(0 гласови)

Од украинската амбасада во Техеран го појаснија соопштението кое беше објавено утринава, а во кое веднаш беше отфрлена можноста за терористички напад или удар од ракета.

Во новото соопштение, од амбасадата појаснија дека причините поради кои се сруши авионот „Боинг 737“ на украинската авиокомпанија Ukraine International Airlines со 176 патници и членови на екипажот и натаму се истражуваат. Од амбасадата порачаа дека првичните информации за падот на авионот не биле официјални.

Да потсетиме, утринава од украинската амбасада објавија дека авионот се срушил поради дефект на моторот и нагласија дека не станува збор за тероризам.

 

Инаку, двете црни кутии на авионот биле пронајдени на местото на падот, па сега останува истражителите да ги утврдат причините за авионската несреќа.

Не пропуштајте: Се појави видео од падот на украинскиот авион: На небото се појави огнена топка, а потоа...

Украинскиот министер за надворешни работи, Вадим Пристаико изјави дека во авионот кој се сруши набрзо по полетувањето од аеродромот Имам Хомеини во Техеран загинале 82 Иранци и 63 Канаѓани. Во авионот имало и 11 Украинци, меѓу кои и 9 членови на екипажот, потоа десетмина патници од Шведска, четворица од Авганистан, тројца од Германија и тројца од Велика Британија.

 

Украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави дека се утврдуваат сите околности од несреќата: „Мое искрено сочувство до семејствата и пријателите на патниците и екипажот“.

Патничкиот авион „Боинг 737“ на украинската авиокомпанија Ukraine International Airlines кој леташе од Техеран кон Киев бил стар само три години.

(0 гласови)

Во ноќта помеѓу 7-ми и 8-ми јануари, иранската Револуционерна гарда изведе два ракетни напади на ирачки воени бази каде што е стационирана американската армија, во знак на одмазда за нападот на генералот Касим Сулејмани.

На мета на иранските проектили се најдоа базите Аин Асад и Ибрил кои претрпеле помали оштетувања.

Прва на удар се најде базата Аин Ал Асад која беше нападната во 1:20 часот утрината по локално време, односно во истото време кога американците во напад со дрон го убија иранскиот генерал Касим Сулејмани.

Базата Аин Ал Асад се наоѓа во западниот дел на Ирак и моментално таму се сместени војници и воена опрема на американската и британската армија. За време на инвазијата на Ирак, оваа база беше втората најголема база на територијата на земјата.

 

Првичниот назив на базата бил Ал Касидија, а токму под тоа име била градена во периодот од 1981-ва до 1987-ма година. Интересно е тоа оваа база ја граделе компании од поранешна Југославија, меѓу кои има и една македонска компанија - станува збор за градежниот гигант „Гранит“ од Скопје.

Проектот бил познат како „Проект 202-Б“ и „Проект 1100“ и вредел, во тоа време вртоглави 280 милиони долари. Покрај „Гранит“, во изградбата учествувале и „Враница Сараево“ и „Унионинвест Сараево“ од денешна Босна и Херцеговина, како и хрватската компанија „И.Л. Лавчевич Сплит“, пренесува српски „Курир“.

 

Базата била изградена за да можат во неа да бидат сместени до 5,500 војници, а во рамките на целиот комплекс се наоѓа и друга воена и јавна инфраструктура. Што се однесува до воените, базата поседува воен аеродром, засолниште за бомбардери и воени касарни.

Покрај тоа, југословенските компании изградиле и џамија, отворен и затворен базен, спортска сала, кино, библиотека, основно и средно училиште, како и болница.

Најпопуларни биле бункерите-засолништа за бомбардери кои популарно биле наречени „Југоси“. Овие бункери биле непробојни, се до 1991-ва година и развивањето на ласерски наведуваниот проектил GBU-28 кој е специјализиран за разбивање на токму такви бункери.

 

До почетокот на американската инвазија на Ирак во 2003-та година, во базата биле сместени три единици на ирачкото воено воздухопловство кои во својата флота ги имале советските авиони „МиГ-25“ и „МиГ-21“. Набрзо после инвазијата на Американците базата била напуштена, а во мај 2003-та година предадена на американската војска.

Денес базата е наречена Аин Ал Асад (на арапски „Лав“) и оваа база е можеби и најголемото утврдување на Американците во Ирак и регионот. Поради тоа што е голема, добро обезбедена и се наоѓа на стратешки важна локација, досега ја имаат посетено Џорџ Буш, Кондолиза Рајс, Доналд Трамп и Мајк Помпео.

(0 гласови)

Државната изборна комисија (ДИК) добила согласност од Трајковска, по што изготвила Ивештај кој денеска ќе биде испратен до Собранието.

Емилија Трајковска од листата на кандидати за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата треба да ја замени пратеничката Невенка Стаменковска Стојковски до истекот на мандатот на овој парламентарен состав, откако таа беше избрана за заменик-министер во техничката Влада.

