Метеоролошкиот сервис AccuWeather објавил на своите страни долгорочна прогноза за зимата која доаѓа.

Додека на подрачјето на Велика Британија, Скандинавија и остатокот од Северна Европа се очекуваат силни олуји веќе на почетокот на зимата, изгледа дека зимата на Балканот ќе биде блага - без големи температурни осцилации, а ќе изостанат и врнежи. 

Додека во поголем дел од Европа ќе има многу олуји, снег и продор на студени бранови, на Балканскиот полуостров се очекува прилично мирна зима.

"Ќе има олуји, но тие нема да бидат толку изразени како минатата година", прогнозира метеоролог Џејсон Николс. Наместо тоа, повремени олуји ќе се појавуваат меѓу долготрајни сушни периоди.

"Овој регион би можел да има долги суви и топли периоди, проследени со олуја која ќе трае една недела, а потоа би се вратила на период од сушно време од две или три недели", рекол метеоролог Тајлер Ројс.

На Јадранот не се очекуваат ни чести удари на силни и олујни бури, предвидуваат метеоролозите на "AccuWeather".

"Тоа ќе придонесе за студена снежна сезона во планините", додал Ројс.

Најостар зимски студ ќе ја зафати источна Европа и источна Скандинавија.

Почетокот на зимата нема да ја обележи продор на сини и изразени студени бранови, но тоа би можело да се случи пред крајот на зимата.

"Би можеле да видиме неколку кратки студени бранови во декември, но вистинскиот студ ќе се случи подоцна во сезоната", рекол Ројс.

Поради олујите во делови на Велика Британија ќе се закануваат и големи поплави, а крајот на сезоната на олујите се очекува дури кон крајот на февруари и почетокот на март.

"Другиот дел од зимата ќе биде многу помирен од нејзиониот почеток", предвидуваат метеоролозите.

"Додека олујите ќе беснеат на северот на Европа, поголеми количини на дожд и снег би требало да донесат олеснување за поголем дел од Европа - од Португалија па се до Полска, откако тоа подрачје беше погодено од голема суша за време на летото. Реката Рајна во текот на летото повторно пресуши, а есента не донесе поголеми количини на дождови за да ја подобрат ситуацијата", велат метеоролозите.

"Иако Пиринејскиот полуостров конечно ќе доживее олеснување од долготрајните периоди на суша, поголеми количини на дожд ќе донесат до побујна вегетација, што во текот на пролетта и летото би можело повторно да доведе до проблеми и дивеење на шумски пожари", предупредуваат метеоролозите.

Во северните Алпи се очекуваат и големи количини на снег, поради што метеоролозите повторно предупредуваат за проблеми кои би можеле да се појават на крајот на зимата, кога снегот ќе почне да се топи.

Шефицата на организиран криминал Вилма Русковска синоќа во емисијата „24 Отворено“ на ТВ24 проговори за предметот „Рекет“ кој ја заинтригира македонската јавност.

Како што е познато, првообвинети во случајот „Рекет“ се Катица Јанева - поранешен прв човек на Специјалното јавно обвинителство, како и Бојан Јовановски попознат како Боки 13 и Зоран Милески.

Според Русковска, чантата „Луј Витон“ која што била пронајдена кај поранешната специјална обвинителка имало иницијали „КЈ“, но тоа не била истата чанта од видео снимката на која се гледа како Бојан Јовановски и Зоран Милески излегуваат од домот на Орце Камчев.

 

Обвинителката меѓу другото потврди дека меѓу доказите постоела и фотографија на Катица Јанева и 50 илјади евра во кеш, а на прашањето како тие пари биле поврзани со парите на сведокот Орце Камчев, таа одговори дека тоа е резултат од анализата на форензичарите.

„Компјутерскиот форензичар ме увери во веродостојноста“, порача обвинителката Вилма Русковска.

 

Како што открива Русковска, се уште не е пронајден „кртот“ од кој што протекле исказите на обвинетите за случајот „Рекет“.

Арапскиот шеик Талиб бин Сакр Ал-Касами, овие денови бил во 4-дневна посета на Дервента, град северно од БиХ, а неговата посета кај тамошните жители предизвикала голема еуфорија, па за неговото доаѓање ќе се зборува со денови.

