Државна лотарија на Македонија ги известува играчите на играта на среќа Лото, дека од сабота, 15.12. 2018, од коло 100 во 2018та, ТВ извлекувањата на играта на среќа Лото, ќе се емитуваат на КАНАЛ 5 Телевизија.

ТВ емисиите ќе се реализираат во редовниот термин – секоја среда и сабота од 20:00 часот.

Рокот на уплата за тековно коло во среда и сабота останува до 19:00 часот.

Промената на теливизискиот канал, е согласно резултатите по јавен оглас за избор на ТВ канал за продукција и емитување на извлекување на добитни бројчиња од играта на среќа Лото, а по  истек на договор со ТВ СИТЕЛ.

Државна лотарија на Македонија изразува благодарност за досегашната професионална соработка со ТВ СИТЕЛ, каде заклучно со среда 12.декември, 2018 се емитувани близу 900 (деветсто) кола од играта на среќа НовоЛото 7/34.

КАНАЛ 5 Телевизија, е веќе познат соработник на Државна лотарија, со кој се реализирани ТВ емисии со извлекувања на играта Бинго.

Во тек на деветте години приредување игри на среќа, од 23ти април 2010та, Државна лотарија на Македонија реализараше извлекувања на свои игри на среќа, во соработка со МТВ, КАНАЛ5 и ТВ СИТЕЛ.

Водител на емисиите ќе биде и понатаму Марјана Станојковска, која со умешност и шарм не води низ светот на среќните бројчиња, уште 3ти мај 2010та година.

Во колото број 100, кое ќе се реализира во сабота, се очекува премијата за 7ка да достигне 11.000.000 денари. Со оглед на зголемувањето на бројот на играчи и се побрзиот раст на премијата, се надеваме дека празниците ќе ги дочекаме со нов Лото милионер. Премијата на играта Џокер, е најпримамлива до сега, очекуваме да ја надмине најголемата освоена Џокер премија која во 2016та изнесуваше 3.221.285,00.

Семејството на Лото милионери брои 22 (дваесетидве) лица од различни краишта на нашата земја. Најголемата Лото премија беше освоена во 2014та со износ од 365.000 евра.  Рекордна година по број на Лото 7ки е минатата – 2017та година, кога се постигнати дури 5 (пет) 7ки. Во тек на оваа година, до сега се постигнати две премии, но не очекуваат уште пет извлекувања, заклучно 29ти декември, а со среќата никогаш не се знае.

 

За добро!

Крадењето во големите маркети е сериозен секојдневен проблем. Овој пат ви презентираме снимка од еден од најголемите маркети во Штип, на која се гледа како крадецот однесе 38 чоколади „Милка“ од 300 грама. 

Реџеп Тајип Ердоган издал наредба за раководството на сите турски одбранбени институции без некоја поголема потреба да не увезуваат никакви странски производи.

"Турција може да ги развие и да ги задоволи сите стратешки потреби на одбранбената индустрија и нема да сопреме додека не го постигнеме тоа. "Касирга", "Бора", "Сом" и слични ракети влегуваат во фаза на сериско производство, а работиме и на нови модели. Ќе направиме голем исчекор кога станува збор за ракетите со долг дострел. Завршени се тестирањата во рамките на тој проект кој ќе ја однесе Турција една лига погоре", порачал Ердоган. 

Ердоган денес открил дека новиот турски воен хеликоптер за општа намена ќе го носи името "Гокбеј".

Турската индустрија за авијација и вселена - "TUSAS", денес го претставила турскиот воен хеликоптер T615, кој го добил новото име "Гокбеј".

Станува збор за хеликоптер кој на 6-ти септември ги извел првите летови. Новиот хеликоптер произведен е со капацитетите на "TUSAS" со поддршка од министерството за одбрана.

Во текот на успешниот пробен лет, пилотите извеле маневри кои тој хеликоптер го вбројуваат во редот на престижните летала од тој вид на меѓународни рамки.

Тоа е повеќенаменски хеликоптер, кој може да се користи во воени и цивилни цели.

Хеликоптерот е меѓу најдобрите на пазарот, посебно затоа што има способност за брзи и ефикасни полетувања, маневри за спуштање на високи надморски висини и температури, без разлика на временските услови и конфигурацијата на теренот.

Во наредната фаза новопроизведениот хеликоптер треба да мине низ процедури за сертификација и квалификација, а предвидено е најдоцна за две години да се најде во употреба. "TUSAS" и претходно го ставил својот потпис на големи проекти како беспилотните летала "АНКА" и хеликоптерот "АТАК".

Без разлика на несогласувањата, Русија и Кина формираат "Источна Антанта", која може да им се спротивстави на САД и НАТО, пишуваат американските медиуми.

