(0 гласови)
Од 31 август до 4 септември на скопското Кале ќе се одржи традиционалниот фестивал на пивото „Пиволенд“. Како што соопштуваат организаторите, на „Пиволенд“ ќе настапат „Рибља чорба“, „Студени нозе“, Ефто Пупиновски и „Трибјут ту Колдплеј“, енергична рок музика од светските топ листи. На фестивалот ќе може да се дегустираат над 150 видови пиво од сите страни на светот, по промотивни фестивалски цени, комбинирани со најдобрите македонски гурмански деликатеси. Покрај музичкиот и гастрономскиот дел, во текот на петте фестивалски денови предвидени се и многу забавни активности за сите посетители. Во склоп на фестивалот ќе има три бини, од кои едната (Bla…
(0 гласови)
Град Скопје во текот на летниот распуст врши реконструкција на средните училишта за да ги подобри условите за работа. Летово градежни работи веќе се одвиваат во 16 средни училишта, а Град Скопје за реализација на овој проект од буџетот издвои околу 22,3 милиони денари. Ова го истакна скопскиот градоначалник Коце Трајановски, кој денеска го посети средното училиште на Град Скопје „Цветан Димов“ каде е во тек реконструкцијата на санитарните јазли. – Во СУГС „Цветан Димов“ се реконструираат санитарните јазли и се санираат дефекти на фекалната канализација. Комплетно ќе се реновираат фекалната канализација и санатарните јазли на приземјето и на првиот кат…
(0 гласови)
Во петокот наутро, еден маж побарал помош од неколку лица кои седеле кај фонтаната во Градски парк, затоа што многу крварел од грбот. Како што соопшти полицијата, во петокот околу 02.38 часот во ЕИК, Т.В. пријавила дека, кај фонтаната во Градскиот парк, им пришло непознато машко лице кое побарало да му повикаат Итна медицинска помош, бидејќи бил повреден во грбот и многу крварел, а кој бил нападнат од три непознати  лица.  По преземени мерки било утврдено дека повреденото лице е И.М. (22) од Скопје. Тој бил префрлен во Ургентен центар „Мајка Тереза“, каде му се констатирани тешки телесни повреди (осум…
(0 гласови)
Со пристигнување на новите егзотични животни, скопската зоолошка ќе стане уште поатрактивно место за граѓаните, а за неколку години, главниот град ќе добие и Луна Парк во кој ќе уживаат младите, но и повозрасните. Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, открива детали. -Слон во зоолошката градина требаше да имаме уште пред неколку години кога беше изградено живеалиштето за слонот и жирафата по сите стандарди. Тогаш не успеавме да добиеме слон пред неколку години. Сега градиме ново живеалиште во вредност од пола милион евра, а според проценките истото треба да биде готово октомври, евентуално ноември месец. Зоолошка градина без слон не е…
(0 гласови)
За разлика од водата и освежителните напитоци, сладоледот истовремено ќе Ве разлади и ќе Ви пружи задоволство со неодоливи вкусови.Оние кои пробале сладолед по рецептура на италијанските мајстори, велат дека засекогаш ќе се сеќаваат на полниот вкус и специфичната арома. Денеска на сите им е на располагање широк спектар на различни вкусови. За среќа на многумина, во Скопје постои место каде може да се проба исклучителен италијански сладолед „Џелато“ – во ресторанот во хотел „Руссиа“. „Џелато“ е италијански леден десерт направен од млеко и шеќер, во комбинација со ароми. „Џелато“доаѓа од италијанскиот збор „gelare“, што значи „да се замрзне“. Со…
(0 гласови)
“Теннис Парк” располага со 4 терени на земјена подлога, кои во зимскиот период се покриени со професионални балони. Освен што терените се отворени за рекреативци, тука тренираат и професионални и полупрофесионални тенисери. Тениските тренери Предраг Русевски кој е воедно и најдобро АТП рангиран тенисер од Македонија, и Димитар Лабудовиќ се грижат и за дечињата кои тренираат тенис, и за развојот на професионалните и полупрофесионалните тенисери. Рекреативците можат да играат тенис од 08 до 12 часот (300 денари), 14-18 часот (400 денари), од 18-23 часот (600 денари) и  сабота и недела од 8-18 часот (400 денари) и од 18-23 часот (600…
(0 гласови)
Пингвини, слон, мајмуни, морски лавови и фламинго птици се само дел од егзотичните животни кои скопјани наскоро ќе може да ги откријат при посетата на Зоолошката градина во Скопје. За да се овозможи нивен престој, од Зоолошката градина во континуитет работат на реконструкција на постојните и на изградба на нови живеалишта. Веќе е потпишан договор за изведба на живеалиште за пингвините, за кое е предвидено да се одвојат околу 18,9 милиони денари. Напролет треба да пристигнат и пингвините од Виена. Во меѓувреме, од Зоолошката градина работат и на реконструкција и доградба на мајмунарата. Комплетно треба да се уреди и слонарата…
(0 гласови)
Вистинско гостопримство во „Руссиа“ уште при самата помисла на овој елитен хотел... Гостинот за нас не е само личноста која стои пред нас. Секој кој нè контактира телефонски или преку електронска пошта и бара информација, истиот момент станува корисник на нашите услуги, наш гостин. Затоа и заслужува еднаков пристап како и оној со кого разговараме „во живо“.Со љубезноста и професионалното однесување на гостинот му покажуваме дека ни е важна неговата доверба која ни ја искажал со самото тоа што ни се обратил, па дури да се работи само за барање некоја информација. Еве го одговорот на прашањето зошто гостите за…

primer 8

Top