(0 гласови)
Гол човек кој што вечерва се шеташе и лежеше во центарот на Охрид ги вознемири Охриѓани а предизвика и бура на реакции по социјалните мрежи. -Гол човек шеташе и лежеше на тротоар во центарот на Охрид, стои во објавеното видео на Фејсбук страницата „Охрид Вест“. За сега нема никакви дополнителни информации за ваквиот инцидент, со реакција и со подетални информации наскоро треба да излезат надлежните. Ве предупредуваме дека станува збор за вознемирувачко видео:
(0 гласови)
Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на фејсбук напиша: Ајде сега да си играме проста математика по примерот на Филипче и Заев.Тест за Ковид-19 во Институт за јавно здравје е 4.950 ден. = 80€Тест за Ковид-19 во приватна клиника е 1.200 ден. = 20€Разликата помеѓу цената е 3.750 ден = 60€.Филипче кажа дека до сега се тестирани 1.000 граѓани. За 1.000 тестови за Ковид-19, Филипче платил 60.000€ повеќе, отколку една приватна клиника. Со разликата од 60.000€ ќе можеле да се набават 3.000 тестови повеќе, односно да се тестираат 3 пати повеќе граѓани отколку што се тестирале сега. Наместо 1.000 тестирани, ќе…
(0 гласови)
Голем број на луѓе во Азија носат маски за лице за да се заштитат од Ковид-19, додека пак во Европа и САД луѓето неемаат таква навика да ги носат. Поради тоа, во последно време многумина се пршуваат: Дали треба да се носат маските за лице за време на пандемијата на коронавирусот? Според Светската здравствена организација, доколку сте здрави, маската за лице треба да ја носите ако: Негувате некого за кој постои сомнение или е потврдено дека е заразен со Ковид-19, или ако имате симптоми или се сомневате дека сте заразени. Маските делуваат така што ги стопираат капките при кашлање, кивање…
(0 гласови)
Во изминатите 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на заразени од корона вирусот во Македонија. Ова пред петнаесетина минути го соопшти министерот Венко Филипче преку Фејсбук. Тој ги наведе и бројките на новозаразени по градови: Скопје (20), Куманово (3), Велес (3), Прилеп (2) и Дебар (1). Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот изнесува 177 лица. Ова е табелата според градови: – Скопје – 108 – Дебар (41) – 1 починат – Куманово (11) – 1 починат – Штип (7) – Велес (3) – Кавадарци (2) – Охрид (2) – Прилеп (2) –…
(0 гласови)
Светската ТВ-премиера на најновиот игран филм „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде на 29 март (недела) во 22 часот на јавниот сервис МТВ1. Со прикажувањето на „Врба“ ќе биде заокружен циклусот #Седидома со Милчо на филмови од целокупниот опус на Манчевски што изминатиов период се емитуваа на јавниот сервис, со цел да се помогне акцијата на Владата и да им се доближи квалитетна филмска програма на гледачите, во време на вонредната состојба поради коронавирусот. Во рамките на циклусот, на 28 март (сабота) во 22 часот на МТВ1 ќе биде прикажан филмот „Прашина“. „Три приказни, три мајки, три различни судбини. Едната…
(0 гласови)
Владата денеска донесе уредба со законска сила за запирање на извршните дејствија на извршителите до 30 јуни. Извршителите се должни да запрат со преземање на било какви извршни дејствија, освен: – Во предметите за побарувања врз основа на законска издршка; – Со распределба на средствата пристигнати на нивните посебни сметки, доколку за тоа се исполнети законските услови; – Со дејствијата кои следат по наплатата на средства од должникот, успешно спроведени јавни надавања, или продажби со непосредна спогодба. Уредбата утврдува дека работодавците на должниците, Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на РСМ и носителите на платен промет се должни да запрат…
(0 гласови)
Започнувајќи од денес 24.03.2020 (вторник) Црвен крст на град Скопје со финансиска поддршка од Државна Лотарија на Република Северна Македонија ќе врши дистрибуција на хигиенски средства за само-заштита за себе и домот за ранливите категории на немоќни лица од најзагрозената категорија граѓани од трето доба. Преку активностите ќе бидат опфатени лица од најранливата група граѓани, на возраст над 60 години од територијата на град Скопје, но и други градови каде Црвен крст работи директно со немоќните и повозрасни лица. Донацијата од Државна лотарија е во висина од 700.000 денари со што се набавени и подготвени сетови на хигиенски средства како:…
(0 гласови)
Веќе две недели компанијата „Алкалоид АД Скопје“ функционира во извонредно турбулентни услови. Се бориме за обезбедување залихи на производи кои не ни се примарна дејност, но во моментов се од суштинско значење за сите; се соочуваме со огромни логистички предизвици во услови на затворени граници, блокирани и поскапени суровини и амбалажи; секојдневно носиме одлуки кои се од исклучителна важност за компанијата, при тоа ставајќи акцент на врвниот приоритет: Здравјето на луѓето. Соопштението на компанијата го пренесуваме во целост:  Сето ова се случува во услови кога над 200 наши вработени кои припаѓаат на ризичните групи граѓани се отсутни од работа, па…
Top