Како што пренесуваат локалните власти, шеикот за време на прошетката низ улиците, на децата им подарувал мобилни телефони и златни часовници, а на бабите и дедовците во старечкиот дом им давал пари. Медиумите пренесуваат и дека жителите на улиците излегле во работна облека, а кога децата ги опоменале дека дошол владетелот на еден од седумте емирати, брзо се пресоблекле во свечени комбинации.

„Дермента не памети дека еден ваков гостин, а особено владетел, со исклучителна едноставност, непосредност и широко срце толку го развесели нашиот народ. Секое дете кое го сретна го бакна на главата, а корисниците на Домот за стари лица - на рака, и исто така парично ги почести“, изјавил сопственикот на хотелот во кој престојувал шеикот.

Поврзана слика

Иако на почетокот граѓаните не се чувствувале пријатно поради толку подароци, шеикот порачал дека би било грев тоа да не се направи, кога веќе има можност да усреќи некого.

Освен што уживал во убавините на градот, шеикот најавил дека во иднина во Дермента планира да донесе и некои арапски инвеститори.

Фармацевтска трка: Странските сили веќе развиваат хемикалии кои на трупите им даваат натчовечка брзина и сила, па и ние размислуваме за тоа, рекол Крис Тикел.

Британските војници наскоро би можеле да одат во борба под анаболички стероиди и апчиња за подобрување на мозочните активности. 

Тоа го порачал генералот-полковник Крис Тикел, заменик началник на генералштабот на војската.

"Странските сили како Русија и Кина, се верува, во фармацевтската трка во вооружувањето развиваат хемикалии кои на војниците им даваат натчовечка брзина, сила и агресивност. Размислуваме на тоа. Не можеме тоа да го отфрлиме бидејќи не би било етички да праќаме британски војници во борба против непријателите кои користат такви супстанци. Со тоа нашите луѓе би биле во полоша позиција", рекол тој.

 

Меѓутоа, генералот додал дека засега не го прават тоа.

Во текот на Втората светска војна и американските и британските војници добивале анфетамин, а таа пракса продолжила до денес. Тие лекови досега се поврзани со воените злосторства. Уште во 2004-та година било откриено дека британското министерство за одбрана развило лек со кој специјалците можат да останат будни и по неколку дена.

Иако на армијата во Обединетото кралство и се забранети стероиди, многу војници ги користат.

 

"Сасовците и другите специјалци, на кои влијаат американските колеги, не размислуваат многу за опасностите и земаат опасни суплементи само за да бидат побрзи и посилни од непријателот", рекол еден војник за Daily Mail.

Во светот веќе неколку години кружат приказни за најразлични експерименти над војници. Се споменуваат не само анаболички стероиди и амфетамини, туку и различни генетски експерименти. Меѓу нив има дронови кои ги контролираат мозочните сигнали, но и додавање на гени од мачки за војниците да можат да гледаат подобро навечер. Сето тоа звучи како дел од научнофантастичен филм, но слични експерименти се изведувале во 60-тите и 70-тите години, а вистината за нив е открила многу подоцна.

На социјалните мрежи денеска се појавија видео снимки од местото во кое се криел лидерот на т.н. Исламска Држава, Абу Бакр ал-Багдади, каде е убиен во специјална операција на американските сили на северозапад од Сирија.

На видео снимката се гледаат рушевините од бункерот, остатоци од облека, душеци...

Ал-Багдади е убиен вчера, а американскиот претседател, Доналд Трамп, после тоа изјави дека Багдади активирал експлозив кој се наоѓал во елекот кој го носел, како и дека после експлозијата ѕидот се срушил врз него. 

Државна Лотарија на свое големо задоволство најавува дека од денес, во тек на 55тото коло на игрите на среќа ЛОТО 7 и Џокер, уплатите за учество во игрите на среќа Лото 7 и Џокер, веќе може да се примаат и преку веб страната www.loto.mk.

Веб страната www.loto.mk од неодамна доби нов изглед и нова функционалност, а од сега ќе е активен канал за уплата за учество во игрите ЛОТО 7 и ЏОКЕР.

Со ова, веб страната на Државна Лотарија, www.loto.mk, станува ново мобилно среќно место на играчите на игрите на среќа кои среќните ЛОТО7 броеви и комбинациите во Џокер играта ќе можат да ги уплаќаат и преку интернет од било каде, во било кое време.