Државната изборна комисија (ДИК) добила согласност од Трајковска, по што изготвила Ивештај кој денеска ќе биде испратен до Собранието.

Потоа во редовна и предвидена постапка, како што рече на денешната седница на ДИК претседателот Оливер Дерковски, за нејзиниот мандат треба да се изјасни собраниската Комисија за политички систем и да биде верификуван на пленарна седница, по што од Државната изборна комисија ќе добие и решение.

Како што појасни Дерковски, Трајковска ќе ја извршува пратеничката функција до истекот на мандатот на овој пратенички состав на 11 февруари, кога Собранието ќе биде распуштено поради одржување на предвремените парламентарни избори на 12 април. 

(0 гласови)

12 позиции во МВР денеска добиваат нови началнички и раководни позиции по предлог на министерот за внатрешни работи во техничката влада Наќе Чулев. Алфа екслузивно го објавува списокот на рокадите.

Досегашниот началник на СВР Скопје Тони Јакимовски, се менува со Виш полициски советник Ристо Ставревски

СВР Битола се менува Славко Јовановски, со Андреј Василевски

СВР Велес се менува Злате Јаневски со Игор Ангеловски

СВР Струмица се менува Танчо Пројковски со Васко Тодоров

СВР Штип се менува Маријан Коцев со Александар Николов

СВР Охрид се менува со Сашо Милески со Илија Милески

Oддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал се менува Лазо Велковски со Александар Јанев

Началник на интервентна единица СВР Скопје се менува Примислав Димовски со Васко Наумовски

Оддел за специјални полициски операции се менува Бранко Трајановски со Сашо Зенговски.

Помошник министер на одделот за криминални истраги, за внатрешна контрола и професионални стандарди се менува Дејан Андонов со Филип Филиповски

Оддел за внатрешни работи Прилеп се менува Игор Каравилоски со Трајче Горгиески

Помошник министр на одделот на информатика и телкомуникации на место на Марјан Коцев е имануван Здравко Стојков.

Чулев има право да назначи 15 нови позиции, за останатите три дополнително ќе одлучува министерот. Според законот актуелните раководители сега ќе станат заменски на новоименуваните и ќе имаат врзани потписи.

(0 гласови)

„Доаѓа, доаѓа, третата доаѓа“, може да се слушне на драматичната снимка која го покажува моментот на ракетирањето на американската воена база Аин Асад во Ирак.

Гласовите на вознемирените луѓе можат да се слушнат на краткиот видеозапис кој го објавија американските медиуми. Снимката прикажува неколку блесоци кои доаѓаат од далечина каде што е сместена споменатата база. После блесоците, следуваше удар од експлозија.

Како што известивме, американската воена база во Ирак утринава по локално македонско време беше ракетирана, а одговорноста за нападот ја презеде иранската Револуционерна гарда.

Како што соопштија иранските власти, станува збор за операција наречена „Маченикот Сулејмани“ и следува како одмазда за неодамнешниот атентат врз генералот Касим Сулејмани, прв човек на елитната единица Кудс при иранската Револуционерна гарда. Како што е познато, Сулејмани беше убиен во напад со дрон на американското воено воздухопловство.

Од Пентагон утринава потврдија дека повеќе од 12 балистички проектили биле лансирани од територијата на Иран кон базата Аин Асад, но и базата Ирбил која се наоѓа во ирачки Курдистан.

(0 гласови)

Пожарите кои беснеат во Австралија речиси четири месеци, убија околу 480 милиони животински видови во оваа земја.

Секојдневно може да се видат потресни снимки од спасување на кенгури, коали и други загрозени животни, кои ги кршат срцата на луѓето ширум светот.

Една од нив објавил и храбар австралиски фармер, покажувајќи како спасува бебе кенгур од пламенот и целиот ужас кој го преживуваат жителите на оваа земја.

Колкава среќа имало бебето кенгур да наиде баш на овој маж, може да видите во видеото. 

(0 гласови)

Иранските власти се заканија дека ќе ги бомбардираат Израел и Дубаи доколку Соединетите Американски Држави се одмаздат за ракетниот напад на двете американски бази во Ирак.

Утринава иранската Револуционерна гарда ја спроведе операцијата „Маченикот Сулејмани“ - од неколку локации на територијата на Иран беа лансирани балистички проектили кон две бази на американската армија во Ирак.

Засега од САД нема потврда за можни жртви или повредени во ракетниот напад кој Иран го изведе во знак на одмазда поради убиството на генералот Касим Сулејмани кој беше ликвидиран во напад со дрон на американското воено воздухопловство.

 

„Ги предупредуваме сите американски сојузници кои им ги имаат дадено базите на нивната терористичка армија, дека секоја територија која ќе послужи како почетна точка за агресивни напади против Иран ќе биде нападната“, соопштија од иранската Револуционерна гарда.

Од иранската Револуционерна гарда исто така се заканија дека доколку САД им се одмазди за нападот утринава, тогаш на нивна мета, меѓу другите, ќе се најдат и израелскиот град Хаифа, како и Дубаи во Обединетите Арапски Емирати.

