(0 гласови)
Светската здравствена организација ги советува владите клинички да ја тестираат хербалната напивка промовирана од претседателот на Мадагаскар, Андри Раџоелина, како лек против новиот коронавирус, објави „Гардијан“. „Ковид-органикс“ потекнува од артемисија – растение со докажани антималарични својства – и други автохтони билки. Раџоелина се надева дека ќе го дистрибуира напитокот низ Западна Африка и пошироко, и тврди дека лекува пациенти со Ковид-19 во рок од 10 дена. Екваторијална Гвинеја, Гвинеја Бисау и Нигер веќе добија пратки од тој хербален лек, а за тоа се заинтересирани и други земји, како Танзанија чиј претседател испрати авион да биде донесен лекот во неговата држава.…
(0 гласови)
Пандемијата Ковид-19 можеби почнала во месец октомври, доколку судиме според податоците на најновото истражување на генетскиот состав на вирусот. Се смета дека патоген, форманлно познат како SARS-CoV-2, преминал од почетниот домаќин на луѓето помеѓу 6-ти октомври и 11-декември минатата година, се наведува во истражувањето објавено во вторникот и кое што ќе биде објавено и во понатамошниот период. Резултатите се засновани на анализа на над 7.000 секвенци на геноми, собрани од целиот свет од месец јануари. Испитувана била и еволуцијата на главните мутации на коронавирусот. Исто така тие можеле да ги идентификуваат главните мутации на коронавирусот, кои што продолжиле да се развиваат од…
(0 гласови)
За еден месец Бразил може да се соочи со колапс на својата економија, недостиг на храна и социјален распад поради рестриктивните мерки воведени за спречување на ширењето на коронавирусот, предупреди министерот за економија Пауло Гедес. -Засега луѓето имаат пари, но во рок од 30 дена може да почне да снемува производи од полиците на продавниците, производството ќе биде нарушено и ќе се најдеме во ситуација на економски колапс и социјален распад, рече тој. Во последните 24 часа во Бразил од Ковид-19 починале уште 610 лица со што вкупниот број на жртви стана 9.146. Досега се заразени 135.106 луѓе, 9.888 повеќе…
(0 гласови)
Полицијата во американската сојузна држава Вашингтон, ја предупредила јавноста на жените кои што се маскираат како медицински сестри и крадат пакети кои што се оставени пред прагот на домовите. Како што пренесуваат од Си-ен-ен, надзорните камери во овој град снимиле две жени во болничка униформа, со ракавици и идентификувачка картичка ставена на нивните клучеви, но во ниту еден момент не помислила дека навистина станува збор за медицински сестри. „Медицинските сестри, кои што за среќа ги познаваме, го посветуваат своето време и живот на болните пациенти, а не во кражба“ – напишале тие на Фејсбук. Women dressed as nurses amid coronavirus…
(0 гласови)
Венецуеланската државна телевизија денес емитуваше снимка од заробениот Американец Лук Денман на која тој признава дека му било наредено да го преземе аеродромот во Каракас и да доведе авион со кој ќе го пренесе претседателот Николас Мадуро во САД. Венецуеланските власти во понеделникот го уапсија Денман, уште еден американски државјанин – Еран Бери и 11 други „терористи“, поради планирање на, според Мадуро, неуспешен заговор да упаднат во земјата преку карипскиот брег и да го симнат од власт. Денман во видео изјавата од тајна локација одговараше на прашања на англиски јазик. Тој откри дека неговата мисија била да го обезбеди аеродромот и да воспостави „надворешна…
(0 гласови)
Римскиот аеродром Фјумичино прв во Европа воведува "паметни кациги" за мерење на температура со цел спречување на ширењето на коронавирусот. Станува збор за преносливи уреди за мерење на температурата, односно термоскенери во облик на кациги кои им овозможуваат на вработените на аеродромот мерење на телесна температура на патниците на терминалите на безбедна оддалеченост до седум метри.  Во случај уредот да утврди температура над 37,5 степени, следува медицински преглед. Тоа е дел од активноста во рамките на планот на аеродромот Фјумичино за нормализација на авио-сообраќајот во што побрзо време, со максимална здравствена безбедност на патницит  
(0 гласови)
Германските лекари постигнале голем успех во потрагата по лек за коронавирус – тие успеале да докажат постоење на антитела кои спречуваат продор на вирусот во клетките. “Тоа е јасен напредок кој покажува дека се наоѓаме на вистинскиот пат кон развој на лек против Ковид-19”, објаснил Лука Цицин-Саин од Центарот за истражување на инфекции “Helmholtz” во Брауншвајг.  Весникот “Braunschweiger Zeitung” наведува дека Цицин-Саин и неговиот тим анализирале 6000 различни, вештачки направени човечки антитела. Во таа прилика пронашле повеќе од 750 антитела кои се “закачуваат” за коронавирусот, што е предуслов за успешна борба против него. Сега ќе се тестира делотворноста на антителата. Целта на научниците е…
(0 гласови)
Хотелот требал да има 3.000 соби, огромна коцкарница, осум катови кои што нудат прекрасен поглед на гостите кои што уживаат во нивната вечера, но денес е највисоката зграда на светот без станари... Висина од застрашувачки 330 метри и 105 катови – оваа зграда иако се гради цели 30 години, далеку е од нејзиниот финален производ, а ова е приказната за Хотелот на судниот ден во најзатворената земја на светот. И понатаму во светот можат да се видат згради кои што не се довршени, а такви ќе најдете и во најразвиените земји, едноставно проектот или бил промашен или пак инвеститорите останале без пари.   Сепак, од сите…

primer 8

Top