Предностите се многубројни и очекуваме дека ќе привлечат голем број нови играчи кои ги претпочитаат можностите и комодитетот што ги нуди интернетот како канал за уплата.

Од сега наместо да чекате во ред за уплата на ЛОТО 7 и Џокер на продажно место, уплатата ќе биде достапна од вашиот дом, од вашето омилено кафуле, од вашата канцеларија и од секаде каде што сте ONLINE. Се што треба да направите е да се регистрирате на www.loto.mk и да креирате свој кориснички профил, а потоа на сметката на корисничкиот профил да уплатите депозит за игра од вашата платежна картичка. Уплатените средства ќе се евидентираат на сметката на корисничкиот профил од каде може да се користат за игра.  Добитниците кои своите уплати ги реализирале преку веб страната - www.loto.mk ќе имаат покус пат до освоените добивки, бидејќи сите освоени суми, освен сумите за добивките од прва категорија - премиите на ЛОТО 7 и Џокер, ќе се добиваат на сметката на корисничкиот профил. Корисничкиот профил ги чува сите внесени податоци, податоците за игрите, историјатот на уплатите и исплатите, а средствата добиени од исплатените добивки може да се користат за игра и да се повлекуваат на личната трансакциска сметка согласно потребите на играчот.

Igraj Online image 2

ONLINE уплатата на ЛОТО 7 ќе ги овозможи сите опции за игра кои ги нуди и играта со помошно ливче. Може да одиграте обична ЛОТО 7 комбинација, полн или скратен систем, но и да се претплатите за до десет кола. Во Џокер играта може да одиграте од еден до 50 џокер броеви. Новина во ONLINE играњето се можностите да ја зачувате вашата омилена комбинација и последно одиграното ливче и за следно коло да ги одиграте со еден клик.

Igraj OnLine image

Уплатата за учество во игрите на среќа ЛОТО 7 и Џокер е брза, лесна и безбедна, во согласност со правилата на игрите на среќа и важечките законски и подзаконски прописи во нашата земја. Уплатата на ЛОТО 7 и Џокер може да се реализира исклучиво на територија на Република Северна Македонија и важи за сите граѓани на возраст над 18 години.

Државна Лотарија ја задржа популарната цена на комбинација ЛОТО 7 и Џокер број, од 20 денари по комбинација/ џокер број. Во моментов, премијата на играта на среќа ЛОТО 7 изнесува 7.000.000 (седум милиони) денари, а премијата за Џокер со шест погодоци е над 900.000 ( деветстотини илијади) денари.

Со цел навремена и комплетна поддршка на играчите, во очекување на зголемен интерес за учество во игрите на среќа ЛОТО 7 и Џокер преку веб страната www.loto.mk, Државна Лотарија го засили тимот на контакт центарот и воведе ново, зголемено работно време. Преку контакт центарот може да се добијат сите потребни информации, од понеделник до сабота од 8:00 до 22:00 часот и недела од 8:00 до 16:00 часот, на телефонскиот број 02 323 7777, на вибер бројот 076 313 052, или на меилот Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите..

Воведувањето на можност за ОNLINЕ уплата на игрите на среќа ЛОТО 7 и Џокер е резултат на обемен и долготраен проект на Државна Лотарија. Отворањето на интернет канал за уплата е големо скалило во искачување на компанијата на ниво на развиените европски лотарии. Целта на оваа новина е приближување на придобивките од игрите на среќа на Државна Лотарија до сите граѓани на нашата земја на возраст над 18 години. Во игрите на среќа кои ги приредува Државна лотарија не можат да учествуваат лица помлади од 18 години.

Со учество во игрите на среќа на Државна Лотарија се гради фонд за инвестирање во републичкиот буџет од каде се финасираат општестевно корисни цели.

 

За време на потрагата по лидерот на ИСИС, екипите на ирачката разузнавачка служба ја обезбедиле клучната информација во текот на февруари минатата година, кога еден од најблиските соработниц на Абу Бакр Ал Багдади им открил како лидерот на ИСИС со години успева да се сокрие.

Багдади во текот на изминатите години, со цел да не биде откриен, често со своите команданти се возел во камиони со зеленчук и таму водел „стратешки разговори“, им открил Исмаел Ел Атави на ирачките власти откако бил уапсен.

