(0 гласови)
Зоолошка градина Скопје имаше една од најуспешните години во својата историја. За само шест месеци беа реализирани низа проекти, кои полека ја водат ЗОО Скопје кон членство во ЕАЗА. Во периодот од јуни до јануари се работеше на тоа хигиената во Зоолошката да биде на највисоко ниво- беа поставени нови монтажни тоалети, со помош на ЈП „Комунална хигиена“ беа исчистени големи површини во градината, ЈП „Улици и Патишта“ асфалтираше нови патеки, а ЈП „Водовод и канализација“ помогна при поголемите проблеми со водата, како и со чистење на езерцата. Беше поставена и нова урбана опрема- корпи за отпадоци и клупи, како…
(0 гласови)
Станар во Студентскиот дом „Кузман Јосифовски – Питу“ во Скопје по се изгледа смислил начин како да ги гледа оние кои ги користат женските тоалети. Корисник на Твитер објави фотографии на кои се гледа дека мобилен телефон е поставен веднаш над прозорецот кај женските тоалети во студентскиот дом. БОЛНИ УМОВИ! На Кузман студентскиов на 3ти кат, поставен е мобилен телефон на терасата кој ги снима Женските тоалети-тушени, молам за масовен РТ за да се информираат сите засегнати! Фала pic.twitter.com/mITO0f4Vuh— Nino (@NinoMakedon) January 3, 2019
(0 гласови)
Пожар се случи во 40 минути пред 13 часот на улицата Јордан Мијалков во центарот на Скопје. Едно лице почина во пожарот во објектот зад трговскиот центар „Рамстор“ на улицата Јордан Мијалков, потврдија од Министерството за здравство за „Макфакс“. Од брзата помош јавиле дека најверојатно помладо машко лице било мртво извлечено од огнот. Починатото лице е маж кој во моментов кога избил пожарот бил во продавницата за гуми, но и покрај обидите на пожарникарите да го извлечат и спасат, не успеале во тоа. Според информациите, повредено е уште едно лице. Пожарот на улицата Јордан Мијалков изби околу 12 часот. Црн…
(0 гласови)
Македонскиот моден бренд „Шизик на ризик“ (Sheezick na reezick) отвори сопствена продавница во центарот на Скопје. Креиран да поттикне храбри умови, брендот именуван по познатата скопска изрека, нуди автентични streetwear дизајни, маици, дуксери и блузони со креативен принт, брендирани торби, капи, шолји и постери. Со своите дизајни „Шизик на ризик“ реферира на симболи на Скопје, ретро графики и типографија, кои се инспирација за уникатна урбано-модна приказна. Ова се преточува и во новата колекција Home 10 која содржи неколку линии. Серијата маици Vintage се повикуваат на исписите на старите скопски занаетчиски работилници и дуќани како „Милер“, „Работник“ и „Шехеразада“. Линијата на…
(0 гласови)
Поранешниот германски канцелар и поранешен лидер на социјалдемократите Герхард Шредер, смета дека Германија треба поодлучнo да се дистанцира од САД. “Јас, се разбира, не сум антиамериканист. Но, суштината на моите залагања во надворешната политика беше борбата за релативна независност од САД”, изјави Шредер за “Велт ам зонтаг”. Ова, додаде тој, беше особено евидентно кога Германците одбија да учествуваат во војната во Ирак. “И покрај сите заслуги на Американците за развојот на Германија по 1945 година, сметам дека независна позиција сега е повторно разумна. Бидејки суверена држава не смее да дозволи САД да ви кажува со кои земји не смеете да…
(0 гласови)
Втората половина на декември е време кога почнуваат новогодишните честитки. Авалон Продукција наместо класична новогодишна честитка со која ќе Ви посака на сите што е можно поубави денови во 2019 година, се потруди директно да Ви овозможи еден убав и посебно специјален ден. По рекордно брзо распродадедното шоу што се одржа во Вип Арената на 15.10.2017 (во рамки на "57th & 9th" турнејата), Sting се враќа во Скопје на 02.06.2019, овој пат со историско стадионско шоу на нашата арена со која сме сите горди, „Филип Втори“. Стадионот "Филип Втори" за прв пат ќе биде место на кое ќе се одржи…
(0 гласови)
Првиот колектив на сексуални работници СТАР-СТАР, во рамките на кампањата за одбележување на 17-ти декември Меѓународен ден за ,,стоп” на насилството врз сексуалните работници најавува дека денеска ќе се одржи традиционалниот Марш на црвениот чадор во 12 часот, пред платото на спомен куќата на Мајка Тереза. СТАР-СТАР и сексуалните работници се приклучуваат кон глобалната акција за солидарност кон сексуалните работници со цел да се намали насилството и дискриминацијата со кои секојдневно се соочува оваа маргинализирана група. ,,Со пораката: ,,Декриминализација сега!“ ги охрабруваме институциите и стручната јавност да го отворат прашањето за регулација на сексуалната работа. Ние и сексуалните работници сметаме…
(0 гласови)
Вчера, Скопје повторно се искачи на врвот на најзагадени градови во светот. Веб страницата "AirVisual" која ја објавува листата на најзагадени градови, го смести Скопје на првото место за најзагаден град во Европа, а петти по загаденост во светот. Пред Скопје се најдоа градовите Лахоре, Калкута, Делхи и Дака.   Скопје е најзагаден град во Европа. И без податоци од двете мерни станици во најзагадените општини кои веќе неколку месеци не работат, Скопје континуирано е во врвот на најзагадени градови во Европа. После два дена во кој воздухот беше почист поради ветерот, повторно се враќа загаденоста во Скопје коja веќе подолго…

primer 8

Top