Американско-руските односи се дојдени до опасна граница, кога станува се потешко да се спречат потенцијални конфликти, така што за двете земји е неопходно да воспостават канали за комуникација, смета потпретседателот на вашингтонскиот Центар за национален интерес и поранешен главен аналитичар на ЦИА за Русија, Џорџ Биби.

Иако извештајот на специјалниот обвинител Роберт Милер за "рускиот случај" ги отстранил сомнежите за "заговор на Трамп со Москва", во САД, вели Биби, и натаму веруваат дека Русија се обидува да ја поткопа американската демократија и генерално на секој начин да и нанесе штета на Америка. 

"Тоа е многу опасно и точка. Идејата дека САД се соочиле со ризикот, кој го загрозува не само нивното постоење, значително го отежнува управувањето со кризата. Станува се потешко да се воспостават канали за комуникација, кои се потребни за управување со кризата и спречување на судири", предупредува Биби.

Како што истакнал, тоа со оглед на состојбата на ривалитет во кој се наоѓаме не им дозволува на американските експерти и политичари да се заложуваат за мерки кои би овозможиле да управуваат со односите и да ја отстранат опасноста.

"Резултатот е да не го правиме тоа што е неопходно за да спречиме овој натпревар да излезе од контрола", додал експертот. Биби, кој работел и како советник на потпретседателот на САД Ричард Чејни, за Русија, Евроазија и разузнавчките прашања овој месец ја објавил книгата "Руска замка: како нашата војна од сенка од Русија може да резултира со нуклеарна катастрофа".

Тој во книгата ја образложува тезата дека меѓусебните стереотипи и несогласувања може да доведат до екскалација на тензиите меѓу земјите, што повторно може да предизвика неконтролиран отворен судир.

"Мораме да разговараме едни со други и мора да постои комуникација. Дури и за време на Студената војна имаше повеќе комуникација меѓу Вашингтон и Москва отколку денес. Во САД постојат закони кои не дозволуваат одреден вид на комуникации, како на пример, меѓу нашите војски. И политичарите имаат сомнежи кога станува збор за комуникацијата со руските службеници. Тие се загрижени дека со тоа ризикуваат да бидат обвинети за предавство или дека ја оправдуваат Русија. Тоа не ни дозволува да воспоставиме комуникација која е неопходна за управување на нашите односи", смета Биби.

Според мислењето на овој експерт, потребно е да се воспостават нови правила на игра, бидејќи и за време на Студената војна такви правила постоеле.

"Правилата не беа смислени за да станеме пријатели. Нивната цел беше да обезбедиме дека од ривали нема да бидеме непријатели, кои се борат во вистинска војна. Повеќето од тие правила денес ги нема, а тие што останаа не се замислени така да одговараат на новите услови и новите технологии на вооружување со кои се соочуваме", објаснува експертот.

Тој нагласува дека новите технологии бараат поразличен пристап од постоечките системи за стратешка стабилност. На пример, се појавиле тактички ракети, кои може да имаат стратешка примена и тие се важни речиси како што своевремено било важно и нуклеарното вооружување.

"Имаме нови хиперзвучни средства, кои е многу тешко да се откријат и пресретнат и кои го скратуваат времето за донесување на одлука по предупредувањето. Вештачката интелигенција и противсателитските системи ги зголемуваат заканите. А би рекол дека во нашиот сајбер свет имаме клучни технологии чија логика е поинаква во однос на логиката на старата атмосфера на одвраќање. Мораме да пронајдеме начин за воспоставување на стратешка стабилност во новата ситуација", смета Биби.

Како што констатирал, уште не е јасно како да се направи тоа, бидејќи двете земји не разговараат за тоа. "Сметам дека сите тие области бараат нови правила на игра. Нешто од тоа би требало да се направи на билатерална основа меѓу Москва и Вашингтон, а нешто на мултилатерална основа со учество на голем број на преговарачи и играчи", смета Биби.

Според неговите зборови, постепеното воспоставување на дијалог по принцот на "од доле нагоре" не успеало во минатото, а во одреден момент сепак е неопходна комуникација на ниво на раководоството на земјите. Биби признал дека моменталната политичка логика, која ја наложува американското раководство да се воздржува од преговори со Русија, е спротивна на дијалогот кој е неопходен за да се намали ризикот од судири.

