Синоќа во интервју за „ТВ21“, адвокатката на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева најави дека денес ќе побара укинување на нејзиниот притвор.

Ирена Фрчкоска меѓу другото откри дека била влошена здравствената состојба на поранешната специјална обвинителка која што се наоѓа во притвор во затворот Идризово.

Меѓу другото, адвокатката Фрчкоска порача дека можно е поднесување на тужба против Советот на јавни обвинители поради разрешувањето на Катица Јанева од СЈО, нагласувајќи дека законот ѝ го дозволува тоа и дека ќе се бара соодветен надомест.

„Законот и дозволува на Јанева да поднесе тужба за разгледување на одлуката за разрешување и да бара соодветен надомест доколку се утврди дека е разрешена на незаконит начин. Но, прво треба да ја примиме одлуката, па ќе видиме како ќе постапиме“, изјави Фрчкоска за „ТВ21“.

 

Адвокатката на поранешната специјална обвинителка која што се наоѓа во Идризово како обвинета за случајот „Рекет“, синоќа порача дека ќе бара укинување на мерката притвор.

„Во фаза сме на подготовка на барањето за укинување на мерката притвор. Ќе бараме да се брани од слобода со депонирање на соодветна гаранција во недвижен имот. Сметаме дека нема основа за притвор, бидејќи таа веќе не е специјален јавен обвинител и не може да ја злоупотрбува својата положба“, изјави Фрчкоска.

Неколку стотици демонстранти протестирале во францускиот град Нант, во период кога ширум Франција повторно заживеаа протестите на „жолтите елеци“, насочени против владата на францускиот претседател Емануел Макрон.

Полицијата употребила солзавец бидејќи некои демонстранти фрлале предмети кон нив.

Портпаролот на локалната префектура изјавил дека 21 лице е уапсено, пренесува агенцијата „Ројтерс“.

 

На снимките од локалните телевизии се прикажани групи демонстранти во црно, кои се обидувале да обијат продавници и да влезат во полициските камиони со водени топови. Демонстрациите на „жолтите елеци“ започнале поради зголемувањето на данокот на горивото, и прераснаа во општ протест против Макрон и владата.

 

Макрон се обидел да ги ублажи тензиите со 17 милијарди евра наменети за мерки како зголемување на минималната плата, укинување на даноци и финансиска помош за сиромашните пензионери, но претседателот се соочува со нова рунда на гнев за реформата на пензискиот систем, која треба да спои 42 различни пензиски фонда во Франција во еден единствен систем.

 

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и министерот без ресор Едмонд Адеми.

На средбата било посочено дека акцентот ќе биде ставен на активните дивоградби и објектите во активната зона на Националниот парк „Галичица“ и крајбрежјето.

Градските власти информираат дека при крај се подготовките за започнување на акцијата за уривање на дивоизградени објекти на подрачјето на Охрид, опфатени во регистарот изготвен според препораките на Комитетот за заштита на светското културно и природно наследство на УНЕСКО.

„Според динамичниот план паралелно ќе се рушат дивоградбите кој што се во тек и оние опфатени со регистарот на дивоизгредени објекти во охридското подрачје. На почетокот, ќе се отстрануваат објекти кај кои не постојат правни пречки“, се наведува во соопштението од општина Охрид.

Активностите на општинските власти во справувањето со нелегално изградените објекти ќе бидат поддржани од надлежните државни институции, а сѐ ќе се одвива со постојана меѓусебна координација.

Американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека одобрил користење на американските нафтени резерви после нападите на саудиските нафтени постројки кои го преполовија производството на нафта во таа земја.

„Со оглед на тоа што нападот во Саудиска Арабија би можел да влијае на цената на нафтата, одобрив користење на нафтата од нашите стратешки резерви, во количина која ќе биде одредена и ќе биде доволна за да обезбеди добро снабдување на пазарот“, порача американскиот претседател Доналд Трамп.

„Им порачав на сите надлежни агенции да го забрзаат давањето на дозволи на сите нафтоводи на подрачјето на Тексас и во другите американски сојузни држави“, порача Трамп.

 

Цената на нафтата на светскиот пазар денес скокна за повеќе од 10%, односно забележан е највисок скок во последните 4 месеци, затоа што нападот со дронови на саудиските постројки од страна на Хути бунтовниците од Јемен, го намали производството на нафта во Саудиска Арабија за повеќе од 5 милиони барели дневно, или 5% од вкупното производство во светот.

