(0 гласови)
Германија, Франција, Италија, Шпанија и Холандија ја повикаа Европската комисија да создаде строги регулативи за крипто-валутите поддржани со средства како што е „стејблкоин“ за да ги заштити потрошувачите и државниот суверенитет во монетарната политика, пренесува „Reuters“. Министрите за финансии на петте земји-членки на ЕУ во заедничкото соопштение во петокот изјавија дека не треба да им се дозволува на „стејблкоините“ да работат во 27-те земји-членки се додека не бидат исполнети законските, регулаторните и надзорните предизвици. „Стејблкоините“ се еден вид криптовалута која често е поддржана од традиционалните средства. Таа влезе во агендата на шефовите на државите минатата година кога Фејсбук ги откри…
(0 гласови)
Новата Влада со нови предизвици. Продолжената ковид- криза ќе донесе ново – второ прекројување на државната каса која тежи 3,95 милијарди евра. Бизнисот, граѓаните, институците бараат дополнителни пари, но ќе има ли доволно за сите од приходите и кредитите обезбедени во државната каса, или ќе треба ново задолжување?! Одлука за нов втор ребаланс ќе има наредната недела. Дали само ќе се префрлаат средства меѓу институциите на кои им се најпотребни од тие кои имаат вишок пари, или овој пат вистински ќе се направи рез во непродуктивните трошоци, ќе се знае во следните две недели. Прво ќе треба да се пресмета…
(0 гласови)
Повеќе од една третина од фирмите во земјава се со блокирани сметки. Според последниот извештај на Народната банка во месец јуни блокирани биле сметките на 25.603 правни лица, односно речиси 34% од вкупниот број активни фирми во земјава.Експертите и бизнис заедницата велат дека Ковид кризата само дополнително ја влошила состојбата, но проблемот со ликвидноста на фирмите е нешто што се провлекува со години наназад. „Тоа е една компилација од проблеми или начин на функционирање. Во последно време кризата го донесе своето, многу компании се затворија и имаат намера да затвараат. Меѓутоа, исто така, има еден друг проблем. Гледате дека таа…
(0 гласови)
Светот треба да потроши најмалку 100 милијарди долари за нови „алатки“ за решавање на пандемијата од коронавирус, изјави генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, пренесе Ројтерс. Пандемијата ја чини глобалната економија околу 375 милијарди долари месечно, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), заснована врз информации од Меѓународниот монетарен фонд. „ММФ проценува дека пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно и предвидува кумулативна загуба на глобалната економија во текот на две години од над 12 трилиони американски долари“, рече на прес-конференција генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус. Според него, светот веќе потроши милијарди во справувањето со…
(0 гласови)
Цените на скапоцените метали забележаа драстичен пад на азиските пазари во текот на минатата вечер. Ова се должи на закрепнувањето на апетитот за ризик по охрабрувањето на економските податоци и надежите за нов американски пакет за стимулации во САД што го туркаа индексот „S&P500“ близу до рекордно ниво. Цената на златото падна за дури 5,2 проценти, на 1.921,50 долари за унца, што е најголем еднодневен пад за седум години и далеку под рекордното ниво забележано во петокот од 2.072,50 долари, пренесува „Reuters“. Другите скапоцени метали исто така паднаа нагло, при што среброто „потона“ за дури 13,8 проценти, најмногу во еден…
(0 гласови)
За периодот од 1-ви април до 30-ти ноември 2020-та година, Турција одлучи да го намали ДДВ-то во хотелскиот сегмент од веќе ниските осум на само еден процент. Со цел барем привремено да му се помогне на секторот за туризам, кој е меѓу најпогодените од пандемијата на Ковид-19, 11 европски држави одлучија привремено да го намалат ДДВ-то на туристичките услуги. Како што објавија од Европската асоцијација на хотели, ресторани и угостителски објекти (ХОТРЕЦ), Турција и Грција, меѓу другите, решија да ја преземат таа мерка. За периодот од 1-ви април до 30-ти ноември 2020-та година, Турција одлучи да го намали ДДВ-то во…
(0 гласови)
Прометот во индустријата, во мај 2020 година, во однос на мај 2019 година, бележи пад од 36,6 отсто, во однос на април годинава има раст од 34,7 отсто, а за периодот јануари – мај годинава во однос на тој период лани намалување од 19,8, објави денеска Државниот завод за статистика. Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во мај 2020 година, во однос на мај 2019 година, бележи опаѓање кај Интермедијарни производи, освен енергија за 20,6 отсто, Капитални производи за 57 отсто, Tрајни производи за широка потрошувачка за 35,1 отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 19,8 отсто.…
(0 гласови)
Светската банка (СБ) процени дека на Западен Балкан, доколку владите не воведоа одредени мерки, корона кризата би отерала најмалку 400.000 луѓе во сиромаштија. Светската банка проценува дека бројот би бил дури 950,000 во периодот од јуни до август, доколку кризата трае подолго. Вишиот економист во СБ, Транг Ван Нгујен истакна дека, имајќи ги предвид понатамошната неизвесност и вториот бран на пандемијата, ситуацијата би можела да биде уште полоша. Кога станува збор за влијанието на коронавирусот врз сиромаштијата во Западен Балкан, таа рекла дека приходите ќе претрпат сериозен удар, особено во секторите кои се најпогодени од кризата, а загубата на приходот…
Top