Рептил маркети е компанија со традиција од 21 година, компанија која е синоним за најдобра услуга во градот Скопје. Ланец на маркети познати по големиот и квалитетен асортиман по разумни цени, отвори нов маркет во трговскиот центар во населба Лисиче. Граѓаните од населба Лисиче ќе уживаат во топла и искрена услуга, како и во дополнителните вредности за купувачите. Во маркетот од 410m2 во Лисиче, купувачите ќе можат да набавуваат секојдневно свежо овошје и зеленчук, свежо месо со гарантирано македонско потекло одгледано по највисоки стандарди. Во фурната секојден се печат свежи кифли,лиснати теста, переци... како и различни видови на леб од…
Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајновски, кој повторно ја бара довербата на граѓаните на претстојните локални избори, вчера имал средба со Беџет Пацоли, министер за надворешни работи на Косово и лидер на партијата Алијанса за Ново Косово. Тој на својот Фејсбук профил напиша: „На средбата разговаравме за досегашната соработка на општините од двете земји, соработка на главните градови, како и за потребата за продлабочување на истата“.
Вооружени разбојници постојано напаѓаат недолжни граѓани и ги ограбуваат низ улиците на Скопје во вечерните часови, и тоа во сите делови на градот. Полициските билтени се преполни со вакви случаи, што укажува на тоа дека уличниот криминал, проследен со насилство, најверојатно е во голем пораст. Таков инцидент се случил во саботата, во околу 01.25 часот по полноќ, во центарот на Скопје, информира МВР. Три непознати машки лица, вооружени со пиштол, извршиле разбојништво над Н.С. (17) , Б.Д. (18) и Д.И. (18) сите од Скопје. Напаѓачите на трите момчиња им зеле 1.240 денари и побегнале. Нападнатите, преплашени случајот го пријавиле во…
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на вчерашниот митинг во Центар порача дека неговата партија има кандидат кој што ќе биде идниот градоначалник на општина Центар. „Јас цврсто верувам дека луѓето во Центар овој пат ќе знаат да распознаат квалитет, ќе знаат да препознаат личност која што е стабилна, образована, дипломиран правник со искуство во спортот и тоа меѓународно искуство. Личност која е сериозна, стабилна, одговорна, личност која што секогаш пред луѓето се претставила како личност што држи до дадениот збор и како личност што не зборува денеска едно, а утре друго“, истакна Груевски, додавајќи дека Дејан Јовановски ги исполнува своите…
За зголемување на безбедноста на посетителите, а воедно и поголема заштита на Парк шумата Водно, предлагам забрана на движење на приватните возила за време на викендите, ова денес го објави на својот фејсбук профил Коце Трајановски, кандидат за градоначалник на Скопје од ВМРО ДПМНЕ. За реализација на проектот ќе се обезбеди бесплатно паркирање на паркинг-просторот пред НИП „Нова Македонија“ и во катната гаража „Македонска фаланга“, а ЈСП ќе обезбеди поредовни автобуски линии до Средно Водно и назад, додаде Трајановски во објавата.
Буџетот за 2018 година на Град Скопје е во фаза на изработка и во работните верзии се предвидуваат средства за субвенционирање на дел од трошоци за набавка на нови велосипеди, информираа од Град Скопје. Колку средства наредната година се планирани да се поделат за скопјани што ќе купат нов велосипед засега нема информации. Од Градот единствено велат дека буџетот е се уште во изработка. -Оваа година се доделени 10 милиони денари со кои се субвенционирани околу 2500 велосипеди, истакнаа од Градот. Градот Скопје, како една од мерките за промоција на велосипедот како алтернативно средство за превоз, изминативе неколку години на…
Скопскиот аеродром Александар Велики вели дека е подготвен да обезбеди "најголема поддршка" за секоја авиокомпанија која би разгледала воведување трансатлантски летови од македонскиот главен град, пренесува порталот exyuaviation. Оваа информација доаѓа по последните разговори помеѓу Владата на Република Македонија, ТАВ Македонија и Turkish Airlines за околу можноста за воведување на летови од Скопје до САД и Канада. „Како компанија активно ги промовираме аеродромите во Скопје и Охрид во разни области со цел да привлечеме нови авиопревозници и да ги прошириме патната мрежа и да го зголемиме бројот на патници. Отсекогаш сме воспоставиле блиски односи со клиентите на авиокомпанијата преку нашите…
Вардар и Работнички ќе продолжат да ги играат своите мечеви како домаќини на арената „Филип Втори“. Ова стана јасно, откако предмалку беше постигнат договор за враќање на старите цени за користење на најголемиот стадион во земјата.  По барање на Агенцијата за млади и спорт, на заеднички состанок седнаа луѓето од „Арената“, челните луѓе на Вардар и Работнички, како и претставници на ФФМ. На состанокот било договорено да се вратат старите цени за користење на арената „Филип Втори“.  Под овие услови јасно е дека Вардар и Работнички повторно ќе се вратат во „својот дом“ и мечевите како домаќини ќе ги играат…
loading...