Во својата книга експертот опишува, според неговото мислење, слична ситуација пред Првата светска војна. Како што пишува Биби, тогаш катастрофата ја предизвикале меѓусебното потценување на потенцијалниот противник, неспоивите геополитички амбиции и новите технологии кои поттикнуват прв удар и создаваат илузија на супериорност над противникот.

"Денес ширум светот постојат бројни потенцијални мотиви кои би можеле да предизвикаат слична криза. Но, ние немаме канали за комуникација, правилата на игра ги ограничуваат мерките, кои се неопходни да се носиме со тоа. Мора да се признае дека таквата ситуација е опасна. Ако го направиме тоа, тогаш мислам дека можеме да се избориме, но мора да се признае дека опасност постои", заклучил Биби.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека нуклеарната моќ би требало да биде слободна за сите или пак целосно забранета.

Според првиот човек на Турција, нуклеарната моќ предизвикува „нееднаквост“ помеѓу државите кои што ја поседуваат и оние кои што ја немаат, а сето тоа според него ја нарушува глобалната рамнотежа.

Турција во 1980-та година го потпиша Договорот за забрана на ширење на нуклеарното оружје, а во 1996-та година и Договорот за забрана за нуклеарни тестирања кој ги забранува сите видови на нуклеарни експлозии, без разлика на тоа која е нивната намена.

Ердоган истакна дека би сакал Турција да ја има истата заштита која што ја има Израел, со оглед на тоа што Израелците најверојатно поседуваат нуклеарен арсенал, иако тамошните власти никогаш досега немаат ниту потврдено, но ниту негирано дека располагаат со такво оружје.

 

„Нуклеарната сила би требала да биде или забранета за сите, или пак достапна за сите“, изјави Реџеп Таип Ердоган на собирот на светските челници на Генералното собрание при Обединетите нации.

Тој исто така ја повика меѓународната заедница да помогне во обезбедувањето на мирот во сирискиот град Идлиб, додавајќи дека воспоставувањето на безбедносните зони ќе спаси милиони животи во Сирија.

Турција која што прими 3,6 милиони бегалци ги контролира северните делови на Сирија, иако на тоа жестоко се противат сириските власти кои тврдат дека станува збор за класична агресија и повреда на сирискиот суверенитет и територијален интегритет.

Ердоган предупреди дека повторно неговата земја би можела да ја отвори рутата за мигрантите кон Европа доколку наскоро не добие соодветна помош. Тој во своето обраќање во Обединетите нации во рацете држеше фотографија од момчето бегалец Алан Курди кое што се удави во близина на турскиот брег и порача:

„Никогаш немојте да заборавите дека ова може да ви се случи и на вам“.

За неполни три месеци, естрадните ѕвезди како Цеца, Кеба и Данијела Мартиновиќ извлекле речиси 150.000 евра од општините во Источна Македонија. За тоа кој ќе ја забавува публиката одлучуваат факторите како личниот вкус на градоначалниците, економската логика, но и ривалитетот помеѓу општините.

Оваа година, прва ѕвезда во регионот беше мега популарната Цеца, чиј концерт на штипската Пастрмалијада беше главен настан. Точниот број на публиката која присуствувала на концертот не е познат, но цената е отприлика позната – извори за “Телевизија Стар” велат дека Цеца настапила во Штип за цена од 25 до 30.000 евра, а парите биле обезбедени пред сè од спонзори. 

 

Вториот популарен гостин на Пастрмалијадата беше Данијела Мартиновиќ која за настапот била платена точно 9.000 евра и според истите извори, и таа била профитабилна за организаторите. Данијела настапи и на Делчевскиот плоштад, по претпоставка за истата цена, а дали концертот кој го одржала таму бил исплатлив не е познато.

Претходно, Галија настапи во Македонска Каменица, Ален Исламовиќ настапи во Пехчево за 10.000 евра, Џенан Лончаревиќ во Берово за 7.000 евра, а популарниот Драган Којиќ – Кеба настапи во Чешиново-Облешево за добри 15.000 евра.

Пробиштип оваа година ги обезбеди Дивље Јагоде и Јелена Томашевиќ, а градоначалникот тврди дека нивните настапи биле исплатливи. Исто како и случајот со Штип, тие си ги вратиле парите на еден или друг начин, а граѓаните добро се забавувале.

На прашањето како градоначалникот на Штип, Благој Бочварски, ја гледа овогодишната Пастрмалијадата, тој вели дека гласот на граѓаните е важен, како и нивните мислења преку јавни расправи и дебати.