Како што пишува "Hill", Западот смета дека во односите меѓу Москва и Пекинг има многу препреки кои нема да им дозволат да направат силен сојуз. Пример за тоа се историското взаемно непријателство и територијалните спорови, како и ривалство за влијание во Централна Азија. 

Сепак, како што наведува Џеф Хоун, недовербата кон политиката на САД им овозможува да ги надминат сите тие спротивности и да направат взаемно корисен договор. Коментаторот на "Hill" додава дека главна предност на соработката меѓу двете земји е тоа што ниедна од нив не претставува егзистенцијална закана за друга држава.

Тие немаат намера да и го наметнуваат една на друга својот државен поредок, но се меѓусебна конкуренција поради суверенитетот над одредени територии и во експлоатацијата на ресурси.

Во исто време Западот смета дека исклучиво неговите идеологии и неговиот поредок се исправни. Освен тоа, Хоун напишал дека Русија и Кина се поранешни империи кои себеси се сметаат за "жртви на игрите на западните држави". Пекинг и Москва сакаат да стават точка на американското владеење на светот и да обезбедат економски раст и безбедност на своите држави.

Тој ги повикал западните земји да обратат внимание на тој и натаму недоволно цврст сојуз. "Можеби е време да се постави прашањето колку моќен ќе стане сојузот меѓу Москва и Пекинг, а не дали тој ќе се случи", заклучил Хоун.

Извор: tocka.com.mk

17-годишниот Авганистанец Сабер Ајхонзади кој што е главен осомничен за убиството на 16-годишната Австријка Мишел Ф. ѝ се предал на полицијата во Виена.

Австрија е шокирана од најновото убиство во земјата кое што е дело на мигрант од Авганистан. Уште пошокантно е тоа што 17-годишниот Авганистанец веќе убивал и во својата татковина. Тој илегално влегол во Австрија во 2016-та година и поднел барање за азил, но бил одбиен.

Меѓутоа, Сабер не бил депортиран, туку му била доделена заштита која што е предвидена за лицата кои што се проценува дека нивниот живот би бил доведен во опасност од евентуално враќање во татковината – моментално во Австрија има 3,600 такви мигранти.

На убиецот во февруари оваа година му бил продолжен таканаречениот „толериран престој“ во Австрија за две години, односно до 2020-та година.

Мајката на убиената тинејџерка за австриските медиуми открива дека државните служби дури и побарале Сабер да биде згрижен во нејзиниот стан. Таа открива дека не била среќна поради врската на нејзината ќерка со мигрантот, а за тамошните медиуми изјави: „Сабер ја третираше Мишел како да е негова сопственост и живееше на наша сметка“.

Тие раскинувале повеќе пати, а тој последниот пат ја изневерил со школска другарка. Сепак, Мишел одлучила да му даде уште една шанса на Авганистанецот, се смириле во четвртокот, а три дена подоцна тој со нож ја избодел во нејзината соба. За време на убиството, мајката и сестрата на несреќната тинејџерка биле дома, а Сабер побегнал низ прозорецот.

Тој додека бил во бегство дури ѝ се јавил на мајката на Мишел и ладнокрвно ја прашал каде е таа за да провери дали злосторството било откриено.

Сабер бил во бегство два дена, а потоа сам се пријавил во полициска станица во Виена по што бил уапсен. Поради ова злостороство му се заканува 15 години затворска казна и сега ќе му биде укината заштитата, но за жал веќе е предоцна затоа што таквата толеранција на австриските власти Мишел ја плати со својот живот.

Во близина на Божиќен пазар во Стразбур се случил вооружен напад во кој што животот го загубиле најмалку четири лица, а 11 биле повредени, од кои 7 се во критична состојба.

Според последните информации на француските медиуми, напаѓачот ѝ бил добро познат на полицијата, а тој и натаму е на слобода. Напаѓачот бил идентификуван како 29-годишниот Ф.С. кој со себе имал пиштол и нож, а полицијата го ранила во престрелката.

Некои француски медиуми пренесуваат дека тој утринава требало да биде уапсен поради сомнение за убиство, но не бил дома. Кристоф Кастанер, министер за внатрешни работи на Франција пристигнал на местото на нападот, а полицијата вооружениот напад го означи како акт на тероризам.

Откако избиле пукотниците, луѓето започнале панично да бегаат, а полицијата започнала да ги евакуира граѓаните и да го празни централното градско подрачје. На местото на инцидентот веднаш пристигнале полициските сили, а целата област била блокирана.

„Полицијата не натера да останеме во ресторанот и да ги изгасиме светлата“, открил еден од очевидците за француските медиуми.

Разузнавачката служба на самопрогласената Доњецка Народна Република добила непобојни докази дека украинската војска се подготвува на 14-ти декември да го нападне Донбас од насока на Маријупољ.

