(0 гласови)
Градоначалникот на градот Вентимиља, северозападна Италија, бил „ограбен“ во директен пренос на телевизија. На видеото кое веднаш стана хит на интернет, новинарка разговарала за редот и безбедноста во градот, кога одненадеж крадец му го украл палтото кое му било оставено на клупа. По шокот, градоначалникот одговорил на прашањето за безбедноста, па на шега ја замолил ТВ екипата да му ја надомести загубата.  
(0 гласови)
Азербејџанското министерство за одбрана објави видео снимка од уништување на воен конвој на ерменската армија на линијата на фронтот во спорниот регион Нагорно-Карабах. Ситуацијата во Нагорно-Карабах ескалираше во текот на минатата седмица. Баку и Јереван меѓусебно се обвинуваат за ескалацијата на судирите, во Ерменија е воведена воена состојба и се врши општа мобилизација, додека пак во Азербејџан е воведена вонредна состојба и делумна мобилизација. Меѓународната заедница повикува на воздржаност, додека целиот конфликт драстично го влошува Турција која отворено е на страната на Азербејџан и повикува на агресија против Ерменците во Нагорно-Карабах. Од терен досега пристигнаа голем број на снимки, а на една од последните…
(0 гласови)
Азербејџанското министерство за одбрана објави видео снимка од уништување на воен конвој на ерменската армија на линијата на фронтот во спорниот регион Нагорно-Карабах. Ситуацијата во Нагорно-Карабах ескалираше во текот на минатата седмица. Баку и Јереван меѓусебно се обвинуваат за ескалацијата на судирите, во Ерменија е воведена воена состојба и се врши општа мобилизација, додека пак во Азербејџан е воведена вонредна состојба и делумна мобилизација. Меѓународната заедница повикува на воздржаност, додека целиот конфликт драстично го влошува Турција која отворено е на страната на Азербејџан и повикува на агресија против Ерменците во Нагорно-Карабах. Од терен досега пристигнаа голем број на снимки, а на една од последните…
(0 гласови)
Шведскиот политичар со балкански корени, Дарко Мамковиќ кој моментално е дел од градските власти во Норчепинг, снимен е како консумира дрога. „Беше тоа грешка кога бев пијан на приватна забава, каде се покажа дека лицето кое ми ја даде супстанцата, бара компромитирачки материјал против мене за изнуда“, изјави Мамковиќ. На снимката која ја објави „Експресен“, Мамковиќ се наведнува на масата и консумира најверојатно кокаин. Тој два пати се наведна на масата на која има алкохол, енергетски пијалоци и наргиле.     Извори на „Експресен“ откриваат дека за консумирањето на наркотици на Мамковиќ се разговарало и во неговата партија на Социјалдемократи на Шведска. Мамковиќ инаку…
(0 гласови)
Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании со цел да соработуваат за производство на вакцина против коронавирусот, да го забрзаат процесот и да обезбедат што поскоро да започне дистрибуцијата низ целиот свет. „Фармацевтските компании се согласија да ги прошират капацитетите за производство на лекови. На пример, лекот „ремдесивир“ беше направен од компанијата „Гилид“, а сега дополнителни количини ќе се произведуваат во фабриките на компанијата „Фајзер“. Ниту една фабрика никогаш немаше дозволено своите фабрики конкуренцијата да ги користи на овој начин, а сега гледаме слична соработка и кога станува збор за вакцините“, изјави Бил Гејтс. „Меѓу другото, компаниите…
(0 гласови)
Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) досега има добиено барања од различни земји во светот за вкупно над 1,2 милијарди дози вакцина Спутник В, користени за борба против коронавирусот, објавија руските медиуми. „ РДИФ доби барања за повеќе од 1,2 милијарди дози Спутник В за периодот 2020-2021 година. Повеќе од 50 земји во Европа, Азија, Средниот исток и Латинска Америка поднесоа апликации”, рече шефот на РДИМ, Кирил Дмитриев. Претходно, РДИФ објави договори постигнати со партнери во Мексико за набавка на 32 милиони дози, Бразил до 50 милиони дози, Индија – 100 милиони дози и Непал – 25 милиони дози вакцини.…
(0 гласови)
Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од коронавирус, пренесува „Ројтерс“. Граѓаните веруваат дека тој добро се снашол и дека заслужил постхумна победа. Десетици граѓани запалија свеќи на гробот на социјалдемократот Јон Алиман по завршувањето на локалните избори во Романија. Алиман победи со 64% ​​од гласовите во селото Девеселу во јужна Романија, кое има околу 3.000 жители, и тоа би бил негов трет мандат. „Не верувам дека повторно ќе имаме таков градоначалник“, рече еден жител на селото. Алиман почина на 17 септември во болница во Букурешт, но неговото…
(0 гласови)
Да станете претседател на САД е огромна животна промена, но често се поставува едно прашање - како заработуваат американските претседатели по истекот на мандатот? Годишната плата на американскиот претседател за време на неговиот мандат е 400.000 долари. Покрај тоа, тој може да живее во Белата куќа бесплатно, и има посебни буџети за патувања, забава и многу повеќе. Сепак, американските претседатели често заработуваат многу повеќе по напуштањето на кабинетот. Еве како. Пензии Американските претседатели, според законот, имаат право на пензија по напуштањето на кабинетот. И додека овој закон беше инспириран од пост-претседателскиот живот на Хари Труман, првиот претседател што го искористи ова право беше Двајт…
Top