“Секој нивен предлог и гледиште за тоа како треба да изгледа Пастрмалијадата е добредојден”, изјавил Бочварски.

На истата тема, коментар дал и министерот за локална самоуправа, Горан Милевски:

“Прво ние самите да се промениме од онаа музика која што сакаме да ја слушаме, а потоа да ги критикуваме локалните власти зошто ги носат. Таков е примерот со Битола, каде странски диџеи реализираа слаба посетеност од граѓаните за разлика од пејачите кои доаѓаат од Србија. Но, кога се во прашање вакви манифестации, музичките вкусови се различни, но да се потрудиме да не доминира оној просечниот, каде квалитативноста е на ниски гранки. Сепак за мене е многу важен разговорот со граѓаните, нивните предлози и мислења”, оценува Милевски.

Повеќе коморен 100 проценти безбеден и ефикасен Јандреев медицински шприц, вчеравечер беше промовиран пред здравствени работници, граѓани и ветеринари од земјава.

Сашо Јандрески е ученик од втора година во прилепската гимназија „Мирче Ацев“, а веќе неколку години волонтира во Итната медицинска служба и во болницата „Борка Талески“ во Прилеп.

Како волонтер во итната медицинска помош и црвениот крст овој млад генијалец дошол до идеја наместо стандардниот (со мека еко и брзо разгадлива пластика) - да направи шприц кој целосно ги заштитува пациентите и медицинскиот персонал од хепатитите Б и Ц и ХИВ вирусот.

 

Овој медицински шприц прв од ваков вид во светот - брзо, лесно и прецизно без проблеми би се користел и во возилата на итната медицинска помош кога со голема брзина пренесуваат пациент кој се бори за живот но и во ургентните центри.

„На идејата и на моделот на овој нов, единствен ваков шприц со тимот работевме 11 месеци, од ноември лани. Го претставуваме прототипот. Може во иднина да се додаваат механизми, да има втора верзија. Но, главно е дека сите идеи и критериуми со кои почнавме се задржани во моделот. Медицинските лица го прифатија позитивно, имаме мислење и од Министерот за здравство Венко Филипче, рече Јандрески.

Голема поддршка Јандрески има и од градот Прилеп. Градоначалникот Илија Јованоски, поздравувајќи го неговиот изум и ентузијазам рече дека Сашо имал можност да работи во лабораториите за да го заврши своето дело.

„Овој проект е пример дека креативните начини на пренесувањето на знаењето и менторството поттикнувата на креативност. Фасцинира посветеноста во работата и во остварувањето на креативните идеи и замисли“, рече Јованоски.

Производот е патентиран во Државниот завод за индустриска сопственост, а куриозитет е тоа што овој шприц е првиот патентиран производ во областа на медицината во Македонија после цели 25 години.

„Самиот шприц ќе биде компактабилен само за една употреба, постои еден вид на блокатор и шприцот нема да може повеќе да се користи“, додаде Јандрески.

„Сето тоа беше една макотрпна работа, но негова, исклучиво негова. Ние бевме само тука да му бидеме морална поддршка за да не прекинува со неговото истражување“, изјави Наташа Милеска Михајлоска, наставник по биологија.

По вчерашната презентација Јандрески планира уште една презентација на шприцот на Медицинскиот факултет во Скопје, како и започнување на преговори со компаниии од Македонија и странство коии би го откупиле неговиот патент.

Шокираната водителка на албанската телевизија "Ora News Lajme" не очекуваше дека за време на читањето вести во живо ќе го почувствува најсилниот земјотрес во последните три децении во соседна Албанија.

Иако јасно беше дека се исплаши со оглед на тоа што потресот беше прилично силен, водтелката остана професионална до крајот, остана смирена и продолжи да си ја врши својата работа сѐ додека не дојде до прекин на програмата.

Соседна Албанија вчера ја погодија серија на земјотреси од кои првиот и најсилен беше со магнитуда од 5,8 степени по Рихтер. Трите следни земјотреси беа магнитуда од 5,1, па 4,7 и 4,8 степени, а потресите се почувствуваа и во Македонија.

Повеќе од 100-тина граѓани се повредени кои воглавно ги претрпеле повредите додека панично бегале од своите домови. Како што пренесуваат албанските медиуми, повредено е и 9-годишно дете, а 21 лице било задржано на болничко лекување поради тежината на повредите.

