Зоолошката градина во Скопје се подготвува за пристигнувањето на мајмунот Коко и прославата на 93-тиот роденден. Наскоро ќе добие и нови жители најавува директорот Ѓорѓи Галетановски. Рекордот на посетеност се руши од ден во ден. 18 000 посетители дневно доаѓаат во ЗОО, а за викенди има и по 10 роденденски прослави. Во просек дневно се трошат околу два тона храна. Колку е посетена зоолошката дневно? Со сите активности и новитети кои ги направивме, како и разубавувањето на Зоолошка градина Скопје, успеавме да ги срушиме сите рекорди на посетеност во историјата на оваа јавна установа. Со бројки кои се движат и…
По огласите се почесто можеме да прочитаме дека се изнајмуваат луксузно наместени станови во Скопје, за еден или неколку дена. Од 25 до 50 евра се изнајмуваат луксузни станови со една или повеќе спални соби, со опремена кујна, интернет, светски ТВ-канали при што во цената се вклучени сите трошоци, а се добива и чистење на становите. Се повеќе агенции во Скопје, покрај класичното издавање станови, почнаа да се занимаваат и со ваков начин на изнајмување. На интернет, ако се пребара под поимот „луксузни апартмани“, се добиваат десетици агенции што се занимаваат со издавање популарно познат „стан на ден“. Клиенти се…
Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави Обвинителен акт  против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторило кривично дело – Убиство од член 123 став 1 од Кривичниот законик. По спроведување на сеопфатна истражна постапка, надлежниот јавен обвинител утврди дека обвинетиот  со умисла го лишил од живот сега починатиот Н.Д. од Скопје, на 28.12.2018 година, на улица „Шарпланинска“ во Скопје. Обвинетото лице, пред да го изврши убиството, од домот на неговиот дедо земало ловечката пушка марка Црвена застава Крагуевка и ја скрило во грмушките на улицата Шарпланинска. Потоа му се јавил на сега починатото лице…
Кривична пријава против 31-годишниот скопјанец Н.Б. поради неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги. Според информациите од МВР, врз основа на претходно добиени оперативни сознанија, по издадена судска наредба, извршен е претрес на домот кај пријавениот во Скопје. При извршениот претрес во станот пронајдени се 52 саксии со стебла канабис, 1 килограм и 324,43 грама марихуана, 54 капсули со вкупен волумен од 27 мл хашиш-масло, 11 шприцеви со 30,7 мл хашиш-смола, неколку семки канабис и вага на која имало остатоци од марихуана и хероин. Во станот исто така имало и инсталиран систем – импровизирана лабораторија за одгледување и производство…
Некогашниот Луна парк од 70-тите години на минатиот век се сруши во 2016 година, а Градот Скопје веќе трета година по ред не успева да изгради нов забавен парк за најмладите жители на главниот град. Градските власти постојано си играат пинг-понг со идеите околу завршувањето на омиленото катче за дечиња, додека во реалноста во паркот од предвидениот Луна парк има само рушевина. Наместо одговори, актуелното градско раководство ветува дека во 2019 година овој зафат ќе се реализира по нов целосно нов проект. Градските власти во текот на минатата година во два наврати го сменија концептот за финансирање на доградбата на…
На булеварот “Партизански одреди” во близина на ТЦ Лептокарија вечерва дошло до престрелка помеѓу две возила во движење. Од МВР потврдија дека во 18 часот и 35 минути било пукано од едно возило кон друго. Како што информираат од полицијата, досега нема пријавени повредени лица, а нема ниту траги од крв на местото. Полицијата е на терен и врши увид на настанот, а сообраќајот се одвива отежнато.   
Жителите на Скопје кои сакаат да се префрлат на еколошко греење и ќе изберат да го заменат стариот систем на цврсти горива со печки на пелети или инвертери можат да добијат поддршка од Град Скопје. За печки на пелети граѓаните може да добијат субвенции и преку Министерството за економија. Досега се доделуваат субвенциите за купување печки на пелети, а отсега ќе може да добијат поддршка и оние што ќе одлучат да се греат на инвертер-клима. Огласот се очекува да биде објавен в понеделник, по што ќе може да се пријават заинтересираните граѓани. За секој купен инвертер-клима уред, секој граѓанин кој…
Договор за заем со кој треба да се набават нови нископодни автобуси за Јавното сообраќајно претпријатие Скопје ќе биде потпишан денеска во Министерството за финансии. На потпишувањето на договорот ќе присуствуваат министерот за финансии, Драган Тевдовски, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, заменик директорот на Европската банка за обнова и развој за општинска и еколошка инфраструктура Лин О’Грејди и директорот на ЈСП Кристијан Чушков.  Со заемот од ЕБОР се обезбедуваат 10 милиони евра, а во набавката со два милиона евра сопствени средства ќе учествува ЈСП. За 10-те милиони евра од ЕБОР заемопримач ќе биде ЈСП, Град Скопје ќе издаде општинска гаранција,…
Top