Нивните лица кажуваат сè: Дали Американците успеале да го омекнат Ердоган

Иако со намуртено лице, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го примил американскиот државен секретар Мајкл Пенс во Анкара.

Потсетуваме, Пенс заедно со потпретседателот на САД, Мајк Помпео допатувал во Турција за да ја убедат Анкара да ја сопре офанзивата против курдските борци на североистокот на Сирија. 

Колку е Ердоган воодушевен, може да се види на снимката. Двајцата политичари се состанеле без никакви емоции, двајцата биле студени и лути.

Американскиот двоец сакал на Ердоган да му ја пренесе пораката дека Вашингтон ќе ги засили економските санкции ако се продолжи со офанзивата против Курдите.

Ердоган во прв момент изјавил дека воопшто нема да ги прими и дека за Сирија ќе разговара единствено со претседателот на САД, Доналд Трамп.

 

Очигледно е дека малку попуштил, но неговиот став кажува многу.

Претходно Доналд Трамп на својот турски колега му пратил едно писмо заканувајќи му се со економски санкции, но изворите велат дека завршило во корпа за отпадоци.

"Претседателот Ердоган добил писмо, сосема го отфрли и го фрли во корпата", навеле изворите.

 
 
Top