(0 гласови)
Поранешниот германски канцелар и поранешен лидер на социјалдемократите Герхард Шредер, смета дека Германија треба поодлучнo да се дистанцира од САД. “Јас, се разбира, не сум антиамериканист. Но, суштината на моите залагања во надворешната политика беше борбата за релативна независност од САД”, изјави Шредер за “Велт ам зонтаг”. Ова, додаде тој, беше особено евидентно кога Германците одбија да учествуваат во војната во Ирак. “И покрај сите заслуги на Американците за развојот на Германија по 1945 година, сметам дека независна позиција сега е повторно разумна. Бидејки суверена држава не смее да дозволи САД да ви кажува со кои земји не смеете да…
(0 гласови)
Втората половина на декември е време кога почнуваат новогодишните честитки. Авалон Продукција наместо класична новогодишна честитка со која ќе Ви посака на сите што е можно поубави денови во 2019 година, се потруди директно да Ви овозможи еден убав и посебно специјален ден. По рекордно брзо распродадедното шоу што се одржа во Вип Арената на 15.10.2017 (во рамки на "57th & 9th" турнејата), Sting се враќа во Скопје на 02.06.2019, овој пат со историско стадионско шоу на нашата арена со која сме сите горди, „Филип Втори“. Стадионот "Филип Втори" за прв пат ќе биде место на кое ќе се одржи…
(0 гласови)
Првиот колектив на сексуални работници СТАР-СТАР, во рамките на кампањата за одбележување на 17-ти декември Меѓународен ден за ,,стоп” на насилството врз сексуалните работници најавува дека денеска ќе се одржи традиционалниот Марш на црвениот чадор во 12 часот, пред платото на спомен куќата на Мајка Тереза. СТАР-СТАР и сексуалните работници се приклучуваат кон глобалната акција за солидарност кон сексуалните работници со цел да се намали насилството и дискриминацијата со кои секојдневно се соочува оваа маргинализирана група. ,,Со пораката: ,,Декриминализација сега!“ ги охрабруваме институциите и стручната јавност да го отворат прашањето за регулација на сексуалната работа. Ние и сексуалните работници сметаме…
(0 гласови)
Вчера, Скопје повторно се искачи на врвот на најзагадени градови во светот. Веб страницата "AirVisual" која ја објавува листата на најзагадени градови, го смести Скопје на првото место за најзагаден град во Европа, а петти по загаденост во светот. Пред Скопје се најдоа градовите Лахоре, Калкута, Делхи и Дака.   Скопје е најзагаден град во Европа. И без податоци од двете мерни станици во најзагадените општини кои веќе неколку месеци не работат, Скопје континуирано е во врвот на најзагадени градови во Европа. После два дена во кој воздухот беше почист поради ветерот, повторно се враќа загаденоста во Скопје коja веќе подолго…
(0 гласови)
Ресторан и возила изгореа изутринава во голем пожар во Скопје. Два часа пожарникарите интервенирале на огнот кој што ја зафатил изгорената куќа- ресторан, а којшто се прошил и на патнички возила паркирани на улицата Дане Карпчев број 1. Пожарот, како што информираат од Противпожарната единица на Град Скопје изувнал во 2.55 изутринава, а бил локализиран во 4.55 часот. Опожарени се 250 квадратни метри, но се уште не е утврдена предизвиканата материјална штета. За гаснење на пожарот било интервенирано со 8 возила и 18 пожарникари.  
(0 гласови)
Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 28-годишен скопјанец со иницијали С.Н. поради постоење основи на сомнение за сторенo кривичнo делo „компјутерска измама“, казниво по член 251-б став 1 во врска со став 2 и став 6 од Кривичниот законик. Имено како што информираат од полицијата на 08 ноември годинава, врз основа на судска наредба, Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика извршил претрес во домот на пријавениот и притоа било утврдено постоење на активна ‘SIMBOX’ телекомуникациска опрема, која била одземена. Пријавениот, велат од МВР ја набавил…
(0 гласови)
Нова обврска за скопските кафеанџии. Градот Скопје одлучи да не им ги урива терасите, туку да им ги наплати. Тие од идната зима ќе мора да плаќаат дополнителни 15 денари за квадратен метар јавна површина на која ќе ги постават застаклените тераси. На пример, за сто квадрати тераса, месечно трошокот ќе им биде 750 евра. Тоа ќе им биде давачка плус, покрај надоместокот за поставување урбана опрема кој го плаќаат и сега. Тој надомест, според Законот за комунални такси, се движи меѓу пет и 15 денари, во зависност од атрактивноста на локацијата. Одлуката денеска ја потврди и Советот на Скопје,…
(0 гласови)
Граѓаните сами ќе ги плаќаат налепниците во црвена, жолта и зелена боја која ги најави Владата. Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули, очекува налепниците да придонесат за намалување на аерозагадувањето, бидејќи како што вели транспортот е втор најголем загадувач. Макрадули вели – оваа мерка мора да се воведе со оглед на фактот што во Скопје секојдневно влегуваат околу 30 илјади возила од внатрешноста на земјава. Налепницата ќе ја утврдува овластена техничка служба која доколку утврди спротивно на законот ќе има соодветни санкции и казни, но парично казнети ќе бидат и возачите за кој ќе се утврди дека возат со…
Top