(0 гласови)
Италија планира на улиците да испрати околу 60.000 доброволци кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и да ги предупредуваат луѓето да ја почитуваат оваа мерка за превенција од пандемијата на коронавирус во фаза на укинување на карантинот и олеснување на рестриктивните мерки. Министерот за регионални работи Франческо Боча го најави ваквиот план поради зголемените стравувања дека луѓето не се придржуваат до мерката за дистанца и опасно се приближуваат едни до други на плажите, во баровите и на јавните плоштади. Волонтерите ќе делуваат под името „цивилни помошници“ и ќе носат сини маици. Повикот за волонтери приоритетно ќе…
(0 гласови)
Околу 6.000 нови случаи беа потврдени во Индија во петокот, најголемото дневно зголемување на земјата до денес, бидејќи владата олеснува мерки и авиокомпаниите се подготвуваат повторно да воспостават дел од авиокомпаниите во земјата. Во земја со 1,3 милијарди луѓе, коронавирусот досега е потврден кај повеќе од 118.000 луѓе, додека 3.583 лица починале. Бројот на заразени лица се зголеми за 5 проценти во однос на четвртокот. Премиерот Нарендра Моди го продолжи карантинот, која беше воведен на 25 март, до 31 мај. Сепак, мерките се релаксирани во области со помалку инфекции, а на сојузните држави им беше дозволено да издаваат свои упатства…
(0 гласови)
Зоолошката градина во индонезискиот град Бадунг можеби ќе мора да убие неколку животни за да ги нахрани другите како тигарот Суматран и јаванскиот леопард. Ова сценарио би можело да се случи ако нема доволно храна во наредните месеци бидејќи зоолошката градина мораше да ги затвори своите врати на посетителите поради пандемија на коронавирус, пренесува Ројтерс. Животните во моментот се хранат со намалени дози Во зоолошката градина моментно има 850 животни на кои сега се хранат помали порции од вообичаеното. Но, ако ситуацијата продолжи, тие превидуваат дека ќе снема храна од јули. Патем, оваа зоолошка градина лоцирана во четвртиот по големина…
(0 гласови)
Координаторот за коронавирус во Сицилија и девет други здравствени работници беа уапсени под сомнение дека земале мито од производителите на опрема и други даватели на услуги со кои склучиле договори, јавува Би-Би-Си. Осомничените однеле најмалку 1,8 милиони евра! Градоначалникот на Палермо, Леолука Орландо, рече дека станува збор за „исклучително сериозен систем на корупција“ за време на кој осомничените, наводно, зеле пет проценти од јавните договори. Овие акции траат уште од 2016 година, а на осомничените на тој начин им однеле најмалку 1,8 милиони евра. Главниот координатор беше испратен во куќен притвор.
(1 Гласај)
Шведското истражување покажало дека, до крајот на април само 7,3 отсто од жителите на Стокхолм развиле антитела на коронавирусот, што би можело да ги зголеми стравувањата дека одлуката да не се затвори Шведска поради коронавирусот нема толку брзо да доведе до колективен имунитет. Оваа стратегија ја заговараше главниот шведски епидемиолог Андерс Тегнел, кој дал препорака да се користат доброволни мерки против ширење на вирусот, за разлика од другите земји кои воведоа задолжителни мерки и карантин.   Со тоа во Шведска повеќето училишта, ресторани, кафулиња и деловни објекти останаа отворени, дури и додека поголемиот дел од Европа беше затворен. Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во…
(0 гласови)
“TikTok” е мрежа која бележи убедливо најголем раст во однос на конкурентите. Само во претходните 12 месеци била преземена повеќе од милијарда пати. Меѓутоа, популарноста со себе носи и големи сомнежи, посебно по критиките дека во оваа апликација прсти вмешала и кинеската влада. Апликацијата “TikTok” за прв пат се појавила во 2017-та година, а за многу кратко време станала една од најпопуларните во целиот свет. За принципот на работа на оваа апликација веројатно веќе и знаете: објавувате кратки видеа, најчесто оди музика во позадина, а последно време младите ја користат и со плејбек.  Денес, “TikTok” е глобален феномен, а американските…
(0 гласови)
Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров во текот на вчерашниот ден бил хоспитализиран поради сомнение дека е заразен со новиот коронавирус. Рамзан Кадиров со авион беше пренесен во Москва, постои сомнение дека е заразен со Ковид-19, открил медицински извор за руската државна новинска агенција „ТАСС“, додека неговата здравствена состојба била опишана како стабилна. Кадиров се надгледува затоа што постои сомнение за коронавирус, открил друг медицински извор за агенцијата „Интерфакс“, додека агенцијата „РИА Новости“ исто така пренесе дека 43-годишниот Кадиров бил хоспитализиран откако со авион итно бил пренесен во рускиот главен град. Властите од Чеченија засега одбиваат да ги коментираат овие информации на…
(0 гласови)
Американските власти уапсија две лица во Масачусетс, кои наводно му помогнале на поранешниот директор на компанијата „Нисан“, Карлос Госн, да избега од Јапонија, каде му се суди за финансиска проневера. Поранешниот член на американските специјални сили (Зелени беретки), Мајкл Тејлор и неговиот син Питер, кои се барани во Јапонија за вмешаност во драматичното бегство на Госн на крајот на декември минатата година, се уапсени. Како што се наведува, Јапонија, бидејќи има договор со САД, очекува тие да бидат екстрадирани. Двајцата уапсени се појавија пред окружниот суд преку видео-врска. Тие заедно му  помогнале на Госн да избега од Јапонија, каде му…

primer 8

Top