Меган Маркл неодамна го прославила својот 38-ми роденден, а според пишувањата на странските медиуми, таа отпатувала на одмор на шпанската Ибица.

Таму заминала со својот сопруг, принцот Хари и нивниот син Арчи, а фактот дека пристигнале на островот со приватен авион, разбеснил многумина. 

Имено, Хари и Меган редовно зборуваат за климатските промени, а неодамна принцот побарал од светските лидери да се осврнат на тој проблем. Истовремено, кралскиот пар за втор пат во неколку недели летува некаде со приватен авион, иако е познато дека во текот на летот се испуштаат огромни количини на јаглерод диоксид.

Поради ваквиот потег, јавноста ги прозвала Хари и Меган и ги нарекла “лицемери”.

 

Тие за патувањето изнајмиле авион “Cessna 500 XL” од компанијата “NetJets” која се нарекува и “Убер за богаташи”. Станува збор за компанија која изнајмува приватни авиони на тајкуни и богаташи.

“Сето тоа е лицемерно. Како Хари може истовремено да држи говори за катастрофалните ефекти од климатските промени и да лета низ светот со приватни авиони?”, рекол Кен Варф, поранешен кралски телохранител, додавајќи дека додека тој работел, кралското семејство користело летови на “British Airways” кои биле многу дискретни.

Данските политичари мислат дека се работи за првоаприлска шега. Тие денес реагирале со потсмев на идејата Копенхаген да го продаде Гренланд на Вашингтон, откако Доналд Трамп за тоа наводно разговарал со своите советници.

„Тоа мора да е првоаприлска шега. Целосно надвор од контрола“ - навел поранешниот премиер на Твитер, Ларс Лок Расмусен.

Списанието „Вол Стрит“ претходно објавило дека Трамп е заинтересиран за купување на Гренланд.

Портпаролот за надворешни работи на Данска, Серен Есперсен изјавил дека доколку Трамп навистина рамислува за купување на Гренланд, тогаш тоа е конечен доказ дека “навистина полудел“.

„Помислата Данска да продаде 50.000 граѓани на САД е целосно бесмислена“ - изјавил тој.

Премиерката Мете Фредериксен и шефот на дипломатијата, Јеп Кофор не биле достапни за комнтар, но најверојатно тие ќе одговорат во текот на денот.

Не се огласиле ниту американската амбасада во Копенхаген, но поранешниот амбасадор на САД во Данска, Руфус Гифор оценил дека идејата за купувањето на Гренланд е “целосна катастрофа“.

Гренланд е легален остров во состав на Кралството Данска со површина од 2.166.086 километри квадратни.

Дуа Липа (23) во петокот на 2-ри август присуствувала на фестивалот „Sunny Hill“ кој се одржува во Приштина, а во еден момент се опуштила и ги поздравила сите присутни и тоа покажувајќи го двоглавиот орел, симболот на „Голема Албанија“.

Потоа, Дуа Липа прекриена со албанското знаме во Приштина заиграла “шота“ со пораката која ја напишала: „Некоја вечер само треба да станеш и да покажеш колкава Албанка си“.

Очигледно со овие гестови ги освоила поедини жители на Приштина затоа одлучиле фасадата на една од зградите која се наоѓа таму да ја украсат ни помалку ни повеќе со нејзиниот лик.

 

Дуа Липа неодамна донирала 150.000 евра за основање на музичка академија во Приштина која ќе им служи на младите таленти.

Дуа на графитот е претставена како современ воин.

Срамен потег имала и пејачката, нејзината другарка, скандалозната Мајли Сајруз (26) која Дуа Липа ја нарекла „Кралица на Косово“.

Иначе Дуа Липа често пати знаела да го разбесни српскиот народ, а пејачката која јавно ја прозивала била Јелена Карлеуша (40).

Кога во јуни 2018-та година репрезентацијата на Швајцарија го совладала националниот тим на Србија со резултат од 2:1, Џердана Шаќири и Гранита Џака прославиле со покажување на двоглав орел, Дуа Липа се израдувала и нивната “прослава“ ја објавила на профилот на социјалната мрежа.

 

„Оваа Дуа Липа изгледа дека е сериозна будала“ - напишала тогаш Јелена.