Нападите со дронови на двете нафтени постројки на саудиската државна нафтена компанија „Арамко“ предизвикаа избувнување на големи пожари и намалување на саудиското производство за 50%.

 

Американците за нападите го обвинија Иран, нешто што официјален Техеран веднаш го отфрли, иако е јасно дека Иранците се големи сојузници на Хути бунтовниците од Јемен кои се одговорни за нападот. Трамп сугерираше дека САД се подготвени и за одмазда на тие напади.

„Саудиските нафтени извори се нападнати. Постојат причини поради кои веруваме дека знаеме кој е виновникот. Спремни сме за реакција во зависност од верификацијата, но чекаме од Саудијците да ни кажат кој го извел нападот и под кои услови ќе продолжиме понатаму“, порача Трамп.

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само како привремено отстапување од политичката норма, вели светски познатиот укажувач, Едвард Сноуден, во интервју за германскиот неделник „Шпигел“.

Човекот кој го обелодени масовниот надзор од страна на американските служби, сега, во изјави за неколку германски весници, предупреди на јакнењето на интернет концерните, велејќи меѓудругото, дека се надева на азил во Германија или Франција.

Поминаа шест години откако Едвард Сноуден (36) откри дека американските и други западни служби во било кој момент може да прислушуваат секого. Денес, Сноуден предупредува дека демократското движење во Хонгконг ќе биде задушено со истите методи – сеопфатен надзор, пренесува „Дојче Веле“.

Поврзана слика

Говорејќи за подемот на Трамп и Џонсон, Сноуден рече дека светските политичари и бизнисмени сфатиле дека можат да ја користат технологијата за да влијаат врз светот на повисоко ниво.

Тој е убеден дека техничкиот развој на интернетот станува опасност за демократијата.

„Во свет под целосен надзор во кој секое кршење на законот ќе се гони без исклучок – сите луѓе би биле криминалци“, вели Сноуден кој бара итно прекинување на масовното собирање на лични податоци.

Ова, забележува тој, не се однесува само на тајните служби, туку и на постапките на големите интернет компамнии како „Фејсбук“ и „Гугл“.

Поранешниот американски разузнавач вели дека првиот чекор е да им се објасни на луѓето колку се всушност следени на секој чекор.

„Доколку никој не развие алтернатива на актуелната состојба, тогаш јас самиот ќе го направам тоа“, изјавил Сноуден за „Шпигел“.

Поради масовна тепачка која ја предизвикале насилници на повик од незадоволен пациент, скопската болница „Св. Наум Охридски“ била затворена до раните утрински часови.

Околу 02:00 часот по полноќ, група на пијани лица ги нападнале болничките служби и полицијата, која била повикани на помош, во поранешна „Градска“ болница. Инцидентот се случил непосредно откако пациентот пристигнал во болницата со расекотина на раката, а потоа групата насилници започнала физичка пресметка со персоналот во болницата, докторката во паника избегала додека медицинската сестра и портирот биле претепани. По интервенцијата на полициската единица „Алфи“ алхохолизираните напаѓачи нападнале и еден полициски службеник дознава Нетпрес од свој извори.

„Имаше голем судир, нападнат е персоналот, обезбедувањето, а потоа беше нападната и полицијата која беше повикана на помош. Тоа беше голема група напаѓачи, немаме точна бројка, пациентот кој ги повика имаше повреда на раката. Настанот се случи околу 2-3 часот. Болницата е затворена за пациенти, за да се избегнат понатамошни инциденти. Кога пристигнав на работа утрово, побарав да се отвори за пациентите да бидат примени во болницата “, рече Иво Спировски, директор на Универзитетската клиника.

Во непосредна близина на рускиот претседател Владимир Путин неколку години бил агент на најголемата американска разузнавачка служба ЦИА.

Работел во руската амбасада во САД, каде што најверојатно бил врбуван, за потоа да работи во администрацијата на Путин. Американците во 2017-та година, стравувајќи да не биде откриен од Русите, заедно со неговото семејство - сопругата која работела во руската влада и трите деца, преку Црна Гора го „повлекле“ во САД.

