Џихадистите се обиделе да ги нападнат Русите, но еве го одговорот на рускиот ПВО

Милитантите во Сирија се обиделе со дронови да ја нападнат руската авиобаза Хмејмим, соопштиле од Министерството за одбрана од Русија, меѓутоа рускиот ПВО реагирал навреме и ги уништил воздушните мери.

„Russia today“ пренесува дека рускиот противвоздушен ракетен систем успеал да го одбие нападот. По нападот се огласило и руското министерство за одбрана кое ја објавило следната изјава:

„Три воздушни мети со мала величина се приближија на рускиот воен објект на североистокот, вчера навечер 19-ти јануари 2020-та година. Ги открија руските противвоздушни ракетни системи во воздухопловната база Хмејмим. Воздушните цели се уништени на сигурна оддалеченост од базата. Нема жртви или пак материјални штети. Руската база продолжува да работи како и вообичаено“.

Според истражувањата, руската војска во текот на 2019-та година уништила најмалку 58 беспилотни летала и 27 ракети додека се борела со одбивање на нападите на воздушната база.

Погледнете го видеото:

Top