„Ќе сака ли некој веќе еднаш засекогаш да го забрани емитувањето на оваа Дуа Липа на нашите радио станици“ - објавила потоа и Гоца Тржан.

Новоизбраниот градоначалник на Скадар, Валдрин Пјетри поднесе оставка од таа функција поради обвинувањето на албанската полиција дека во Италија бил осуден за шверц на дрога.

„Свесен сум за важноста на политичкиот имиџ и одлучен сум да превземам законско решавање на обвиненијата од позиција на обичен граѓанин. За никого да не оптоварувам, одлучив да поднесам оставка од функцијата градоначалник на Скадар“, порача Пјетри.

Формирањето на новиот совет на општина Скадар и положувањето на заклетвата на новиот градоначалник се одложени додека обвинителството не донесе одлука за утврдување на точноста на тврдењата на албанската опозиција дека Пјетри во Фиренца бил осуден за шверц на дрога, а потоа и депортиран од Италија.

Од албанското јавно обвинителство потврдија дека е отворена постапка и сега се чека на одговор на Интерпол и Европол.

После оставката на Пјетри, реагираше и лидерот на најголемата опозициска партија во Албанија, Љуљзим Баша кој порача дека сега има „еден криминалец помалку во политиката“.

 

„Еден криминалец помалку во политиката. Но, ништо не се менува додека не си замине Еди Рама, лидерот на политичкиот криминал“, напиша Баша на Твитер.

Директорот на американската федерална Служба за државјанство и имиграција Кен Кучинели го дополни текстот кој е изгравиран на Статуата на слободата во Њујорк, за тој да биде во согласност со новата уредба за одобрување на зелен картон за мигрантите.

Во текстот на писателката Ема Лазарус ,,Дајте ми ги своите уморни, своите сиромашни, свите збиени маси кои чезнеат да дишат слободно”, Кучинели додал ,, и кои знаат дека стојат на своите нозе и да не бидат на терет на државата”, пренесува Би-би-си. 

Уредбата која е усвоена во понеделникот предвидува дека легалните мигранти нема да можат да добијат зелен картон, ако меѓудругото кориселе поволности како живеење во државни станови или помош во храна.

Во интервју за радио НПР, Кучинели го запрашаа дали смета дека зборовите од песната на Ема Лазарус од 1883 година, испишани на Статуата на слободата и понатаму се актуелни и дали се уште се дел од американскиот дух, одговори: ,,Секако дека се, со додавка – дајте ми ги своите уморни и сиромашни кои знаат да стојат на своите нозе и да не бидат на товар на државата”.

На прашањето дали со новата уредба се менува дефиницијата на ,,американскиот сон”, Кучинели вели: ,,Никој кој овде не е роден како Американец, нема право да стане Американец”.

Вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи суетен новинар да ја симне Владата од власт, Советот за етика во медиумите (СЕММ) ја оценува како недолична и несоодветна за носител на јавна функција.

„Улогата на власта во демократијата во ниеден случај не смее да значи нивно мешање во работата на новинарите, а ваквите изјави може да се сметаат за отворен притисок и обид за јавна дискредитација на професијата, од која се очекува да даде одговор на прашања од интерес на јавноста“, стои во соопштението.

Од Советот за етика ја осудуваат и, како што велат, непримерната изјава на премиерот со која директно се стигматизира ЛГБТИ-заедницата во државата, во услови кога оваа заедница долго време се залага за ослободување на јавниот дискурс од дискриминаторен и потценувачки однос.

Вчера беше врвот на топлинскиот бран кој го пече Балканот. Температури над 40 степени Целзиусови се забележани во Хрватска, Црна Гора, БиХ. Жешко било и на југот, во Македонија и Грција, а во Србија највисоката дневна температура изнесувала 38 степени.

Овој жежок бран ќе се задржи до денес, а потоа ќе можеме да воздивнеме. По пеколниот август летото полека влегува во својата завршница, но за оние кои планираат годишен одмор во септември добра вест е дека цел месец ќе биде топло и без дожд, со идеални температури кои ретко ќе надминат 30 степени. 

Се до 6-ти септември ќе задржат температурите до 30 степени. Потоа, од 7-ми до 14-ти септември следи нов пад на температурите, но исто така постепен. Максималните дневни температури и натаму ќе бидат релативно високи и ќе изнесуваат околу 25 степени во просек.