Во подрачјето на Тирана, 48 куќи и три стамбени згради биле оштетени, додека во Драч оштетени биле 42 објекти. Бројни автомобили се уништени отако циглите од зградите се срушиле врз нив.

 

Покрај во Македонија, потресите се почувствуваа и во Црна Гора, како и во јужните делови на Хрватска.

Кратката видео снимка на која се гледа како американскиот претседател проаѓа покрај младата активистка за климатските промени, Грета Тунберг во зградата на Обединетите нации, стана вирална.

На видеото кое го објави "Euronews" може да се види како првиот човек на САД ја игнорира 16-годишната Швеѓанка која остана зад него додека тој „упадна“ во зградата на Обединетите нации на самитот за климатските промени.

Иако не беше најавен, Трамп сепак пристигна на самитот, на кој главна ѕвезда беше младата Швеѓанка која во Њујорк пристигна со помош на едрилица. Сепак, американскиот претседател ја игнорираше и ѝ го украде шоуто во Њујорк, а видео снимката експресно се рашири на интернет.

Инаку, Доналд Трамп не верува дека глобалното затоплување е реален проблем во светот и е главниот виновник за повлекувањето на САД од исклучително важниот Париски договор за климатските промени.

Во 44-тото коло од играта на среќа Лото 7, одржано на 21-ви септември 2019та, во сабота, донесе 7ка вредна 11.966.712,00 денари. Според податоците, извлечените броеви 5, 6, 19, 26, 27, 31 и 34 се уплатени во Кичево на продажно место ТП Аива 5.

Ова е втора 7ка од почетокот на приредување на играта Лото 7, постигната по само пет месеци по рекордната 7ка која вредеше близу 500.000 евра (29.293.930,00 денари)

Во историјата на Лото игрите приредувани од Државна лотарија, ова е 23-та 7ка и прва во Кичево.

За 7ка до сега се славеше по еднаш  во Свети Николе, Неготино, Тетово, Струмица и Кавадарци, два пати во Куманово, четири пати во Битола и единаесет пати во Скопје. Мапата на среќни добитници на 7ка, сега се збогати со нов град – Кичево.

Во очекување да го запознаеме среќниот добитник, со надеж за негова скора посета на нашите простории, ви пренесуваме дека уплатата е извршена на продажно место ТП Аива 5 кое се наоѓа на улица Борис Кидриќ бб, во близина на општинската зграда на општина Кичево. Продажното место Аива 5 постои повеќе од дваесет години, а како уплатно – исплатно место за игрите на среќа на Државна лотарија, работи неполни две години. Ја контактиравме сопственичката на продажното место, која ни рече дека се извонредно среќни што токму кај нив е уплатена 7ката и се надеваат дека ќе го запознаат добитникот. За сега не може ни да претпостават за кој може да се работи бидејќи во саботите кај нив уплаќаат од различни градови и околни села, дури и за по пет кола однапред.

Очекуваме повеќе интересни податоци од средбата со добитникот. Досега дел од нашите среќни добитници на 7ка со задоволство ги споделија своите лото искуства и пренесоа пораки до играчите. Сите ни потврдија дека премиите им го промениле животот на подобро и им помогнале да остварат голем дел од своите планови и желби. Се надеваме дека наскоро ќе ја споделиме среќната приказна на вториот добитник на 7ка од играта Лото 7, кој во 44-тото коло од играта на среќа Лото 7 постигна 7ка вредна 11.966.712,00 денари, или близу 200.000 евра.

Препознатливиот грав „тетовец“ периодов се продава по значително висока цена од 300 денари за еден килограм. На зелениот пазар во Тетово 300 денари е гравот од годинашната реколта, додека за собраниот род од минатата година се бараат од 200 до 250 денари. Продавачите велат дека цената секако влијае врз продадените количини, но сепак се купува од страна на граѓаните.

– Поради цената се внимава на тоа колкава количина ќе се купи. Јас имам тазе грав од Требош и Палатица, се купува, ама не во големи количини. Минатата година се продаваше тазе грав од 180 до 200 денари, вели Арслан Бекири, продавач на тетовскиот зелен пазар.

Оние што ја одгледуваат оваа земјоделска култура велат дека се повторуваат 2015 и 2017 година, кога временските услови, како и инфраструктурната непогодност влијеа на тоа да има слаб род.