Информацијата од проверени извори во целост ја открива замислата на украинската армија. 

Едуард Басарин, заменик началник на Управата на Народната милиција на ДНР, вели дека целта на украинската офанзива е заземање на Новоазовскиот и Телјамановскиот реон и воспоставување на контрола над границата меѓу ДНР и Русија во областа на населените места Коњково и Холодноје.

"Противничката ударна сила ја сочинуваат околу 12.000 војници, распоредени долж линијата на разграничување во реонот на населбите Новотроцикоје, Широкино и Равнопољ", вели Басарин. Таму се сконцентрирани повеќе од 50 тенкови, 40 ракетни системи и околу 180 минофрлачи и артилериски оружја.

"Првиот ешалон го сочинуваат 128-та брдско-јуришна и 79-та десантно-јуришна бригада. Во вториот ешалон се 56-тата бригада на моторизираната пешадија и 36-тата бригада на морнаричката пешадија", вели тој.

Основата на артилериската група ја сочинуваат две дивизии на 27-та артилериска бригада и ракетна дивизија од 15-тиот артилериски пук. Кај населбата Володарскоје веќе се префрлени 12 единици од 40-тата артилериска бригада.

Се наведува дека во офанзивата ќе учествува и пукот Азов, озлогласен поради тоа што е сочинет од екстремни десничари и фашисти.

Офанзивата треба да почне на 14-ти декември со артилериски напад, а следниот ден почнува и пешадискиот напад од областа Гранитноје-Широкино во насока од населениот пункт Климкино, од каде ќе се избие кон Коњково и Холодноје и границата меѓу ДНР и Русија.

 

Азов треба да настапи кога пешадијата ќе ја зазема таа област, а задача му е да ги "исчисти" преземените населби. Можно е да им помагаат и дронови.

Повод за нападот на ДНР ќе биде исцениран хемиски напад во металуршкиот комбинат "Илјич" во Маријупољ, каде се складирани големи количини на амонијак, кои можат да загадат област од 15 квадратни километри.

"Им се обраќам на жителите на Маријупољ. Браќа и сестри, зголемете ја будноста. Ако не успееме да ја спречиме диверзијата на SBU, не паничете. Сочувајте го мирот. Обидете се во перидот 11.12 - 14.12 да не се приближувате до објекти во кои постојат хемиски средства како хлор, амонијак и друго. Чувајте ги децата", ги советува Басарин сонародниците.

 

 

Со поддршка на НАТО, САД го зголемиле притисокот на Русија поради сомнение дека таа земја го крши договорот со балистичките ракети за среден дострел.

Во центарот на вниманието е новата ракета од типот 9M729. Што всушност се знае за неа? 

Откако претседателот на САД, Доналд Трамп, во октомври најавил отстапување од договорот "INF" - Intermediate Range Nuclear Forces со Русија, Вашингтон продолжил со работа. По состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во вторникот во Брисел, Алијансата застанала на страната на САД и ја обвинила Русија дека го крши тој договор за разоружување потпишан во 1987-ма година, со кој се забрануваат ракети со дострел меѓу 500 и 5.500 километри.

Вашингтон од своја страна и поставил ултиматум на Москва во рок од 60 дена да почне да го почитува Договорот - во спротивно, САД ќе се повлече од него.

Пред тоа Пентагон со НАТО-партнерите разменил информации кои ги добил од тајните служби. Станува збор за ракета која во медиумите се нарекува "Новатор 9М729" или преведено во НАТО код - SSC-8. "DW" за тоа собрал информации од јавно достапни извори.

Кон крајот на јули 2014-та година, "New York Times" прв пат објавил текст за тоа дека Вашингтон смета дека Москва го крши INF договорот. Тогашниот американски претседател Барак Обама во едно писмо за тоа го известил својот руски колега, Владимир Путин.

При тоа се смета дека Русија почнала да ја тестира новата ракета уште во 2008-ма година. Според New York Times, администрацијата на Обама за таа тема разговарала со Русија, но избегнувала поостри вербални напади, очигледно со надеж дека ќе успее за тоа да се договори со Кремљ.

Стејт департментот сега соопштил дека од 2014-та година па до денес имало вкупно пет разговори на таа тема на ниво на технички експерти, и дека Москва на тоа реагирала со "деманти, затскривање и невистини".

Дури администрацијата на Трамп за прв пат објавила како се нарекува ракетата која наводно претставува кршење на INF. Тоа го направил Кристофер Форд, член на советот за национална безбедност во Вилсон-центарот во Вашингтон. Тој рекол дека станува збор за ракета од типот 9M729, која ја направила компанијата "Новатор" од Јекатеринбург. Претпријатието кое е дел од државниот концерн за производство на оружје Алмас-Антеи, произвело и нова крстаречка ракета на нуклеарен погон.