 

Вонредно за овој период од годината ќе биде на југот на Грција, односно околината на Атина и Пелопонез. Температурите ќе бидат високи и на средоземните острови. Освен познатите летувалишта во околината на Солун, топло време во текот на септември се очекува и на западот на Грција, Лефкада и околните острови.

Слично време, со температури од 20 до 25 степени и со повремени врнежи, ќе се задржи во текот на втората половина од месецот. Цел септември ќе биде во главно сув и топол. Судејќи по се, ова лето ќе може да конкурира за едно од најтоплите на Балканот во последните 127 години.

"Најтопло било во 2012-та година, а по него следи летото од 1946-та, кога во септември биле измерени 41,8 степени. Ова лето би можело да го заземе третото место во минатите 127 години", вели Недељко Тодоровиќ, метеоролог.

Голем број на луѓе сметаат дека септември е идеален за летување. Водата е уште топла, температурите не се високи, има помалку метежи, а и цените се поповолни.

Премиерот Зоран Заев, на прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор, одговараше на прашања од новинарите.

На прашањето за неговата инволвираност и инволвираноста на високи владини функционери во корупцискиот скандал кој деновиве ја тресе јавноста, Заев одговори: 

“Секако дека нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и да ми извини ЛГБТ заедницата, еден педер, да ја симнат оваа влада од власт. Ќе се бориме до крај затоа што секој што се инволвирал секако ќе сноси одговорност”, рече премиерот.

„Потребна е одговорност за секој кој учествувал, директно или индиректно, во случајот ‘Рекет’, кој е дел од поширок криминален октопод кој управува со државата. Но, јасно е дека со оваа власт зафатена од овој криминален октопод, правда не може да се очекува”, смета претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

„Одговорност мора да има – е ехото кое деновиве силно татне, кажано од домашните политичари, аналитичари и граѓани, но и од претставниците на меѓународната заедница. Но, дали сите исто подразбираме кога велиме ‘одговорност мора да има’. Во текот на вчерашниот ден до мене стигна информација дека Катица била готова и дека прашање на денови е кога ќе завршела во притвор. ‘Ајде мајката’ – е крикот на Зоран Заев. Па ќе излезе Стево Пендаровски и ќе го повтори истото, дека одговорност мора да има. Сето ова изгледа прозаично без нималку навигација за полесно делоцирање на одговорноста, како на пример дали оние двајцата осомничени или нивниот нов цимер (прашање на денови) можеа ова да го прават без огромна поддршка од Кики, Фрики, Шеки и Зоки Поки, дали беше толку тешко да се стигне до телефонот на новиот потстанар во Шутка па беа потребни денови. Случајот е пријавен во февруари/март со доказите, а се чекаше јули/август да се лоцира каква таква одговорност”, вели Мицкоски за аферата „Рекет“.

Според него, „колку од рекетот заврши во телевизијата каде везден беседеа властодршците убедувајќи нè дека блескаме и нели е тоа нематеријална корист за раководството на една политичка партија, дали некој се сети да ги праша бардовите наши новинарски кои беседеа со властодршците во стилот … Да, да во право сте, одлично, секоја чест, браво, навистина прекрасно, овие од опозицијата, анти-НАТО, анти-ЕУ, ма катастрофа, Мицко бил ваков бил таков, обична марионета, како и колку се вистинити бројките во книгите на телевизијата за нивните месечни примања или има нешто можеби од медот, или па можеби ги праша некој вработените таму дали и како издржуваат со 12.000 денари плата во месецот (на минималец пријавени). Што ќе речат другите медиуми кои немаат прилика и магионичарски способности, па мака мачат на пазарот да обезбедат егзистенција за вработените и уште многу зошто и многу затоа, но затоа ‘љубави’ (или хубави) ќе повика на одговорност во клучниот момент, а Зоран Заев ќе рече во најблиското опкружување, Стево нè предаде..„

Мицкоски смета дека е потребна е одговорност за секој кој учествувал, директно или индиректно во случајот ,,Рекет”, кој е дел од поширок криминален октопод кој управува со државата.

