Градската куќа на кејот на реката Вардар, која беше ставена на продажба преку јавна аукција, беше продадена за почетната цена од 12,7 милиони евра. Новиот сопственик е компанијата ЕВН, која воедно била и единствениот понудувач. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов уште во септември ја најави продажбата Градската куќа, која почна да ја гради неговиот претходник Коце Трајановски во 2011 година. Според Шилегов, во овој објект немало место за сите вработени туку само за 350, а местото на администрацијата на главниот град не е некаде фрлено на страна, туку во центарот на градот. Не е познато каде ќе се сели Град Скопје,…
Кога од “Google” се обиделе да ги снимаат германските улици, Германците буквално полуделе, а имало и неколку инциденти во кои биле искршени возилата и камерите на компанијата. Се поставува прашањето дали историските причини се доволни за недоверливоста кај Германците кон нив и дали “Google” е лош како Гестапо или Штази, но генералниот став е дека “Google Street View” не е добредојден.  Од своето лансирање во 2007 година, “Google” мапираше милиони километри улици ширум светот, а снимал дури и во вселената и океанот, но во Германија нема пристап. Ако кликнете на иконата “pegman” на мапата на “Google”, ќе се појави интересна…
Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Ова на денешната прес-конференција го соопшти скопскиот градоначалник Петре Шилегов. – Мојата заложба, заложбата на Град Скопје е креирање јавен транспорт кој ќе биде и економски ефикасен и кој нема да ја загадува животната средина. Денеска го потпишуваме договорот со еден од најреномираните светски производители на автобуси „МАН“ за набавка на новите автобуси кои ќе бидат во Скопје најдоцна за седум месеци од денот на потпишувањето на овој договор, рече Шилегов. Набавивени се 21 нископоден автобус со…
Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиони евра, нема ништо реализирано, а објавена e само една јавна набавка за која сè уште нема склучен договор, во висина од 439 илјади евра за замена на греење во јавни објекти, велат од О2 Иницијативата. При тоа, додаваат од таму, пренаменети се средства од оваа програма за гасификација на болницата во Струмица, што требаше да се направи независно. „Макрадули и самиот потврдува дека има пренамена на средствата, затоа што не направиле веб платформа за следење на имплементација на Планот за чист воздух и не направиле кампања во врска со…
Поради масовна тепачка која ја предизвикале насилници на повик од незадоволен пациент, скопската болница „Св. Наум Охридски“ била затворена до раните утрински часови. Околу 02:00 часот по полноќ, група на пијани лица ги нападнале болничките служби и полицијата, која била повикани на помош, во поранешна „Градска“ болница. Инцидентот се случил непосредно откако пациентот пристигнал во болницата со расекотина на раката, а потоа групата насилници започнала физичка пресметка со персоналот во болницата, докторката во паника избегала додека медицинската сестра и портирот биле претепани. По интервенцијата на полициската единица „Алфи“ алхохолизираните напаѓачи нападнале и еден полициски службеник дознава Нетпрес од свој извори.…
Избледените и незабележителни бели линии на пешачките премини, какви што има насекаде низ Скопје, честопати се причина за несреќи. Локалното население знае каде се наоѓаат тие премини и таму ја поминува улицата преку невидливите зебри, но возачите што не ја познаваат улицата, а возат брзо, не ги забележуваат зебрите, не ја намалуваат брзината и тогаш пешаците се во опасност. Затоа, на Скопје му е неопходно ново боење на пешачките премини речиси на сите улици. Она што се прашуваат и сега го коментираат граѓаните е до кога ќе биде забележлива и оддалеку воочлива белата боја на новообележаните сообраќајници и на новоасфалтираните…
Комуналните работници под скопското Кале фатиле група на луѓе кои што палеле кабли, објавија од Инспекторатот на Град Скопје. Раководителот на Инспекторатот на Град Скопје, Мирослав Богдановски на својот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ објави фотографии од сторителите кои што, како што вели Богдановски биле соодветно казнети. Во околината на Скопје палењето на кабли е честа пракса - каблите се палат за потоа да бидат продадени за старо железо. Сепак, и покрај зајакнати контроли, сторителите ретко се фаќаат и казнуваат, иако со своето крајно несовесно однесување го загадуваат воздухот, а можат да предизвикаат и пожар. Од Пожарна Скопје исто така…
На 20.08.2019 во 18.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека истиот ден околу 17.40 часот во Аква паркот при Спортскиот центар „Борис Трајковски“ бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Џ.И.(22), Н.Б.(23), и Б.Н.(23), сите од Скопје, од една страна и Г.Р.(21), Р.Ш.(25), А.С.(19), Р.З.(19), Е.М.(19), С.К.(20) и Л.Ш.(21) сите од Скопје, од друга страна. Лицата биле приведени во Полициската станица Карпош и сочинети се записници за констатиран прекршок член 11 став од Законот за прекршоците против јавниот ред и мир.
Top