Во Русија нема официјални информации за развој и технички податоци во врска со ракетата 9М729. Во САД, Даниел Коутс, шефот на сите американски тајни служби, таа информација прв пат ја објавил кон крајот на ноември.

Тој вели дека Русија со развојот на таа ракета почнала кон средината на 2000-та година и дека требало да се направи ракета која е слична на останатите ракети тогаш направени. До 2015-та година Русија ја завршила обемната програма за тестирањето кое е организирано "така што ќе се сокрие вистинскиот карактер на тестовите и можностите на ракетите".

Коутс точно опишал како било направено тоа. Договорот INF дозволува тестирање на ракети кои не се лансирани од земја, туку само од вода и воздух. "Русија знае за таа клаузула и тестирала ракета најпрво лансирана од стационарна лансирана рампа, при што далечната била многу поголема од 500 километри. А потоа тестирала иста таква ракета лансирана од мобилна лансирна рампа, на далечина помала од 500 километри".

"Ако описот на Коутс одговара на вистината, тогаш очигледно Русија сака да го прикрие фактот дека ракетата е лансирана од земја и тестирана на растојание кое INF го забранува", рекол за DW рускиот новинар и воен набљудувач Александар Гољц. Тој аргументите на САД ги нарекол убедливи - "Во нив барем има логика".

САД официјално не наведува колкав е дострелот на новите руски ракети, но се сигурни дека таа го крши договорот. "New York" во февруари минатата година објавил статија според која таа ракета претставува "директна опасност" за најголем дел од Европа и делови на Азија.

Американските набљудувачи пренесуваат дека станува збор за ракети кои многу личат на веќе постоечките модели, па тешко е да се откријат. Русија признава дека постојат ракети од типот "9М729", но демантираат дека тие го кршат договорот INF. Министерството за одбрана не сакало да го коментира случајот.

 

Започна со работа првиот реактор на руската пловечка електрана "Академик Ломоносов", а станува збор за прва нуклеарна централа од ваков вид во светот.

Централата на руската компанија "Росатом" е усидрена кај градот Мурманск. Од подружницата "Aтомфлот" е соопштено дека во работа се пуштени десет отсто од капацитетот на првиот реактор, а дека тој во полн капацитет ќе проработи по потребните тестирања. 

Тестирањата би требало да бидат завршени до март наредната година, а во третиот квартал, пловечката нуклеарна електрана ќе биде преместена во сибирскиот град Павек.

 

Челникот на "Росатом", Алексеј Лихачев изјавил дека пловечката нуклеарна електрана е епохално, ефикасно и практично решение за снабдување на оддалечените северни регии со енергија.

"Овој проект не е важен само за рускиот Арктик, туку и за остатокот од светот. Уверен сум дека Русија ќе стане лидер во светот кога станува збор за пловечките електрани", изјавил Лихачев.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое што ќе го предводи човек на предлог на опозицијата и кое што ќе ги преслуша, анализира, систематизира прислушуваните разговори на сите судии и обвинители.

„Веднаш да се формира независно тело кое што ќе го предводи човек на предлог на опозицијата, кое што ќе ги преслуша, анализира, систематизира сите материјали кои што се собрани изминативе две години како резултат на црнит вотергеј на Заев, односно прислушувањето на сите судии и обвинители. Да ги видиме нарачаните пресуди за поткуп, да ја видиме нарачаната пресуда за „Глобал“ , да видиме како нарачувате обвиненија за луѓето од 27 април, да видиме како нарачувате обвиненија за ВМРО-ДПМНЕ“, рече Мицкоски. 

Тој побара и оставка од министрите за надворешни и за внатрешни работи, Никола Димитров и Оливер Спасовски.

„Бараме итна и неотповиклива оставка на министерот којшто својата нација ја нарече искомплексирана нација. Министерот кој благодарение на ова нација која го полни буџетот зема плата, ужива во привилегиите да се школува неговото семејство надвор од Република Македонија со стипендиите кој овој народ ги обезбедил и итна и неотповиклива оставка на министерот за терор и прогон т.е. полиција, Оливер Спасовски затоа што откако е министер само порази шпиунски акции, претреси и омаловажувања на нашите браќа и сестри, граѓани на Република Македонија“, рече Мицкоски.

Тој упати и барање до Владата веднаш да сопре иницијативата за покачување на даноците во Република Македонија и да престане осиромашувањето на бизнисот и на граѓаните.

Побара и продолжување на проектот за гасификација на Македонија од централно до општинско ниво, за, како што рече, вистински почист воздух за сите граѓани во Република Македонија.