– Намален е родот оваа година на нивите. Кај нас е послабо од минатата година. Иако сè уште не сме завршиле со бербата, може слободно да кажам дека нема да имам многу грав за собирање. Причината да нема поголем род е во тоа што, на пример, кај нас вода немаше доволно. Имаше малку дождливи денови во текот на летото и тогаш се „исуши“ гравот. Исто така, немаше доволно вода по каналите за наводнување како што кажуваат и другите земјоделци, објаснува Драги Илиевски, земјоделец од селото Фалише.

Одгледувањето на гравот „тетовец“ со години наназад воопшто се намалува и според бројот на површини. Луѓето сè повеќе се откажуваат од гравот поради неисплатливоста.

– Гравот е тешка култура за работење. Во времето кога расте потребно е да се најде многу вода. Кога се бере е тешко, мачно за работа. Се собира во август и во септември, кога уште е топло. Нема луѓе да се најдат за да работат на собирање, па еден земјоделец сега веќе сее грав на површина толку колку што може сам да изработи, потенцира Драги Илиевски.

Агрономот Бранко Карапејовски објаснува дека кога земјоделците добиваат помалку грав, тоа е поради топлото време и високите температури, кои влијаеле врз културата во фаза на цветање. Жештината придонела да не процвета цветот кај оваа култура во најважниот момент при созревањето.

– Со новите климатски промени, особено кај гравот во време на цветање доколку се појават високи температури и слаба релативна влажност доаѓа до отфрлање на цветот и со тоа имаме последица да не врзе, односно да не плодоноси гравот. Но поради тоа што гравот заедно со пченката се сее и во период на цветање може да се случи не секаде да цвета еднакво и затоа имаме одредени површини, одредени делови каде што има појава на грав плодоносен, а некаде нема. И во таа ситуација е намалено производството на грав, а тоа е последица од високите температури во време на цветање. Кај гравот тоа е една од карактеристиките, не секогаш, ама во вакви ситуации доведува до намален принос, вели агрономот Бранко Карапејовски.

Исто така потенцира дека во тој дел од процесот на одгледување на гравот, земјоделците немаат можност директно да влијаат, туку зависат од временските пригоди.

– Се разбира и други фактори можат да влијаат, тоа е недоволна зафатеност на влада, вода и други фактори, но најголемиот фактор е во однос на тоа да нема плодоносење при високите температури во време на цветање. Кај другите фактори може да се интервенира, но последиците од високи температури тешко можат да се спречат, истакнува Карапејовски.

И стручните лица и производителите велат дека површините се намалуваат и поради немањето организиран откуп на гравот, како на пример со праските. Земјоделците претежно гравот го продаваат на зелените пазари, а само ретки одгледувачи успеваат да пласираат поголемо производство во странство.

Во зависност од условите за одгледување кога има сушна година се проценува дека намалувањето на родот на гравот варира од 50 до 90 проценти. Во добри години се смета дека треба да има 1.000 килограми грав од еден хектар. Во Тетовско, препознатливиот грав „тетовец“ земјоделците го одгледуваат заедно со пченка, што служи како потпорна конструкција за растење во височина.

Гравот се сее кон крајот на април и во почетокот на мај, а се бере почнувајќи од последните денови на август, но и во текот на септември.

Гравот „тетовец“ е препознатлив дека по варењето ја задржува компактноста, па лушпата малку се одделува од зрното. Заштитен е во Државниот завод за индустриска сопственост со неговото географско потекло и карактеристики.

Извор: denar.mk

За да се смени состојбата со возниот парк во земјава, а во насока на намалување на загаденоста на воздухот и заштита на животната средина, Царинската управа подготви Предлог закон за данок на моторни возила кој има за цел да го намали и обесхрабри купувањето на возила кои не се енергетски ефикасни и кои ја загадуваат животната средина, без притоа да се загрози добро состојбата на граѓаните од социјален и економски аспект. Новите законски одредби се очекува да придонесат за зголемување на уделот на возила кои се енергетски ефикасни и кои нема да придонесуваат кон зголемено загадување на животната средина.

Ова беше истакнато на вчерашната средба на претставници на Царинската управа со дистрибутерите на нови возила во земјава на која увозниците на нови возила беа запознаени со предложените законски одредби и бенефитите кои од нив ќе ги има државата. Притоа, беше посочено дека станува збор за прв закон со кој се излегува од фискалниот аспект и приоритет добива еколошкиот аспект. Имено, приходот од данокот на возила, во споредба со приходите остварени од наплатата на сегашната акциза од патничките автомобили, се очекува да остане во истите рамки.

