(0 гласови)
Кина регистрираше 7 нови случаи на коронавирусот во последните 24 часа, но здравствените експерти предупредуваат дека опасноста од вториот бран на заразата и натаму е голема. Здравствениот советник на кинеската влада, Зонг Наншан изјави дека опасноста од избивање на втор бран на заразата и натаму е голема. „Најголемиот дел од Кинезите во овој момент и натаму се чувствителни на можна зараза со Ковид-19 поради недостаток на имунитет. Соочени сме со голем предизвик, мислам дека во овој момент ситуацијата не е ништо подобра од останатите странски земји“, изјави Наншан. Тој откри дека локалните власти во Вухан, град од кој пандемијата на Ковид-19 започна да…
(0 гласови)
Европските земји мора да се подготват за смртоносен втор бран на коронавирус инфекции затоа што пандемијата не е завршена, рече во интервју за „Дејли телеграф“, д-р Ханс Клуге, директор на Светската здравствена организација во Европа. Клуге ги предупреди земјите што почнуваат да ги олеснуваат своите ограничувања, дека сега е „време да се подготват, а не да слават“. Претставникот на СЗО истакна дека тоа што бројот на случаи на Ковид-19 во земји како Велика Британија, Франција и Италија почнува да се намалува, не значи дека пандемијата завршува. Епицентарот на европскиот појава сега е на исток, при што бројот на случаи се…
(0 гласови)
Советникот на американскиот претседател за економски прашања, Питер Наваро, ја обвинил Кина дека намерно ги испратила туристите по светот за да се рашири вирусот. „Нултиот пациент во провинцијата Вухан се појави во месец ноември. Кинезите, криејќи се зад СЗО, два месеци го криеја вирусот од светот, а потоа испратија 100-на илјади Кинези со авион во Милано, Њујорк и по целиот свет, за да го ‘посеат’ вирусот“ – изјавил Наваро. Според неговите зборови, Кина можела да го запре ширењето на епидемијата, оставајќи го вирусот во Вухан. „Ете зошто зборувам дека Кинезите им го направија тоа на Американците и дека треба да…
(0 гласови)
Генералниот директор на руско Научно-истражувачкиот центар „Виктор“, Ринат Максјутов, на денешниот состанок со претседателот на Русија Владимир Путин, соопштил дека испитувањето на вакцината против коронавирусот на 300 доброволци ќе биде завршено во месец јуни. „Во јуни ќе ги завршиме претклиничките испитувања за ефикасноста и безбедноста на дозниот облик вакцина во минимална количина, дозволен за преминување на клиничките испитувања – првата фаза за вкупно 300 добрволци. Благодарение на вашиот налог од 15-ти април оваа година за намалување на роковите за воведување на вакцината за превенција на новиот коронавирус, очекуваме дека оваа вакцина ќе биде регистрирана во септември оваа година“ – објаснил тој. Максјутов додал дека лабораториските испитувања на прототипот…
(0 гласови)
Здравствените експерти во Нигерија биле загрижени поради зголемениот број на смртни случаи од дијабетес, хипертензија или маларија, но сега веруваат дека коронавирусот би можел да биде вистинскиот убиец. Големиот раст на бројот на воглавно мистериозни смртни случаи во северна Нигерија предизвикува страв од големо ширење на Ковид-19, во еден од најсиромашните региони на светот. Во изминатиот месец, Кано - најнаселениот град на север со речиси 10 милиони луѓе, забележал стотина смртни слуачи, особено меѓу постарите. Државата Кано во вторникот официјално регистрирала 666 инфекции и 32 смртни случаи од Ковид-19, второто најголемо жариште во Нигерија по главниот град Лагос, на југот на земјата. Но,…
(0 гласови)
Милијардерот Џорџ Сорос ја нарече пандемијата на коронавирусот и последиците „настан без преседан“ кој донесе неизвесни последици по иднината на капитализмот. „Ова е криза на мојот живот. Уште пред пандемијата сфатив дека сме во револуционерен момент во кој тоа што беше невозможно и незамисливо во нормални времиња, стана не само можно, туку и апсолутно неопходно“, изјави Сорос и додаде: „Пристигна Ковид-19 кој тотално ги поремети животите на луѓето и побара значително поинакво однесување. Тоа е единственото случување кое веројатно никогаш се нема случено во ваква комбинација и навистина го загрозува опстанокот на нашата цивилизација“, изјави унгарскиот милијардер. Тој смета дека е неверојатно тоа…
(0 гласови)
На крајот на март, славниот белградски виролог др. Ана Глигиќ, која во 1972 година водеше тим што изолирал вирус на сипаници и направил голем потфат на глобално ниво, во интервју за Слободна Далмација објави дека епидемијата на Ковид-19 ќе попушти на почетокот на мај. Иако многумина сомнително вртеа со главата, нејзините предвидувања се остварија и по два месеци, човештвото започна полека да се враќа во своите некогаш нормални дневни активности. – Вирусот дефинитивно е ослабен – вели 86-годишната др. Глигиќ за Слободна Далмација. Коронавирусот ја губи моќта – Ова негово слабеење се случи преку човечки премин, како и мерките преземени…
(0 гласови)
Американските власти ги запреа тестирањата за коронавирус кои што во Сиетл беа покренати на иницијатива на Бил Гејтс. Програмата на Гејтс спроведена во Сиетл требало да биде тест за формирање на поширок надзорен систем за коронавирусот во САД. Американската администрација за храна и лекови (FDA), наредила да се прекинат околу 100 тестирања дневно во Сиетл, кои што беа покренати од страна на милијардерот Бил Гејтс, пренесуваат од „RT“. Гејтс најави дека низ програмата SCAN ќе бидат тестирани по 300 луѓе дневно, но сега било објавено дека програмата ‘моментално е на пауза поради конфликтот со FDA’. Програмата на Гејтс претходно добила одобрување од Департмент за здравство на државата Вашингтон, но дополнително било утврдено…

primer 8

Top