Поранешната Плејбој зајачица и манекенка Барбара Мур, открила дека американскиот претседател Доналд Трамп со неа ја изневерувал својата тогашна свршеничка Марла Мејплс, која подоцна станала негова втора сопруга, во афера долга шест месеци. 

Барбара раскажала дека со Трамп се запознала на една од неговите забава и дека истата вечер спиела со него, а се потсетила дека имале секс пред нејзина пријателка.

"Сакаше да го запознае мажот со кој се гледам. Му се јавив на Доналд, кој не покани во својот дом, а ние прифативме. Иако беше уморен од патувањето, се напи со нас неколку чаши шампањ и почна да ме бакнува. Работите почнаа да излегуваат од контрола, а пријателката се тргна од нас, но само на столчето во аголот, од каде не гледаше додека имавме секс", рекла Мур за "Daily Mail".

 

"Доналд беше целосно сконцентрирал на мене, а мене не ми беше проблем дека не гледа, бидејќи бевме добри пријателки, па се однесувавме како да не е тука", додава поранешната манекенка и нагласува дека Трамп не барал да им се приклучи нејзината пријателка. Тврди и дека во ниеден момент не знаела дека актуелниот претседател е во врска со друга жена.

"Бев млада и мислев дека тој е мојот маж. Секогаш ми се јавуваше на телефон и никогаш не беше зафатен кога ми беше потребен", зборува Барбара која преку весниците дознала дека Трамп се оженил. Сепак, за разлика од станатите љубовници на американскиот претседател, Мур и натаму го поддржува и го брани.

"И јас и мојата ќерка гласавме за него. Мило ми е што стана претседател и се чувствувам безбедно додека тој ги држи работите под контрола", вели поранешната манекенка.

 
 
 
 
 

 

 

Нервниот агенс со кој биле отруени поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка, бил во течен облик, пренесува "BBC".

Секретаријатот за животна средина, исхрана и рурални бизниси, кој го чистел теренот на кој биле пронајдени Сергеј и Јулија Скрипал, соопштил дека е пронајдена "многу мала количина" од нервниот агенс Новичок, заедно со супстанца испорачана во течна состојба.

Скрипал и неговата ќерка биле пронајдени на 4. март во несвест на клупа во Солисбери во јужна Англија.

За нападот со нервен агенс Велика Британија без ниеден доказ ја обвинила Москва, што Русија демантирала. Британија започнала дипломатска војна со Русија, во која се приклучиле повеќето членки на ЕУ, па уследило взаемно протерување на дипломати.

 

Во тешка сообраќајна несреќа која денеска се случила во скопската населба Аеродром повредени се три лица. Сообраќајката се случила во близина на Мајчин Дом.

Во сообраќајката учествувале две моторни возила, првото полициско возило од марката „Шевролет Спарк“ и второто марка „Ауди“, двете со скопски регистарски таблички.

Еден од повредените е со полесни телесни повреди, а две лица се потешки повредени. Истите се пренесени во скопскиот клинички центар и се наоѓаат во критична состојба.

republika.mk

Поттикнати од новите трендови за да им излезе во пресрет на студентите при градењето на нивните кариери, EESTEC LC Skopje организира серија бесплатни обуки за сите студенти од Македонија. Soft Skills Academy Skopje се организирана по втор пат и ќе се одржи на 28 и 29 април и 5 и 6 мај на Техничкиот кампус при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Идејата е да се обезбеди моќен додаток во образованието на студентите, со што се придонесува до еден неконвенционален начин кон нивно усовршување.

Познавањето на меките вештини овозможува полесно комуницирање, подобро организирање на времето, како и подобрувањето на комуникациските и  презентациските способности. Користењето на овие алатки го одвојуваат и истакнуваат поединецот од конкуренцијата при вработување и самопретставување во нови работни околини.

No automatic alt text available.

На секоја од обуките учество ќе земат по 25 студенти, вкупно 100 студенти на целата академија. Истите ќе следат обуки на следните теми: комуникација, динамика на тим, влијание во решенија и лидерство. Обукуте ќе бидат држени од страна на сертфицирани EESTEC тренери, HR претставници од фирми и други експерти од полето на soft skills.

Soft Skills Academy нуди многу придобивки за учесниците:

• Способност да комуницираат ефективно со соработници, работодавачи, клиенти, пријатели и членови на семејството

• Подобрување при управувањето со времето, организациски вештини и поставување цели

• Развој на лидерски вештини за подобрување на тимската работа, креативност, ефикасност и продуктивност

• Ефективни стратегии за транзиција и промени

Brainstorming и стратегии за решавање на проблеми за зголемување на креативноста и колаборативните резултати

• На крајот на семинарот секој учесник добива сертификат потпишан од организаторите, кои ќе можат да ги вклучат во своите биографии.

