(0 гласови)
Американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис го одобри испраќањето на војници на американско-мексиканската граница. Оваа одлука на Џејмс Матис доаѓа како поддршка на настојувањата на американсккиот претседател Доналд Трамп да го спречи влегувањето на илегалните мигранти од Централна Америка кои што се приближуваат кон американско-мексиканската граница. Високи функционери од американското министерство за одбрана кои што сакале да останат анонимни, за американските медиуми откриле дека одобрувањето на Матис не опфаќа точен број на војници кои што ќе бидат испратени на границата, туку тоа ќе биде одредено подоцна.   Исто така, одобрувањето на министерот Матис само по себе не е „налог за…
(0 гласови)
Во несреќата учествувале два автомобила, едниот од автомобилите од силината на ударот скршил бандера. Две лица се здобиле со повреди, но карактерот на истите засега не е познат. Повредените се пренесени во Ургентниот центар во Скопје. Неофицијално повредено е бебе и неговата мајка во тешка сообраќајна несреќа која пред малку се случила на Илинденска пред Фонтана во Парк, јавува Pressingtv.mk Според првичните информации на полицијата, автомобилот „сеат алтеа“ движејќи се со голема брзина, удрил во семафорот. Од силината на ударот автомобилот со задниот дел се качил на бетонскиот ѕид од паркингот до булеварот. Други, пак сведочат дека автмобилот со кој…
(0 гласови)
Нерасчистени должничко-доверителски односи и меѓусебни закани меѓу довчерашни ортаци во нелегални бизниси се можна причина за класичната ликвидација во петокот ноќта во центарот на Скопје, сметаат запознаени извори, пренесе Вечер. Првата жртва што почина во синоќешната гангсетрска бркотница со автомобили престрелка на „Рузвелтова" е Наим Ајети, кој е брат на познат скопски криминалец Џелал Ајети – Џељо, кој беше, исто така, ликвидиран изрешетан во својата чајџилница во населбата Ченто пред пет години. Според соговорниците сега убиениот Наим Ајети го наследил својот брат на чело на криминална група, којашто се нарекувала „Беланоча" и продолжил со криминалите за кои претходно бил гонет…
(0 гласови)
Крвава тепачка се случи вечерва во скопската населба Аеродром кај „Тобако 2“. Според очевидци едно лице од силината на ударите паднало во бесвест и со возило на брзата помош било пренесено во болница. Од видеото се гледа дека како четири лицаа бегаат од местото со автомобили. Очевидци велат дека слушнале викање и женски глас како бара помош.   https://makfax.com.mk/
(0 гласови)
Граѓанска иницијатива „Го Сакам Водно” реагира на изјавите на скопскиот градоначалник Петре Шилегов, според кој активистите против изградбата на гасовод низ Водно, ги игнорирале фактите и биле каприциозни. Тие му порачуваат: ,,Каприциозни сме затоа што не дозволуваме да се уништува заштитено подрачје, кога има алтернативи? Каприциозни сме затоа што ја работиме Вашата работа, затоа што со активни членови од важечки закони ве демантираме Вас и заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули, кога велите дека Водно не е заштитено и со тоа да си олесните на Вашата совест што ќе дозволите да се уништува парк-шумата Водно и Ви го загрозат…
(0 гласови)
Министерството за внатрешни работи ги соопшти сите детали во врска со вчерашната пресметка во Чаир. -Околу 19.10 часот пред маркет на ул. „Лазо Трповски“ во Скопје поради нерасчистени должничко-доверителски односи, настанала расправија помеѓу Б.Б. (23) и Р.Б. (20), двајцата од Скопје, од една страна и К.И. (51) од Скопје од друга страна. Во еден момент И.К. извадил пиштол, а Р.Б. се обидел да му го турне пиштолот од раката на  К.И., информираат од МВР. Притоа, К.И. почнал да пука кон Б.Б. и Р.Б., но тие успеале да побегнат и да останат неповредени. После тоа и К.И. го напуштил местото. Увид на…
(0 гласови)
Клиниката ,,Жан Митрев” информира дека изминативе денови се случиле инциденти во кругот на болницата, кога група млади луѓе од непознати причини запалиле дел од палмите. Инцидентот е регистриран од безбедносните камери на болницата и снимките ќе бидат искористени за понатамошна истрага во која ќе се бара кои се сторителите и кои се мотивите за тоа. Од клиниката во допис до медиумите испратија и видео снимка за настанот. ,,Последните неколку дена во кругот на "Zan Mitrev Clinic" се случија два немили настана во кои настрадаа две палми. Во два поединечни исценирани инциденти група млади лица во ноќните часови запалија дел од…
(0 гласови)
Во периодот од 18.00 часот на 11.08.2018 до 01.00 часот на 12.08.2018 година од страна на Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје и Одделението за сообраќајно-ескортно обезбедување, беше спроведена акциска контрола на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје со цел откривање и санкционирање на возачите кои организираат и учествуваат во диви трки. Од страна на полициски службеници привремно се задржани девет мотоцикли, поради сомнение на вградување на одделни системи, составни делови, самостојни технички единици и опрема што се разликува од основно вградените-издувни системи по член 53 од Законот за возила и тие ќе…
Top