Тој таен агент на ЦИА, како што пренесуваат американските и руските медиуми, најверојатно е Олег Смоленков. Тој имал статус „државен советник од трет ранг“.

Најинтересниот дел од оваа „шпионска сага“ која потсетува на надмудрувањето на Американците и Русите за време на Студената војна е тоа што, виновникот за повлекувањето на еден од најкорисните шпиони на ЦИА од најблиското опкружување на Путин е американскиот претседател Доналд Трамп.

 

Имено, Трамп во разговор со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, се пофалил со супертајна информација која што Американците ја добиле од својот супертаен агент. Русите биле изненадени од тоа што Американците ја знаат информации. „СиЕнЕн“ открива дека Трамп во разговорот споделил тајни информации за Исламската држава за кои што рекол дека ги добил од Израелците, но ЦИА, за секој случај, одлучила да го „евакуира“ својот доушник за да не падне во рацете на Русите.

Потоа, во јуни Олег Смоленков со својата сопруга и деца заминува во Црна Гора на летување. Таму им се губи секоја трага. Русите не креваат премногу бука, а Американците молчат. Црногорските власти најверојатно немале поим што се случува, а никој не го постави прашањето каде е високиот руски функционер кој имал пристап до работната маса на Путин во Кремљ.

Според информациите на „СиЕнЕн“, Смоленков на Американците им испраќал доверливи документи од бирото на Путин, а една од тие информаци била дека Русите „типуваат“ на Трамп на претседателските избори во 2016-та година и дека ги хакирале компјутерите на Демократската партија. Наводно тој испратил документ дека Путин лично дал таква наредба.

 

Смоленков и неговото семејство, според информациите на "NBC" е сместен недалеку од Вашингтон. „Московски Комерсант“ открива дека Смоленков во 2018-та година во градот Стафорд во Вирџинија купил куќа од 760 квадратни метри вредна 925 илјади долари. Тогаш дури и била објавена фотографија од имотот, но денес неговата куќа е под заштита.

Доналд Трамп тврди дека за ова не знаел ништо, додека пак Русите тврдат дека станува збор за лажни вести.

Како и да е, Олег Смоленков работел во близина на Путин, имал пристап до тајни информации и потоа ненадејно со своето семејство исчезна и се појави во САД, без притоа за тоа некој да направи скандал. Очигледно е дека тука има нешто, но за американски ЦИА и руски ФСБ информациите можат да бидат прилично незгодни.

Сепак, најбизарно од се е тоа што Трамп несмасно го открил највредниот агент кој Американците го имале на така висока функција во ѕидните на Кремљ.

Од државите на Европската Унија во Тирана се вратени 104 државјани на Албанија, кои ги прекршиле правилата за престој во земјите на ЕУ или барале азил.

Според извештајот на државната полиција, уште една операција на доброволно враќање граѓани кои побарале азил или ги прекршиле правилата за престој во шевенингенскиот простор е завршена во соработка со Франција, Белгија и Германија.

Денеска попладне 104 албански државјани се вратени во нивната татковина со два чартер-лета од Франција и Германија во рамките на заедничкиот европски проект, кој го реализираа Франција, Белгија и Германија во соработка со Фронтекс и со поддршка на албанска придружба.

Од вкупниот број албански државјани, од Франција се вратени 15, од Белгија пет и од Германија 84.

 

Разговорите Заев – Мицкоски кои траат веќе три часа засега се без резултат. Премиерот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ преговараат за законот за јавно обвинителство, за чие усвоување е непоходно да гласаат две-третини од пратениците.

Според информациите на Телма, засега нема суштински напредок во преговорите и разликите меѓу двете страни остануваат силно изразени.

Единствено што досега се согласиле двете страни е констатацијата дека СЈО е завршена работа и мртва институција.

Американците денеска ќе одбележат 18 години од терористичките напади на 11 септември 2001 година во Њујорк и Вашингтон.

На комеморацијата ќе присуствуваат претседателот Доналд Трамп и потпретседателот Мајк Пенс.

Речиси 3.000 луѓе загинаа во нападите на 11 септември 2011 година на Ал Каеда во Њујорк и кај Пентагон.

Десет години подоцна, во мај 2011 година, американските сили го убија лидерот на Ал-Каеда, Осама бин Ладен, во операција одобрена од тогашниот претседател Барак Обама.

Top