Кога и каде?

28ми и 29ти Април, 05ти и 06ти Мај на Техничкиот кампус при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје

Пријавување:

Пријавувањето е бесплатно за сите студенти од УКИМ

Аплицирајте на следниот линк

Повеќе информации може да најдете на фан страната или на е-маил: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Лидерска средба за името нема да има, туку премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе ги информираат претседателот Ѓорѓе Иванов и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за текот на преговорите со Грција, пишува Независен.

„Верувам дека веројатно ќе има средби, односно меѓусебно информирање од страна на министерот за надворешни работи и од моја страна и на претседателот на државата и на шефот на опозицијата, заради тоа што тие заклучуваат дека навистина нема нешто толку значајно што би било основа за лидерска средба. Ние тоа го почитуваме. За нас е важно да бидат сите информирани и да ги споделиме идеите за следните стратегиски чекори“, изјави вчера претседателот на Владата.

Редот е, како што рече, не само да се информираме, туку и заемно да се консултираме за стратегиите и чекорите што ќе ги преземеме за конечно да очекуваме национално единство и консензус во државата по вака важни прашања. Заев потенцираше дека водат транспарентен процес и оти граѓаните треба да го знаат тоа.

„Точно е дека постојат разлики од самиот почеток, постоеле и 27 години, но исто така е точно и дека има исчекор во преговарачкиот процес. Секако, до крај не се решени работите. Но, прво е добро што граѓаните од двете земји се прилично упатени, второ што никогаш не постоеле подобри услови за преговарачкиот процес ниту, пак, поголема извесност за изнаоѓање решение на овој горлив проблем“, рече Заев.

Вели дека тој само испраќа порака дека треба да се продолжи посветено со заемна грижа за позициите на другата страна од преговорите. Тврди дека воопшто не размислува што ќе се случи доколку не се дојде до решение.

„И во тој случај, веројатно ќе продолжиме со разговорите. Реформите и економијата ќе продолжат во државата. Ова е важна лента по која се води Македонија, а и неколку други ленти паралелно се отворени. Знам дека и да не најдеме решение за проблемот со Грција мора да градиме пријателство. Јас ќе продолжам да градам пријателство, ќе подавам рака и ќе се обидувам за два, за пет месеци, за една година да се изнајде решение. Искрено посакувам да се најде решение заради тоа што имаме многу да работиме во иднина како соседски земји. Имаме многу што да подобриме во интерес на граѓаните меѓу двете земји, така што претстојат многу други задачи покрај овој проблем кој постои меѓу двете земји“, заклучи Заев.

Се очекува средбите со Мицкоски и со Иванов да се реализираат по посетата на високите бриселски гости: Јоханес Хан и Федерика Могерини, кои во наредните денови ќе престојуваат во земјава. Високата претставничка за европска надворешна политика и безбедност, како и еврокомесарот за проширување доаѓаат еден ден по објавувањето на извештајот за напредокот на Македонија, а в четврток ќе имаат обраќање во Собранието.

Лидерска средба, на која требаше да учествуваат и првиот човек на ДУИ, Али Ахмети и парламентарниот спикер Талат Џафери, се најавува петнаесетина дена, односно по средбата на Димитров и Коѕиас во Виена со медијаторот Метју Нимиц, по која Заев изјави оти е поголем оптимист за решение на спорот. Тогаш беше најавено дека лидерска средба ќе има по велигденските празници, односно на 10 април, но до тоа не дојде. Никој не кажа зошто. Во Грција, на пример, властите и опозицијата веднаш седнаа на маса за да видат како стојат работите.

Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, вчераутро ни изјавија дека лидерска средба може да има, но само доколку Владата и нејзините претставници имаат некој нов момент од преговорите што сакаат да го споделат.

„Во спротивно, нема потреба од среќавање и протоколарно фотографирање“, децидни се од опозицијата, иако изминатите денови излегуваа со изјави и поплаки дека не се информирани за што преговара владата и какви отстапки прави.

Неофицијално, коментираат дека многу веројатно Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас се пред договор, но оти сега се темпира времето и се подготвува теренот за вестите да им бидат соопштени на граѓаните. Не се начисто колку евентуалното решение ќе ги заштити македонските национални интереси, идентитетот и јазикот. Опозиционерите потенцираат дека во своето последно интервју Заев рекол дека е подготвен да го реши спорот за името, макар тоа значело крај на неговата политичка кариера што, според нив, е знак оти јавноста и граѓаните ќе бидат гневни од постигнатиот компромис.

