Нова обврска за скопските кафеанџии. Градот Скопје одлучи да не им ги урива терасите, туку да им ги наплати. Тие од идната зима ќе мора да плаќаат дополнителни 15 денари за квадратен метар јавна површина на која ќе ги постават застаклените тераси. На пример, за сто квадрати тераса, месечно трошокот ќе им биде 750 евра. Тоа ќе им биде давачка плус, покрај надоместокот за поставување урбана опрема кој го плаќаат и сега. Тој надомест, според Законот за комунални такси, се движи меѓу пет и 15 денари, во зависност од атрактивноста на локацијата. Одлуката денеска ја потврди и Советот на Скопје,…
Граѓаните сами ќе ги плаќаат налепниците во црвена, жолта и зелена боја која ги најави Владата. Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули, очекува налепниците да придонесат за намалување на аерозагадувањето, бидејќи како што вели транспортот е втор најголем загадувач. Макрадули вели – оваа мерка мора да се воведе со оглед на фактот што во Скопје секојдневно влегуваат околу 30 илјади возила од внатрешноста на земјава. Налепницата ќе ја утврдува овластена техничка служба која доколку утврди спротивно на законот ќе има соодветни санкции и казни, но парично казнети ќе бидат и возачите за кој ќе се утврди дека возат со…
Американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис го одобри испраќањето на војници на американско-мексиканската граница. Оваа одлука на Џејмс Матис доаѓа како поддршка на настојувањата на американсккиот претседател Доналд Трамп да го спречи влегувањето на илегалните мигранти од Централна Америка кои што се приближуваат кон американско-мексиканската граница. Високи функционери од американското министерство за одбрана кои што сакале да останат анонимни, за американските медиуми откриле дека одобрувањето на Матис не опфаќа точен број на војници кои што ќе бидат испратени на границата, туку тоа ќе биде одредено подоцна.   Исто така, одобрувањето на министерот Матис само по себе не е „налог за…
Во несреќата учествувале два автомобила, едниот од автомобилите од силината на ударот скршил бандера. Две лица се здобиле со повреди, но карактерот на истите засега не е познат. Повредените се пренесени во Ургентниот центар во Скопје. Неофицијално повредено е бебе и неговата мајка во тешка сообраќајна несреќа која пред малку се случила на Илинденска пред Фонтана во Парк, јавува Pressingtv.mk Според првичните информации на полицијата, автомобилот „сеат алтеа“ движејќи се со голема брзина, удрил во семафорот. Од силината на ударот автомобилот со задниот дел се качил на бетонскиот ѕид од паркингот до булеварот. Други, пак сведочат дека автмобилот со кој…
Нерасчистени должничко-доверителски односи и меѓусебни закани меѓу довчерашни ортаци во нелегални бизниси се можна причина за класичната ликвидација во петокот ноќта во центарот на Скопје, сметаат запознаени извори, пренесе Вечер. Првата жртва што почина во синоќешната гангсетрска бркотница со автомобили престрелка на „Рузвелтова" е Наим Ајети, кој е брат на познат скопски криминалец Џелал Ајети – Џељо, кој беше, исто така, ликвидиран изрешетан во својата чајџилница во населбата Ченто пред пет години. Според соговорниците сега убиениот Наим Ајети го наследил својот брат на чело на криминална група, којашто се нарекувала „Беланоча" и продолжил со криминалите за кои претходно бил гонет…
Крвава тепачка се случи вечерва во скопската населба Аеродром кај „Тобако 2“. Според очевидци едно лице од силината на ударите паднало во бесвест и со возило на брзата помош било пренесено во болница. Од видеото се гледа дека како четири лицаа бегаат од местото со автомобили. Очевидци велат дека слушнале викање и женски глас како бара помош.   https://makfax.com.mk/
Граѓанска иницијатива „Го Сакам Водно” реагира на изјавите на скопскиот градоначалник Петре Шилегов, според кој активистите против изградбата на гасовод низ Водно, ги игнорирале фактите и биле каприциозни. Тие му порачуваат: ,,Каприциозни сме затоа што не дозволуваме да се уништува заштитено подрачје, кога има алтернативи? Каприциозни сме затоа што ја работиме Вашата работа, затоа што со активни членови од важечки закони ве демантираме Вас и заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули, кога велите дека Водно не е заштитено и со тоа да си олесните на Вашата совест што ќе дозволите да се уништува парк-шумата Водно и Ви го загрозат…
Министерството за внатрешни работи ги соопшти сите детали во врска со вчерашната пресметка во Чаир. -Околу 19.10 часот пред маркет на ул. „Лазо Трповски“ во Скопје поради нерасчистени должничко-доверителски односи, настанала расправија помеѓу Б.Б. (23) и Р.Б. (20), двајцата од Скопје, од една страна и К.И. (51) од Скопје од друга страна. Во еден момент И.К. извадил пиштол, а Р.Б. се обидел да му го турне пиштолот од раката на  К.И., информираат од МВР. Притоа, К.И. почнал да пука кон Б.Б. и Р.Б., но тие успеале да побегнат и да останат неповредени. После тоа и К.И. го напуштил местото. Увид на…
Top