(0 гласови)
Крвава тепачка се случи вечерва во скопската населба Аеродром кај „Тобако 2“. Според очевидци едно лице од силината на ударите паднало во бесвест и со возило на брзата помош било пренесено во болница. Од видеото се гледа дека како четири лицаа бегаат од местото со автомобили. Очевидци велат дека слушнале викање и женски глас како бара помош.   https://makfax.com.mk/
(0 гласови)
Граѓанска иницијатива „Го Сакам Водно” реагира на изјавите на скопскиот градоначалник Петре Шилегов, според кој активистите против изградбата на гасовод низ Водно, ги игнорирале фактите и биле каприциозни. Тие му порачуваат: ,,Каприциозни сме затоа што не дозволуваме да се уништува заштитено подрачје, кога има алтернативи? Каприциозни сме затоа што ја работиме Вашата работа, затоа што со активни членови од важечки закони ве демантираме Вас и заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули, кога велите дека Водно не е заштитено и со тоа да си олесните на Вашата совест што ќе дозволите да се уништува парк-шумата Водно и Ви го загрозат…
(0 гласови)
Министерството за внатрешни работи ги соопшти сите детали во врска со вчерашната пресметка во Чаир. -Околу 19.10 часот пред маркет на ул. „Лазо Трповски“ во Скопје поради нерасчистени должничко-доверителски односи, настанала расправија помеѓу Б.Б. (23) и Р.Б. (20), двајцата од Скопје, од една страна и К.И. (51) од Скопје од друга страна. Во еден момент И.К. извадил пиштол, а Р.Б. се обидел да му го турне пиштолот од раката на  К.И., информираат од МВР. Притоа, К.И. почнал да пука кон Б.Б. и Р.Б., но тие успеале да побегнат и да останат неповредени. После тоа и К.И. го напуштил местото. Увид на…
(0 гласови)
Клиниката ,,Жан Митрев” информира дека изминативе денови се случиле инциденти во кругот на болницата, кога група млади луѓе од непознати причини запалиле дел од палмите. Инцидентот е регистриран од безбедносните камери на болницата и снимките ќе бидат искористени за понатамошна истрага во која ќе се бара кои се сторителите и кои се мотивите за тоа. Од клиниката во допис до медиумите испратија и видео снимка за настанот. ,,Последните неколку дена во кругот на "Zan Mitrev Clinic" се случија два немили настана во кои настрадаа две палми. Во два поединечни исценирани инциденти група млади лица во ноќните часови запалија дел од…
(0 гласови)
Во периодот од 18.00 часот на 11.08.2018 до 01.00 часот на 12.08.2018 година од страна на Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје и Одделението за сообраќајно-ескортно обезбедување, беше спроведена акциска контрола на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје со цел откривање и санкционирање на возачите кои организираат и учествуваат во диви трки. Од страна на полициски службеници привремно се задржани девет мотоцикли, поради сомнение на вградување на одделни системи, составни делови, самостојни технички единици и опрема што се разликува од основно вградените-издувни системи по член 53 од Законот за возила и тие ќе…
(0 гласови)
На полноќ на Водњаска ваква е сликата навечер. Глутници кучиња хараат по улиците наликувајќи на страшна сцена од хорор филм. Жителите на Водно со години алармираат дека им е загрозен животот бидејќи секојдневно имаат некоја случка со кучиња скитници чиј број од ден на ден се зголемува. Неодамна Вечер пишуваше дека токму на Водно девојка беше касната од бездомно куче и тоа без никаква причина. И покрај апелите градските власти сериозно да се зафатат со овој проблем засега нема слух. Поради тоа граѓаните загрижени за својата безбедност кога се движат по улиците секојдневно објавуваат фотографии за локациите на глутници. Токму…
(0 гласови)
Со камера на воздухопловот и снимка од прскањето, Град Скопје ќе докажува дека прскале против комарци во главниот град. Планирано е да се постави камера и целиот процес да биде снимен. Следното прскање е закажано за викендов што следи. Деновиве скопјани се жалат дека на секое излегување водат вистинска „битка“ со комарците. Најмногу ги има во парковите, на кејот на реката Вардар. Децата се со убоди по целото тело, а не помагаат ниту хемиските средства против убоди. Од град Скопје за Фактор велат дека викендов ќе има и трето прскање. Според информации оттаму веќе се направени две фази прскања во кои е…
(0 гласови)
Град Скопје ќе гради нов мост со кој населбата Аеродром преку Керамидница ќе се поврзе со општина Гази Баба. Градежните активности од мостот “Близнаци”, покрај кејот на Вардар до хотел “Русија” очекувам да почнат во септември годинава, а изградбата на мостот преку Вардар кон крајот на наредната зима. Во тек се процедурите за изработка на инфраструктурен план, а за брз период и постапка за изработка на изведен план за најновиот проект за изградба на нов коридор со мост преку реката Вардар. Мостот ќе почнува од булеварот АСНОМ кај хотел „Русија“ од каде преку реката Вардар низ населбата Керамидница треба да…
Top