(0 гласови)

Иранската Револуционерна гарда ги предупреди сите земји од регионот дека ќе се најдат на мета доколку американската армија возврати на нивното утринско ракетирање.

Американската воена база Аин Асад во Ирак во раните утрински часови беше ракетирана од страна на иранската Револуционерна гарда. Базата во која има голем број на американски војници и друг воен персонал била нападната со повеќе ракети, а засега нема информации за жртви или повредени.

Како што пренесува британски „БиБиСи“, базата ја погодиле најмалку 10 ракети, а од Пентагон го потврдија нападот, како и тоа дека балистичките ракети биле лансирани од територијата на Иран.

 

Иранските државни медиуми соопштија дека нападот бил изведен од страна на Револуционерната гарда и тврдат дека станува збор за одмаздничка операција како одговор за смртта на генералот Касим Сулејмани кој беше убиен во воздушен напад на американското воено воздухопловство. Акцијата инаку била наречена „Маченикот Сулејмани“.

Шефот на иранската дипломатија, Џавад Зариф неколку часа после ракетирањето на американската амбасада се огласи со кратко соопштение на Твитер.

 

„Иран заврши со пропорционалните мерки во знак на самоодбрана во рамките на Членот 51 од Повелбата на Обединетите нации, така што организираше напад на воздушната база од која беа организирани кукавичките напади на нашите граѓани и високи функционери. Не сакаме ескалација или војна, но ќе се браниме од било каква агресија“, изјави Зариф.

Набрзо потоа се огласи и американскиот претседател Доналд Трамп кој се обиде да ја смири нацијата.

„Се е во ред. Проектилите беа лансирани од Иран кон две воени бази во Ирак. Моментано ги прибираме податоците за жртвите и штетата. Засега се е во ред. Имаме далеку најмоќна и најдобро опремена армија на светот“, изјави Доналд Трамп.

(0 гласови)

Една Британка објавила како неосетно успеала за една година да заштеди речиси 400 фунти (околу 500 евра) со едноставен трик кој го научила од татко ѝ.

Ерин Омер од Суреј се обидувала да најде наједноставен начин да заштеди за депозит за куќата кога се сетила на еден трик кој нејзиниот татко цел живот го применувал.

„Татко ми го применуваше истиот трик кога бев мала, а тоа е дека секогаш го проверуваше кусурот и бараше монети од две фунти. Секој први јануари почнуваше отпочеток. Издвои касичка и цела година ја полнеше со тие монети. Касичката ја празнеше насредина на декември“, вели Ерин за британските медиуми.

Така и Ерин одлучила за време на таа година да го примени истиот трик и за 12 месеци успеала да заштеди 386 фунти.

„Кога ја отворив касичката бев запрепастена. Всушност, ми требаше многу сила низ годината за да не ја отворам и да не ги потрошам за гориво или нешто слично, но штом паднев во искушение, се присетував дека сепак повеќе ја сакам својата куќа“, вели Ерин која е премногу воодушевена од резултатот, па планира оваа година да го применува истиот трик, но со повеќе пари.

 

„Тоа чувство кога во декември ќе видите колку сте заштедиле е непроценливо. На сите кои бараат некој едноставен метод за штедење, топло им го препорачувам мојот, бидејќи на крајот сепак се собира сериозна количина на пари“, заклучува Ерин.

(0 гласови)

Од Белата куќа соопштија дека американскиот претседател Доналд Трамп го наредил воздушниот напад во кој денес во утринските часови во Багдад беше убиен еден од највлијателните ирански генерали, Касим Сулејмани.

„Американската армија по наредба на претседателот донесе одлучни одбранбени мерки за да ги заштити Американците во странство, ликвидирајќи го Касим Сулејмани“, соопштија од американското министерство за одбрана.

 

Сулејмани кој ги водел иранските воени операции во Ирак и Сирија бил убиен додека локалните сојузнички сили на Иран го пренесувале од аеродромот во Багдад. Во нападот исто така бил убиен и заменик шефот на „ПМУ“, Абу Махди Ал-Мухандес, инаку близок соработник на Сулејмани.

„Генералот Сулејмани активно ги развиваше плановите за напад на американските дипломати во Ирак и ширум светот. Овој удар имаше за цел да ги одврати Иранците од нивните планови за напад. САД ќе продолжат да ги преземаат сите неопходни мерки за да го заштитат американскиот народ и интереси каде и да се наоѓаат ширум светот“, стои во соопштението на Пентагон.

 

Инаку, неколку минути пред Пентагон да соопшти дека е убиен иранскиот генерал, американскиот претседател Доналд Трамп на својот профил на Твитер објави фотографија од американското знаме, без коментар.

Нешто подоцна се огласија и од Белата куќа од каде што соопштија дека воздушниот удар бил „одлучувачка одрбанбена акција“ која била спроведена по налог на претседателот на државата.

Иранците ја потврдија ликвидацијата на Сулејмани и накратко порачаа дека САД ќе бидат одговорни за последиците.

Top