.

Акцијата завршила со напад на американски беспилотни летала кои засолништето на Багдади го срамниле со земја за неговите следбеници да не направат светилиште.

Локални овчари нашле вистинско богатство проценето на 25 милиони американски долари, сокриено во пустинта во западен Ирак, кое во текот на изминатите години го ограбувале и криеле челниците на ултрарадикалната сунистка организација Исламска држава (ИД), тврди еден од советниците на ликвидираниот челник на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади во разговор за саудиската телевизијата Al-Arabiya.

Според сознанијата, џихадистите криеле американски долари, злато и сребро во пустинскиот дел од западната покраина Анбар, во вкупна изнесува 25 милиони долари. Тајниот „трезор“ на Исламската држава сосема случајно го пронашле, локалните овчари. Во пустината на Анбар во разни номадски или постојани кампови, се проценува дека живеат околу 50.000 луѓе.

За скриеното богатство на Исламската држава закопано во ирачката пустина во износ од 25 милиони долари, зборувал еден од советниците на Абу Бакр ал-Багдади. Мохамед Али Сајет, кој бил во средство со ал-Багдади, тврди доларите, златото и среброто биле загубени а подоцна ги пронашле локални овчари. Во разговор за саудиската телевизија Al Arabiya во неделата, Сајет кој сѐ уште е во притвор во Ирак, рекол дека челниците на Исламската држава, вклучително и самиот тој, ги закопувале доларите, златото и среброто во пустината. Тој тврди дека богатството од 25 милиони долари било загубено во покраината Анбар, а подоцна пронајдено од овчари.

Притоа опишува и едно од тајните места на ал-Багдади, велејќи дека станува збор за подземен бункер во кој имало мноштво верски текстови и документи.

 

Сајет бил едно од неколкуте доверливи лица кои предале информации за ал-Багдади кои подоцна на разузнавачките служби им помогнале да го следат неговото движење.

Мохамед Али Сајет, кој со ал-Багдади бил роднински поврзан преку брак, односно е зет на една од неговите жени, и бил член на Исламската држава од 2015 година, пред два месеца бил уапсен од ирачките служби во близина на Багдад. Според медиумите, тој им кажал на ирачките власти за можната локација на ач-Багдади во Сирија и, исто така, дал поединости за неговата улога на курир на шефот на џихадистичката групација.

Сајет во разговорот вели дека лидерот на Исламската држава не очекувал операција против него, бидејќи презел „високи безбедносни мерки“, и додава дека тактитките за криење на ал-Багдади биле „одлични“. Сепак, вели дека кога последен пат се сретнале ал-Багдади била влошена неговата безбедност, и оти сакал да ја смени својата локаци на сириско-ирачката граница, но „не знаеше како“.

„Тој беше во подземен тунел долг осум метри со широчина од пет до шест метри. Имаше библиотека, верски книги и Куранот… ситуацијата таму беше добра“, додава.

Швајцарскиот весник „Ноје Цирхер Цајтунг“ пишува дека Европската унија веќе не нуди убедлива перспектива за проширување кон регионот на Балканот, што го намалува влијанието на Западот и го зајакнува влијанието на други земји.

На почетокот на анализата за слабеење на влијанието на ЕУ на Балканот и зајакнувањето на тоа на Русија, Кина и Турција, се вели дека само една недела откако ЕУ го одбила почетокот на преговорите со Албанија и Северна Македонија поради француското вето, српската премиерка Ана Брнабиќ во Москва потпишала договор за слободна трговија меѓу Србија и руската Евроазиска економска унија, пренесува „Дојче веле“ на српски јазик.

Авторот на статијата, Фолкер Пабст, констатира дека не постои сомнеж оти ЕУ и Западот значително ја изгубиле довербата и можноста за влијание на Балканот и дека со тоа се овозможува поголемо влијание од Русија, Кина и Турција.

За Русија се вели дека е популарна кај православните христијани кои ја сметаат за чувар на конзервативните вредности и за противтежа на декадентниот Запад, додека пак Турција се поврзува со муслиманите на Балканот.

 

Авторот проценува дека зајакнувањето на влијанието на овие земји повлекува реални ризици за полуостровот.

„Москва се бори против зајакнување на западното влијание во регионот, особено влијанието на НАТО. Русија притоа одлично умее да ги инструментализира историските линии на раздвојување и латентната нестабилност во регионот. Во извесна смисла, Анкара го извезува своето разбирање за владеењето на правото и сè повеќе бара помош при прогонот на противниците на турската влада. Големите проекти финансирани од Кина, а до кои често се доаѓа со помош на корупција, имаат потенцијал да го поткопаат владеењето на правото“, пишува Пабст.

Сепак, како што пренесува „Дојче веле“, швајцарскиот весник не смета дека се големи шансите балканските земји да се свртат кон Москва или Анкара и истакнува дека обемот на надворешна трговија со Русија изнесува само шест проценти, додека трговијата со Европската унија е 73,5 проценти.

Швајцарскиот весник посочува и на тоа дека Москва, Анкара и Пекинг не дејствуваат заедно во однос на влијанието на Балканот, туку имаат различни интереси.

Top