Со новиот Закон точно се дефинирани моторните возила кои се предмет на даночење и возила кои не се предмет на даночење, како и категории на возила кои се ослободуваат од плаќање данок на моторни возила. Па така електричните возила се изземени од обврската за плаќање данок на моторни возила. За да се стимулира замена на возниот парк во делот на бизнисот, доставните возила од типот “van” и комби возила кои спаѓаат во категоријата на товарни возила и се наменети за превоз на стоки се исто така изземени од плаќање на данок на моторни возила. Патнички комби возила за превоз на 8 или 9 патници, за амбулантни возила, за возила за превоз на починати лица и кампер возила исто така се изземени од обврската за плаќање данок или е предвиден поврат на дел од платен данок за моторни возила.

За останатите категории возила е подготвена посебна методологија за пресметка на данокот при увоз каде, освен цената во возилото, ќе се зема предвид и емисијата јаглерод диоксид – CO2. Начинот на пресметка ќе биде преточен во посебна Уредба која ќе ја донесе Владата. Според новата методологија еколошките возила кои се и технолошки понови добиваат бенефит во рамки на оданочувањето наспроти возилата со иста вредност а кои се технолошки постари и се со повисоки износи на емисија на јаглерод диоксид – CO2. Со ова еколошките возила со пониска стапка на емисија на CO2 стануваат економски поисплатливи за набавка во однос на оние кои имаат повисок степен на загадување со CO2.

Заради усогласување со препораките и добрата пракса во повеќето земји на ЕУ, воведени се нови категории возила кои се предмет на даночење, мотоцикли и скутери со зафатнина над 50 см3, четирицикли или “ATV” возила, “pick-up” возила, а со цел воведување на еколошка компонента на даночење во зависност од нивото на емисија на јаглерод диоксид – CO2.и нивото на емисија преку Euro норма.

Увозниците на нови возила го поздравија новиот Предлог закон и во дискусијата се разјаснија одредени дилеми, особено во однос на данокот на хибридните возила.

Mинатата година во земјава беа увезени 37.000 возила. Од нив 88 отсто биле стари употребувани возила, при што од оваа категорија речиси 90% биле дизел возила.

Началниците на генералштабовите на Грција и Северна Македонија ќе потпишат договор за надзор на воздушниот простор на Скопје, што во овој момент е императив, бидејќи е во корист на нашиот национален интерес, изјави грчкиот министер за одбрана, Никос Панајотопулос во интервју за атинскиот весник „Катимерини”.

Како што jави дописничката на МИА од Атина, прашан за договорите за надзорот на воздушниот простор на Северна Македонија и стандардизацијата на нашата армија, Панајотопулос објаснува дека овие прашања се предмет на преговори меѓу воените раководства на двете земји, истакнувајќи дека позицијата на владата на Нова демократија околу Договорот од Преспа е позната, но и додава дека надзор на воздушниот простор „на Скопје е во интерес на Грција”.

– Договорот за одбранбена соработка е резултат на генералниот Договор од Преспа. Резултат, кој и не е толку негативен колку штетните елементи на овој договор. Во овој контекст, меѓу началниците на генералштабовите ќе се потпише договор за надзор на воздушниот простор на Скопје. Сметам дека вакво нешто е во интерес на нашата земја, бидејќи едноставно, ако не се случи тоа, ќе им се даде можност на други земји, во главно на Турција, која има изразено интерес, но можеби и на Бугарија, која исто така изрази интерес, без воопшто да ги поседува неопходните средства. Според тоа, во овој момент е императив потпишувањето на air policing (надзор на воздушниот простор) на Скопје, бидејќи тоа е во корист на националниот интерес, вели Панајотопулос за грчкиот весник.

На 2 април годинава, при посетата на Скопје на тогашниот грчки премиер Алексис Ципрас и министрите од неговата Влада, меѓу потпишаните билатерални договори беше и оној меѓу министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, и тогашниот министер за национална одбрана на Грција, Евангелос Апостолакис.
Тие потпишаа нов сеопфатен Договор за соработка во одбраната, 20 години по потпишувањето на првиот од овој тип, а во него се наведени областите на соработка од взаемен интерес – стратешкиот дијалог, одбранбената политика и доктрини, развој на одбранбените способности, одбранбеното планирање, логистиката, воената медицина, военото образование итн.

Top