„Но, јасно е дека со оваа власт зафатена од овој криминален октопод правда не може да се очекува. Во тој контекст тргнати се да нè уверуваат дека криминалот не е криминал, а неправдата всушност била правда. Но, ќе потсетам дека ова не е првпат Заев да биде ‘погрешно разбран’ или под ‘напад на мрачни сили кои ќе ја дестабилизираат и закочат Македонија.

Кога излезe скандалот „Глобал“, случај тежок 8.5 милиони евра, а потоа и го аболицираа за истиот, тој велеше дека бил жртва на монтиран случај.Потоа истиот тој Заев во неговата канцеларија во Струмица го видовме лаконски седнат во кожна фотелја бара мито, за она кај Мирчо свињарникот. И кога се објави овој скандал тој ни кажа дека погрешно бил разбран, човекот не барал мито туку градел црква. Се разбира и за ова беше амнестиран, овој пат неформално, но суштински одбегна правда, од истото рускоска-обвинителство кое и денес го води случајот ‘Рекет’.

Третиот флагрантен случај на лепливите прсти на Заев беше кога во разговор со божемниот Порошенко се впушти во иницијативата со сто илјади евра да го поткупи Вартоломеј, па дури и беше среќен зошто за ова мито поминал со попуст. Кога се дозна ова во јавноста Заев соопшти дека човекот e филантроп и сакал да помогне на црквата. Една година траел срамот и разговорите со божемниот Порошенко. За овој случај нема ниту истрага”, вели Мицкоски и додава:

„Денес кога со аферата ‘Рекет’ гледаме како гавазите на власта харале низ државата и тргувале со правдата, црпејќи ја моќта од Заев тие (СДСМ) ни велат ‘Рекет’ бил наместен случај од опозицијата за рушење на правната држава, што е чисто фијаско од одбрана, приказна за мали деца во која ни тие не веруваат, а голем дел велат комичен настап, во случај кога сите го напуштаат бродот што тоне.

Арогантното молчење и по некое евтино спинче на младиот портпарол или некоја нарачка на министерот за пропаганда во заминување нема да ја поматат јасната слика, која е поразителна за власта. Треба и тие, но и сите луѓе на власта да знаат дека Македонија не е пашалак на Заевци, а народот заробеник на нивниот криминал. Во услови кога бродот на Заев тоне, а свирењето фајрон е прашање на денови, правда мора да има, зашто тоа не е прашање на избор, туку единствен начин да се стави крај на овој криминал. Тоа е нашата должност кон татковина, наша обврска и кауза. Месеци ја делат Македонија од вистинска #ОбноваНаМакедонија, да покажеме дека веќе нема место за повластена политичка каста туку за политичари кои ќе служат на граѓаните и Македонија, а тие кои се огрешиле пред законот и се посрамотиле пред граѓаните да понесат одговорност”, вели Мицкоски.

Во САД оружје може да се купи на секој чекор, меѓутоа според американските власти, индустријата за оружје не е виновна за масовните убиства ширум земјата, туку за тоа се виновни видео игрите.

Минатата седмица се случија неколку страшни вооружени напади во САД, при што животот го загубија над 30 лица. Поради тоа, во САД повторно се отвори дебата за контролата на оружјето, меѓутоа властите не гледаат проблем во тоа.

Додека најголемиот дел од граѓаните ја обвинуваат достапноста на огненото оружје, еден дел од граѓаните, меѓу кои и претседателот Трамп, видео игрите ги стави меѓу виновниците за таквите вооружени напади, истакнувајќи дека го глорифицираат насилствата.

 

Се чини дека некои компании веќе „паднаа“ на ова, па сакајќи да избегнат потенцијални ПР проблеми, започнаа да се „оддалечуваат“ од видео игрите.

На пример, телевизиската куќа ESPN требаше да го пренесува турнерот во Apex Legends, меѓутоа го откажа, објаснувајќи дека со тоа сака да им оддаде почит на жртвите од Ел Пасо и Дејтон. Покрај тоа, Волмарт исто така превзеде слични потези – започна да ги отстранува рекламите за видео игри.

 

Сепак, најинтересно е тоа што во Волмарт се продава оружје и компанијата порача дека нема да ја промени својата политика околу тоа, иако нападот во Ел Пасо каде што загинаа 22 лица се случи токму во продавница на Волмарт.

Top