„Етави откри драгоцени информации кои му помогнаа на ирачкиот тим да ја пополни сложувалката за движењето на Багдади и местата каде што се криел“, изјавил неименуван висок функционер од ирачката влада.

Исто така, еден од најблиските соработници на Багдади пред неколку месеци во Ирак бил убиен во воздушен напад на американските сили, а Американците исто така ја уапсиле неговата сопруга и им ја предале на ирачките власти.

Токму таа жена станала клучниот извор на информации за дивжењето на лидерот на Исламската држава и властите на Ирак благодарение на нејзините информации биле во можност да ги одредат координатите на движење на лидерот на џихадистите. Исто така, ирачките власти неодамна уапсиле негов роднина кој исто така понудил информации за неговото движење.

Споменатиот Етави открил детали за пет лица кои се сретнале со Абу Бакр Ал Багдади во Сирија како и за различните локации кои ги користеле. Етави инаку бил исламски теолог и еден од најблиските луѓе на Багдади. Етави бил задолжен на припадниците на најозлогласената терористичка организација на сите времиња да им ги пренесува неговите знаења за Исламот.

Уште една клучна пресвртница се случила на почетокот на оваа година во заедничката операција во која агентите на американската, турската и ирачката разузнавачка служба уапсиле истакнати членови на ИСИС, вклучувајќи четворица Ирачани и еден Сириец.

„Тие ни ги открија сите локации на кои се состанувале со Багдади во Сирија и одлучивме заедно со ЦИА да ангажираме повеќе луѓе во тие области“, изјавил ирачкиот функционер.

Ирачката државна телевизија емитуваше снимки од акцијата на американските воени сили во Сирија во која наводно е убиен водачот на Исламска држава, Абу Бакр eл-Багдади.

Според ирачки и ирански официјални лица повикувајќи се на извори од Сирија, Абу Бакр бил убиен недалеку од турската граница.

На снимките се гледа дека скривницата на Eл Багдади е целосно уништена по нападот.

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека лидерот на т.н. Исламска држава, Абу Бакр ел-Багдади, е мртов.

Тој ова го кажа на посебно свикaна прес-конференција, истакнувајќи дека операцијата ја извршиле САД со поддршка од Русија и Турција. Нагласи дека долго го барале ел-Багдади и дека неговата ликвидација била еден од најголемите приоритети, јави CNN.

„Тој беше болен, злобен и насилен. И сега го нема. Умре како кукавица“, рече Трамп за водачот на ИД и им се заблагодари на Русија и Труција за соработката во, како што кажа, опасната операција.

„Тој дојде до крајот на тунелот, нашите кучиња го доведоа таму. Во смрт ги однесе и неговите три деца. Плачеше до крај. Активираше елек со експлозив и телото му е осакатено, а по експлозијата на него се урна тунелот“, сликовито опиша американскиот претседател.

Зоран Заев и СДСМ со специјалци и борбени оклопни возила се обидоа да спречат мирен земјоделски протест, како во најцрните времиња на комунизмот, изјави на прес-конференција, Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој нагласи дека земјоделците во моментов го живеат најцрниот период во 29 години самостојна македонска држава.

„Големиот одзив, и покрај полициските сили и притисоци на Заев и Спасовски покажуваат колку е тешка маката на македонските земјоделци. Субвенциите не стигаат до крајниот земјоделец, а целиот сегмент е во рацете на локални моќници кои печалат на маката и трудот на работливите земјоделци. Но Земјоделците го кренаа гласот и нема назад“, посочи претставникот на опозициската партија.

Според наго, Заев вчера и наредил на полицијата на Спасовски да ги спречи земјоделците да го изразат својот револт.

„Да погледнеме видео од вчерашниот протест од кое јасно се гледа како Заев им се закануваше на земјоделците со специјалци наоружани до заби. Со цел да ги исплаши и спречи мирно да протестираат пред Владата“, рече на прес-конференцијата Трипуновски и додаде дека од МВР вчера прекршиле член од Уставот кој гарантира право на протест.

„Само тоталитарни режими се обидуваат со сила да го замолчат народот. Од вчера власта на Зоран Заев и официјално е тоталитарна“, рече членот на ВМРО-ДПМНЕ и порача дека на 12. април ниту специјаци, ниту оклопни возила нема да ја спасат власта од пораз на изборите.

Top