„Во спротивно, зошто би се повлекувал? Баш напротив…“, размислуваат во ВМРО-ДПМНЕ.

По средбата во Виена, министерот Димитров ги информираше премиерот и претседателот на парламентот, Талат Џафери, на одвоени средби, но не одржа такви средби ниту со претседателот на државата ниту со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. На 27 јануари годинава во Клубот на пратениците се одржа досега единствениот координативен состанок на државно-политичкиот врв во врска со разговорите за името на кој присуствуваа претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев, лидерот на ДУИ, Али Ахмети и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Дирекцијата за заштита на лични податоци се обратила до “Фејсбук“ со официјално барање да добие информации дали има злоупотребени лични податоци на граѓани од Македонија во скандалот со “Фејсбук” и “Кембриџ аналитика”, но одговор од “Фејсбук“ се уште немаат добиено. Генералниот секретар на ДЗЛП Игор Кузевски истакна дека досега ниту еден граѓанин не се пожалил за злоупотребени профили на македонски граѓани, иако секојдневно примаат преставки од граѓани поврзани со социјалните мрежи конкретно “Фејсбук”, “Инстаграм” итн.

– Без разлика дали на граѓаните им се злоупотребени личните податоци или не, прв совет е тие како превенција да направат промена на своите лозинки на своите фејсбук профили. Овој скандал може да го врземе со два пристапа, едниот е улогата на државата во сегментот на заштита на лични податоци и вториот, што за мене е поважен, е улогата на самите граѓани во однос на нивната приватност. Тие сами со своето поведение довеле или доведуваат да бидат жртви на сајбер-криминал поврзан со социјални мрежи, потенцира Кузевски за МИА.

Исто така, од ДЗЛП потенцираат дека граѓаните треба да ги користат алатките за приватност што ги нуди социјалната мрежа Фејсбук, но и оти повеќе информации и насоки за користење на социјалните мрежи може да најдат на веб-страницата www.deleteme.mk.

Од почетокот на годината до дирекцијата се поднесени вкупно 86 преставки за “Фејсбук”, “Инстаграм” и “Јутјуб”, од кои 48 биле за лажни профили на “Фејсбук” или на “Инстаграм”, 37 за хакирани, а едно е за лажно видео поставено на “Јутјуб”.

Кузевски потенцира дека ДЗЛП, како и повеќето органи за заштита на лични податоци од земјите во Европската унија, со официјален допис се обратила до административниот тим на “Фејсбук” со барање на одговор дали и колку граѓани се афектирани директно или индиректно со скандалот со “Фејсбук” и “Кембриџ аналитика”.

– Барањето е испратено веднаш по избивањето на скандалот по електронски пат на официјалната е-маил адресата за комуникација која што Дирекцијата ја има воспоставено со административниот тим на “Фејсбук#. До овој момент немаме добиено никаков одговор, ниту позитивен, ниту негативен, рече Кузевски.

Во случај ДЗЛП да не добие одговор од “Фејсбук”, генералниот секретар на Дирекцијата вели дека ќе се искористи алатката за меѓусебна комуникација на ниво на ЕУ во која што Македонија е вклучена како земја-кандидат за членство.

– Ќе го изложиме прашањето или проблемот како таков дека не сме добиле одговор во разумно време. Ќе прашаме дали другите земји добиле одговор. На база на искуства ако некаде е добиен одговор, тогаш ќе доставиме уште едно барање. Доколку, пак, ниту една од земјите не добие одговор, во тој случај веројатно ќе се договориме заеднички како земји и како органи за заштита на лични податоци да се обратиме заеднички, рече Кузевски.

Американскиот претседател Доналд Трамп скоро најави воен удар во Сирија. Вчера испрати помалку воспалителна порака денес, но во случај на глобален конфликт, најверојатно ќе формираат два воени блока.

Едниот би застанал зад САД а другиот би ја поддржал Русија. Вашингтон веќе смета на поддршка од неколку земји.

Велика Британија

Уште од случајот со труењето на поранешниот шпиун Сергеј Скрипал, Велика Британија и САД се на иста страна трврдејќи дека зад нападот стои Русија. Исто така сметаат дека зад нападот со хемиско оружје во Сирија стои Москва заради што се најавија можности за удар врз Сирија. Лондон ги испрати своите подморници кон Сирија во домет за ракетен удар, а според тамошните медиуми во текот на денешнипт ден се очекува напад. Британија традиционално е американски сојузник? Со нив учествуваше во интервенцијата во Ирак додека во Сирија соработуваа преку НАТО пактот.

Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека има докази дека за наводната употреба на хемиско оружје во Сирија стои владата од Дамаск.

„Имаме доказ дека е користено хемиско оружје, дури и хлорин, и да зад тоа стои владата на Башар ал Асад“, рече Макрон.

„Ние ќе продолжиме да разменуваме технички и стратешки информации со нашите партнери, посебно со Британија и Америка и во наредните денови ќе ја објавиме нашата одлука“, рече Макрон пред неколку дена.

Израел

Израел кој се граничи со Сирија редовно учествува во воените операции насочени против Дамаск. Предходната недела Москва пренесе дека Тел Авив стои зад воздушниот напад во кој е уништена сириската воена баа. Израел исто така е клучен Американски сојузник на блискиот исток. Има и голема поддршка на претседателот Доналд Трамп кој реши да го признае Ерусалим за главен град на еврејската држава.

Саудиска Арабија

Ријад е уште еден од главните сојузници на вашингтонската администрација и е еден од главните играчи во регионот. Трамп минатата година со властите во Саудиска Арабија потпиша воен договор во вредност од 380 милјарди долари. Исто така како сојузник на Иран претседателот на Сирија Башар ал Асад е трн во око на новиот престолонаследник Мохамед бин Саламана. Ријад располага со војска од 300 000 војници и модерен арсенал кој во поголем дел е купен од Америка.

Германија

Германија исто така преку НАТО пактот е сојузник на Америка но денес канцеларката Ангела Меркел соопшти дека нејзината земја нема да ја бомбардира Сирија.

„Цел спектар на мерки треба да се превземат против Сирија но германските сили нема да ја нападнат сириската војска или други владини сили“, рече канцеларката.

Турција

Втората најголема НАТО армија последните две години се повеќе се насочува кон Москва. После соборувањето на рускиот воен авион пред неколку години и претрпени санкции, Анкара е спремна да одржува добри односи со Русија.

Од друга страна, Турција нема намера да ја прекине соработката со САД за Сирија, соопшти претседателот Реџеп Таип Ердоган.

„Никој нема право во Средоземјето и во Сирија да разгорува пожар со воен и политички конфликт. Турција нема намера да ја напушти заедничката работа со сојузникот САД, стратешките односи со Русија и соработката со Иран“, рече Ердоган

Иако Анкара го осуди наводното труење, турскиот министер за одбрана Нуретин Џаникли вчера изјави дека конфликтот помеѓу Русија и САД го запали Блискиот исток. Во случај на конфликт Турција на почеток би вагала помеѓу двете страни или би набљудувала од страна, пред се што војната би се водела на нејзината граница.

Источниот блок

Доколку има војна, се верува дека Русија може да смета на Иран, а можеби и на една многу јака сила.

Иран

Москва и Техеран заедно делуваат во Сирија каде ја поддржуваат владата на Башар ал Асад. Иран е водечка сила во регионот која би можела да и парира на Саудиска Арабија. Исто така е во децениски спор со САД и покрај долготрајните санкции на Вашингтон, Иран успева работи на развој на својата војска па дури и на нукленарната програма. Во сирија има најмалку две воени бази и издвојува голема сума на средства за помош на актуелната власт.

Кина

Иако Пекинг вчера не се огласи за новонастанатата криза, Кина и Русија веќе со години работат на економски развој и воен сојуз. Како што пренесуваат одредени медиуми, кинеските борбени бродови кои се наоѓаат во Средоземното море, добија наредби во случај на воена ескалација во овој дел од светот да реагираат под команда на руската воена морнарица. Тоа практично значи доколку САД удри по целите во Сирија нема да може да помине без активно учество на војската на Кина.

Кина сепак не е толку блиску до Сирија за да би можела да реагира во првите денови од војната, а најблиската база се наоѓа во Африка. Сепак во состојба на поширок конфликт можно е да со очекува реакција на Пекинг со Москва.

Локалните сили

Од војниците на терен најактивни се официјалните сириски воени сили кои ја поддржуваат Русија. Додека бунтевниците на северот од земјата добиваат помош од САД. Курдите на северот се декларираат како сојузници на Америка иако немаат лоши односи со Русија додека Вашингтон во неколку наврати ги остави на цедило. Сепак, Курдите активно војуваат против Турција и доколку Анкара влезе во војна можно е да застанат на спротивната страна.

Во сирија е активен и Хезболах подпомогнат од Иран и се смета за едена од најдобро припремени паравоени групации во регионон со повеќегодишно воено искуство.

На територија на разорната Сирија исто така има припадници на уништената Исламска држава, иако има мала веројатност нејзините борци да направат голема разлика во воената состојба.

Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун, присуствувал на претстава на кинеска балетска група во главниот град на оваа држава, Пјонгјанг.

Лидерот на Северна Кореја, неговата сопруга Ри Сол Ју и Сонг Тао, и претставници на Централниот комитет на Меѓународното одделение за комунистичката партија на Кина, биле снимени како им аплаудираат на балетаните. 

Свеченоста била одржана по повод 15. април, Денот на Сонцето, годишнината од раѓањето на основачот на Северна Кореја и династијата Ким, Ким Ил Сунг, 1912. година.

На минатогодишното обележување на Денот на Сонцето, Ким извел воена парада на која се фалел со своите најнови балистички ракети.

 

Отсуството на воени обележја оваа година било повеќе во склад со пораката за смирување која Ким се обидел да ја прати во последните неколку месеци, кога прв пат ја посетил соседна Кина и најавил планови за разговор со лидерите на Јужна Кореја и Соединетите Американски Држави.

На фотографиите кои ги објавиле државните медиуми нема оружје, туку претстава, огномет, танц и спорт. Ким и неговата сопруга Ри Сол Ју, биле снимени како аплаудираат, позирајќи со танчарите.

 
 
 

 

Поради претстојниот Дигитален самит на земјите од Западен Балкан, што на 18-ти и 19 април ќе се одржува во Скопје во хотелот „Александар Палас“ и во ВИП Арена „Борис Трајковски“, утре од 15 часот и во следните два дена, односно до 15.30 часот на 19 април, СВР Скопје ќе воспостави посебен сообраќаен режим за сообраќајниците околу овие објекти.

Со посебниот режим ќе бидат затворени и пренасочени за сообраќај улиците „Јадранска магистрала“, „Скупи“, делови од булеварите „Осми Септември“, „Илинден“, како и другите сервисни улици кои гравитираат кон двата објекта.

Исто така, посебен сообраќаен режим е предвиден и за обиколницата на автопатот до Скопскиот аеродром. 

Порталот "Aviationist" објавил статија во која детално го објаснува "тоа што досега никој не го кажал" за воздушните напади на САД, Британија и Франција во Сирија.

Ноќта меѓу 13. и 14. април, авиони на САД, Велика Британија и Франција започнале бран напади на мети во Сирија. "Aviationist" носи детали за воздушните напади на темел на базата на податоци "OSINT" и наведува дека повеќето авиони користени во нападот можеле да се следат на јавен домен на интернет.

Првиот знак дека нешто ќе се случи е забележан неколку часа пред нападот

"На ограничената акција и претходело собирање на информации од страна на многу авиони кои прелетувале над источното Средоземно море", пишува "Aviationist".

"Првиот знак дека нешто ќе се случи било невообичаеното присуство на "RQ03 Global Hawk" во близина на Либан и Сирија, неколку часа пред првите ракети да паднат на Сирија".

""RQ-4" летал неколку часа западно од Либан, веројатно со сензори насочени на сириските противвоздушни системи во состојба на висока подготвеност. Авионот потоа тргнал на југозапад, северно од Египет, каде му се приклучил "RC-135V". Потоа изгледало како леталата по собирањето на информациите да ослободуваат простор за бомбардерите кои доаѓаат".

Откриена радио комуникација на авионите на нешифрирани канали

"Меѓу авионите кои биле користени во нападите биле и француските ловци "Rafale", кои полетале од база во Франција, со поддршка од "C-135FR" и британските "Tornado GR4" со ракети "Storm Shadow", кои полетале од Кипар", пишува "Aviationist".

"Иако им биле исклучени транспондерите, присуството на борбените авиони било откриени преку радио-комуникација со агенциите за цивилно воздухопловство , како што е "Athinai ACC", која се одвивала на нешифрирани фреквенции емитувани на интернет страната "LiveATC.net"".

"Интересно, најмалку 2 групи од 5 ловци ги штителе бомбардерите и воените бродови. По првиот бран напади, во кои учествувал и американски "B-1", полетал и "Global Hawk", за да ги процени резултатите од нападот".

"Нападите барале голема поддршка и во нив учествувале седум "KC-135" и "KC-10", кои летале над јужна Европа кон источно Средоземно море. Забележани биле 13 авиони".

"Уште еден интересен авион кој бил следен на интернет по првиот бран напади е бомбардерот "E-11A" стациониран во Кандахар, во Авганистан. Авионот е опремен со систем за воена комуникација "BACN", односно технолошки систем кој им овозможува на авионите чии системи за комуникација не се компатибилни, да разменат информации и да комуницираат. Системот "BACN" исто така се користи во "EQ-4B Global Hawk" авионите".