(0 гласови)
Министерот за надворешни работи Никола Димитров ширел лажни вести кога јавно на телевизија тврдел дека вториот на листата на кандидати на опозицијата во изборната единица 5 Антонио Милошоски избегнувал да прими покана за на суд. За време на ТВ дуел во емисијата Само Вистина на Канал 5 Димитров пред десетина денапобара носителката на опозицијата во И. Е. 1 да влијае на Милошоски да ја примипоканата од која според него тој бегал. Но, според документите до кои дојдоа дел од медиумите ова тврдење на Димитров е лагазатоа што Милошоски уште во април ја примил поканата за на суд за која зборува…
(0 гласови)
Доста е веќе од неправди и измами, време е да се исправиме и да исправиме се! – вели во своето видео обраќање до невработените, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и воедно кандидат за премиер, Христијан Мицкоски. - Драги сограѓани, кои поради лошите политики на власта и лошата економска клима сте без работно место. Вам ви е најтешко и ве разбирам. Се обврзувам пред вас дека ќе стимулираме отварање на нови работни места на домашни инвеститори, но и ќе привлечеме странски и домашни инвестиции од над 4 милијарди евра, со цел да ја намалиме невработеноста под 10% – вели во своето обраќање Мицкоски.…
(0 гласови)
Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90 лица. На кислородна поддршка се 44 пациенти, a нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле се хоспитализирани 26 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19 и 6 деца позитивни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, вкупно хоспитализирани се 123 пациенти. На респираторна машина се 8 пациенти. Во болницата во Битола се хоспитализирани 39, а во болницата во Штип се хоспитализирани 36 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 87…
(0 гласови)
Во јуни имаше заболени колку сите месеци претходно. Заев и Филипче наместо да покажат грижа за здравството, тераат митинзи и снимаат спотови, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата истакнуваат дека Македонија скоро цел месец бележи троцифрени бројки на заболени. -Црниот биланс во последното деноноќие е 120 ново заразени и 4 починати лица. Само месец јуни има заболени колку месеците претходно. Македонија е рекордер во регионот по заразени и починати лица на еден милион жители. Тоа сепак не го спречува Филипче да глуми во спотовите и митинзите на Заев. Ова е на дело неспособноста и неодговорноста на власта на Заев и Филипче. Да…
(0 гласови)
Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, јави дописничката на МИА од Атина. За македонските државјани, границите кон Грција и понатаму ќе бидат затворени до 15 јули 2020 година, со оглед на тоа дека јужниот сосед се води според одлуките на европско ниво. -Грција, следејќи ја европската препорака, ја проширува можноста за влез во земјата и за постојаните жители на следните трети земји (листата ќе се ажурира…
(0 гласови)
Должниците можат да здивнат, но за кратко. Извршителите наместо од денеска, се враќаат од 23 овој месец. Поради корона-кризата во април со владина уредба со законска сила сите извршувања, освен присилната наплатата на издршка, односно алиментација беа сопрени до крајот на минатито месец. Но, како што појаснува за весникот ВЕЧЕР претседателот на Комората на извршители, Зоран Димов, оваа уредба е меѓу оние за кои Уставниот суд се изјасни дека можат да продолжат и по укинувањето на вонредната состојба, па Владата  ја продолжи до 23 јули, пишува „Вечер прес“. Дотогаш извршителите нема да можат да блокираат и да наплатуваат од претходно…
(0 гласови)
По три и пол месеци пауза, период во кој аеродромите во држвава беа затворени за патнички летови поради кризата со КОВИД-19, утрово прво слетување на скопскиот аеродром имаше авионот на Туркиш ерлајнс, кој од Истанбул во Скопје донесе 104 патници. Авионот беше пречекан со авијацискиот поздрав за „добредојде" – воден мост во форма на виножито. Веднаш по него слета и авионот на Пегасус ерлајнс, исто така од Истанбул, кој во Скопје донесе 125 патника. Од ТАВ Македонија велат дека првите патници пристигнаа и заминаа од Меѓународниот аеродром Скопје следејќи ги новите правила за патување со цел заштита од КОВИД-19. -На…
(0 гласови)
Земјата со недели се соочува со троцифрени бројки на новозаразени од ковид-19 на дневна основа, а бројот на починати од почетокот на пандемијата до денеска изнесува 302 лица, откако вчера беа регистрирани нови 4 смртни случаи. Заклучно со вчерашните податоци, само вчера беа потврдени 126 новозаразени од Ковид-19. Бројот на активни случаи во Македонија порасна на 3.557, од кои 2.007 се од Скопје. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.334, а досега оздравеа 2475 лица. Вчера, Европската Унија објави список на 15 земји чии жители се сметаат за безбедни и ќе им биде дозволен…
Top